- grzeniu @ 11.1.2012 @ 13:42
- Tagi: 8bit emulacja akcesoria AVR
Zrodził się nowy projekt oprogramowania implementujący protokół Atari SIO i uruchamiany na popularnej platformie Arduino (Uno i Mega).
W chwili obecnej emulacja sprowadza się do obsługi obrazów dyskietek sformatowanych w pojedynczej oraz rozszerzonej gęstości i umieszczonych na karcie SD (microSD). Jak informuje autor wspierane są obrazy ATR, XFD oraz PRO (!).
Obsługa urządzenia jest bardzo prosta i sprowadza się do odczytywania informacji na ekranie podłączonego wyświetlacza LCD lub debugowania poprzez port szeregowy. Wyboru obrazu dyskietki dokonuje się jednym przyciskiem !
Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie projektu. Źródła niewiadomo czemu ;) pisane w C++ przeznaczone dla mikrokontrolera z rodziny AVR 8-bit są dostępne tutaj (github).
Ps. Nie ma żadnych przeszkód aby uruchomić projekt na posiadanym i odpowiednio wyposażonym ośmiobitowym zestawie deweloperskim Atmel AVR.
Na forum AtariAge w tym miejscu znajduje się stosowny wątek autora projektu wraz ze zdjęciem kompletnego urządzenia (Arduino Uno, prototypowa płytka stykowa, popularny wyświetlacz LCD 2x16, płytka z gniazdem microSD).
- grzeniu @ 10.1.2012 @ 22:05
- Tagi: 8bit akcesoria emulacja AVR
Jak informuje Pajero przed chwilą ukazał się zaktualizowany wsad do sio2sd.
W tej wersji w stosunku do 3.0rc5 poprawiono/dodano:
- Uproszczenie mechanizmu dysków wirtualnych,
- Poprawa obsługi turbo - obsługa zarówno Top-Drive (znany jako TOMS) jak i XF551,
- Bardziej kompatybilna obsługa SIO (powrót do stałych czasowych z wersji 2.x - wolniejsze, ale pewniejsze w pracy),
- Lepsza obsługa zwykłych plików oraz pustych dysków (symulacja PERCOM dla dyskietki SD w miarę możliwości).
Po pliki przeznaczone zarówno do pełnego przeprogramowania poprzez ISP jak i aktualizacji mikrokontrolera przez kartę SD udajemy się na podstronę projektu SIO2SD. Znajdziemy tam też uaktualnionego do wersji 3.5 konfiguratora oraz plik PDF z opisem SETUPu.
Z niecierpliwością czekamy także na upublicznienie źródeł aktualnej wersji sio2sd. Źródła wersji 2.5 znajdują się tu (sourceforge.net).
- dely/Blowjobb @ 7.1.2012 @ 13:32
- Tagi: 8bit grafika oprogramowanie
Nowa wersja Graph2Fonta przynosi dosyć dużo ciekawych zmian. Jak zwykle lista jest bardzo długa i poniżej przedstawiamy najciekawsze, naszym zdaniem, nowości:
- dodana możliwość zmiany proporcji piksla, opcja Special -> Options -> Pixel -> Proportional, Pixel 2x2 to odpowiednik GRAPHICS 7 OS, Pixel 4x4 trybu GRAPHICS 9+ (Konopa)
- dla kompresji znaków OPTYMIZING dodana została możliwość ustalenia od którego zestawu zaczynie się kompresja wiersza (prawy klawisz myszki na pasku z zestawami znaków)
- dodana wizualizacja piątego gracza dla trybów PIXEL=1 i PIXEL=4
- dodana obsługa trybów GTIA - GRAPHICS 10 i GRAPHICS 11, wraz z możliwością zmiany koloru oraz wypełnienia kolorem (Fill Color)
- mała poprawka dotycząca wczytywania plików VSC (na razie można wczytać taki plik jednorazowo, potem jest coś nie tak, ale prace nad znalezieniem błędu trwają).
Download tradycyjnie ze strony projektu.
- grzeniu @ 6.1.2012 @ 16:14
- Tagi: emulacja 8bit PC Windows
Jak widać, po niekończącym się wysypie emulatorów doczekaliśmy się także mocnego konkurenta Altirry, tj. Atari800Win PLusa w finalnej wersji 4.1. Autor projektu Marcin Lewandowski aka Jaskier, zapowiada już rozpoczęcie prac nad wersją 4.2. Pliki emulatora (instalacyjny i/lub archiwum zip) pobieramy z githuba.
Koniec minionego roku jak i początek bieżącego obrodził w kilka aktualizacji popularnych emulatorów spod znaku Atari. Nie mogło zabraknąć także poprawionego i zauktualizowanego Virtual Jaguara. W tej wersji oznaczonej numerem 2.0.2 mamy:
- Fixed problem on OP with 24BPP bitmaps. [Shamus]
- Cosmetic GUI fixes. [Shamus]
- Switched to UAE 68000 CPU core. [Shamus]
- Fixed some RISC STORE and LOAD alignment issues. Still need to verify against
real hardware. [Shamus]
- Fixed video frame timing for both NTSC *and* PAL. [Shamus]
- Improved OP logging, added emulation of OP bug. [Shamus]
- Fixed addressing bug with UAE 68000 core. [Shamus]
Binaria (Win32, Mac OS X) oraz źródła (Linux) znajdziemy na oficjalnej stronie projektu.
- dely/Blowjobb @ 4.1.2012 @ 19:13
- Tagi: scena zloty 8bit
Ukazało się pierwsze invitro na nowe atarowskie party organizowane przez Sikora / Sikor Soft - WAP-NIAK 2012 - które odbędzie się w dniach 28-30 września 2012 r. w Warszawie. Więcej informacji o atrakcjach, konkursach i planowanej lokalizacji można znaleźć na stronie zlotu.
Download: WAP-NIAK Party 2012 Invitro.
- grzeniu @ 3.1.2012 @ 17:20
- Tagi: emulacja 16bit PC Windows Linux BSD OS X
Po aktualizacjach emulatorów konsol 8-bitowych spod znaku Atari przyszła kolej na 16-bit ! Hatari, jedyny aktualnie rozwijany udawacz Atari ST/e/TT/Falcon doczekał się kolejnej edycji. Aby zapoznać się z Hatari, należy pobrać źródła lub binaria (Windows) z tego miejsca. Do uruchomienia emulatora potrzebne będą jeszcze zrzuty TOSów (romy), które z łatwością znajdziemy w sieci lub alternatywne rozwiązanie w postaci EmuTOSa.
- grzeniu @ 1.1.2012 @ 21:16
- Tagi: 8bit emulacja 7800 PC Windows
Emulator konsoli Atari 7800 doczekał się aktualizacji w wersji 1.0. Jak informuje autor, emu7800 uruchamia się na Windows od wersji XP SP3 i działa przy wsparciu platformy .NET. Lista zmian dostępna jest na stronie projektu. Pobieralnia źródeł i instalatorów znajduję się tutaj (sourceforge).
- dely/Blowjobb @ 1.1.2012 @ 14:27
- Tagi: 8bit scena
Tradycją stały się noworoczne dyski z produkcjami, które przygotowują użytkownicy forum AtariAge, a składa je w całość PP`s of STARSOFT Berlin. Nie inaczej było w przypadku 2012 roku - tym razem udział wzięli m.in:
- PP`s
- Charlie Chaplin
- Heaven + Ooz + 505
- Sikor, Innuendo + Miker
- Blowjobb
- Agenda
- Moon Cresta (gamepreview dla VBXE) - Rybags
- MaPa + PG
Kolekcja składa się aż z trzech dysków. Download: New Years Disc 2012 .
- grzeniu @ 30.12.2011 @ 23:54
- Tagi: emulacja 2600 8bit PC Windows Linux OS X
Najlepszy multiplatformowy emulator konsoli Atari 2600 doczekał się przed końcem bieżącego roku wydania finalnej wersji 3.5! Zmian jest sporo, więc najlepiej poczytać o, tutaj. Po download źródeł oraz binariów dla różnych platform udajemy się w to miejsce.
Happy New Year 2012 Atarians!