- grzeniu @ 23.2.2015 @ 10:16
- Tagi: emulacja 16bit PC Windows ST STE
Zgodnie z zapewnieniami kontynuatora dzieła braci Anthonyego & Russela Haywardów, do końca miesiąca wersja SSE pojawi się wraz z zupełnie nowymi, zaskakującymi ficzerami, o których możemy poczytać na stronie autora oraz dowiedzieć się z forum. Instrukcja obsługi uwzględnia już wszystkie nowości. Spośród ciekawostek możemy wyłuskać:
- Ghost disks STG (specyfikacja ST Ghost v1.0) - pozwala na zapisywanie danych np. wyników z gier na dodatkowych dyskach, tak aby oryginalne obrazy (STX, IPF) pozostawały nietknięte,
- STW - Nowy format obrazów dysków pozwalający w pełni emulować kontroler WD1772 z naciskiem na zapis. Z pewnością nie trzeba tłumaczyć co to w praktyce oznacza :)
- poprawiona emulacja HD6301 usprawniająca działanie myszy,
- traktowanie binarów PRG, TOS podobnie jak obrazów dysków co umożliwi ich błyskawiczne uruchamianie,
- emulacja Sampled YM-2149 - pozwala na użycie urealnionej tabeli (autorstwa ljbk z atari-forum) mierzonych na STF wartości wyjściowych; stosowane od pewnego czasu w Hatari
- kosmetyczne zmiany rozmieszczenia elementów GUI,
- wsparcie dla Direct3D
Wszystko można podsumować stwierdzeniem: autor nieźle namieszał ! Z niecierpliwością czekamy na pełne wydanie !
- Miker/BJB/NG @ 23.2.2015 @ 07:52
- Tagi: ST Falcon AmigaOS4 emulacja oprogramowanie
Uaktualniony został port emulatora Hatari do wersji 1.8.0. Pełna lista wprowadzonych zmian została opisana w dokumentacji. Archiwum z emulatorem do pobrania stąd.
Za podrzucenie niniejszego niusa, jak również tego poniżej, podziękowania dla Voy-a/SSG.
- Miker/BJB/NG @ 23.2.2015 @ 07:43
- Tagi: 8bit 5200 AmigaOS4 emulacja oprogramowanie
W najnowszej wersji tego nieco mniej znanego ostatnio emulatora 8-bitowego Atari oraz konsoli Atari 5200, została obsługa plików .cas, program nadal jeszcze nie wspiera formatu .wav, ale są dostępne stosowne konwertety na ten format. Download z dedykowanej podstronki.
16-18.10.2015 (impreza 3 dniowa)
Scena Muzyczna GAK, ul. Powstańców 25, Gdańsk (to samo miejsce od 2012!)
W 2015r powraca 2-częściowa formuła zlotu. Tym razem proporcje zostaną odwrócone i to demoscenowy LOAD ERROR zaprosi ludzi zainteresowanych retro-komputerami i retro-konsolami do zapoznania sie bliżej z nieco tajemniczym scenowym "underground'em". W trakcie 3-dniowego party LE'15 na kilka godzin scena otworzy się dla osęb do tej pory nie zwiazanych z nią i byćmoże zaszczepi scenowego bakcyla osobom które dotychczas wyłącznie użytkowo traktowały swoje komputery. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy jednak do udziału w całej 3-dniowej imprezie a "otwarty Retrokomp" ma być jedynie ułatwieniem dla ludzi zupełnie spoza retro i scenowego klimatu. Zmiana proporcji nie wyklucza oczywiście tradycyjnych punktów programu czyli konkursów łamaczy joystick'ów, wykładów i spotkań z ciekawymi ludźmi oraz kolejnej edycji konkursu na nowo powstałą grę na retro-platformy: RetroKomp GameDev Compo.
W trakcie imprezy planujemy też występy scenowych muzyków.
Nieodłącznym elementem scenowego party są tradycyjne "compos". Z racji największego zainteresowania konkursy podczas LE'15 odbędą się pod hasłem "8bit & Amiga Only". Inne platformy (np. konsole) nie będą odrzucane lecz przekierowane do zbiorczego Wild/Crazy Compo.
Podczas scenowego party lekko rozluźnione zostaną obostrzenia co do spożywania napojów wyskokowych (w sensownych granicach), jednak w trakcie otwartego RetroKomp'a - ze wzgledów na wizyty mediów i potencjalnych nieletnich, na kilka godzin poprosimy o wstrzymanie konsumpcji (pod groźba eksmisji). Staramy się, by na miejscu było czynne stanowisko polskiego browaru oraz przez cały czas trwania imprezy (również w nocy) - dostępne były opcje kateringowe. Dostępny będzie tradycyjny sleeping-room, prysznice oraz zamykane szafki. Imprezę obsłużą conajmniej 3 rzutniki oraz profesjonalne miksery video i nagłośnienie.
Dokładniejsze informacje wraz zasadami konkursów zostaną niebawem opublikowane na stronie: www.retrokomp.org.
Serdecznie zapraszamy!
RK-LE Org. Team
- Sikor/Sikor Soft @ 13.2.2015 @ 20:12
- Tagi: 8bit Gry
Jak możemy się dowiedzieć z postu Tezza na atariage - dostępna jest poprawiona wersja gry Chimera. Gra jest przepisana na nowo, poprawiono/zmieniono między innymi:
- ruch postaci
- dźwięki (SID Player Świętego)
- prędkość i schemat kolorów.
Download i obszerniejsze info we wskazanym wątku.
- dely/Blowjobb @ 8.2.2015 @ 12:14
- Tagi: 8bit zloty
Wczoraj na naszym forum ukazał się oficjalny regulamin konkursów, które będą miały miejsce na zbliżającym się dużymi krokami zlocie Fortification.
Plik z regulaminem można pobrać z oficjalnego wątku.
- AdamK @ 3.2.2015 @ 17:14
- Tagi: retrocomputing atari spectrum
Retrocomputing w Polsce zatacza coraz szersze kręgi. Na horyzoncie pojawił się nowy serwis, zajmujący się tematyką komputerów 8-bitowych: Retrokomputer.pl.
Ideą serwisu było stworzenie miejsca, zajmującego się tematyką 8-bit od strony solidnej publicystyki. Na starcie otrzymujemy sześć artykułów, a wśród nich dwa akcenty atarowskie.
Pierwszy to artykuł o badaniu ankietowym na temat komputerów, jakie stały w polskich domach w 1986 roku, w którym czołowe miejsce zajmuje seria Atari XL/XE.
Drugi to streszczenie wywiadu z Jackiem Tramielem, przeprowadzonego w 1989 roku przez redakcję miesięcznika "Komputer". Dowiemy się z niego o stanie finansów Atari w 1988 roku oraz o silnej relacji firmy z polskim rynkiem.
Autorzy serwisu zapowiadają systematyczne aktualizacje oraz obiecują, że komputery Atari z serii XL/XE będą - obok komputera ZX Spectrum - głównym trzonem zawartości serwisu.
- Sikor/Sikor Soft @ 2.2.2015 @ 23:14
- Tagi: XL XE Programowanie
Jest dostępny kod źródłowy dla Action! Jak się można dowiedzieć z postu na atariage został uwolniony na licencji GPL. Peter Dell (znany nam jako Jac!) stworzył specjalną stronę projektu, chcąc przystosować pierwotne źródła wersji 3.6 do składni MADSa.
- Miker/BJB/NG @ 30.1.2015 @ 18:01
- Tagi: 8bit emulacja chiptune
Święty z Zelaxu, po długi namowach, zdecydował się na upublicznienie źródeł Synthtrackera (niepuszczonego oficjalnie chiptrackera dla 8-bitowego Atari) oraz SID-playera (którego raczej nie trzeba przedstawiać). Do pobrania tutaj (paczka RAR ok. 1.5 megabajta). Oprócz samych źródełek, jest tam cała masa przykładów i innych ciekawostek. Dla tych, którzy w ogóle nie kojarzą Synthrackera, taka mała ciekawostka, że w nim była zrobiona muzyka do dema Reditus.
A podziękowania za wydębienie powyższych źródełek od autora, nalezą się Voyowi/SSG.
- dely/Blowjobb @ 28.1.2015 @ 18:16
- Tagi: grafika 8bit 16bit emulacja
Dzisiaj została wydana wersja 3.2.0 przeglądarki plików graficznych z komputerów Amiga, Atari 8-bit, Atari Portfolio, Atari ST, Atari Falcon, Commodore 64, Macintosh 128K, MSX, SAM Coupe, ZX Spectrum oraz (od tej wersji) Amstrad CPC, Apple II, BBC Micro, Commodore 16 i ZX81.
Obsługiwanych jest przeszło 200 formatów plików. Pełna lista jest dostępna na stronie projektu i w tej wersji wzbogaciła się o:
- Amiga: INFO
- Amstrad CPC: SCR, HGB, FNT
- Apple II: HGR, DHR, SHR
- Atari 8-bit: RYS, HCI, MCPP
- Atari ST/STE: DUO/DU1, DU2, PL4
- BBC Micro: BB0, BB1, BB2, BB4, BB5, BBG
- Commodore 16: P4I
- Commodore 64: A64/WIG
- MSX: SCA, SCC, SRS
- PC: EPA, MSP
- ZX81: P
Wersje dla Windows, OS X, Linux, Android można pobrać ze strony projektu a aplikację Android również z Google Play Można też, nie instalując nic, oglądać obrazy w przeglądarce WWW obsługującej HTML 5.