Demoscena dziedzictwem kulturowym

Demoscena, czyli kultura tworzenia cyfrowych prezentacji cyfrowych, została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Narodowy Instytut Dziedzictwa zatwierdził wniosek, a decyzję w dniu 1 grudnia 2021 podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Inicjatywa wpisania demosceny na listę dziedzictwa kulturowego narodziła się w 2019 roku. Koordynatorem działań został Komitet Społeczny Kronika Polskiej Demosceny założony przez Andrzeja Lichnerowicza. Współautorka wniosku, Kaja Mikoszewska, podkreśliła ogromne znaczenie, jaki wpis ma dla społeczności tworzącej sztukę cyfrową, a także wpływ na zrozumienie wartości tradycji i rzemiosła cyfrowego. - Dla demosceny decyzja taka oznacza przede wszystkim, że jej dzieła stają się oficjalną częścią kultury, polskiej i światowej - to jest duża rzecz. Możemy nadal się rozwijać, podtrzymywać nasze ulubione tradycje i zmieniać się razem ze światem dookoła, pozostając cudownie dziką, awangardową subkulturą.

Rodzima sztuka demoscenowa godnie reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej. Polskie prace zajmują wysokie miejsca w konkursach na światowych imprezach. Działania Komitetu Społecznego Kronika Polskiej Demosceny są częścią międzynarodowej inicjatywy Art of Coding, w ramach której organizacje z całego świata z powodzeniem zgłaszają wnioski do UNESCO o uznanie dzieł swych lokalnych społeczności demoscenowych za niematerialne dziedzictwo kulturowe.

Elementy wpisane na Listę ukazują różnorodność dziedzictwa niematerialnego i pomagają podnieść świadomość jego znaczenia. Niematerialne dziedzictwo kulturowe oznacza praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności - jak również związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową - które wspólnoty, grupy i w niektórych przypadkach jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego. Niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, jest stale odtwarzane przez wspólnoty i grupy w relacji z ich otoczeniem, oddziaływaniem przyrody i ich historią oraz zapewnia im poczucie tożsamości i ciągłości, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz ludzkiej kreatywności.

Komitet Społeczny Kronika Polskiej Demosceny to grupa osób wywodzących się ze środowiska polskiej demosceny. Celem działań Kroniki jest dokumentacja i analiza najlepszych tradycji związanych z polską demosceną oraz zachowanie wartościowych materiałów dla przyszłych pokoleń zajmujących się twórczością cyfrową i badaniami kultury. Prowadzi równolegle kampanie informacyjne i stara się popularyzować demoscenę nie tylko wśród następnych pokoleń twórców i twórczyń sztuki cyfrowej, ale także pokazywać ją ludziom pracującym w branżach mediów i gier jako miejsce na ekspresję artystyczną ich umiejętności, jak również alternatywną drogę rozwoju cyfrowego dzieci i młodzieży.

Komentarze gości atari.area

Momencik, uaktualniam...  

Nie jesteś zalogowany. Tylko zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Lotharek.pl
Retronics
Last Party 2025
Lost Party 2025

Szukaj

Wyszukiwarka przeszukuje zasoby atari.area, atariki oraz forum.

Twoliner

Momencik, uaktualniam...  .

Pamiętaj, żeby linki do Twolinera dodawać wyłącznie po skróceniu za pomocą serwisu tiny.pl. Jeśli coś Ciebie ominęło - skorzystaj z archiwum.

Network

konto

Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto

forum

Artykuły

Wywiady

Allegro

Jako, że Allegro.pl jest bardzo często odwiedzanym serwisem przez Atarowców, umiejscowiłem poniżej wyszukiwarkę produktów związanych z naszym kochanym Atari. Chcesz coś kupić - wystarczy wpisać w okienko poniżej.


Wystarczy wpisac czego szukamy i po chwili znajdujemy sie juz na Allegro.pl.