1

Temat: Mega ST vs Mega STe

Spotkałem się z opinią, że łatwiejsza (tańsza?) do rozbudowy jest Mega ST. Prawda li to?

Na Forum raczej STe polecacie najczęściej.

P.S. Jestem fanatykiem i nawet seksi obudowa TTki mnie nie przekonuje. ;-)

2

Odp: Mega ST vs Mega STe

A co za różnica co weźmiesz ? Pewnie i tak będzie to stało u Ciebie na półce, przed świętami przetrzesz kurz i będziesz podziwiał swój kolekcjonerski nabytek :lol:

3

Odp: Mega ST vs Mega STe

Pewnie taka, macguyver, że TTka może i ładniej wygląda od ST, a jednak z jakiegoś powodu jej nie szukam.

Chciałem ocenić koszty z jakimi musiałbym się liczyć na rozszerzenia, tylko tyle. :-) Widzisz, ja biedny jestem. Na dwie Megi mnie nie stać. ;-)

4

Odp: Mega ST vs Mega STe

Więc tak:
1. Mega STE - pamięci na krótkich SIMMACH (można je dostać), 4 gniazda, system widzi max 4MB. W mega ST - trzeba się bawić w lutowanie na układach ;)
2. Karty graficzne - do MEGA STE pasuje sporo kart VME (takie jak w TT-ce), trzeba tylko poszukać takiej, co ma tryb kompatybilny z STE. Do serii ST - są chyba 4 na krzyż (czyli - trudniej dostać).
3. Klawiatura - tu nie gra roli, różnią się tylko obudową.
Poza tym za STE przemawia: blitter, 4096 kolorów (w mega ST 512, jak w standardowej serii ST).
Inne rozszeżenia (PC, 68030 itp) były zasadniczo robione oddzielnie dla obu modeli i ich dostępność jest zbliżona. Aha, jeszcze TOS 2.06 możliwy do zamontowania w STE w pełni wykorzystuje jej możliwości (w tym obsługę dysków).
Reasumując: wybór należy do Ciebie. Pamiętaj, że część programów działa tylko ze starszymi TOSami (mega ST), część tylko z nowszymi (STE). W zależności od tego, jak chcesz sprzęt wykorzystywać - ten wybierz.

Sikor umarł...

5

Odp: Mega ST vs Mega STe

Dzięki za info!

W sumie na moje skromne ambicje i możliwości rozszerzenia VME rzeczywiście najbardziej mnie pociągają (dlatego Mega). No i w jakiejś odległej przyszłości...

Inne rozszeżenia (PC, 68030 itp) były zasadniczo robione oddzielnie dla obu modeli i ich dostępność jest zbliżona. Aha, jeszcze TOS 2.06 możliwy do zamontowania w STE w pełni wykorzystuje jej możliwości (w tym obsługę dysków).

... rzeczywiście coś na kształt PAK68/3 mnie zainteresowało, choć nie mam złudzeń co do ceny i dostępności - to wyciekczka na odleglejszą przyszłość. Niemniej montaż tego jest chyba trudniejszy na STE:

The processor must be removed from the Main board and replaced by a base. That is not unfortunately as simple, as it sounds oneself, particularly if the CCU in PLCC design is present (as in the 1040STE and MegaSTE).

I w sumie dlatego nieśmiało założyłem ten wątek... :-)

Niemniej, o co chodzi z "pełnym wykorzystywanie możliwości" w odniesieniu do dysków?

Odp: Mega ST vs Mega STe

Chodzi o to że w Mega ST jest starszy TOS który nie obsługuje dysków twardych i o ile sie nie mylę trzeba jakis sterownk ładować i wogól są kombinacje alpejskie. Mega STE ma TOS z obsługą dysków i ponadto coś ala kontroler SCSI.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

Odp: Mega ST vs Mega STe

Ponadto w Mega STE można zamontować koprocesor który odciąża procka, a czy w Mega ST jest to możliwe ,niewiem.

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

8

Odp: Mega ST vs Mega STe

Stefan napisał/a:

W sumie na moje skromne ambicje i możliwości rozszerzenia VME rzeczywiście najbardziej mnie pociągają (dlatego Mega). No i w jakiejś odległej przyszłości...

Pamiętaj, że Mega ST nie ma VME, ma tylko swoje własne gniazdo rozszeżeń.

Stefan napisał/a:

... rzeczywiście coś na kształt PAK68/3 mnie zainteresowało, choć nie mam złudzeń co do ceny i dostępności - to wyciekczka na odleglejszą przyszłość. Niemniej montaż tego jest chyba trudniejszy na STE:

Niekoniecznie. Niektóre rozszerzenia są dopasowane (jak pisałem wcześniej) do modelu i wpina się je w gniazda rozszerzeń (i w  tym, i w tym modelu są takie - tylko tyle, że w Medze ST możesz je mieć zajęte przez kartę graficzną). Oczywiście, czasem trzeba coś tu i ówdzie przyciąć i poprowadzić do płyty kilka kabelków, ale z tym się trzeba zawsze liczyć. Część z nich (dopałki także) jest nawet widoczna dopiero po odpaleniu sterowników, a tak są dla systemy przezroczyste (w tym wspomniane przez Ciebie PAKi).
W każdym razie - nie mi oceniać, co jest dla Ciebie lepsze. Powodzenia.
Aha, jeszcze dźwięk (tu nikt chyba nie wspomniał): Mega ST ma dźwięk mono, Mega STE Stereo (analogicznie jak w serii STE).

Ostatnio edytowany przez Sikor (2007-04-17 08:25:18)

Sikor umarł...

9

Odp: Mega ST vs Mega STe

Adam Klobukowski napisał/a:

Chodzi o to że w Mega ST jest starszy TOS który nie obsługuje dysków twardych i o ile sie nie mylę trzeba jakis sterownk ładować i wogól są kombinacje alpejskie. Mega STE ma TOS z obsługą dysków i ponadto coś ala kontroler SCSI.

Jak nie obsługije dysków ? Podpinasz dysk do portu ASCI i jest wypas! przecież magefile jest(był) stylistycznią dostosowany do megi..

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

Odp: Mega ST vs Mega STe

sqward napisał/a:
Adam Klobukowski napisał/a:

Chodzi o to że w Mega ST jest starszy TOS który nie obsługuje dysków twardych i o ile sie nie mylę trzeba jakis sterownk ładować i wogól są kombinacje alpejskie. Mega STE ma TOS z obsługą dysków i ponadto coś ala kontroler SCSI.

Jak nie obsługije dysków ? Podpinasz dysk do portu ASCI i jest wypas! przecież magefile jest(był) stylistycznią dostosowany do megi..

Ale to takie... zewnętrzne ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

11

Odp: Mega ST vs Mega STe

No a co masz Adam w MEGA STE  jako  opcje? przejscie z ACSI do SCSI. Do tego nie jest potrzebny NOWY TOS (2.0) To akurat nie jest zadna roznica. TOS 2.0 startuje z dyskow IDE, ale tego toc
jest ciezko podpiac, to znaczy nie ma tego w standardzie.e.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

12

Odp: Mega ST vs Mega STe

Ogromne dzięki Wszystkim za wszystkie informacje. Udało mi się dostać Mega STE. :-)