1

Temat: Klawiatura i mysz w Mega2ST

Ostatnio stałem się posiadaczem Atari Mega2ST z monitorem i dyskiem twardym. Sprzęt jest sprawny, system się odpala, ale problemem jest to ze nie mam ani klawiatury ani myszki.
Poszperałem troche w internecie i znalazłem interfejs Eiffel. Idealne rozwiązanie mojego problemu, ale... cena tego PICa jest troche duża.... próbowałem zamówić sample na stronie Microchipa, niby już jest wysłany. Jeżeli dojdzie to będe myśleć.

Czy są jakieś inne interfejsy, albo przeróbki (hack'i) innych klawiatur? Z tego co się zdążyłem dowiedzieć to do klawaitury w atari mają transmisie szeregową asynchroniczną, a w pc jest synchroniczna i to jest chyba główny problem. A może ktoś przepisał projekt eiffel na inny procek (8051)?

2

Odp: Klawiatura i mysz w Mega2ST

No co Ty piszesz. Ile ten PIC może kosztować ? 3 lata temu dałem chyba 30 zł. teraz może z 15 ?
Z drugiej strony można by zrobić jakąś alternatywe dla eiffela na avr-ku. atmega8 za kilka złotych jest :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

Odp: Klawiatura i mysz w Mega2ST

Ty sqward piszesz jakbys nigdy na studiach nie byl ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: Klawiatura i mysz w Mega2ST

no dla mnie 30 to dość dużo... szczególnie, że to inwestycja w kilkunastoletni komputer :)
Myślałem nad przepisaniem... ja troche znam '51 a tu trzeba by znac i asm piców i procek docelowy...:(

5

Odp: Klawiatura i mysz w Mega2ST

Adam Klobukowski napisał/a:

Ty sqward piszesz jakbys nigdy na studiach nie byl ;)

Był był :) przecież eiffela na pierwszym roku składałem.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

6

Odp: Klawiatura i mysz w Mega2ST

Gdzie można (w kraju nad Wisłą) kupić Eiffl-a :)

Było miło :) Do widzenia.

Odp: Klawiatura i mysz w Mega2ST

Eiffl jest prosty w konstrukcji i monatazu, jak pojdziesz do elektronika ze schematem i projektem plytki to powinien to bez wiekszego trudu wykonac. Nie wiem jak poczatkowe programowanie PICa, ale tez nie powinno byc problemu.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: Klawiatura i mysz w Mega2ST

Dostalem sample od Microchipa, wykonalem uklad, jednak mam z nim problem. Podlaczam go do zlacza klawiatury z lewej strony obudowy Mega2ST (czy to jest wogole poprawnie?). No i uklad nie dziala, diody gasna chwile po wlaczeniu (chyba jakis test) i potem mrugaja szybko jak wykonuje ruch mysza albo naciskam klawisze na klawiaturze. Z SM124 tak czy tak slychac brzeczenie, ktore jak gdzies wyczytalem ma oznaczac niepodlaczona klawiature.
Czy ktos jest w stanie mi pomoc?

PS. moze jeszcze jedna informacja: zamiast PIC16F876 zastosowalem 16F876A.

9

Odp: Klawiatura i mysz w Mega2ST

Brzęczenie nie oznacza niepodłączonej klawiatury. Masz gdzieś zwarcie - popatrz na połączenia. O ile dobrze pamiętam - w medze są 2 masy, może gdzieś tam masz przebicie?

Sikor umarł...

Odp: Klawiatura i mysz w Mega2ST

A zaprogramowales PICa?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

11

Odp: Klawiatura i mysz w Mega2ST

pica zaprogramowalem oczywiscie :) plikiem eiffel_i.hex z archiwum. w medze są 2 zasilania i 2 masy, zwarcia raczej nie ma, gdyz bez podlaczonego uladu tez brzeczy.

Odp: Klawiatura i mysz w Mega2ST

A sprobuj podłączyc odwrotnie myszkę i klawiaturę, popróbowac z innymi myszkami i klawiaturami... proponuję zacząć od najprostszych modeli.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

13

Odp: Klawiatura i mysz w Mega2ST

Próbowałem na samym początku już... aktualnie testuje na zwykłej klawiaturze samsunga (zwykła nawet bez przycisków power, sleep, wake up itp) i na myszcze A4techa.
Nie wiem jak to jest z tymi diodkami od transmisji. Ogólnie mrugają dość słabo, jedynie wciśnięcie klawisza caps lock jest wyraźnie zauważalne.
Zaczynam już podejrzewać gniazdko w atari...
czy ktoś mógłby sprawdzić czy te wyprowadzenia są poprawne? http://www.technick.net/public/code/cp_ … _st_ste_tt

Ps. jeszcze chyba potrzebne było by żeby wiedzieć co oznacza to brzęczenie w głośniku... czasami jak troche pomanipuluje wtyczką to na jakieś 0.5s brzęczenie wyłącza się ale za chwilę jest znowu słyszalne.

Ostatnio edytowany przez mamut (2006-04-25 19:17:26)

14

Odp: Klawiatura i mysz w Mega2ST

brzęczenie oznacza, że do lini rxd nie jest podłączony odpowieni sygnał. więci jak odłączysz klawiaturę to brzęczy.
w każdym dużym atari tak jest.  może masz podłączone odwrotenie kable rxd i txd.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

15

Odp: Klawiatura i mysz w Mega2ST

przez desperacje wylutowałem gniazdo i dolutowałem przewody. Oczywiście niedziałało.
Po stwierdzeniu ze nic nie moze zaszkodzic zwarłem dwie środkowe linie (rxd i txd). Odziwo przestało brzęczeć...
ruch myszą.... DZIAŁA:D

nie wiem w jaki sposób ma to działać po jednej linii ale nie obchodzi mnie to. teraz męka ze skręceniem i zabawa z Atari Mega2ST!!!

Edycja:
jednak bez zwarcia, z odwrotnie podłączonymi przewodami działa..... albo na schemacie eiffel'a jest zle, albo schemat wyprowadzeń jest zły, albo poprostu na schemacie jest rxd i txd samego układu..... czyli trzeba podłączać odwrotnie do atarki.... jednak fakt ze przez to zmarnowalem 3 popołudnia.

Ostatnio edytowany przez mamut (2006-04-26 15:11:58)

16

Odp: Klawiatura i mysz w Mega2ST

rxd odłancza się do txd ...

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.