1

Temat: 3'5 720

Witam,

grzebalem, grzebalem i wygrzebalem

znalazlem dyskietke na ktorej najprawdopodobniej sa moje stare zrodelka (pewnie jakies kiszki ale dla mnie cenne). potrzebuje kogos (najlepiej z okolic krakowa, wroclawia, plocka - czas reakcji odpowiednio tydzien, 2 tygodnie, 2 miesiace) kto ma stacje 3'5 720. pierwotnie dyskietka nagrywana byla na karin maxi drive.

help.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

2

Odp: 3'5 720

Dreniany z Krakowa ma taką stację 8)
czyt. xf + 3.5 ale czy będzie zgodna z maxi :rolleyes:

3

Odp: 3'5 720

HTW - szczerze powiem. Faktycznie mam cośik takiego. Jaki format zapisu stosuje Karinka?? - chodzi o sektory - czy (fizycznie na dyskietce) 512 bajtów, czy 256. Jeśli 256 - to jakikolwiek sposób (nawet DC3) będzie skuteczny. Jesli inaczej .. heh - może diskDUPE pod dosa dla grzyba - i później grzebać we flakach ? :lol:

Pewne zamieszanie - w przypadku mojej XF (3,5") może spowodować ewentualna rozbieżność w sposobie zapisu - np. XF z czego wiem zapisuje najpierw ścieżki po kolei z jednej strony, następnie drugą robi od końca. Toms robił to chyba w sposób naprzemienny (góra dół), SN jeszcze inaczej... więc ciekawe jak to Karin rozwiązał. Proszę poprawić, jeśli pierdzielnąłem gdzieś bzdeta.

Najbliższy znany przeze mnie właściciel Karinki to BeWu; ale coś ostatnio zniknął. Czasem ten tak ma po prostu :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: 3'5 720

XF z czego wiem zapisuje najpierw ścieżki po kolei z jednej strony, następnie drugą robi od końca. Toms robił to chyba w sposób naprzemienny (góra dół), SN jeszcze inaczej

Mniej więcej jakoś tak, ale (o dziwo) czytają nawzajem swoje dyski, o ile pamiętam (mam SN-360, miałem TOMS 360, intensywnie swappowałem z posiadaczami XF 551 - Nietoperek, Mitchel, Lizard?).

5

Odp: 3'5 720

:) - że tak powiem; w pewien sposób jest to nawet dziwne. XXL - jedziesz na CHWASTA ????? Zresztą jesteś chyba z Rabki ?? - :P - więc daleko do kraka nie masz.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: 3'5 720

XF551 i TOMS traktują dyskietki w ten sam sposób, najpierw ścieżki na jednej stronie, potem na drugiej. Karin zdaje się obrabiała ścieżkę po obu stronach, a potem przechodziła na następną. Nie wiem jak SN, ale zdaje się, że tak samo jak XF i TOMS.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

7

Odp: 3'5 720

Wszyscy mają po części trochę racji, ale organizacja zależy nie od stacji, tylko od specyfiki danej gęstości :P Format 360 ze stacji XF551 (zapewne SN-360 też) wygląda w ten sposób: najpierw od 0 do 39 lecą ścieżki pierwszej strony, potem od 39 to 0 ścieżki drugiej strony. W wypadku formatu 720 (TOMS720, TOMS 710) wygląda to w ten sposób: ścieżka 0 pierwszej strony, ścieżka 0 drugiej strony, ścieżka 1 pierwszej strony, ścieżka 1 drugiej strony itp....

Skąd to wiem ? Proste - stacja TOMS 720 ma wyświetlacz, który może m.in. wyświetlać numer ścieżki, na której aktualnie siedzi głownica, jak i pokazuje, czy operacje dotyczą strony A, czy strony B dyskietki :P

8

Odp: 3'5 720

Juz kiedys byla dysputa na ten temat, ale nie wiem gdzie. W sumie chyba to wlasnie SN-ka (0@A->0@B->1@A->1@B...) odstawala od reszty (0@A->39@A->39@B->0@B), ale ja sie nie znam.

9

Odp: 3'5 720

Macgyver, akurat Lizard ma rację. "Specyfika gęstości" 360k zależy od stacji. XF-551 ma tak, jak napisałeś. TOMS w gęstości 360k ma tak samo, jak XF-551, dla zgodności, ale w gęstości 720k zmienia najpierw strony, a nie najpierw ścieżki, bo tak jest lepiej.

Karinka natomiast wszystkie gęstości dwustronne robi tak samo, jak TOMS robi gęstość 720k. Wniosek: dyskietkę 720k sformatowaną na Karin odczyta się na TOMS-ie, dyskietkę 360k sformatowaną na Karin można odczytać tylko na Karin.

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: 3'5 720

XXL - jedziesz na CHWASTA ????? Zresztą jesteś chyba z Rabki ?? - :P - więc daleko do kraka nie masz.

kto wie, kto wie ... tak, rabka

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

11

Odp: 3'5 720

Wniosek: dyskietkę 720k sformatowaną na Karin odczyta się na TOMS-ie, dyskietkę 360k sformatowaną na Karin można odczytać tylko na Karin.


pod warunkiem, że dysk 3,5" (karin) wejdzie do stacji 5,25" (TOMS). W sumie dyski 3,5" są nieco mniejsze  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted: - bo o takim dysku mowa tu była.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: 3'5 720

Do TOMS-a trzeba przedtem wsadzić napęd 3,5 cala, to chyba jasne?  :P

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: 3'5 720

pod warunkiem, że dysk 3,5" (karin) wejdzie do stacji 5,25" (TOMS). W sumie dyski 3,5" są nieco mniejsze

Jak jest niejszy, to chyba wejdzie bez problemu. Gorzej większy wsadzać w mniejszy. No ale, jak sie popieści, to się wszystko zmieści. :twisted:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

14

Odp: 3'5 720

Trochę oftopic... czy stacja SN-360 odczytuje dyskietki w formacie 360kB z XF551 ? Czy ma jakiś własny format ?

15

Odp: 3'5 720

sn wydaje mi się ( nie pamiętam! dawno było :P  )
jest niezgodna w 360kb z tomsem....
kiedyś z kimś swappowałem kto miał tę stację i jakoś mój toms nie łyknął 360kb :oops:

16

Odp: 3'5 720

To była widać wina twojego tomsa.
Napisałem wyżej wyraźnie (coś słabo czytacie, panowie), że SN-360 bez problemu wymieniała się dyskami zarówno z XF551 jak i TOMS 360. Jedyne problemy, jakie pamiętam, wynikały z kapryśności TOMSa i jego wymagań co do jakości zapisu.

17

Odp: 3'5 720

ponawiam pytanie, czy ktos w pl ma stacje karin maxi? testowalem dyskietke u Pina i nici z tego, musi byc karinka...

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

18

Odp: 3'5 720

Żbik'u ? ;D

"wszystko się kiedyś kończy......."

19

Odp: 3'5 720

Sikor?

20

Odp: 3'5 720

JAk naprawię moją 65-kę, to mam . Miał jeszcze Alex.
---------------------------------------------------------------
No i Fox jeszcze w swojej 65-ce ma ;)

Ostatnio edytowany przez Sikor (2006-06-25 22:13:37)

Sikor umarł...

21

Odp: 3'5 720

Pin napisał/a:

Jaki format zapisu stosuje Karinka?? - chodzi o sektory - czy (fizycznie na dyskietce) 512 bajtów, czy 256.

Sterownik w EPROMie supportuje tylko 256 i 128 bajtów. Sprzętowo kontroler potrafi jeszcze 512 i 1024, ale trzeba samemu oprogramować. Formatując 6 sektorów po 1024 na ścieżkę weszłoby 960 KB na flopkę 720.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE