51

Odp: nowa plyta glowna atari..

SIO2IDE ?? - rozumiem doskonale chęć posiadania tegoż interface'u

Ech... no chyba wyraznie napisalem ze KMK! i ze zwolennikiem SIO2IDE jestem w przypadku standardowego Atari, bo jest duzo wygodniejsze. Tutaj, skoro bedzie to niezalezny system lepsze jest oczywiscie KMK na pokladzie.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

52

Odp: nowa plyta glowna atari..

a ja wolałbym aby w nowej atarce był jeden jak i drugi interfejs ide

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

53

Odp: nowa plyta glowna atari..

pin: nie o to chodzi - po prostu widze, ze nie ma to sensu - wam nie trzeba nowej plyty glownej tylko stado plyt dla kazdego osobna
cos takiego jak specyfikacja nie ma szansy tu zaistniec - dla przykladu niech bedzie projekt dopalki - ilez bylo pomyslow i nic, w koncu pasiu cos sobie zrobil i wszyscy szczesliwi
tak samo pewnie bedzie z ta plyta - temat przycichnie, gawedziarze zrezygnuja, ktos sobie wezmie w wolnym czasie zacznie cos strugac i co bedzie to bedzie
pomysl z kontrolerem fdd bazowanym na ukladzie ktorego nie produkuja jest conajmniej poroniony
juz wieksza liczba jest ukladow uPD765, czy FDC37C665 i jemu pokrewnym
o kontrolerach multiio na szyne isa nie wspomne

no ale ja juz sie zamykam i umywam raczki

przechodze na tumiwisizm

54

Odp: nowa plyta glowna atari..

Candle: rączki możesz owszem umyć... :lol:

a może by tak mała ankieta co powinno tam być, co?

I Ty zostaniesz big endianem...

55

Odp: nowa plyta glowna atari..

Candle - tutaj chwilowo każdy wysuwa tylko swoje propozycje, przecież wiadomo, nie od dziś że każdemu się nie da dogodzić.

Trzeba po prostu umiejętnie zaprojektować samą płytę - standard MicroAtX na pewno jest jedynym słusznym!

Wydaje mi się, że Stereo/Dopałka Pasia, 1Mb Ram, Rom Simulator (załatwiający sprawę dodatkowych os'ów), Sparta i klawka od PC  w zupełności wystarczy przeciętnemu userowi nowego małego Atari.

Dodatkowe zabawki jak KMK, SIO2IDE, SIO2PC stacje itp niech będa dołączane modułowo - miejsca w nowej obudowie będzie na pewno bardzo dużo, i każdy przy odrobinie silnej woli będzie mógł komputerek dopieścić do własnych potrzeb. Jako, że obudowa zapewne będzie wykonana z metalu nie będzie problemem przymocowanie kolejnych obwodów elektroniczych korzystając chociażby z mocowań od płyt PC.

Na pewno fajnie by było zrobić również nowy porządny zasilacz do Atari który posiadałby wszelkie potrzebne napięcia wykorzystywane w ówczesnych dopałkach ( 5/9/12V), to czy będzie on na zewnątrz czy też wewnątrz obudowy to temat późniejszy i wydaje mi się że teraz mało istotny.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

56

Odp: nowa plyta glowna atari..

po to myslalem o obudowie micro atx zeby nie myslec o zasilaczu...
i nie po to myslelem o nowej plycie, zeby upstrzyc ja kolejnymi klockami nalepionymi zwykle na pajaka

przechodze na tumiwisizm

57

Odp: nowa plyta glowna atari..

Moim zdaniem zintegrowanie podstawowych (a FDD i HDD uwazam za takie) kontrolerow jest niezbedne!! Kazdy potrzebuje stacji dyskow lub HDD a zintegrowanie zdecydowanie obnizy koszt, bo wiekszosc logiki tych kontrolerow mozna zawrzec w glownym chipie plyty. Trzeba to rozwazyc oczywiscie i nie przesadzic, ale wydaje mi sie ze to co wymienilem wczesniej powinno sie na tej plycie znalezc. Kwestie rozbudowy Antica (przy okazji) o jakies nowe tryby tez bym przemyslal.
Popatrzmy na C-One i na tym sie wzorujmy.
Czy ktos widzial dzis plyte grzybowa bez kontrolerow FDD i HDD ??
A zasilacz.... po co? Skoro standard mAtx, to zakladamy przylaczenie plyty do zasilacza ATXowego.

Troche ekwilibrystyczna mysl mi przemknela....
Czy nie wystarczy napisac nowego "core" dla C-One ???? :) Nie jest to tanie, ale ma WSZYSTKO na pokladzie, a nawet wiecej... Czytam wlasnie o slocie na dowolny procesor i programach dla matryc logicznych zmieniajacych toto w kilka wersji amstradow CPC :) Zdaje sie ze nawet procka nie potrzebuja bo emulowany jest w ukladach plyty... (jeszcze nie doczytalem ;) )

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

58

Odp: nowa plyta glowna atari..

proponuje klawiature oryginalna out, tylko jedno zlacze pod ktore podepnie sie klawiature od PC (moze PS2 :) ), jak ktos bedzie chcial klawisze z XEGS zrobi sobie przelotke i po sprawie

jaka przelotke? z klawiatury xegs na pc i z pc na xe potem? jaki sens. koszt jednego gniazda (albo chociaz wyjscia na to gniazdo, jak juz komus tak bardzo zalezy zeby go nie bylo to sobie nie zamontuje) jest znikomy.

[ Dodano: 24.03.2005 15:12:39 ]

Jesli mowisz o elesie to juz sprzedali wszystkie jak ostatnio u nich bylem.
Podobno znalezli producenta i zamowili partie, ale jakos mi sie wierzyc nie chce

ciekawe, kto tez od nich kupil 70 sztuk gniazdek w obecnych czasach... moze zaraz zobaczymy je na alergo za 20zl/szt. :)

[ Dodano: 24.03.2005 15:16:44 ]

Lepiej już - oczywiście pominąwszy problem WD1772 zrobić kontroler XF551 - z romem dla 3,5" stacji o pojemności 720kB.

no, klon XF'ki zdecydowanie popieram. karinka na karcie rozszerzen, jak ktos sobie zyczy.

--
= krap.pl =

59

Odp: nowa plyta glowna atari..

jaka przelotke? z klawiatury xegs na pc i z pc na xe potem? jaki sens. koszt jednego gniazda (albo chociaz wyjscia na to gniazdo, jak juz komus tak bardzo zalezy zeby go nie bylo to sobie nie zamontuje) jest znikomy.

Wiesz... ja mysle od drugiej strony. Zakladajac untegracje POKEYa w innym scalaku zajmujemy w ten sposob 16 jego wyjsc dodatkowo, nie widze takiej potrzeby. Klawiature oryginalna coraz trudniej bedzie zdobyc. A nie ma to chyba byc model "muzealny" lecz sprzet rozwojowy.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

60

Odp: nowa plyta glowna atari..

Pecus - to Ty sie zdecuduj! Chcesz budowac nowa plyte do Atari czy nowy komputer 8-bitowy (i to uniwersalny do tego)?

Jesli dobrze zrozumialem pomyslodawce, to chodzilo tylko o to, ze do Atari jest wspolczesnie kilka-kilkanascie dodatkow, z ktorych kazdy wymaga plytki i lutowan "na pajaka" + modyfikacji oryginalnej plyty. Pomysl byl by wszystko to wrzucic na plyte Atari. I trzymajamy sie tego...

61

Odp: nowa plyta glowna atari..

Wiesz... ja mysle od drugiej strony. Zakladajac untegracje POKEYa w innym scalaku zajmujemy w ten sposob 16 jego wyjsc dodatkowo, nie widze takiej potrzeby. Klawiature oryginalna coraz trudniej bedzie zdobyc. A nie ma to chyba byc model "muzealny" lecz sprzet rozwojowy.

ale ma to tez byc atari. klawiatur od xegs jest sporo, ja osobiscie uzywalem troche AKI, ale wole uzywac klawiatury od xegsa. i jak ktos ma taka klawiature, to powinien moc ja podlaczyc, prawda?

a jak komus wystarczy obudowa od grzyba i grzybiany kibort, to prosze bardzo.

--
= krap.pl =

62

Odp: nowa plyta glowna atari..

Ja jestem zdecydowany :)
Zadam na poczatku pytanie. Czy Atari rozbudowane o Turbo Pasia z liniowym RAMem (1 MB albo wiecej), Covoxami, Stereo, i innymi bajerami, ktore wszyscy sa wciskac to jeszcze jest Atari 8-bit? Toz to nie jest nawet 8-bit. To jest nowy komputer w jednym z trybow dziajajacy jak male atari.
A mi chodzi o to ze coraz trudniej jest zdobyc czasci zamienne, a bedzie jeszcze trudniej, wiec nalezy pokusic sie o przeniesienie struktury specjalizowanych ukladow Atari do matryc logicznych. To bedzie taki sam komputer (nie emulator, a komputer) a do tego prawdopodobnie tanszy, latwiejszy w modyfikowaniu (wystarczy nowe dane do matryc wgrac i mozemy miec nowy Antic itp.) , odpadna problemy z platanina kabli w srodku, kupa plytek i przelacznikow, a przy tym bedzie to maszyna rozwojowa!
Takie jest moje zdanie. Przyklad C-One czy nawet w przypadku Atari Milanow itp. jest tylko potwierdzeniem tej tezy.
A przy okazji wprogramowanie atarowskich ukladow do custom chipow moze byc ciekawa przygoda i nowym doswiadczeniem programistycznym. Bo trzeba dokladnie w koncu poznac ich budowe.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

63

Odp: nowa plyta glowna atari..

po to myslalem o obudowie micro atx zeby nie myslec o zasilaczu...
i nie po to myslelem o nowej plycie, zeby upstrzyc ja kolejnymi klockami nalepionymi zwykle na pajaka

Oki spoko zasilacz nam odpada a mówiąc o budowie modułowej nie miałem na myśli montażu czegokolwiek na pająka!!!! Tylko na dokładaniu kolejnych płytek obok i spinaniu ich taśmami 12/20 pinowymi...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

64

Odp: nowa plyta glowna atari..

Pecus - to sa troski troszke na wyrost :) Uklady logiczne, jakies tam ALTERy i inne beda jeszcze przez 10 lat drozsze niz cale Atari, tyle ich naprodukowano :) A za 10 lat to dopiero beda chipy! :D Takze nie ma sie co spieszyc z ta robota bo moze sie zmarnowac...
I jest to emulacja (wszystko co nie jest oryginalnymi ukladami Atari to emulacja) tylko emulacja SPRZETOWA  :mrgreen:
Ale proponuje, jak mowilem zakonczyc ten poboczny watek.

65

Odp: nowa plyta glowna atari..

Oki spoko zasilacz nam odpada a mówiąc o budowie modułowej nie miałem na myśli montażu czegokolwiek na pająka!!!! Tylko na dokładaniu kolejnych płytek obok i spinaniu ich taśmami 12/20 pinowymi...

do tego sa zlacza din 41.612

przechodze na tumiwisizm

66

Odp: nowa plyta glowna atari..

Uklady logiczne, jakies tam ALTERy i inne beda jeszcze przez 10 lat drozsze niz cale Atari, tyle ich naprodukowano :) za 10 lat to dopiero beda chipy!


no tak - a jeśli dziś moge mieć lepszego pieca - to po cholere mam go kupować jeśli:

* za rok będzie wart 30% z tego
* za 10 lat będą lepsze grzyby

:twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:

Pecuś - ZX Sprinter, czy C_one; jak dla mnie jest kontunuacją Spectrum, czy ONE - Commodore;- nie widze w tym niczego złego. :) - więc nie ma sensu o takich sprawach pisać, bo i tak każdy ma inny na to pogląd; i rozmowa w stylu - czy to jeszcze jest Atari - nie ma żadnego sensu. Jeden będzie to uważał za Atari - ktoś inny nie. Proponuje przy tym stwierdzeniu pozostać :) .
... a niezaprzeczalnym faktem jest to - że w tym całym zamieszaniu najprawdopodobniej nic z tego nie wyniknie - i tak jak ktoś tu już pisał :: sprawa ucichnie; ktoś zrobi to bez pytania się o cokolwiek i kogokolwiek wg. własnego widzi-mi_się :) - i tak wszyscy będą z tego uradowani. przykładem niechaj będzie wspomniana dopałka Pasia.

ehehehehehhe :):):):)

jak ktoś coś takiego zrobi - i tak kupie (byle by emulowało Atari sprzętowo)  :twisted:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

67

Odp: nowa plyta glowna atari..

Pin - masz racje. W kwestii bezsensownosci dyskusji, znaczy.
Ale piszesz ze kupisz jak bedzie emulowac Atari sprzetowo? A dlaczego?

Ja sie boje jednego - jesli pomysly tutaj pojda dalej tym torem i projekt zostanie zrealizowany, to postawie przed Toba dwa pudla:

1) nowe Super-Atari, w obudowie ATX, z wyjsciem na monitor VGA, z HDD, 1MB, dopalka zwiekszajaca szybkosc x20

2) pentium 200MHz + HDD + monitor VGA, z odpalonym emulatorem programowym Atari, emulujacym x20, 1MB, HDD...

JAK JE ODROZNISZ?

Dodam jeszcze ze opcja 2 bedzie 5x tansza  :mrgreen:

Ja sie ewentualnie ciesze na frajde zlozenia tego samodzielnie, ale jak ktos to kupi w calosci to... czemu nie Pentium + emulator programowy?

Dlatego ja wydam wiecej kasy jesli bedzie inna - nie piecowa obudowa, najlepiej jakis design stanowiacy tworcze rozwiniecie stylistyki XE... I chcialbym zachowania jak najwiekszej ilosci oryginalnych ukladow Atari. Dokladamy tylko wszystkie dodatki a nie zamieniamy wszystkich scalakow Atari na Altery  :twisted:   :twisted:  :twisted:  :twisted:
Cholera, w pewnym sensie moj PocketPC mozna uznac za "sprzetowy" emulator Atari...
Wkurzylem sie  - ide odkurzyc moja kolekcje softu Atari - to mnie uspokaja  :lol:

68

Odp: nowa plyta glowna atari..

JAK JE ODROZNISZ?

jak? bardzo prosto - sprobuje podlaczyc jakis diwajs. na dzis emulatory w temacie podlaczania zewnetrznych urzadzen czuja sie bardzo zle. ;)

poza tym, nie pentium 200, tylko pentium 2000 co najmniej. :))

--
= krap.pl =

69

Odp: nowa plyta glowna atari..

NOSTY :: :):):):) - ale czy ja pisałem, że chce mieć to w obudowie od PIECA ??

jeśli czytałeś dokładnie topic, to zapewne wiesz, że jestem zwolennikiem raczej zrobienia NOWEJ obudowy w stylistyce XE i płyty PASUJĄCEJ równocześnie pod pieca, co nie wyklucza założenia tejże do wspomnianej hipotetycznej NOWEJ obudowy :D:D:D:D (masło maślane)

więc - ani pierwsze, ani drugie założenie mi do końca nie pasuje. (czytać prosze ze zrozumieniem). A nawet w przypadku pierwszego postulowałbym o wspomnianą obudowę;-

drugie odpada - bo nie jest to samodzielnie działające rozwiązanie. A o emulacji "sprzętowej" pisałem w rozumieniu tego, o czym pisał Pecuś. Po prostu - nie wszystkie układy są produkowane, więc domniemać można, że kiedyś się skończą, lub budowa nowego "superkomputera" będzie wiązać się z dewastacją nastempnych egz. oryginalnego Atari. A nie o to przecież chodzi.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

70

Odp: nowa plyta glowna atari..

Ludzieeee... wybierzcie jakąś grupkę kilku osób (jak najmniejszą) ale wiedzącą co sie przyda, a co nie i niech Ona szybko ustanowi jakis standard bo sie będziecie szczuli o te płytę przez najbliższe kilka miesięcy. Niech Jeden trzeźwo myślący zrobi liste najpotrzebniejszych elementów, a później ewentualnie dorzuca kolejne do ognia bo sie za duża zadyma zaczyna robić.

pozdro

ślamk!

71

Odp: nowa plyta glowna atari..

[..]Tylko na dokładaniu kolejnych płytek obok i spinaniu ich taśmami 12/20 pinowymi...

A nie prościej wyprowadzić złącza PCI w tym wypadku na płycie, ewewntualnie konfigurowalne zworkami? Wszak sygnałów wystarczy, a powinno być estetyczniej i taniej.

Sikor umarł...

72

Odp: nowa plyta glowna atari..

sikor nie wiesz co mowisz...
bog cie opuscil...
pierwej zapoznaj sie ze specyfikacja pci a pozniej pisaj takie bzdury, bo pomimo owocnego spotkania z vidolem nie chcialo mi sie zygac
ale jak widze takie bzdury to mi wszystko wraca do gardla...

stryker: kastracja lyzeczka do przypraw

przechodze na tumiwisizm

73

Odp: nowa plyta glowna atari..

Candle, najlepiej przez jakis czas odpusc sobie zagladanie do tego watku i zacznij robic po swojemu.. potem powiesz, ze na zmiany juz za pozno, ludzie powiedza 'aha, trudno' i wszystko bedzie git :)

74

Odp: nowa plyta glowna atari..

zaczynam się z tym zgadzać (niestety)
:)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

75

Odp: nowa plyta glowna atari..

Być może Sikor miał na myśli same tylko złącza :D ,tylko po co je nazywać PCI skoro to jest typ magistarli a złącza mogą być wtedy dowolne.(to tak jak gostek w sklepie pytał się o złącze RS232 :D ).
Możesz sobie zrobić magistrale atarowską na identycznych złączach tylko nie nazywaj tego że jest to PCI bo nie będzie (w STE też powiesz złącze typu VGA mimo że wcale żadnego VGA tam nie ma).
Jest w dodatku tyle ciekawszych złącz. Jak checie magistralę to zróbcie ją na takich złączach jak np VME. Krawędziówki są może i tańsze ale są do kitu.