126

Odp: Odbudowa Atari STE

uicr0Bee napisał/a:

Są też takie przełączniki, z epoki, z trzema portami, gdzie można podłączyć mysz i jeden lub dwa dżojstiki, gdzie przełącza się czy na port #1 w ST jest "zapodana" mysz czy dżoj.

O taki mi chodziło.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

127

Odp: Odbudowa Atari STE

Mq napisał/a:

Tak samo suszarką polecali kiedyś odklejać naklejki te holograficzne z szyb samochodowych, i faktycznie bardzo dobrze się ta metoda sprawdzała, przetestowane, więc z obudowy też na pewno ściągniesz.

Hotair też jest spoko, ustaw mu temperaturę na minimum i dmuchaj z pewnej odległości, to nic się nie stanie. Ja w moim mam minimum chyba 100 stopni z tego co pamiętam i z kilku cm można wtedy dmuchać na rękę, bo te 100 stopni to jest tylko przy samej dyszy bezpośrednio, a z każdym centymetrem temperatura drastycznie już spada, bo powietrze gorące miesza się z normalnym pokojowym szybo.


będę próbował w weekend, mam nadzieje zejdzie i się nie zniszczy.
nowa naklejka Atari już w drodze, będzie zapewne po weekendzie.
na razie chyba skręcę komputer bez fdd, i tak będę musiał go całego rozebrać jak kupię nową stację lutowniczą na T12
chociaż nie pogardziłbym sprawdzoną używaną nawet. Moja na groty 900M w ogóle z poprawianiem matowych lutów sobie nie radzi :(
Na szczęście komputer pracuje dość stabilnie jak na razie.


Mam też prośbę. Czy jakaś dobra dusza pomogłaby z ogarnięciem Magica? Oglądałem tutoriale i wiem, że muszę na nowo postawić całość.  teraz mam kartę podzieloną na chyba 12 partycji a widziałem ze można na mniej. myślę na drugiej karcie 64GB całość ogarnąć ale raz nie znalazłem "pewnych" źródeł żebym wiedział co i jak instalować, a dwa muszę jeszcze jakieś sterowniki IDC instalować a jak wiecie Atari to dla mnie nadal czarna magia :(

Ostatnio edytowany przez dragon_x (2024-08-23 09:18:22)

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

128

Odp: Odbudowa Atari STE

No właśnie miałem zapytać co z tym ACSI2STM. Czy to ruszyło bo zdaje się chyba jakiś problem był?

Co do naklejki to może potrenuj najpierw na jakichś innych naklejkach. Z tą oryginalną to saperska robota. Jak popełnisz błąd to po naklejce. Jakbym nie był pewien to na razie bym tej oryginalnej chyba nie ruszał.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2024-08-23 15:38:00)

129

Odp: Odbudowa Atari STE

Co do naklejki chodzi o tą na spodzie obudowy oczywiście.
Jeśli chodzi o asci2stm po wymianie rowu na 2.06 ożyło i działa bez problemu.

Ale chce sobie sam kartę przygotować nową i magica postawić bo inladniejszy i wydajniejszy podobno :)
Ale potrzebowałbym pomocy w tej kwestii, bo nie wiem skąd magica wziąć i co i jak muszę poinstalowac, bo. Zwyczajnie tego nie robiłem. Znalazłem jakieś tutoriale ale gość wszystko już miał jeśli chodzi o instalki….

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

130

Odp: Odbudowa Atari STE

dragon_x napisał/a:

Ale potrzebowałbym pomocy w tej kwestii, bo nie wiem skąd magica wziąć i co i jak muszę poinstalowac, bo. Zwyczajnie tego nie robiłem.

Magic'a znajdziesz np tu:

https://www.atari-forum.com/viewtopic.php?t=32323

Co do instalacji, to nie pomogę, bo również nigdy go nie instalowałem (choć zbieram się aby go spróbować już jakieś 15 lat :) )

131

Odp: Odbudowa Atari STE

Przy czym Magic pójdzie na ACSI2STM tylko w trybe raw.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

132

Odp: Odbudowa Atari STE

z racji, że jestem noga jeśli chodzi o Atari możesz rozjaśnić temat proszę?

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

133

Odp: Odbudowa Atari STE

ACSI2STM działa w 2 trybach - raw - jako urządzenie blokowe (ACSI) widziane przez TOS, albo w trybie nazwijmy to "plikowym" gdzie na początku startu systemu odpala bootloader który paczuje TOSa w taki sposób że TOS nie widzi urządzenia blokowaego, a dostęp do plików na ACSI2STM jest przekierowywany do procedur ACSI2STM pomijając TOSa.
Problem polega na tym, że MagiC całkowicie pomija TOS i pominie też to że ACSI2STM spaczował TOSa i nie będzie widzieć żadnych plików i nie będzie w stanie się załadować. MagiC oczekuje "normalnego" systemu zgodnego ze standardami wypracowanymi w ekosystemie Atari, czyli działającego sterownika XHDI (tu bardzo polecam Hddrivera - https://www.hddriver.net/ w tym miesiącu była aktualizacja) a tenże sterownik zadziała tylko z normalnym urządzeniem ACSI - czyli w tym przypadku ACSI2STM skonfigurowanym do działania w trybie raw.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

134

Odp: Odbudowa Atari STE

juz rozumiem, cos musze zrobic poza zakupem sterownika zeby skonfigurowac go w trybie raw?
wczoraj bawilem sie stara wersja 7.5 hddrivera i nie udalo sie skonfigurowac partycji, a zalezalo mi zeby partycje byly widoczne takze pod windows, chociaz jedna, ale w tym trybie przynajmniej ta stara wersja pozwala tylko na ustawienie jednej partycji. mysle ze to wina starej wersji. coz musze poczekac chwile i kupie hddrivera.
dziękuję bardzo za pomoc :)


edit:
https://www.youtube.com/watch?v=trVzDfPGMXM
znalazlem taki film i tu wyglada jakby gosc robil normalnie partycje pod idc.

Ostatnio edytowany przez dragon_x (2024-08-26 10:19:55)

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

135

Odp: Odbudowa Atari STE

Powitajcie gromkimi brawami ;)

Ostatnio edytowany przez dragon_x (2024-08-26 17:34:53)

Post's attachments

IMG_3192.jpeg 452.77 kb, liczba pobrań: 14 (od 2024-08-26) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

136

Odp: Odbudowa Atari STE

dragon_x napisał/a:

zalezalo mi zeby partycje byly widoczne takze pod windows, chociaz jedna

A to Twoje acsi2stm ma jedno gniazdo na kartę, czy więcej? Lepiej byłoby na partycję TOS+Win poświęcić osobną kartę SD (wystarczy 512MB). Nie przekładałbyś do PC podstawowej karty z partycjami ST-kowymi. WinDa takie nieznane partycje, może proponować sformatować... Jasne, można uważać, ale czasem palec się może omsknąć.
Co do wersji hddrivera, to nie pamiętam od której wersji umie TOS+Win. Pierwszą jaką kupiłem to 8.46, później upgrade do 9. i w tych wersjach ta opcja już była.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

137

Odp: Odbudowa Atari STE

Mogę dać dwie karty ale mówiąc szczerze nie mam pojęcia jak to ogarnąć :(
Niby umie tos + win w 7.5 a mam jakąś 8:03 ale przy kompatybilnej z Windows tylko mogę jedną partycję zrobić. Co ciekawe 8,03 widzi tylko 1GB mimo prawidłowo rozpoznanej karty 64GB. 7.5 widzi poprawnie

Nie pomyślałem o takim rozwiązaniu :)
Główna karta normalnie podzielona a druga z partycja kompatybilna z win

Ostatnio edytowany przez dragon_x (2024-08-26 20:00:40)

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

138

Odp: Odbudowa Atari STE

Polecam: https://info-coach.fr/atari/index.php
Dużo materiału do przetrawienia, ale warto.
Konkretnie chyba najlepiej to: https://info-coach.fr/atari/documents/_ … _Guide.pdf

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2024-08-26 20:13:47)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

139

Odp: Odbudowa Atari STE

Faktycznie sporo :)
Biorę się za lekturę :)
Dziękuję bardzo :)

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

140

Odp: Odbudowa Atari STE

dragon_x napisał/a:

Powitajcie gromkimi brawami ;)

Wg. mnie całkiem gustownie to wygląda.
Zapodasz fotkę całości?

141

Odp: Odbudowa Atari STE

dragon_x napisał/a:

(...) bawilem sie stara wersja 7.5 hddrivera i nie udalo sie(...)

To wersja niemal przedpotopowa. Polecam jednak kupić nowszą.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

142

Odp: Odbudowa Atari STE

Za to Atari świeżutkie z tego roku:-)

143

Odp: Odbudowa Atari STE

Pawex napisał/a:
dragon_x napisał/a:

Powitajcie gromkimi brawami ;)

Wg. mnie całkiem gustownie to wygląda.
Zapodasz fotkę całości?

Oczywiście :)

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

144

Odp: Odbudowa Atari STE

Pawex napisał/a:
dragon_x napisał/a:

Powitajcie gromkimi brawami ;)

Wg. mnie całkiem gustownie to wygląda.
Zapodasz fotkę całości?

Oczywiście :)

Ostatnio edytowany przez dragon_x (2024-08-26 22:04:45)

Post's attachments

IMG_3195.jpeg 600.09 kb, liczba pobrań: 11 (od 2024-08-26) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

145

Odp: Odbudowa Atari STE

Adam Klobukowski napisał/a:
dragon_x napisał/a:

(...) bawilem sie stara wersja 7.5 hddrivera i nie udalo sie(...)

To wersja niemal przedpotopowa. Polecam jednak kupić nowszą.

Taki plan ale chwilowo fundusze się wyczerpały więc chwilowo kombinuję :)

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

146

Odp: Odbudowa Atari STE

dragon_x napisał/a:

Niby umie tos + win w 7.5 a mam jakąś 8:03 ale przy kompatybilnej z Windows tylko mogę jedną partycję zrobić. Co ciekawe 8,03 widzi tylko 1GB mimo prawidłowo rozpoznanej karty 64GB. 7.5 widzi poprawnie

A przypadkiem ta 8.03 nie jest w wersji demo? Wtedy działa, ale właśnie z ograniczeniami, o ile pamietam.

Sikor umarł...

147

Odp: Odbudowa Atari STE

dragon_x napisał/a:
Pawex napisał/a:

Wg. mnie całkiem gustownie to wygląda.
Zapodasz fotkę całości?

Oczywiście :)

Moim zdaniem wyszło to bardzo ładnie.

PS
..i do tego jeszcze ten MagiC. Całkiem fajny zestaw.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2024-08-27 06:59:55)

148

Odp: Odbudowa Atari STE

Sikor napisał/a:
dragon_x napisał/a:

Niby umie tos + win w 7.5 a mam jakąś 8:03 ale przy kompatybilnej z Windows tylko mogę jedną partycję zrobić. Co ciekawe 8,03 widzi tylko 1GB mimo prawidłowo rozpoznanej karty 64GB. 7.5 widzi poprawnie

A przypadkiem ta 8.03 nie jest w wersji demo? Wtedy działa, ale właśnie z ograniczeniami, o ile pamietam.

skaś ściągnąłem. 7.5 jest pełna. za demo 12.6 się nie biorę bo tam partycje tylko 2MB i ograniczenia transferu. chyba zrobie karte na idc i bede sobie na hatari obraz na drugiej robil z tym co chce przerzucic i ile się da a chyba się da. jak będą fundusze kupię hddriver albo putnika i bedzie git.

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

149

Odp: Odbudowa Atari STE

Pawex napisał/a:
dragon_x napisał/a:

Oczywiście :)

Moim zdaniem wyszło to bardzo ładnie.

PS
..i do tego jeszcze ten MagiC. Całkiem fajny zestaw.


dzięki :) mnie się bardzo podoba :)
chciałbym magica bo fajny system, mam nadzieje się uda
najbardziej cieszy to, że komputer mimo, że jeszcze troche pracy potrzeba to działa stabilnie.

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

150

Odp: Odbudowa Atari STE

Wg. tego co tu jest napisane:
http://atariki.krap.pl/index.php/MagiC# … B3wne_wady
Przy używaniu MagiC'a mogą pojawić pewne niestabilności.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2024-08-27 09:24:26)