Temat: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

Na wstępie witam wszystkich!!! Jestem tu nowy i będę się dopiero uczyć.

Ponieważ Atari 65XE był moim pierwszym, i tylko moim :) komputerem, postanowiłem wejść w jego posiadanie. Kupiłem od gościa na Allegro, pocieszyłem się 3h. Do rzeczy ...

Zaraz po odebraniu zrobiłem self testy. Obraz podłączony pod wejście SCART starego LCD, dużo przebarwień, ale udało się to zwalczyć (głównie poprzez regulację PR od dołu obudowy - taki dostałem instruktarz od sprzedającego jako "działający w pełni sprawny, pochodzi z dwa lata"). Testy pamięci ok, wyglądało wszystko spoko, poza pękniętą obudową (było grzebane w środku na pewno).

Odkryłem problem z klawiszem S, działał z opóźnienie sporym. Reszta niby ok, A8Pico podłączone jako cartridge również działa.

Po 3h wyłączyłem Atari. Wróciłem na drugi dzień i amen. Nie działa całkowicie klawiatura, działają przyciski Help ... Reset. Nie ładuje Basica, kończy się niebieskim ekranem z kursorem bez READY. Dzisiaj wszedłem w SELF TEST i od razu ładuje test pamięci, ostatnie 8 kwadracików czerwone. Ale Atari odpala A8Pico i ładuje gry normalnie, klawiatura martwa.

Pytania mam w sumie dwa.

1. Czy zgon części pamięci może dać taki efekt? Martwa klawiatura + brak READY, nie ładuje Basic'a. Ale gry z cartridge (Pico) działają.
2. Czy ktoś pomógłby w wymianie kości tych pamięci (Poznań i okolice, nie za darmo oczywiście)? W ostateczności wezmę się sam za to, wolałbym nie. Jeszcze nie. Płyta jest na bazie 130XE, jeszcze nie rozbierałem, bo gościu, który sprzedał chciał niby pomóc, ale ostatecznie się wypiął.

2

Odp: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

Martwa klawiatura + niebieski ekran z kursorem i brak READY zwykle (acz nie zawsze) oznacza uszkodzenie Pokeya. Czy otwierałeś komputer? Czy możesz to zrobić i pokazać fotki płyty głównej? Jeśli Pokey jest w podstawce to może wystarczy go wyjąć i włożyć.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2024-08-21 18:28:51)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

Ja mogę wymienić pamięci, napisz na priv.

4

Odp: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

perinoid napisał/a:

Martwa klawiatura + niebieski ekran z kursorem i brak READY zwykle (acz nie zawsze) oznacza uszkodzenie Pokeya. Czy otwierałeś komputer? Czy możesz to zrobić i pokazać fotki płyty głównej? Jeśli Pokey jest w podstawce to może wystarczy go wyjąć i włożyć.

Też znalazłem taki trop gdzieś, ale dlaczego padło to z pamięcią? Bo dziwi mnie zbieg okoliczności. Przepięcie jakieś? No i czy przy Pokey nie powinno być innych efektów (typu brak dźwięku). Jutro rozbiorę dziada i wrzucę zdjęcie płyty. Z tego co zdążyłem się zorientować, to dostanie tego układu jest dość skomplikowane, gdyby padł. Ale co z tą pamięcią ...

5

Odp: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

Jest i zdjęcie. Myliłem się, w podstawce nie ma płyty 130XE. Wygląda jakby ktoś w tych pamięciach już maglował?

Ostatnio edytowany przez TheMisiacz (2024-08-21 19:01:15)

Post's attachments

20240821_195113_plyta_small.jpg 338.55 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

6

Odp: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

Dwie pamięci były wymieniane, ale to akurat nic specjalnego bo czasami padają. Objawy wskazują częściowo na uszkodzenie Pokey'a (niedziałająca klawiatura), ale IMHO  READY powinno się wyświetlić tylko bez migającego kursora, więc może po prostu któraś kolejna pamięci padła.

PS. jeśli to POKEY i jest na nim dźwięk to jak wyślesz do "szpeca" na naprawę, to poproś o odesłanie ci go pomimo uszkodzenia, bo to bardzo poszukiwana rzecz do stereo ;-).

7

Odp: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

TheMisiacz napisał/a:

Wygląda jakby ktoś w tych pamięciach już maglował?

To wcale nie musi być kwestia walniętych pamięci, Pokey też może rzutować na błędy odczytu z RAM. Ale może to w drugą stronę, czyli walnięta pamięć powoduje problemy. Generalnie test pamięci w Self Test jest miarodajny o tyle, że jak jest OK to jest OK a jak nie - to nie ale to które kwadraciki są zielone a które czerwone nie mówi nic. No i te pamięci MT są znane z tego, że padają.

lopez napisał/a:

ale IMHO  READY powinno się wyświetlić tylko bez migającego kursora

Niekoniecznie, zależy od stopnia uszkodzenia Pokeya - często READY się nie wyświetla. Oczywiście, jeśli pada akurat podsystem klawiatury to READY może się pojawić jak i migający kursor.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2024-08-21 20:01:36)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

lopez napisał/a:

(...) ale IMHO  READY powinno się wyświetlić tylko bez migającego kursora(...)

perinoid napisał/a:

(...) Oczywiście, jeśli pada akurat podsystem klawiatury to READY może się pojawić jak i migający kursor.

A co wy tak z tym migającym kursorem? Tacy starzy Atarowcy, a tak dużo siedzą na C64, że im aż kursor w Atari zaczął migać? :-)

9

Odp: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

kostki pamięci to pierwsze co bym wymienił, bo i najtańsze;
wszystkie w podstawki; nie sugeruj się że skoro pokazało uwalone ostatnie kwadraciki w self-teście to do wymiany jest ostatnia dolna kostka; to nie jest tak logicznie ułożone na pcb.

jeśli by się okazało że jednak padł pokey, to prócz poszukiwania innego oryginalnego, ew pomyśl nad PokeyMaxem (Duddie przymierza się do wyprodukowania dodatkowej partii), raczej będzie to koszt większy niż pokeya oryginalnego, ale dostaniesz za to stereo i parę innych bonusów.

sam będziesz dłubał czy komuś wyślesz; może jest ktoś w okolicy kto ma części na podmianę do testów

10

Odp: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

I pokaż jeszcze jakiego zasilacza używać, bo to może być główna przyczyna problemów i po naprawie może się okazać, że zaraz będzie to samo.
Ciekawe co to za mod przy NE555N. Btw - jak będziesz wymieniał pamięć, daj odpowiednik innej firmy - często to pomaga.
============
Edyta jeszcze podpowiada, aby wyciągnąć te dwie wymienione kostki z podstawek, przeczyścić i włożyć ponownie - możesz je także zamienić miejscami. Jak będziesz wymieniać jakieś ukłądy - warto dać podstawki, może się przydać na przyszłość.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2024-08-22 07:35:24)

Sikor umarł...

11

Odp: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

Dzięki za wszystkie rady, ustaliliśmy z kolegą _kriss_, że wymieniamy wszystkie pamięci w podstawki na inne kości + robimy podstawkę pod POKEY i pakujemy w nią obecny chip, bo innego brak. Znalazłem gdzieś w Stanach, wychodzi 400 z przesyłką za chipa, jest tego prawie nic w necie, chyba że nie umiem szukać ;)

Zasilacz to zamiennik, HUAWEI 5V 2A.

12

Odp: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

Mq napisał/a:

A co wy tak z tym migającym kursorem? Tacy starzy Atarowcy, a tak dużo siedzą na C64, że im aż kursor w Atari zaczął migać? :-)

No bo jak migabto dobrze nie jest, nie? Wtedy trzeba poziom odpływu piwa zmniejszyć. Albo okulary zmienić.

TheMisiacz napisał/a:

Zasilacz to zamiennik, HUAWEI 5V 2A.

Brzmi jak zasilacz od @jhusak, one są dobre.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2024-08-22 09:34:08)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

Zanim zaczniesz coś lutować, to zrób to co napisał Sikor: wyciągnij te kości z podstawek, przeczyść piny i wsadź z powrotem. Możesz je też zamienić miejscami (bez znaczenia, ale zmienią się wtedy ewentualne miejsca styku korozji na stykach i może to też załatwić sprawę jeśli coś nie kontaktuje).

Zrób to, bo to 5 minut roboty, albo nawet nie, a może załatwi temat skutecznie i nie będziesz musiał wtedy kompletnie nic więcej z tym robić.

A jak nic nie pomoże, to rób z kolegą _kriss_ co tam radzi skoro się już ugadaliście - zna się, da radę, będzie dobrze, polecam:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2024-08-22 10:35:41)

14

Odp: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

Pamięci zamienione miejscami, niestety żadnej poprawy.

15

Odp: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

Jeśli potrzebujesz POKEYa to pojawił się zamiennik:

https://retronics.eu/?a=item&id=284&l=en

Niestety cena jak z U.S.

Atari 65XE + Ultimate 1MB + VBXE + Rapidus + Stereo + AVG Cart w/ SIO + FujiNet /// Atari 2600 jr. + Harmony + Moviecart + Pluscart(+) + Video Game Brain /// Atari Lynx II

16

Odp: Atari 65XE ECI - uszkodzona pamięć

Cena adekwatna do możliwości... kup sobie 2 POKEY-e to już będzie drożej. A tu masz jeszcze dookoła pełno fjuczerów.

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email