Temat: Stacja 1050 - nic już nie czyta

Jestem początkujący w Atari i używam tylko zlutowanych przez siebie sio2arduino i kartów od MQ. Trafiła mi się ww stacja z kilkudziesięcioma dyskietkami więc zacząłem uruchamiać gry. 2 pierwsze ruszyły, kolejne już nie (BOOT ERROR). Potem nawet te 2 pierwsze się nie uruchomiły. Otworzyłem stację, przeczyściłem głowicę ipą i ta pierwsza z gier znów się odpaliła ale kolejne już nie. Teraz nawet ta pierwsza nie rusza :) Ciągle ten sam błąd. Mam pytanie: czy da się uruchomić 1050 Disk Diagnostics z sio2arduino albo kartridża tak żeby przetestować stację? Wgrałem ATR i na kartridż i na sio ale odnoszę wrażenie że ten ATR w obydwu przypadkach jest montowany jako D1 a żeby móc przetestować stację to ona musi być D1. Czy to prawda? Disk Diagnostics uruchamia się bez problemu albo z kartridża albo z sio2arduino podłączonego do wolnego portu w stacji.
Jak inaczej sprawdzić czy RPM są ok? Po rozebraniu stacji zauważyłem że tam jest chyba jakieś turbo (wrzuciłem zdjęcie) - czy komuś uda się je zidentyfikować? Dzięki z góry

EDIT : zgrałem zawartość eprom'u z tego "chyba turbo" i jest tam coś takiego (może pomoże w identyfikacji):
2793/2797 VERSION REV 3.00 7-19-86 COPYRIGHT (C) 1986 BY EMCCOPYRIGHT (C) 1986 BY DTI

Ostatnio edytowany przez marcepan (2024-08-18 22:13:00)

Post's attachments

20240818_222520.jpg 519.95 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-08-18) 

20240818_224433.jpg 320.34 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20240818_224537.jpg 415.38 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

Z tego co widzę, program diagnostyczny występuje w postaci XEX (https://atarionline.pl/utils/6.%20Stacj … nostic.xex). Powinieneś móc go bez problemu uruchomić z carta z podłączoną stacją dyskietek. Sprawdź.

Jeśli to się nie uda to jeszcze możesz zrobić tak:
- Podepnij SIO2Arduino przez stację do komputera.
- Przy wyłączonej stacji zabootuj obraz dysku diagnostycznego ze sio2arduino i uruchom oprogramowanie testujące - ale nie uruchamiaj samego testu.
- Odmontuj obraz (lub po prostu odłącz fizycznie sio2arduino) i włącz zasilanie stacji.
W tym momencie powinieneś być w stanie przeprowadzić test stacji - o ile tylko tester nie próbuje nic doczytywać (niestety nie pamiętam jak on działa).

[Edit]
Ten tester z dużym prawdopodbieństwem nie zadziała na stacji z turbo.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2024-08-18 22:40:07)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

Hmm, a paski luźne nie są? Bo to może być główny powód (jak postoi to chwilę rusza, potem robi się luźny)? Nie znam się, ale stacja ma już swój wiek.

Sikor umarł...

4

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

marcepan napisał/a:

przeczyściłem głowicę ipą i ta pierwsza z gier znów się odpaliła ale kolejne już nie.

Warto też wyczyścić prowadnice wózka głowicy ze starego smaru i naoliwić je na nowo.

A dyskietki nie są zagrzybione/zapylone/przemarznięte/przegrzane na jakimś strychu lub piwnicy? Przydałaby się jakaś pewna dyskietka, działająca pewnie w innej stacji.
Ew poświęć jedną i wgraj jakiś DOS z .atr (taką metodą jak podał wyżej perinoid) i spróbuj sformatować dyskietkę, jeżeli wcześniej testy stacji z tego .xex-a się powiodą... Tylko nie wiem czy 1050 Disk Diagnostics "umie" to turbo i czy wyniki diagnostyki będą miarodajne.

Co do turbo, to nie rozpoznaję (może jak tu zajrzą jer lub Zenon, to rozpoznają). A czy możesz zgrać zawartość EPROMa, czyli tego układu AMD na płytce turbo i załączyć go tutaj?
Czy oprócz płytki są jakieś inne modyfikacje, typu dodatkowe przewody, przełączniki, itp?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

5

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

eprom zgrałem już wczoraj - dołączam plik. jedyna dodatkowa modyfikacja jaką widzę to ktoś wylutował switch wyboru numeru napędu i przeniósł go na przód stacji - oczywiście wiercąc dziurę a właściwie 3 w fasadzie :(
przesmaruję mechanizm i spróbuję uruchomić soft testujący nie blokując D1 - mam nadzieję że zobaczy fizyczną stację

Post's attachments

AM27C64@DIP28.BIN 8 kb, liczba pobrań: 3 (od 2024-08-19) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

6

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

Z zawartości EPROMa, to:

©2793/2797 VERSIONREV 3.00 7-19-86COPYRIGHT (C) 1986 BY EMCCOPYRIGHT (C) 1986 BY DTI

naprowadziło mnie tu: https://forums.atariage.com/topic/33482 … uplicated/

Nie miałem czasu wczytywać się w cały wątek, ale na pierwszy rzut oka, to wygląda na 1050 Duplicator.
Niektóre systemy turbo zgłaszają się gdy przy WŁĄCZONEJ stacji BEZ zamkniętej dyskietki uruchomisz komputer. Nie wiem czy Duplicator tak się zgłasza. Próbowałeś?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

uicr0Bee napisał/a:

Z zawartości EPROMa, to:

©2793/2797 VERSIONREV 3.00 7-19-86COPYRIGHT (C) 1986 BY EMCCOPYRIGHT (C) 1986 BY DTI

naprowadziło mnie tu: https://forums.atariage.com/topic/33482 … uplicated/

Nie miałem czasu wczytywać się w cały wątek, ale na pierwszy rzut oka, to wygląda na 1050 Duplicator.
Niektóre systemy turbo zgłaszają się gdy przy WŁĄCZONEJ stacji BEZ zamkniętej dyskietki uruchomisz komputer. Nie wiem czy Duplicator tak się zgłasza. Próbowałeś?

Ten tekst z eprom'a widziałem - wkleiłem go w 1 poście. 1050 Duplikator niewiele mi mówi niestety ale stacja nie zgłasza się żadnym komunikatem przy uruchomieniu z otwartym otworem dyskietki. Udało mi się uruchomić program diagnostyczny metodą perinoid'a (z sio2arduino przy wyłączonej stacji, potem odłączenie sio2a i włączenie stacji) tak że jest jakaś komunikacja pomiędzy kompem a stacją (np. test zerowej ścieżki uruchamia silnik stacji) ale rezultaty są żadne. Wyskakują dziwne komunikaty i pokazuje np 3000 RPM. Tak jak przewidział perinoid - ten soft nie lubi się chyba z tym turbo.
Dyskietki rzeczywiście nie wyglądają na najzdrowsze. Poczekam na znajomego aż wróci z wakacji i podrzuci mi jakąś dyskietkę sprawdzoną i sprawna na 100%

8

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

To turbo wygląda na TOMS MULTI DRIVE 1050
Scalaki 7400 i 74138 oraz widoczne ich połączenia pozwalają na taki wniosek

9

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

Ale zawartość EMPROMa chyba tego nie potwierdza?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

Mam jeszcze urlop więc męczę tą stację :) Zastanawia mnie dlaczego gdy bootuję z s2a jako D1 ze stacją 1050 jako D2 to dos (np mydos) zamontowany w s2a nie potrafi pokazać plików na dyskietce w stacji (D2). Czy SDRIVE blokuje wszystkie napędy nawet jeśli ATR jest zamontowany tylko w D1? Jedyne rozwiązanie jakie działa to ustawienie s2a i stacji jako D1, bootowanie z s2a z wyłączoną stacją i "podmiana" napędów. Wtedy odczyt listy plików ze stacji działa. I tu pojawia się kolejne pytanie (już o stan techniczny stacji) - raz na kilka/kilkanaście "włożeń" tej samej dyskietki i zamknięć zamka stacji lista plików jest odczytywana (całkowicie, z listą wolnych sektorów), czasem mam od razu błąd 163, a czasem błąd 163 pojawia się w trakcie odczytu katalogu (np. pokaże 5 plików i błąd 163). Co to może być? Wydawało mi się że jak raz dobrze odczytało to już zawsze powinno. Luźny pasek? RPM? Ciągle źle nasmarowane prowadnice? Kondensatory? Nie udało mi się nawet sformatować w miarę nowej dyskietki 5.25 (DD). Głowica kilka razy przechodziła przez cały promień a na koniec i tak błąd. Nie pamiętam ale chyba też 163.

11

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

Jest spora szansa, że prędkość obrotowa jest na granicy poprawności i czasami zahacza o taką, przy której głowica daje radę czytać. Jaki masz zasilacz? Bo to też może mieć znaczenie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

marcepan napisał/a:

czasem mam od razu błąd 163, a czasem błąd 163 pojawia się w trakcie odczytu katalogu (np. pokaże 5 plików i błąd 163). Co to może być?

163 MyDOS: Write protected or system error, disk not readable
lub
163 ($a3)     -93     CIO     FATAL DISK I/O ERROR

marcepan napisał/a:

Co to może być? Wydawało mi się że jak raz dobrze odczytało to już zawsze powinno. Luźny pasek? RPM? Ciągle źle nasmarowane prowadnice? Kondensatory? Nie udało mi się nawet sformatować w miarę nowej dyskietki 5.25 (DD). Głowica kilka razy przechodziła przez cały promień a na koniec i tak błąd. Nie pamiętam ale chyba też 163.

Pasek może być powodem. Na pewno nie zaszkodzi wymienić.
Na jaką gęstość formatujesz? Spróbuj na "single", 90k i obydwie strony. A jeżeli możesz poświęcić więcej dyskietek (bo wiadomo że nie ma tam nic do zachowania dla potomności) to spróbuj jeszcze sformaować inną, ale obejrzyj najpierw nośnik w wycięciu, przekręcając ją dookoła. Pamiętaj że głowica jest na dole, więc jak wkładasz do stacji naklejką do góry (czyli "stronę A"), to pracuje strona dolna.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

13

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

Ja mam takiego Indusa GT, który czeka sobie spokojnie na czas mój wolny na jego naprawę. Ma podobne objawy, czasem sformatuje dyskietkę, czasem wywali błąd, czasem odczyta, czasem nie chce odczytać, czasem w ogóle nie czyta, a czasem błąd leci w trakcie dopiero itp. U mnie powodem jest falowanie obrotów i zwalnianie czasami, więc taki objaw może być związany z obrotami jak napisał powyżej perinoid. Ja u siebie jednak nie wiem czym jest spowodowane to falowanie obrotów i zwalnianie, dzieje się to tylko czasami, wszystko wyczyszczone, nasmarowane, problem leży gdzieś w elektronice akurat u mnie, ale nie mam czasu się tym zająć i leży i czeka.

14

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

Mq napisał/a:

Ja u siebie jednak nie wiem czym jest spowodowane to falowanie obrotów i zwalnianie

Jesteś pewien, że silnik nie jest zajechany? Raz mi się trafiła taka 1050-ka z zajechanym silnikiem (problem zgodny z opisem Jera) i tam silnik też wariował zależnie od rozgrzania elementów.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

W sumie na 100% nie jestem. Ale z zewnątrz wszystko czyściłem i smarowałem. Silnika nie rozbierałem, ale kręci się elegancko i bez oporów żadnych, gładko. Dlatego kolejnym krokiem miało być obejrzenie sygnałów oscyloskopem, bo gdzieś czytałem że ktoś miał w Indusie taką samą usterkę i winny był uszkodzony mikrokontroler w stacji, po wymianie problem zniknął. Ja u siebie elektroniki nie sprawdzałem jeszcze, bo wtedy mi się czas na to skończył i tak leży ta stacja i czeka już ze dwa lata albo i dłużej.

Ale pomijając moją stację, to to co napisałem może dawać takie objawy, bo tak jak mówię, czytałem gdzieś o przypadłości takiej naprawionej wymianą mikrokontrolera.

Ostatnio edytowany przez Mq (2024-08-21 23:52:11)

16

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

Panowie, ale falujące obroty daje też luźny pasek. Jak pisałem wcześniej - wymienić, to nie są drogie rzeczy (pisze o 1050).

Sikor umarł...

17

Odp: Stacja 1050 - nic już nie czyta

Powodem falowania obrotów może być słaby docisk dyskietki do koła napędowego.
Górna część powinna, gdy jest podniesiona, lekko się obracać. A po opuszczeniu centrycznie chodzić w koło napędowe.
A sama dyskietka w kopercie lekko się obraca?