26

Odp: Odbudowa Atari STE

x_angel napisał/a:

Gniazd MIDI szukasz? Mam całą tackę tego... plastikowe, metalizowane - jakie chcesz :)
Chociaż na pinout do płyty nie spojrzałem - obadam w domu. Zakładam, że to takie "zwykłe"
A jak nie, to mogę wyczarować z wylutu.

Szukam bo moje ktoś wyrywał śrubokrętem chyba

docelowo mam jeszcze do wymiany gniazdo modemu

Ostatnio edytowany przez dragon_x (2024-08-07 14:48:07)

Post's attachments

IMG_2862.jpeg 193.71 kb, liczba pobrań: 14 (od 2024-08-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

27

Odp: Odbudowa Atari STE

Przyjechała klawiatura, ale nie działa.
Pali się tylko dioda, a podłączenie myszki przez toma czy alt + strzałki  zero efektu .
Nie znam nikogo w Bydgoszczy z Atari st żeby sprawdzić klawiaturę.
JKest jakiś sposób żeby sprawdzić złącze lub klawiaturę?

Może jest ktoś z bydgoszczy lub okolic, kto mógłby pomoc sprawdzic klaiwature - podlaczyc ja do sprawnego st? wkluczyloby to kwestie klawiatury

podlaczylem też ASCI2STM - do urzadzenia oczywiscie zasilanie - zero ikony czy ikon z dyskiem

jutro powinien przyjechac TOS 2.06 - ktory ma z tego co wiem jakies procedury testowe.

liczyłem na progres a tu taka niespodzianka.

Ostatnio edytowany przez dragon_x (2024-08-07 21:41:53)

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

28

Odp: Odbudowa Atari STE

Ok, wygrzebałem takie rzeczy:
https://obrazki.elektroda.pl/6210359600_1723095698_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/3584019900_1723095697_thumb.jpg
Jak widać dwa górne zasilacze nie mają kondów więc pewnie coś z nimi jest nie tak. Dwa dolne są kompletne. Ten po prawej ma wymienione kondy. Musze je sprawdzić (czy działają) i przymierzyć do STe.
Znalazłem również gniazda DIN 5 - przymierzałem do płyty i są identyczne.

Co do klawiatury - jeśli jest sprawa, a nie działa, no to może zamień układy 6850 miejscami? Nie przetestujesz za bardzo jeśli nie masz innej klawiatury.
A ACSI2STm masz przetestowane i sprawne? Jeśli tak, to może masz DMA walnięty?

Nie pamiętam, jak zachowuje się STe bez flopka. Poza tym to zachowanie może się różnic w zależności od wersji TOS. Mogę to sprawdzić, jak odgrzebię swojego STe - muszę w nim wymienić obudowę (niedawno kupiłem na forum), bo moja obecna wygląda prawie jak Twoja :)
Więc jak już będę w nim grzebał, mogę sprawdzić zachowanie bez flopka, tylko u siebie na pewno mam TOS 2.06. Jak się mocno uprę, znajdę 1.62. Tylko te zabawy to bardziej w weekend chyba, bo słabo z czasem.



Ogólne sporo usterek - dobrze by było, jakbyś miał inną sztukę na podmiankę układów.

29

Odp: Odbudowa Atari STE

x_angel napisał/a:

Ok, wygrzebałem takie rzeczy:
https://obrazki.elektroda.pl/6210359600_1723095698_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/3584019900_1723095697_thumb.jpg
Jak widać dwa górne zasilacze nie mają kondów więc pewnie coś z nimi jest nie tak. Dwa dolne są kompletne. Ten po prawej ma wymienione kondy. Musze je sprawdzić (czy działają) i przymierzyć do STe.
Znalazłem również gniazda DIN 5 - przymierzałem do płyty i są identyczne.

Co do klawiatury - jeśli jest sprawa, a nie działa, no to może zamień układy 6850 miejscami? Nie przetestujesz za bardzo jeśli nie masz innej klawiatury.
A ACSI2STm masz przetestowane i sprawne? Jeśli tak, to może masz DMA walnięty?

Nie pamiętam, jak zachowuje się STe bez flopka. Poza tym to zachowanie może się różnic w zależności od wersji TOS. Mogę to sprawdzić, jak odgrzebię swojego STe - muszę w nim wymienić obudowę (niedawno kupiłem na forum), bo moja obecna wygląda prawie jak Twoja :)
Więc jak już będę w nim grzebał, mogę sprawdzić zachowanie bez flopka, tylko u siebie na pewno mam TOS 2.06. Jak się mocno uprę, znajdę 1.62. Tylko te zabawy to bardziej w weekend chyba, bo słabo z czasem.



Ogólne sporo usterek - dobrze by było, jakbyś miał inną sztukę na podmiankę układów.


dzisiaj przyjedzie TOS 2.06 prawdopodobnie. asci sprawdzone i jestem w kontakcie ze sprzedawca. w razie czego mogę zwrócić bo były przypadki ze nie działało z danym egzemplarzem.
układy 6850 - poszukam i zamienię.
co do zasilaczy. bym reflektował na jeden - pytanie jaka cena - kondzie raczej mam wszystkie - do sr98 na pewno, oczywiście gniazda midi też :) napisz mi może na priv ceny proszę.
szukam kogoś z Bydgoszczy z ST żeby klawiaturę sprawdzić i wykluczyć jeden z elementów. pali się tylko dioda zasilania.

widziałeś zapewne stan od jakiego zacząłem więc usterki mnie nie dziwią tylko jest lekka frustracja, że nie działa. generalnie byłem przekonany, że komputer przy starcie wykonuje jakiś selftest ale podobno 1.06 to tak nie bardzo i system wstaje. w 2.06 są podobno już jakieś procedury testowe. może się okazać ze 2.06 wywali jakiś błąd i system nie wstanie ale da to może jakiś obraz tego co się dzieje z komputerem. wysyłam priv do ciebie.

będę wdzięczny za każdą pomoc :)

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

30

Odp: Odbudowa Atari STE

x_angel napisał/a:

Nie pamiętam, jak zachowuje się STe bez flopka. Poza tym to zachowanie może się różnic w zależności od wersji TOS. Mogę to sprawdzić, jak odgrzebię swojego STe - muszę w nim wymienić obudowę (niedawno kupiłem na forum), bo moja obecna wygląda prawie jak Twoja :)
Więc jak już będę w nim grzebał, mogę sprawdzić zachowanie bez flopka, tylko u siebie na pewno mam TOS 2.06. Jak się mocno uprę, znajdę 1.62. Tylko te zabawy to bardziej w weekend chyba, bo słabo z czasem.

x_angel, zeby Ci ulatwic to :), STE z TOSem 1.62 bez flopka i podpiętym dowolnym HDD (u mnie US) pojawia sie po chwili goły TOS bez ikonek na pulpicie, Natomiast z 2.06 zaraz po tescie pamięci wywala ci 4 bombki na ekranie.

Ostatnio edytowany przez Kroll (2024-08-08 08:42:10)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

31

Odp: Odbudowa Atari STE

Kroll napisał/a:
x_angel napisał/a:

Nie pamiętam, jak zachowuje się STe bez flopka. Poza tym to zachowanie może się różnic w zależności od wersji TOS. Mogę to sprawdzić, jak odgrzebię swojego STe - muszę w nim wymienić obudowę (niedawno kupiłem na forum), bo moja obecna wygląda prawie jak Twoja :)
Więc jak już będę w nim grzebał, mogę sprawdzić zachowanie bez flopka, tylko u siebie na pewno mam TOS 2.06. Jak się mocno uprę, znajdę 1.62. Tylko te zabawy to bardziej w weekend chyba, bo słabo z czasem.

x_angel, zeby Ci ulatwic to :), STE z TOSem 1.62 bez flopka i podpiętym dowolnym HDD (u mnie US) pojawia sie po chwili goły TOS bez ikonek na pulpicie, Natomiast z 2.06 zaraz po tescie pamięci wywala ci 4 bombki na ekranie.

czyli jeszcze fdd musze ogarnąć, żeby ruszyć. jakaś dyskietka z sytemem 2.06 jest potrzebna?

photoshopem probowałem rozszyfrować naklejki na kościach tos i wyszlo takie cos jak na zdjeciu - 1.4.6 STE GER ??

Ostatnio edytowany przez dragon_x (2024-08-08 09:12:36)

Post's attachments

IMG_2749.jpg 142.64 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

32

Odp: Odbudowa Atari STE

nawet dykietka Ci nie jest potrzebna, tylko jesli nie znajdzie fizycznie podpiętego HDD i FDD to 2.06 tak się zachowuje, że zatrzyma sie na tych 4 bombkach. Dlatego mozna pracowac bez FDD, ale plyta (TOS) musi wykryc np. ACSI2STM (US), tym bardziej ze masz karte SD odpowiednio zrobioną.

Ostatnio edytowany przez Kroll (2024-08-08 09:23:02)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

33

Odp: Odbudowa Atari STE

Kroll napisał/a:

nawet dykietka Ci nie jest potrzebna, tylko jesli nie znajdzie fizycznie podpiętego HDD i FDD to 2.06 tak się zachowuje, że zatrzyma sie na tych 4 bombkach. Dlatego mozna pracowac bez FDD, ale plyta musi wykryc np. ACSI2STM (US), tym bardziej ze masz karte SD odpowiednio zrobioną.

jak nie wykryje znaczy ze jest problem. stację będę chyba musiał jakąś jednak ogarnąć ehh.

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

34

Odp: Odbudowa Atari STE

Wysłałem maila przez forum ale nie wiem czy doszedł.

35

Odp: Odbudowa Atari STE

x_angel napisał/a:

Wysłałem maila przez forum ale nie wiem czy doszedł.

nic nie dostałem. dostałeś ode mnie wiadomość?

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

36

Odp: Odbudowa Atari STE

Też nie. Mój mail lapserwis@gmail.com

37

Odp: Odbudowa Atari STE

x_angel napisał/a:

lapserwis@gmail.com

poszedł mail

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

Odp: Odbudowa Atari STE

Oprogramowanie GOGLE  Pouetnet

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

39

Odp: Odbudowa Atari STE

Ryszard Mauersberg napisał/a:

Oprogramowanie GOGLE  Pouetnet

???

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

40

Odp: Odbudowa Atari STE

Tu masz tą obudowę z druku 3D na olx:
https://www.olx.pl/d/oferta/obudowa-ata … X8spz.html

Ostatnio edytowany przez Pawex (2024-08-08 18:36:29)

41

Odp: Odbudowa Atari STE

Pawex napisał/a:

Tu masz tą obudowę z druku 3D na olx:
https://www.olx.pl/d/oferta/obudowa-ata … X8spz.html

Dziękuję pięknie,
Jak pisałem wyżej obudowa już zamówione z reszta u Pana Mariusza :)
Będzie u mnie po weekendzie :)

Ostatnio edytowany przez dragon_x (2024-08-08 18:36:37)

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

42

Odp: Odbudowa Atari STE

a to nie zauważyłem.

Co do nie działającej klawiatury to chyba może też być przyczyną walnięty chip HD6301V1P.
Był wątek w tym temacie:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=19607

43

Odp: Odbudowa Atari STE

Pawex napisał/a:

a to nie zauważyłem.

Co do nie działającej klawiatury to chyba może też być przyczyną walnięty chip HD6301V1P.
Był wątek w tym temacie:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=19607

Super , bardzo dziękuję.
Właśnie obejrzałem płytę główną i takie chipu nie mam chyba ze może mieć jeszcze inne oznaczenie
Poszukam

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

44

Odp: Odbudowa Atari STE

dragon_x napisał/a:

Super , bardzo dziękuję.
Właśnie obejrzałem płytę główną i takie chipu nie mam chyba ze może mieć jeszcze inne oznaczenie

Zrób zdjęcie dołu klawiatury - powinien być w podstawce. Jak nie ma - to znamy przyczynę, jak jest - można spróbować wyciągnąć i kontakty poczyścić.

Sikor umarł...

45

Odp: Odbudowa Atari STE

Sikor napisał/a:
dragon_x napisał/a:

Super , bardzo dziękuję.
Właśnie obejrzałem płytę główną i takie chipu nie mam chyba ze może mieć jeszcze inne oznaczenie

Zrób zdjęcie dołu klawiatury - powinien być w podstawce. Jak nie ma - to znamy przyczynę, jak jest - można spróbować wyciągnąć i kontakty poczyścić.

załączam zdjęcia, jak wyglada klawiatura. gdzies  na yt ogladalem film ze podobno ten uklad HD74LS244P też może być problemem.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11974&download=1
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11975&download=1

tos 2.06 włożony, 4MB ram włożone komputer startuje do testu i na koniec 4 bombki, po podlaczeniu asci@stm to samo.


gniazdo twardego dysku wygląda paskudnie:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11981&download=1

zauwazylem tez sporo niepokojąco wyglądających lutów.

dla tos 2.06 nie zmienialem zworek, wstał. pytanie czy muszę coś w takim razie zmieniać?

Ostatnio edytowany przez dragon_x (2024-08-08 20:54:20)

Post's attachments

IMG_2930.jpeg 204.35 kb, liczba pobrań: 2 (od 2024-08-08) 

IMG_2932.jpeg 277.34 kb, liczba pobrań: 87 (od 2024-08-08) 

IMG_2935.jpeg 398.55 kb, liczba pobrań: 2 (od 2024-08-08) 

IMG_2937.jpeg 434.32 kb, liczba pobrań: 2 (od 2024-08-08) 

IMG_2938.jpeg 379.33 kb, liczba pobrań: 2 (od 2024-08-08) 

IMG_2939.jpeg 448.04 kb, liczba pobrań: 2 (od 2024-08-08) 

IMG_2942.jpeg 330.71 kb, liczba pobrań: 86 (od 2024-08-08) 

IMG_2947.JPEG 562.88 kb, liczba pobrań: 87 (od 2024-08-08) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

46

Odp: Odbudowa Atari STE

Kolego, układ c010444d-01 to jest akurat TIA z Atari 2600:-) Tak że ten... nawet jak by go wsadzić w dobrą stronę (bo jest wsadzony odwrotnie), to i tak by za bardzo raczej nie zadziałał:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2024-08-08 21:03:52)

47

Odp: Odbudowa Atari STE

Mq napisał/a:

Kolego, układ c010444d-01 to jest akurat TIA z Atari 2600:-) Tak że ten... nawet jak by go wsadzić w dobrą stronę (bo jest wsadzony odwrotnie), to i tak by za bardzo raczej nie zadziałał:-)

taką klawiaturę dostałem ;( tzn kupilem ;(
da się to jakos ogarnąć? ten potrzebny uklad jest do zdobycia? (poza aliexpress)
z tego co z watku widzialem tan na szybko to on programowany jest ?

Ostatnio edytowany przez dragon_x (2024-08-08 21:09:45)

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

48

Odp: Odbudowa Atari STE

Niełatwo o ten układ. Klawiatura bez niego jest bez wartości. Choć jeśli mechanicznie jest sprawna i ma ładny stan klawiszy, to można szukać tego kontrolera, albo zdewastowanej klawiatury ze sprawnym kontrolerem. Można też sprawdzić układ TIA w jakimś 2600, bo może jakiś ignorant wsadził gdzieś na złomie byle jaki układ i może on działa, to ma jakąś tam wartość, ale do Atari 2600 tylko. To jest układ graficzny w A2600. Ale raczej wygląda to wszystko na oszustwo - zależy co było w ogłoszeniu sprzedawcy.

49

Odp: Odbudowa Atari STE

Mq napisał/a:

Niełatwo o ten układ. Klawiatura bez niego jest bez wartości. Choć jeśli mechanicznie jest sprawna i ma ładny stan klawiszy, to można szukać tego kontrolera, albo zdewastowanej klawiatury ze sprawnym kontrolerem. Można też sprawdzić układ TIA w jakimś 2600, bo może jakiś ignorant wsadził gdzieś na złomie byle jaki układ i może on działa, to ma jakąś tam wartość, ale do Atari 2600 tylko. To jest układ graficzny w A2600. Ale raczej wygląda to wszystko na oszustwo - zależy co było w ogłoszeniu sprzedawcy.

w ogloszeniu bylo oczywiscie ze nie testowane. gosc raczej rozne rzeczy sprzedaje. wizualnie klawiatura elegancka wymaga czyszczenia ale nawet wybielic jej nie trzeba.

no to szukanie ukladu ;( przejrzalem watek wskazany powyzej i widze, ze bedzie duzy problem. w internecie tez raczej srednio o ten uklad oryginalny. ktos zrobil mnie w jajo ;(

coś takiego znalazlem choc ani zdjecia ani opisu:
https://lewandowscy.pl/hd6301v1p-g04-uklad-scalony.html

i na ebay:
https://www.ebay.com/itm/395104568266

kolejny problem to nie dzialajacy asci2stm, zlacze wyglada kiepskoi pytanie czy to wina zlacza czy czegos innego. bede na dniach mial stacje dyskow to sprawdze czy stacja ruszy.

Ostatnio edytowany przez dragon_x (2024-08-08 21:29:18)

Atari Revive (STE UK) - TOS 2.06 / 4MB RAM / ASCI2STM / SD

50

Odp: Odbudowa Atari STE

Na allegro jest:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/uklad … 122002-ri6
Chociaż cena niemała. To jest zdaje się to samo tylko inny producent (Motorola).

PS
Chyba coś ok. 20 szt. zaprogramowanych chipów poszło do ludzi od tOriego.
Może ktoś się "zlituje" i Ci odsprzeda. Było zdaje się dużo taniej.

Nie rezygnuj z odratowania tego komputera (tej płyty). To nie kwestia kosztów a uratowania od niebytu (wysypisko śmieci albo zmielenie na recyclingu) :-)

Ostatnio edytowany przez Pawex (2024-08-08 21:44:27)