1

Temat: [K] lub [Z] Graty do C64 i inne z Atari

Witam forumowiczów

Wylicytowawszy upragniony beżowy chlebak z czarną klawiaturą na znanym portalu aukcyjnym oczywiście w stanie nieznanym / nietestowanym / jako uszkodzony, który to leżał około 30 lat na strychu, podjąłem się próby jego uruchomienia i ewentualnej naprawy. Po umyciu go z trzydziestoletniego strychowego brudu zabrałem się za jego uruchomienie co zakończyło się niestety niepowodzeniem. Następnie zabrałem się za niespieszną naprawę i zajęło mi to około 2 miesięcy. PN płyty to 250407 Rev.B PAL-G, a komputer ma na naklejce Made in Germany. Wypruwszy wszystkie układy z płyty i umieściwszy je na podstawkach, udało mi się w końcu zdiagnozować co dolega temu misu:

1. Uszkodzony VIC-II (6569) generował permanentnie czarny obraz (usterka ta została zdiagnozowana jako ostatnia, robiąc podmiankę z HACK-iem napięć na 8565 z pożyczonego C64G).
2. Uszkodzona jedna kość DRAM (Atari 800XL pomogło zdiagnozować, bo testera pamięci nie mam). Wymieniłem na inną sztukę.
3. Uszkodzony układ MOS 7709 (odpowiednik 74LS258, TL866CS pomógł w diagnozie). Zakupiłem odpowiednik.
4. Uszkodzony LM556 (oscyloskop w pracy pomógł wykryć permanentny reset). Zakupiłem nowy układ.
5. Uszkodzony zastępczy EPROM 16K z kernalem 901227 i "doklejonym" Professional DOS-em (o tym DOS-ie świadczyła naklejka na eprom-ie i uszkodzony dump kości). Eprom podłączany był do płyty przez rzemieślniczy ręcznie wytrawiany adapter z wyjściami na switch do przełączania między dwoma ROM-ami. Po wykasowaniu tego EPROM-u nie da się jego zaprogramować ani TL866CS czy starutkim SEPROG-iem. Wypaliłem więc dla dalszej diagnozy EPROM 8K z KERNAL-em 901227-03.
6. Częściowo uszkodzony PLA (906114-01). Z kartem "Dead Test" 781220 jest OK. Bez karta "Dead Test" komputer się uruchamia i odpala się BASIC, a po podłączeniu karta "4 in 1" z Soccerem, KLAX-em i Flimbo też ok, można grać. Natomiast z kartem diagnostycznym z 586220+ zawiesza się na testowaniu RAM wyświetlając BAD, ale na niebiesko a nie na czerwono/brązowo.

Z zamiennikiem PLA zmontowanego z płytki wykorzystującego 2 GAL-e 20V8B DIP24 wedle pomysłodawcy (użyłem 2 GAL-e od National Semiconductor i nie 20V8B tylko 20V8A i nie 25ns ale 20ns, bo tylko takie miałem z odzysku z elektrośmieci) mój komp uruchamia się właściwie bez karta diagnostycznego, i odpala poprawnie również kart "4 in 1" wspominany wcześniej. Natomiast z kartem diagnostycznym 586220+ wynik testu PLA jest BAD na czerwono/brązowo ale test pamięci jest OK. Z kartem Dead Test 781220 natomiast obraz z mojego kompa tylko co chwilę mruga na biało w większości wyświetlając czarny obraz.

7. Częściowo uszkodzony SID 6581. Z kartem Dead Test 781220 test dźwięk jest w miarę OK, ale z kartem diagnostycznym 586220+ wynik testu dla SID-a jest BAD na czerwono/brązowo no i oczywiście ostatnie dźwięki sekwencji testowej audio (takie szumy) brzmią fatalnie.


Trochę się tego nazbierało w tym chlebaku i do tej pory zastanawiam się jak mogło być tyle uszkodzonych podzespołów. Prawdopodobnie dostał "strzała" z zasilacza, podłączony został nieprawidłowy zasilacz (może od Atari) albo komputer musiał pracować podczas burzy i gdzieś w pobliżu "walnął" piorun. Z kilkoma Atari XL/XE, które naprawiałem do tej pory, uszkodzony był tylko DRAM. O problemach z klawiaturą czy brakach w układach bo ta czy inna płyta była częściowo ograbiona nie rozpisuję się, bo to uszkodzenia mechaniczne czy po prostu braki, a nie usterki układów.


Drugi sprzęt to Atari 7800 PAL. Wylicytowałem go sobie również oczywiście jako nieznany / nietestowany / uszkodzony po upadku i z brakami plastyku od frontu obu obudów (górnej i dolnej). Tan zakup udał się bardziej, bo konsola po oczyszczeniu i podłączeniu zasilacza laboratoryjnego wstała od razu. Chciałbym ją teraz doprowadzić do stanu kompletności i uruchamiać ją z "normalnego" zasilacza, więc trzeba by braki uzupełnić.


W związku z tym bardzo chętnie bym zakupił w dobrej cenie dla forumowicza :-) :

1. Przede wszystkim VIC-a i może być oczywiście również 8565 bo już płytę zmodowałem i tylko zworką przestawiam napięcie na nóżce 13 między 12V a 5V, po umieszczeniu układu w oryginalnej podstawce. To jest priorytet, bo bez tego układu komputer nie działa.
2. SID 6581 lub może być również nowszy 8580 z płytką adapterem typu (https://cbmretro.fi/product/sid-8580-ad … ong-boards), ale nie musi być konkretnie taki. Taką płytkę-adapter mógłbym nawet sam uzbroić w graty. Może być również gotowy zamiennik na przykład SwinSID na czarnym laminacie bez zamontowanej diody podświetlającej płytę, bo świecącego cosia we wnętrzu kompa nie potrzebuję.
3. Oryginalny sprawny PLA (906114-01) lub zaprogramowaną przez kogoś kość 82S100 (podobno lepsza od oryginału). Tak mam zamiennik na 2 GAL-e DIP24, ale albo nie jest on dobry, albo moje układy GAL nie są dostosowane do tego zamiennika. Jak dorwę 2 sugerowane prze pomysłodawcę zamiennika GAL-e to może będzie OK. Tak wyrażałem wcześniej chęć zakupu w innym wątku na tym dziale forum płytki do układu CPLD Altera, ale zarzucam temat, bo okazuje się że ten adapter jeszcze wymaga drobnych poprawek co zostało opisane na blogu pomysłodawcy. Zastanawiam się również jeszcze nad zamiennikiem na GAL-ach ale w obudowach PLCC, co sprawia że zamiennik nie wystaje za obrys oryginalnego układu. Coś takiego jak tutaj: (https://www.pcbway.com/project/sharepro … e5faf.html) Może ktoś ma płytkę do odstąpienia?
4. Oryginalny sprawny KERNAL 901227-03.
5. Obie obudowy (górną i dolną) do Atari 7800. Może być popękana, ale aby nawet te odłamane elementy były w komplecie, to je sobie dokleję.
6. Jakiś dowolny zasilacz z pasującym idealnie wtykiem, lub sam kabel z "fabrycznym" wtykiem zasilania do konsoli Atari 7800. Wiem że takowe występują, bo ten wtyk to raczej nie jest wymysł Atari. Mam zasilacze o właściwym napięciu i natężeniu prądu to mógłbym zrobić sobie adapter.
7. Radiator z uchwytem do procesora 486DX2 od Intel-a.


Co do ewentualnej wymiany to z potencjalnym oferentem będę już uzgadniać. Mogę napisać że wśród oferowanych przez mnie są z elektronicznego odzysku:
1. Pamięci równoległe eprom UV/eeprom/flash w obudowach DIP oraz PLCC o różnych pojemnościach (wszystkie testowane).
2. Pamięci LPC w obudowach PLCC o różnych pojemnościach (wszystkie testowane).
3. Pamięci szeregowe w obudowach DIP8 o różnych pojemnościach (wszystkie testowane).
4. Pamięci RAM statyczne i dynamiczne głównie obudowy DIP (głównie używane, ale tutaj mam trochę starych zasobów magazynowych w blistrach, Static RAM przetestowany). Ze statycznych w blistach: P510118SL-10, TC551001APL-10, HM6116PL-3; Ze statycznych z odzysku: UM61256FK-15, KM68257CP-20, IS61C256AH-20N, MCM6264CP15, W24512AK-15, HY6264ALP-10. Z dynamicznych z odzysku D424256C-70.
5. Optocuplery PC849 (tutaj mam trochę starych zasobów magazynowych w blistrach, nietestowane).
6. Układy 7407N (tutaj mam trochę starych zasobów magazynowych w blistrach)
7. Kilkanaście innych układów z odzysku jak Math CPU (XC87SLC-33), MCU, RAM DAC (HM86171-80, SS2410), CPLD PLCC (Atera EPM5192JC-20, EPM7032LC44-12). Tylko niektóre MCU testowane pod względem pamięci wewnętrznej.
8. Inne retrograty z epoki 8bit i 16bit, jak na przykład gry czy konsole i akcesoria do nich.

Pozdrawiam, gkd_82.

Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2023-10-19 10:28:49)

2

Odp: [K] lub [Z] Graty do C64 i inne z Atari

gkd_82 napisał/a:

6. Jakiś dowolny zasilacz z pasującym idealnie wtykiem, lub sam kabel z "fabrycznym" wtykiem zasilania do konsoli Atari 7800.

Hmm, chyba Rj lub Eagle (nie pamiętam już) drukował takie wtyki w 3D, pasują idealnie - uderz do nich. naleźć taki zasilacz jest dość ciężko, nawet uszkodzony.

Sikor umarł...

3

Odp: [K] lub [Z] Graty do C64 i inne z Atari

Sikor napisał/a:

Hmm, chyba Rj lub Eagle (nie pamiętam już) drukował takie wtyki w 3D, pasują idealnie - uderz do nich. naleźć taki zasilacz jest dość ciężko, nawet uszkodzony.

Dzięki za informację. Odezwę się do nich.

W międzyczasie na znanym portalu aukcyjnym znalazłem zasilacz w niezbyt dużych pieniądzach z "fabryczną" końcówką, która potencjalnie pasowałaby do Atari 7800, niestety 100% pewności nie mam.

Pozdr.

4

Odp: [K] lub [Z] Graty do C64 i inne z Atari

Witam

Trochę odgrzebuję temat, ale chciałbym zrobić "letnie prządki".

Co do gratów:

#1. Pozostawiłem drobny mod płyty i używam z powodzeniem VIC-a 8565, który mniej się grzeje w porównaniu do układu w starszej wersji.
#2. Po zastosowaniu płytki-adaptera (https://8bit.re/c64-sid-adapter/) i umieszczeniu SID-a 8580, komodorek "gra" poprawnie, a układ również mniej się grzeje w porównaniu do układu w starszej wersji. W zakupie płytki pomógł mi jeden allegrowicz.
#3. Zakupiwszy odpowiednie GAL-e w obudowie DIP od Lattice (z Ali) zaprogramowałem je odpowiednim wsadem. Teraz wszystko działa poprawnie. W międzyczasie udało mi się zdobyć (również z pomocą jednego allegrowicza) płytkę adaptera PLA na układy GAL w obudowach PLCC. Tutaj również zakupiwszy odpowiednie układy (ze sklepu na allegro https://allegro.pl/oferta/10szt-gal20v8 … 3323151119) zaprogramowałem je odpowiednim wsadem. Drugi adapter/zamiennik również działa poprawnie.
#4. Oryginalny KERNAL ROM zakupiłem tutaj (https://allegro.pl/oferta/1szt-901227-0 … 5151984959)
#5. Obie obudowy do Atari 7800 w bardzo dobrym stanie, wraz z częściowo ograbioną płytą główną wylicytowałem w przyzwoitej cenie na Allegro.
#6. Pisałem do @Rj oraz @Eagle (niestety bez odzewu), lecz finalnie problem z zasilaczem (a właściwie końcówką) rozwiązałem przez zakup w niewygórowanej cenie (na Allegro) używki zasilacza SENNHEISER z właściwym wtykiem do Atari 7800. Mam również zastępczy zasilacz o właściwych dla konsoli parametrach, został więc tylko przeszczep kabla.
#7. Uchwyt to radiatora do procesora 486 dostępny jest tutaj (https://allegrolokalnie.pl/oferta/mocow … ra-486-fbf). Radiator mam z odzysku.

W związku z powyższym temat uważam za wyczerpany. Proszę więc moderatora o jego zamknięcie.

Pozdr. gkd_82.

Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2024-06-25 14:05:08)

5

Odp: [K] lub [Z] Graty do C64 i inne z Atari

Brawo Ty!!!

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site