26

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Może spróbuj pod Flash-Floppy firmware do Goteka?

27

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Ok, jest to pomysł, ale wpierw zdobędę drugiego, czystego goteka i może kabel usb do programowania stm32. Boję się wywalić to istniejące hxc, bo może się skończyć na jego ponownym zakupie.

28

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

laborant napisał/a:

Myślę, że to może być  problem z 3 pierwszymi sektorami które niezależnie od gęstości mają zawsze 128 bajtów.

Nieprawda, Karinka robi tam sektor taki jak reszta. Czyli - jak masz 256 bajtó - trzy pierwsze są takie same (ale zapis idzie na pierwszą połówkę bez specjalnego oprogramowania, o ile pamiętam).
O ile pamiętam - w karince ustawiasz też czas i przeskok głowicy. Pobaw się tymi parametrami.
Na początek ustaw sobie do testów gęstość 720KB - powinno być łatwiej. Potem można się pobawić z innymi.

Sikor umarł...

29

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

ok, popróbuję zmiany tych parametrów. Na razie grzebię coś Watsonem II w sektorach, jakby coś łapie, coś odczytał. Tylko są nieustanne zwiechy, komp chodzi dość losowo, myślę, że ten moduł karin, który mam jednak jest nie do końca ok. Czyściłem już styki, ale nie pomogło...

30

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Dobra, jest aktualizacja płytki PCB - teraz powinna być zgodna wymiarami z fabryczną, jeśli gdzieś się nie walnąłem. Może ktoś wydrukować PCB i przymierzyć do stacji?

I jeszcze: może ktoś zna jakiś bardziej "podobny" włącznik w Eagle? Bo na razie dałem "jakiś" ale jak nie ma gotowego, to będzie trzeba narysować.

Post's attachments

Xf551.brd 136.51 kb, liczba pobrań: 26 (od 2017-10-25) 

Xf551.pdf 61.35 kb, liczba pobrań: 43 (od 2017-10-25) 

Xf551.sch 968.25 kb, liczba pobrań: 22 (od 2017-10-25) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

31

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Płytka idealna, z wyjątkiem położenia jednego otworu na śrubę - tego pojedynczego tuż przy przeciwnym brzegu płytki w stosunku do gniazd sio (najbliższy do R14). Musi być o 2,5 mm bliżej krawędzi.

32

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Wieczorem sprawdzę i poprawię :) Dzięki za testy.

[EDIT]
Ok, przesunąłem otworek o 2.2mm :)
Teraz jest na pozycji 147.2 zamiast 145.
Może porysuję trochę ścieżek, ale nie obiecuję :)

Ostatnio edytowany przez x_angel (2017-10-26 17:51:24)

33

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Dzień drugi męczenia goteka z hxc. Wyniki z XF-ką równie zniechęcające. Jak na razie jedyny typ obrazu, który wydaje się dawać jakiekolwiek nadzieje, to 5,25 180k 300rpm. Inne - właściwie zero jakiejkolwiek sensownej reakcji goteka.

I tak:

-pod hyper-xf i qmegiem zdarza się, że przejdzie odczyt całego dysku (R), Zwykle odczyt jednak zatrzymuje się na 1 tracku i przy próbie przesunięcia głowicy wywala błąd. Nie formatuje. Da się przesunąć głowicę na trak 20 przy próbie odczytu katalogu. Watson co prawda niby odczytuje sektory, ale są to zawsze same zera.

-pod standardowym romem xf co ciekawe da się qmegiem puścić format, ale zapis pierwszego sektora kończy się błędem. Odczyt - podobnie jak przy hyper-xf, niby czyta puste sektory, zwykle staje przy przesunięciu na drugą ścieżkę.

Bez zaimplementowania w HXC odpowiedniego obrazu nic z tego. Może z czasem autor doda wsparcie dla atr-ów i wtedy będzie można pomyśleć nad taką kombinacją.

34

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Dobra, przesunąłem ten otworek, zrobiłem chyba "wredniejszą" część ścieżek, resztę zostawiam innym, bo rozszerzenie pamięci do mojego Atari-ITX się samo nie narysuje :)

Post's attachments

Xf551.brd 162.47 kb, liczba pobrań: 18 (od 2017-10-26) 

Xf551.pdf 81.16 kb, liczba pobrań: 26 (od 2017-10-26) 

Xf551.sch 972.38 kb, liczba pobrań: 18 (od 2017-10-26) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

35

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

No ale po co klonowac  stacje dyskow bez  realnego napedu i dyskietek a wtykac tam SD ? Od tego jest SIDE czy SIO2SD przeciez ?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

36

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Też jestem (byłem) tego zdania, że nie ma tam potrzeby pchać Goteka, skoro mamy SIO2SD.

Klona zacząłem rysować, bo zostałem o to poproszony, a skoro na 8 miechów wyjeżdżam, to może ktoś zrobić pożytek z tego projektu. Uważam, że schemat + pełne wymiary płytki to już jest kawał roboty.

Jednak teraz poczytałem z czym walczy kolega laborant i w sumie gdyby rozwinąć ten wątek i gdyby natywna obsługa atr-ów została dodana na przykład do Flash-Floppy firmware, to wyjdzie na to, że sporo padniętych napędów można będzie zreanimować przynajmniej za pomocą Gotek-protezy. To poboczny temat, ale można go równolegle rozwijać, w żadnym wypadku nie zaszkodzi on projektowi nowego PCB.
A czy PCB jest potrzebne? - to już sami zdecydujcie, ja nigdy nie miałem stacji do Atari, nie czuję do niej sentymentu. Ale jak trafiła do mnie płytka PCB z tej stacji, to muszę stwierdzić, że to straszny CRAP :) Jakakolwiek ingerencja lutownicą zabija płytkę. A te stacje mają 30 lat i niejedną modyfikację za sobą, są połatane drucikami itp. Istnieje klon PCB w USA, ale nie wiem, czy 130$ + wysyłka, to jest dla nas "dobra cena".
Tak więc jeśli ktoś potrzebuje takiej płytki, to jest właśnie temat dla niego :)

Ja to robię za free, tak samo jak cart dla kolego ccwrc, ale prawdopodobnie z powodu wyjazdu nie dokończę projektu, więc wrzuciłem tutaj.

Aha, to nie jest projekt klona stacji dysków (taki już był na forum), to jest tylko projekt klona oryginalnego PCB, które jest bardzo delikatne i często "po przejściach" - tak, żeby była jasność :)

Ostatnio edytowany przez x_angel (2017-10-26 21:52:46)

37

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

.. Gotek... brrrr, zamontowałem to do Amstrada CPC i przyznam że wrócę do konfigu ze stacją 3.5" i workiem dyskietek.

Gotek miałby może sens, jak by miał wyświetlacz, o powiedzmy o funkcjonalności SIO2SD.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

38

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

To tylko tak zapytam: Wiesz, że jak do Goteka wgrasz Flash-Floppy firmware, to możesz podłączyć wyświetlacz OLED, który wyświetla pełne nazwy katalogów, do tego chodzić po folderach wygonie za pomocą enkodera?
Świat się nie kończy na HxC :)

39

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Tego goteka czysto dla sportu próbowałem, z ciekawości. Tak jak większość tego, co się tu robi i pisze - ma to sens typowo hobbystyczny...  - nauka, doświadczenie, zabawa, zabicie czasu.

Gotek ma jednak też dwie poważne zalety:
- jest na usb, co jest nieco bardziej uniwersalne od karty sd, a cała obsługa odbywa się za pomocą 2 klawiszy - bardzo wygodne. Działa bardzo fajnie z małym, bardzo czytelnym wyświetlaczem oled oraz ma sensowną zamkniętą obudowę.
Nie ma oczywiście całej gamy dodatków występujących w sio2sd. To po prostu coś innego. Jednak gdyby działał, na pewno zrobiłbym sobie klona xf z gotekiem - po prostu jako kolejną, pomocniczą stację wśród wielu innych rozwiązań.
Być może temat jest do przejścia, ja na razie się zatrzymałem.

Natomiast co do klona XF, to zastanawiam się tylko nad kwarcem 8,33333. Z tego co słyszałem, jest problem z jego zdobyciem. Zamawianie małej serii też pewnie nie wyjdzie ze względów cenowych. Nie patrzyłem na schemat klona, ale czy jest on zastąpiony jakimś innym z dzielnikiem częstotliwości? Może 25/3? - dałoby się?

Edit: Pin, można banalnie łatwo zastąpić wyświetlacz 3 digit oledem, wtedy nie ustępuje wygodą i czytelnością sio2sd.
Długie nazwy są scrollowane, co już samo w sobie nadaje lekko oldskulowy klimat.
Edit2: x_angel - na HXC też to działa, tylko od firmwaru 3.0.27 wzwyż.
Bez oleda gotek to nędza, z wyświetlaczem - potęga prawie taka jak sio2sd.

Ostatnio edytowany przez laborant (2017-10-26 22:15:13)

40

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Wiem, że OLED na HxC działa, wprowadzili to chyba, jak tylko zostało zapowiedziane w Flash-Floppy.
Co do kwarców - może ma ktoś "lepszy" kontakt z OMIG-iem? Ja pisałem do nich maila, ale nie dostałem odpowiedzi. Można zamówić 100 czy 1000 sztuk (w zależności od ceny). Przydadzą się 8.333MHz oraz 14.18757Mhz. Spokojnie się wyprzeda na ebayu, tym się nie martwię. Z foliami sobie poradziłem, z kwarcami też poradzę w razie czego :)
W innym projekcie narysowałem dzielnik przez 3 z 25MHZ, ale w sumie zakładam, ze jak robię klon PCB, to części oryginalne ktoś posiada. Jak zaczniemy wszystko "zastępować" to należałoby kwarc 8.33 czymś zastąpić, stary procek zastąpić czymś nowszym (przy tym zdeassemblować kod), a najważniejsze - WD1772 czymś zastąpić.  Nie idźmy w tę stronę, bo się okaże, że nie warto bo nie warto, a poza tym nie warto :)

41

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

No to może płytka z dzielnikiem dostawiana chociaż, skoro 25/3 by zatrybiło. Tylko tego kwarcu z demontażu nie ma skąd wziąć, no chyba tylko z innej xf.... - resztę da się wyciągnąć z co bardziej starych pc.

42

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Zamówiłem płytki do podobnej stacji, jak zdążą przyjść to przetestuję i dam znać.
Tam właśnie będzie taki dzielnik.

43

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Ekstra. To jest właściwie jedyny element mega problematyczny na dziś i jeśli dzielnik zatrybi to robię klona.

44

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

WD1772, procki 8050 i kwarce 16,666 i 33,333MHz są na ebayu. Przeniesienie kodu na inną platformę (8051) jest trudne, bo niekompatybilne są kody.
Rom XF-ki jest już zdeasemblowany i dodane są komentarze. Zrobił to (chyba) Simius, przynajmniej on dodał na AtariAge ten plik:

http://atariage.com/forums/topic/161319 … try1986299

Ostatnio edytowany przez jer (2017-10-27 06:03:46)

45

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

laborant napisał/a:

Edit: Pin, można banalnie łatwo zastąpić wyświetlacz 3 digit oledem, wtedy nie ustępuje wygodą i czytelnością sio2sd.

Chętnie to zobaczę w takim razie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

46

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

WD1772 są dostępne na ebayu lub w Atari, procki są na ebayu lub w sklepach.
jer: możesz zapodać link do kwarców?

Jeżeli kod jest zdeasemblowany, to może by go skompilować na inny podobny '51 z tamtego okresu? Z tych tabelek można znaleźć kilka procków, które mają 256k x8  RAM:
https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_MCS-48
Wewnętrzny Rom nas chyba nie interesuje, bo i tak pracujemy z zewnętrznym Epromem.

Pin: ale chętnie to zobaczysz u siebie? Czy wystarczy Ci na Youtube? :)

47

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Kwarce:

https://www.ebay.com/itm/10PCS-33-333MH … 1438.l2649

https://www.ebay.com/itm/QTY-40-16-6667 … 1438.l2649

https://www.ebay.com/itm/QTY-40-33-333M … 1438.l2649


Ja zamontowałem XF351 wewnątrz atarynki, na razie mam problem, bo przy odczycie kręci silnikiem, a przy formatowaniu stoi. Teraz zrobiłem sobie przerwę, żeby potem spojrzeć swieżym okiem.

Ostatnio edytowany przez jer (2017-10-27 09:26:00)

48

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Pin: proszę oto zdjęcia. Zdaje się, że masz goteka do amstrada. Ja zrobiłem go na kablu na zewnątrz, bo nie lubię ciąć i mocno kaleczyć oryginalnych kompów. Jedynie w goteku wyciąłem otwór od góry, by nie musieć się schylać do czytania napisów. Przenoszę go między cpc, spectrum+3 a amigą - wygoda, jedno urządzenie do wielu platform, stuff na jednym penie w podkatalogach.

Mając display wybiera się obraz 2 przyciskami, włącznie z chodzeniem po podkatalogach - w ogóle nie trzeba odpalać selektora programowego. Wygoda jak w sio2sd, nawet odrobinę mniej zawiła klawiszologia. Najtrudniejszy moment to właśnie wycięcie estetycznego nowego otworu, lub powiększenie istniejącego po lcd 3 segmentowym. Nawet lutować nic nie trzeba... - 100% przyjemności - POLECAM!

Dlatego zależałoby mi na odpaleniu tego z xf - pełna unifikacja, zamiast kupować 5 różnych wynalazków, jedne na sd, inne na usb i uczyć się obsługi co rusz innej, to ma się jedno urządzenie zewnętrzne.

Edit: na cpc właśnie skrolluje się nazwa, dlatego taki blur na zdjęciu. W rzeczywistości wygląda to elegancko.

Ostatnio edytowany przez laborant (2017-10-27 09:32:58)

Post's attachments

gotek-0.jpg 84.24 kb, liczba pobrań: 1 (od 2017-10-27) 

gotek-1.jpg 95.2 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

49

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Ja znalazłem jeszcze takie:
https://www.ebay.com/itm/10-pcs-33-33-M … xy-o5RzUP8

Tanio i dużo :)

50

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Co do intela, to myślę że bez problemu podejdzie 8042ah i pokrewne, który bywał w starych blaszakach jako sterownik klawiatury. Po wyłączeniu sygnałem wewnętrznego romu powinien chwycić.