Temat: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Czy kojarzycie może ten projekt? Kupiłem kiedyś na Allegro płytkę z pamięcią wykonaną według tego schematu, ale to było ponad rok temu. Teraz przyszedł czas tego użyć - ale okazało się, że... szkoda gadać (kwestia wykonania płytki - jak ma działać jeśli otwory nie zostały zmetalizowane?). Mam 800XL, które próbuję zreanimować. Komputer został dosłownie znaleziony na dworze na śmietniku, do tego widać, że ktoś w nim wcześniej grzebał. Wykazuje problemy z pamięcią. Duże problemy. Początkowo udało mi się ją odpalić, ale pomimo braku błędów w Self Teście, stabilne nie było. Komputer wieszał się po jakimś czasie. Teraz już nie startuje, wykazuje natomiast jakieś objawy życia jak się naciśnie na układy pamięci - trzeba przyłożyć sporo siły, żeby płyta się ugięła, prawdopodobnie ścieżki są popękane. Co nie zdziwi nikogo, kto zobaczy tą płytę. Chipy pamięci wymieniałem na inne - nie pomogło. I tak sobie myślę, że jeśli problem jest w okolicach pamięci, to może wykorzystanie powyższego projektu by pozwoliło go odpalić? Szkoda złomować komputer, a właśnie 800XL by mi pasowało do kompletu z 1050 i 1010, które mam...

Czy ktoś może ma na zbyciu taki układ, ale działający, z poprawnie zrobioną płytką? Mogę w rozliczeniu odstąpić to co sam posiadam.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Witaj,

Kojarzę bo to z mojej strony. Jeśli podstawki/układy scalone są lutowane z obu stron - układ musi działać. Przy obustronnym lutowaniu przelotki nie są potrzebne - nóżki podstawek/układów robią za przelotki. Poza tym o ile ten ktoś, kto sprzedał Ci płytkę nie wlutował przelotek z cynaru no to możesz sam to zrobić.

Jeżeli jesteś obyty z lutownicą - spróbuj najpierw przelutować wszystkie luty w okolicach pamięci a potem niestety trzeba szukać przerwy albo zastosować pamięć statyczną...

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

3

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

toriman1 napisał/a:

Kojarzę bo to z mojej strony. Jeśli podstawki/układy scalone są lutowane z obu stron - układ musi działać. Przy obustronnym lutowaniu przelotki nie są potrzebne - nóżki podstawek/układów robią za przelotki. Poza tym o ile ten ktoś, kto sprzedał Ci płytkę nie wlutował przelotek z cynaru no to możesz sam to zrobić.

Podstawka nie jest lutowana z obu stron właśnie. Tylko z jednej, "od spodu" czyli tam gdzie łatwiej. To teraz rozumiem, czemu nie ma przejścia ścieżek. Daleko mi do średniego użytkownika lutownicy, ale spróbuję zalać cyną mocowania po drugiej stornie płytki. Rozumiem, że otwory przelotowe przerzucające ścieżki na drugą stronę trzeba poprawić tak, że się wkłada w środę drucik i zalewa cyną z obu stron? I to powinno wystarczyć? Mogę spróbować, bardziej już tego nie popsuję.

toriman1 napisał/a:

Jeżeli jesteś obyty z lutownicą - spróbuj najpierw przelutować wszystkie luty w okolicach pamięci a potem niestety trzeba szukać przerwy albo zastosować pamięć statyczną...

Wszystkie podstawki pamięci zostały przelutowane. Przez profesjonalistę, nie przeze mnie. I nie pomogło. Dlatego obstawiam, że pozostaje tylko Twój układ. Jeśli ruszy, będę musiał jeszcze wykombinować jakiś patent na przesunięcie podstawki i procesora "do środka", bo w tej chwili po założeniu płytki w podstawkę klawiatura się nie domyka. Ale chyba da się coś takiego zrobić z taśmy IDE 40-pin.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Po takim lutowaniu trzeba by omomierzem pomierzyć czy w istocie są prawidłowe połączenia. Nieraz zdarzało mi się że były tylko w mojej głowie, na płytce nadal coś nie łączyło.

5

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

WItam,

Fakt - Zenon dobrze pisze - bo jeśli są już takie problemy na dzień dobry to należy uważać.
Układ działa na 100% więc gdzieś może być po prostu przerwa.

Pozdrawiam

tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

6

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

OK. Pomierzę, czy będzie ciągłość. Rozumiem, że w tym projekcie wszędzie tam, gdzie przy nóżce podstawki jest pole lutownicze, tam też ta nóżka powinna być przylutowana - patrząc z oby stron płytki. Dzisiaj wieczorem się za to zabiorę i spróbuję naprawić. W tej chwili na pewno nie ma przelotów - mierzyłem to już miernikiem. Dotyczy zarówno otworów na nóżki wokół podstawek jak i małych otworków tylko przerzucających ścieżki na drugą stronę płytki. Mam nadzieję, że uda się ożywić trupka. A jak nie to pójdzie na części.

Ostatnio edytowany przez pernoid (2016-11-03 15:37:41)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Ej, panie.... na części, toż to profanacja.
Walczyć do oporu, ludziki pomogą. Schemat do ręki (kopia) i każde połączenie sprawdzić ze dwa ,trzy razy. Inna rzecz to taka, że połączenie jest, a przy okazji robi zwarcie na sąsiedniej ścieżce.... polu lutowniczym. Toriman1 pisze że to działa, trzeba mu wierzyć, bo chwasta by nie zasiał.

8

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Z tej płytki to nic nie będzie. Trzeba by ją rozebrać, bo nie jestem w stanie podejść do otworów w tej wersji - przeszkadzają ramki i ten mały scalaczek, który jest na pokładzie.
toriman1 - masz może jakąś zbywającą płytkę? Podstawki bym wlutował od nowa, a chip przełożył. Jak nie to pomyślę nad rozebraniem tego - usunięciem cyny i wylutowaniem wszystkiego.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Zmontuj sobie na płytce uniwersalnej (jednostronnej). Połączenia zrób KYNARem, podstawki oczywiście obowiązkowe, montaż trochę uciążliwy, za to pewny i podatny na modyfikacje.
Tu taką kupisz, w odpowiednich miejscach poprzecinasz, przeczyścisz miedź, nasączysz kalafonią, lutuje się elegancko
ACA84BSE Płytka wiercona E-14E 160×100mm 1-stronna FR4(szkło-epoksyd)
lub ta
ACA84ADE Płytka wiercona E-11E 160×100mm 2-stronna FR4(szkło-epoksyd)
w sklepie NIKOMP

10

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Czyli sugerujesz, żeby rozebrać to co mam i zacząć od pająka?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Można rozebrać, a można też części kupić, i zmontować

12

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Atari?? Tylko nie na części! Choć i tak bywało niestety...

Nie mam zbywającej płytki :( i w ogóle jestem uziemiony jeśli chodzi o hobby jeszcze przynajmniej przez rok albo i dwa...

Spróbuj rozebrać i poprawnie wszystko zlutować - powinno pomóc. To bardzo prosty układ tyle, że dużo połączeń.

Uda się!

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

13

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Wylutowałem podstawki ale niestety, jedna ścieżka jest przecięta (dosztukowałbym drucik) i kilka pól lutowniczych też nie wygląda najlepiej. Ale to pikuś. Tylko teraz mam pytanie - jak przylutować dwustronnie coś, np. podstawkę? Mam precyzyjne (zresztą w tym egzemplarzu takie właśnie są). Ale tam nie ma jak podejść od góry z lutownicą. A inaczej tego nie zrobię :-/ Jakieś konstruktywne rady? Kiepski w tym jestem...

[edit]
W załączniku mój pierwszy w życiu pająk :-D Ponieważ nie wiedziałem jak podejść do nand-ów w SMD, wykorzystałem częściowo płytkę oryginalną. Zobaczymy, czy to odpali...

Ostatnio edytowany przez pernoid (2016-11-05 21:25:47)

Post's attachments

20161105_210749.jpg 199.91 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

14

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Wszystko zależy od tego jakie są odległości pomiędzy scalakami. Ale da się zlutować od góry.
Do lutownicy mocujesz grot z cienkiego drutu miedzianego, który potem odpowiednio trzeba wyprofilować, by sięgnął pod podstawkę
Masz drut KUNAR, ściągasz izolację, wkładasz do otworu, między pin podstawki, odpowiednio go wyginasz, lutujesz,odcinasz, gotowe.
Drucik ułatwia lutowanie od strony elementu. Przy odpowiedniej wprawie nie jest konieczny, na początek..... dobre i to.
Przed lutowaniem końcówki podstawki podstawki oczyść, podrapując je ostrym nożykiem. Są czyste, ale oczyszczone lepiej łapią cynę

15

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Dziękuję za rady. Na razie chyba sobie odpuszczę. Podłączyłem mojego pająka i najwięcej co uzyskałem to czerwony ekran, jak na załączonym zdjęciu. Ze  dwa razy odpalił się "na żółto".

Czy jest na sali dobry lekarz obeznany z modelem 800XL, który byłby gotów podjąć wyzwanie?

Post's attachments

20161106_095145.jpg 185.87 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Pisz do jer-a, jest z Nowego Dworu (rzut beretem), da radę. W Wawie to jeszcze ewentualnie Simius mi przychodzi do głowy, ale on nie naprawia raczej - robi rozszerzenia...

Sikor umarł...

17

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Jak zobaczyłem tego pająka to masakra.
Nie lepiej np U1MB zamontować?

18

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Faktycznie, gąszcz kabli niesamowity. Ale by działało ultimate musi być sprawna bazowa pamięć w kompie i się koło zamyka.

19

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

pawel napisał/a:

Jak zobaczyłem tego pająka to masakra.
Nie lepiej np U1MB zamontować?

Ale U1MB wymaga 64KB na pokładzie. U mnie nie ma/nie działa nic - ta konstrukcja to była próba obejścia tego problemu.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

20

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Szkoda, że poległeś.

Swoją drogą to masakra, że ktoś taką chałę i popelinę ludziom wciska biorąc za to pieniądze...

:/

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

21

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Tak całkiem się jeszcze nie poddałem ale nie mam drugiego egzemplarza, żeby sprawdzić - trzeba by poprzekładać scalaki i sprawdzić, czy to nie ich wina. W mojej płycie praktycznie wszystko jest w podstawkach, więc prosta sprawa by była. Ale brak drugiego, zweryfikowanego zestawu. Na razie "pomieszka" pod szafką i poczeka na lepsze czasy. Nadal szukam magika, który by się podjął ją sprawdzić chociaż trochę bardziej fachowo, niż ja jestem w stanie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

22

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

pernoid napisał/a:

Nadal szukam magika, który by się podjął ją sprawdzić

Jeśli wyślesz to służę pomocą :)

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

23

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

@pernoid: polecam rj1307, rzeczy niemożliwe robi od ręki :)

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

24

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

rj1307 napisał/a:
pernoid napisał/a:

Nadal szukam magika, który by się podjął ją sprawdzić

Jeśli wyślesz to służę pomocą :)

Wyślę. Nie mam nic do stracenia. Podaj adres na priv, może być paczkomat.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

25

Odp: Pamięć do 800XL w oparciu o pamięci statyczne

Poszło PW

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate