51

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Kupiłem płytę z zainstalowanym vbxe od lotharka, wiec raczej jest dobrze podłączone. Druga sprawa, że na poprzednim biosie vbxe moglem sobie konfigurować. Gorzej, że uflash mi się nie odpala, bo komp przestał po tym manewrze dodatkowy ram widzieć, jakkolwiek bym go nie ustawił.
Jak mam to teraz sfllaszowac?

Ostatnio edytowany przez ricziricz (2016-05-02 06:09:06)

52

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Myślę, że może się każdemu coś pomylić, Lotharek nie jest świętym bóstwem błogosławiącym każdy podpięty sprzęt :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

53

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

A zapamiętuje Ci ustawienia?
Czy przy każdej próbie zapisu je resetuje?
Ten nowy BIOS od razu po każdym nieudanym odczycie sumy kontrolnej z NVRAMu (z zegarka jak rozumiem) resetuje ustawienia i są 4 litery. Jest bardziej krytyczny pod tym względem.
Ja nie zdążyłem jeszcze u siebie przetestować tego, czy pomoże np. dolutowanie kondensatora 100pF do sygnału Reset na płytce U1MB. Które podobno pomogło w jednym 1200XL. http://atariage.com/forums/topic/224151 … try3471591
Czy to ten szumiący Reset, czy za szybkie odczytywanie CRC, czy coś jeszcze, nie wiem. Może by się Candle przydał.
http://atariage.com/forums/topic/240034 … try3480600

Jak sflashować?
Zewnętrznym programatorem wynika z tego, niestety.
Ale do samego BIOSu i BIOSu PBI może nie trzeba rozszerzonej pamięci, przecież po 16 kB mają.

54

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

ricziricz: miałem tak samo. Jeśli w BIOS-ie od Candle'a miałeś VBXE jako Disabled, to po sflashowaniu na ten od FJC opcja będzie wyszarzona i nie będzie można tego zmienić. Pomaga powrót do starego BIOS-a i ustawienie na $D6 lub $D7 i zapis ustawień oraz ponowne zaprogramowanie na ten nowy.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

55

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Once again, the old BIOS didn't know or care whether the VB pin was connected to anything, or if VBXE was connected to the wrong pin. So there's a good chance that things which seem not to work with the new BIOS never worked in the first place. I already saw this with numerous U-Switch/Stereo installations. "My stereo cannot be toggled with the new BIOS, but it worked before". Turns out it never worked in the first place, but the original BIOS gave no indication of any problem since it didn't test the hardware.

56

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Dzięki za odpowiedzi. Czy jest jakiś flaszer, który nie wymaga dodatkowej pamięci, bo uflash nie odpala się bez rozszerzenia? Chciałem spróbować załadować stary bios.

Edit
Ok. Już chyba w porządku. Jakimś cudem, za którymś razem jakoś udało się odpalić flaszer z atr-a (z SIO2SD) i sflaszowałem cały rom.

Edit
Ale VBXE nie działa dalej. Rozkręciłem Atari i karta wydaje się być podłączona prawidłowo do U1MB, tj. VBXE J1 pin 8 jest podłączony do P4 pin VB w U1MB. Więc o co chodzi?
Przed apdejtem w starym biosie VBXE było włączone i działało.

@Voy - zrobiłem tak jak pisałeś - nie zadziałało.

Ostatnio edytowany przez ricziricz (2016-05-04 13:50:03)

57

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

wczytaj defaultowe setting w nowym biosie..zapisz..uuchom ponownie..

i sprobuj jeszce raz.

ricziricz - co to znaczy ze vbxe dalej nie dziala ?

brak obrazu  ? soft jej nie wykrywa ? prosze rozwin mysl

Ostatnio edytowany przez lotharek (2016-05-06 13:50:33)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

58

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

skrzyp napisał/a:

Myślę, że może się każdemu coś pomylić, Lotharek nie jest świętym bóstwem błogosławiącym każdy podpięty sprzęt :)


droga młodzieży - lotharek po swojej robocie testuje to co zamontował :-)

ps. na trzezwo ;-)

Ostatnio edytowany przez lotharek (2016-05-06 13:46:11)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

59

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Czy jest jakiś flaszer, który nie wymaga dodatkowej pamięci, bo uflash nie odpala się bez rozszerzenia? Chciałem spróbować załadować stary bios.

Jest to fizycznie niemożliwe, ponieważ flasher mapuje ROM do pamięci rozszerzonej

Co do VBXE… W ogóle wiesz, pod jakim adresem ono jest fabrycznie? :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

60

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

ricziricz napisał/a:

Przed apdejtem w starym biosie VBXE było włączone i działało.

Are you sure of this? As I frequently write: old BIOS didn't care if there was a VBXE in the machine but would still let you choose $D6xx, $D7xx, or OFF for VBXE. If VBXE option doesn't show up in the new BIOS menu it means the decoding address is NOT under the control of the VB pin.

61

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

lotharek napisał/a:

lotharek po swojej robocie testuje to co zamontował :-)

ps. na trzezwo ;-)

Na trzeźwo montuje czy na trzeźwo testuje? :) Trzeba się przyjrzeć na WAP-NIAKU :D

Sikor umarł...

62

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

...a więc tak...
Przywróciłem ustawienia fabryczne i nic to nie dało.
Ustawienia mi zapamiętuje.
Źle się wyraziłem, nie działa w takim sensie, że soft wymagający VBXE go nie wykrywa i w nowym biosie jest "wyszarzony" na disabled. Sygnał RGB jest.

flashjazzcat napisał/a:

Are you sure of this? As I frequently write: old BIOS didn't care if there was a VBXE in the machine but would still let you choose $D6xx, $D7xx, or OFF for VBXE. If VBXE option doesn't show up in the new BIOS menu it means the decoding address is NOT under the control of the VB pin.

Yes. I'm sure. It worked. Besides, as I wrote before, VBXE J1 pin 8 is connected to P4 pin VB in U1MB, so I'm assuming it's connected properly.
...unless there's something else I should check...?

Poza tym, zrobiłem tak, jak radził Voy. Sflaszowałem U1MB do starego biosu - dało się włączyć i wyłączyć VBXE. Oczywiście dla sprawdzenia odpaliłem parę demek i gier wymagających VBXE i działały prawidłowo. Sflaszowałem ponownie nowym biosem i VBXE jest znowu nieaktywne, a soft go nie widzi.
Za to Covox mogę sobie ustawiać enabled/disabled (?)
Bios sam w sobie bardzo fajny :)

skrzyp napisał/a:

Co do VBXE… W ogóle wiesz, pod jakim adresem ono jest fabrycznie? :)

Nie :)

Ostatnio edytowany przez ricziricz (2016-05-06 18:08:58)

63

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

ricziricz napisał/a:

Yes. I'm sure. It worked. Besides, as I wrote before, VBXE J1 pin 8 is connected to P4 pin VB in U1MB, so I'm assuming it's connected properly.
...unless there's something else I should check...?

Nothing at all else to check, since it's worked on every other machine with VBXE in it. Of course a possibility for bugs exists, but I cannot imagine of what kind. Every other situation of this kind (in which old BIOS did what new BIOS cannot) eventually resolved itself in some hardware issue. What VBXE core are we using here? The BIOS attempts to map in the MEMAC_B window at $4000 to see if it replaces the Atari's base RAM. If RAM changes, we have a VBXE. If we can toggle presence of hardware registers by toggling VB pin, then we have a VBXE under control of the VB pin. It's that simple, so it's difficult to imagine why it would not work.

Besides, I did as advised Voy. Sflaszowałem U1MB to the old BIOS - could turn on and off VBXE. Of course, for checking I fired a couple of demos and games that require VBXE and working properly. Sflaszowałem again new bios and VBXE is again inactive and soft not to see him.
But Covox I can set enabled / disabled (?)

So - VBXE is enabled (therefore successfully detected), but cannot be switched off under software control. Same bits are toggled as before, so who knows.

Covox cannot be detected in software, so the option is always enabled. :)

64

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

I have 2.1 version, so I guess it's the newest  one.
The only thing which came to my mind was to check the wire connecting U1MB and VBXE - the wire is ok. I really don't know what else I can do.

65

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Did you notice any instability on the machine? Other than that I am out of ideas too.

66

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

I haven't observed any other problems.

67

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Nowy obraz zbiorczy dla Ultimate 1MB: http://ftp.pigwa.net/stuff/projects/Ult … %20images/

- SpartaDOS X v4.47 (7-02-2016)
- SIDE Loader v1.05
- BIOS v1.02
- PBI BIOS v1.62
- XL OS BB000001 rev. 3 (1.3)
- Altirra OS v2.80-test41
- Atari OS B (PAL)
- Q-Meg+OS v4.04
- Atari BASIC C
- Altirra BASIC v1.51
- Galaxian (cartridge version)
- Frogger (cartridge version)
- Missile Command (XEGS slot #1).

Zmiany:

BIOS

v.1.02

*    Fixed: Click sound when using joystick
*    Added: Proper joystick debounce and faster repeat rate
*    Changed: HDD write lock now allows Global or partition table HDD lock


PBI BIOS

v.1.62

*    Added: high-speed SIO: fixed timeout of $10 (for SIO2BT) if device responds with speed code $28 (standard)
*    Fixed: Subtle bug in FAT16 EOF checking
*    Changed: Sector Offset variable reduced from 4 bytes to 1 (previously cast as dword for 32-bit math macros)
*    Changed: Sectors per cluster count reduced from 4 bytes to 1
*    Changed: FATOffset variable jettisoned (saving a further 2 bytes of IO RAM)
*    Added: hook vectors for sector transfer and complete SIO call. This mechanism is similar to that found in the IDE Plus BIOS,
    and enables replacement of the entire PBI SIO function or just the sector transfer routines by - for example - code loaded into
    65C816 fast RAM.

LOADER

v.1.05

*    Fixed: Info menu items un-dimming when exiting screensaver
*    Changed: Last selected item now persists when moving between menus
*    Fixed: combat console key jitter on real hardware (since v.1.04)
*    Fixed: joystick control bugs introduced in v.1.04

Jest też AltirraOS w wersji 2.80-test41.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

68

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Link to originating firmware page as well, if I may:

http://atari8.co.uk/firmware/

:)

69

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Update:

http://atari8.co.uk/new-ultimate-1mb-in … er-update/

Includes revised HSIO driver with PCLink support and improved SIO2BT handling.

70

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

"Final" U1MB build:

http://atari8.co.uk/firmware/ultimate-1mb/

Also see firmware page for Incognito and SIDE/SIDE2 updates.

71

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Dopiero dzisiaj zebralem sie do aktualizacji ultimate i mam problem.
Oprogramowanie i instrukcję pobrałem ze strony: http://atari8.co.uk/firmware/ultimate-1mb/
Niestety w pewnym momencie stanąłem (pokazuje to screen) i co dalej?

PS TAK wiem na screenie jest błąd w nazwie programu, ale jak dam poprawną nazwę jest to samo .

Post's attachments

ultimate.jpg 389.63 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

72

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Połącz Atari z PC za pomocą kabelka SIO2PC i odpal oprogramowanie RespeQt:
https://github.com/TheMontezuma/RespeQt/releases
Podepnij pod D1: katalog z PC, w którym znajdują się ROM-y i uflash.xex

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

73

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

heh ale kabelka u mnie niet, SIDE2, SIO2PS 1050, a sio2pc niemam

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

74

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Próbuje znaleść odpowiedź w innych postach ale zauważam róznicę, może moja ultimate jest niekompatybilna? Czy jakaś wersja lite?

Post's attachments

IMG_20170215_165441.jpg 329.35 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

75

Odp: New Ultimate 1MB BIOS

Masz tylko starą wersję BIOS-a, napisaną jeszcze przez Candle'a. Jaką masz wersję U1MB? Kupowaną u Lotharka, czy u Candle'a z drugiej serii? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to wystarczy, że przejdziesz do kroku nr 1. Jeśli nie, to musisz zaktualizować CPLD na płytce tym wsadem i dopiero wtedy zacząć aktualizację reszty softu, czyli przejść do kroku 1 (najpewniej wówczas masz U1MB z pierwszego rzutu candle'owego).

1. Odpal komputer z włożonym SIDE z przełącznikiem w pozycji SIDE Loadera.
2. Przytrzymując Help naciśnij Reset - wejdziesz do BIOS-a.
3. Upewnij się, że masz włączoną Spartę i że opcja "SIDE Hardware" jest ustawiona na "On w/button".
4. Zapisz zmiany klawiszem "S".
5. Naciśnij "L", by uruchomić SIDE Loadera.
6. Jeśli wcześniej skopiowałeś ten obraz na SIDE, to wybierz tego ATR-a i naciśnij return.
7. Powinna zabootować się Sparta. Wpisz AUTORUN.SYS, by uruchomił się uFlash.
8. Program powinien ci teraz wykryć U1MB; jeśli tego nie zrobi, przerwij aktualizację.
9. Jeśli wykrył, przejdź do menu "Main BIOS" i naciśnij Return.
10. Teraz wybierz w slocie plik o masce "UBIOSxxx.ROM" i naciśnij Return.
11. Naciśnij Return raz jeszcze, by potwierdzić flashowanie.
12. Przejdź do slotu "Loader", wybierając plik z maską "ULOADxxx.ROM" i wybierz go, potem potwierdź flashowanie.
13. Na koniec przejdź do slotu "PBI BIOS" i wybierz plik z maską "UPBIxxx.ROM" i zaprogramuj.
14. Jeśli chcesz zaflashować Spartę (widzę, że masz starą wersję - nowa to 4.49b), to przejdź do odpowiedniego slotu i wybierz plik "SDX_xxx.ROM" - reszta jak wyżej. Jeśli nie, to przejdź do kroku nr 15.
15. Zresetuj komputer.
16. Po aktualizacji z softu od Candle'a BIOS powinien od razu wskoczyć do menu konfiguracyjnego (z komunikatem "Profile 1 Reset!"), gdzie można ustawić zegar i resztę rzeczy wedle życzenia, nacisnąć "S", by je zapisać i zabootować komputer wciskając "B".

Powyższy opis powstał na podstawie tej instrukcji. Jeśli gdzieś jest błąd, daj znać. :)

Na moim kanale na YouTube kiedyś zamieściłem filmik z aktualizacji softu ze starej wersji na nową: https://www.youtube.com/watch?v=ZHFH1BCoW6I - od powyższego opisu różni się tym, że korzystałem z SIO2PC USB i RespeQt i że od razu po BIOS-ie flashowana była Sparta. W 4:19 wciśnięty został Reset i Help i dopiero po nim był zaflashowany PBI BIOS i SIDE Loader.

EDIT:
Drobna poprawka.

Ostatnio edytowany przez voy (2017-02-15 20:25:50)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie