26

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

A w ostateczności takie coś: http://www.ebay.com/itm/TMS4464-10NL-TM … Z#shpCntId ? Ta, wiem Chiny, ale niby przesyłka darmowa tylko czas realizacji. Może coś się jeszcze pojawi...

27

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

Jeśli nie boisz się wysłać płyty to pisz na PW, mogę Ci pomóc.
Jeśli nie masz układów na podstawienie, to nie naprawisz tej płyty i będziesz się ładował niepotrzebnie w koszty.
Co do lutowania, jeśli nie umiesz dobrze posługiwać się lutownicą i odsysaczem, to połowa padów odpadnie i zmasakrujesz płytę. Tu nie wystarczy umieć "przylutować kabelek" :)

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

28

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

laborant napisał/a:

Są też w starych kartach graficznych na slot ISA. Hercules, CGA, itp.

Na mojej CGA są 4516 D:

29

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

Tak z ciekawości zapytam - dlaczego to ma być układ 4464 skoro obecnie mam 4067 ?
rj1307, zaznaczę sobie Twoją ofertę - jak coś to napiszę.
Będę polował na te chipy, jeżeli nie znajdę w Polsce, to zamówię te z ebaya, a jeżeli to nie pomoże, to najprawdopodobniej odezwę się do rj1307.
Lutownica i odsysacz to dla mnie czarna magia, ale brat orientuje się w problemie (a przynajmniej wie jak to wykonać), także z samym wykonaniem "operacji" nie powinno być problemu - problemem są komponenty :(

30

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

hexagon95 napisał/a:

Tak z ciekawości zapytam - dlaczego to ma być układ 4464 skoro obecnie mam 4067 ?

Micron Technology tak je sobie nazwał, bardziej popularne i dostępne są te o oznaczeniu 4464 :)

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

31

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

INTER-CHIP ma po 8 zł.

32

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

Czyli to dowolne z tych dwóch można wziąć ?
Zostawiłem komputer włączony tak na ok. 10 min - pamięci zimne. W ramach ciekawostki powiem tyle, że po wyłączeniu atarynki i krótszym lub dłuższym wyłączeniu, przy kolejnym uruchomieniu pojawia się na chwileczkę żółty lub czerwony ekran...
Ale to jest cena za sztukę ? Za jedną "kostkę" ?

Ostatnio edytowany przez hexagon95 (2016-04-08 20:54:24)

33

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

Odpowiedź na oba pytania - tak.

34

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

Pamięci zamówione. Chciałem się tylko zapytać co do podstawek: czy mogą być takie: http://allegro.pl/art-podstawki-dil18-c … 59167.html . Bo jeszcze jakieś precyzyjne się przewinęły. Jest jakaś różnica ?

35

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

Takie Ci wystarczą. Używa się ich właściwie tylko wtedy, kiedy układ padnie - czyli niezbyt często ;)

Sikor umarł...

36

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

@hexagon95
Ja tylko dodam: jeżeli mieszkasz w w większym mieście to podstawki bez problemu powinieneś dostać w sklepie z częściami elektronicznymi.

37

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

Ten SysCheck2 co na AAge jest oferowany to by to zdiagnozował?

38

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

SysCheck2 potrafi diagnozowac problemy z pamiecia RAM i z koscia OS ROM.
Mozna np. odpalic ATARI, tak, by uzywalo pamiec RAM i OS ROM z SysCheck2.
Generalnie SysCheck2 nadaje sie tylko do wstepnych testow.
Tego samego mozna dowiedziec sie tez empirycznie, dotykajac palcami kosci pamieci - jesli sa gorace, to sa walniete ;)

SysCheck2 mozna tez uzyc jako zewnetrzny OS switch i jako rozszerzenie pamieci (nowa wersja ma 512kB).

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

39

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

Zamówiłem 5 kostek 4464 (jedna na zapas;) i 6 gniazd - teraz czekamy na paczkę. Także, dziękuję za cierpliwość dla "retro nooba" ;) i jak coś to się odezwę...

40

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

To znowu ja. Wybaczcie lekki offtop, ale nie chcę zakładać kolejnego tematu. W oczekiwaniu na pamięć (podstawki już mam) postanowiłem wyczyścić atarynkę. Dzisiaj zakupiłem wodę utlenioną w kremie 12%. Chciałem się zapytać czy ta plakietka na obudowie (siwa "Atari 130 XE) musi być zdjęta do czyszczenia ? Jeżeli tak, to czy ona jest naklejona czy może na jakiś zatrzask ?

41

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

Jest klejona. Nie odrywaj jej, jak będziesz smarować kremem to omiń ją i po kłopocie.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

42

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

Szybkie pytanko: niektóre klawisze ("control", "caps") mają pod spodem takie białe paski lub kropki (na tej brązowej "planszy"). Czy można je spokojnie wrzucić do wody, żeby się wymoczyły ?
Raczej nie muszę się martwić, że "zejdą" napisy z klawiszy ?

Ostatnio edytowany przez hexagon95 (2016-04-22 20:44:54)

43

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

nic nie zejdzie. możesz wręcz marynować w wodzie ;)

44

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

To znowu ja. Chciałem się zapytać jak wlutowaliście te gniazda ? Brat próbuje to wlutować, ale mówi "że jest problem od strony montażu - końcówki gniazd za mało wystają i nie ma miejsca na lutownice". Chce dorobić jakąś cieńszą końcówkę do lutownicy, bo po prostu nie ma miejsca na wlutowanie gniazd...

45

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

A co to za lutownica? Piny od podstawek powinny wystawać na około 1 do 2 mm z płyty po obsadzeniu. Jeżeli nie wystają, to są za płytko obsadzone. Być może przez to, że otwory w płycie po usunięciu pamięci nie zostały prawidłowo oczyszczone.

Albo próbujecie lutować od strony czipów, zamiast od spodu, to się nie dziwię, że nie ma miejsca ?!

46

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

Nie do końca rozumiem To „nie ma miejsca”. Niemożliwe, aby nóżki podstawek były zbyt krótkie, chyba że podstawki nie są nowe, tylko z demontażu.

W Atari płytka drukowana posiada ścieżki z dwóch stron, a otwory (w tym punkty lutownicze) są metalizowane, aby było „przejście”. Jak napisał laborant, jeżeli w otworach została cyna to wtedy nie da się włożyć do końca podstawek. Trzeba oczyścić z cyny otwory, ale tak, aby nie zniszczyć metalizacji.

47

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

Sytuacja wygląda tak: z tymi slotami na pamięć to było jakieś niedomówienie - udało się wlutować bez problemu. Dzisiaj przyszły pamięci - włożone i atarynka odpaliła bez problemu... ale jest problem z obrazem. Mianowicie - śnieży i szumi. Dostrajałem TV i dalej nic (korzystam ze starego LG CRT), ale zauważyłem, że jak się pokręci wtyczką antenową albo ogólnie porusza kablem to obraz się po prostu zmienia - zazwyczaj na gorsze. Czy mógł paść przy naprawie modulator ? Czy to raczej wina kabla ? Myślałem, żeby zakupić taki kabel: http://allegro.pl/kabel-av-atari-xl-xe- … 48137.html

48

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

Modulator i jego sygnał RF darowałbym sobie. Obraz przez ten kabel o który pytasz będzie nieporównanie lepszy.

49

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

Prędzej kabel antenowy niż modulator będzie uszkodzony, ale jak napisał laborant - cokolwiek nie zrobisz, to przez modulator będziesz miał kiepski obraz. Jeżeli telewizor ma wejście s-video (choćby przez eurozłącze), to obraz będzie super.

50

Odp: "Piszczenie" i czarny ekran.

Co kto lubi. Obraz z modulatora puszczony na dobrym CRT uwazam za najlepszy. Bez scanlines to juz nie jest to. Co innego LCD, do niego to jak najbardziej, nowy kabel bedzie wskazany.

Ostatnio edytowany przez mazi (2016-05-06 19:36:48)