2,076

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Poniesione ryzyko bylo widac w USA po kryzysie subprime mortgage w 2008 :)
Bailout (de fakto dodrukowanie kilku bilionow dolarow) oraz wielomilionowe premie dla prezesow :)
Way to go :)

Abstrahujac od problemu fiat money, to wiekszym zlem imho jest rezerwa czastkowa. Czyli to co powoduje ze banki musza 'fizycznie' (czyli wirtualnie i za pomoca sztuczek ktore opisali bartek i adam) posiadac tylko jakis ulamek kwot ktore 'emituja' w postaci zapisow na kontach oraz kredytow. To tak naprawde spowodowalo ze dzisiaj swiatem rzadzi Goldman Sachs :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

2,077

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

http://biznes.onet.pl/emerytury/wiadomo … tac/yqvsyt

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2015-11-16 17:13:26)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

2,078

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

grzeniu napisał/a:

Dla mnie to nie muzułmanie tylko bandziory i terroryści. Jeśli się mylę, pochylę głowę :(


no i? gdzie Twoja glowa?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

2,079

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Banki pierwotnie, w czasach gdy po ziemi biegały dinozaury :) ,  pełniły jedynie funkcje powiernicze.
Powierzaliśmy im realne dobra, najczęściej złoto albo inne świecidełka, bank wystawiał notę bankową ... stąd nazwa banknot ... potwierdzającą, że tu i tu znajduje się jakaś ilość powierzonego np. złota. Na tej podstawie inny oddział wydawał taką ilośc właścicielowi po jego długiej i niebezpiecznej podróży gdy bandziory albo Janosik do spółki z Robin Hoodem mogli im te dobra odebrać. Operacja była  prawie transparentna czyli 1:1 ale minus  koszty czyli bank zostawiał sobie odrobinę fizycznego złota...tzw. skonto ... za fatygę. Wyrównywanie zawartości skarbca aby obsłużyć klientów to była już wewnętrzna rola banku.
Do czego to wyewaluowało widzimy obecnie.

2,080

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

BartoszP napisał/a:

Do czego to wyewaluowało widzimy obecnie.

"Entymologię" komuś zarzucałeś :P

KMK
? HEX$(6670358)

2,081

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

drac030 napisał/a:
Adam Klobukowski napisał/a:

Banki ponoszą tu tez ryzyko

... że ich długi spłaci podatnik. "Ryzyko", o którym mówisz, ponosiły w dawnych czas'ach. Masz XIX-wieczne poglądy. :P

Cóż, w przypadku kryzysu kredytów hipotecznych w USA, bankom zabrakło pieniędzy "na chwilę", tj. źle oszacowały ryzyko, co spowodowało chwilowe problemy z płynnością finansową, i całą pomoc którą dostały, oddały, zwróciły w ciągu roku. Inne branże też od czasu do czasu dostają podobną pomoc, że wspomnę o słynnej sprawie Chryslera.

Jeśli chodzi o kryzys europejski, jest on zupełnie odmienny, polega na niewypłacalności państw. Tu po prostu jedne państwa wsparły inne, wykupując dług.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

2,082

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Adam Klobukowski napisał/a:

bankom zabrakło pieniędzy "na chwilę", tj. źle oszacowały ryzyko, co spowodowało chwilowe problemy

Bardzo im chyba wszyscy współczujemy. Podobno "ponoszą ryzyko", ale jeśli je "źle oszacują", od razu należy je poratować pieniędzmi podatników. Nie wiem, jak Ty, ale ja chciałbym "ponosić" takie "ryzyko": zadłużę się, ale że "źle oszacowałem ryzyko", zaraz przyjdzie dobry wujek, spłaci moje zobowiązania (cudzymi pieniędzmi) i palcem pogrozi "żeby mi to było ostatni raz". Faktycznie, masakrycznie ryzykowne.

KMK
? HEX$(6670358)

2,083

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

drac030 napisał/a:
Adam Klobukowski napisał/a:

bankom zabrakło pieniędzy "na chwilę", tj. źle oszacowały ryzyko, co spowodowało chwilowe problemy

Bardzo im chyba wszyscy współczujemy. Podobno "ponoszą ryzyko", ale jeśli je "źle oszacują", od razu należy je poratować pieniędzmi podatników. Nie wiem, jak Ty, ale ja chciałbym "ponosić" takie "ryzyko": zadłużę się, ale że "źle oszacowałem ryzyko", zaraz przyjdzie dobry wujek, spłaci moje zobowiązania (cudzymi pieniędzmi) i palcem pogrozi "żeby mi to było ostatni raz". Faktycznie, masakrycznie ryzykowne.

Jak najbardziej nożesz. Przychodzi nie wujek, ale ty ogłaszasz upadłość konsumencką i jesteś czysty.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

2,084

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Ha Ha Ha. Cóż za piękny wynalazek. Możesz nabrać zobowiązań, a potem powiedzieć "no sorry, ale nie mam Twojego płaszcza, ale jestem czysty i zaczynam życie od nowa". Piękna cywilizacja.
A co z tymi, którym wisisz kasę?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

2,085

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

@mono: arytmetyka to jakieś XIX-wieczne przesądy.

KMK
? HEX$(6670358)

2,086

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

mono napisał/a:

Ha Ha Ha. Cóż za piękny wynalazek. Możesz nabrać zobowiązań, a potem powiedzieć "no sorry, ale nie mam Twojego płaszcza, ale jestem czysty i zaczynam życie od nowa". Piękna cywilizacja.
A co z tymi, którym wisisz kasę?

Nie do końca, musisz spłacić to co jesteś w stanie, likwidując niemal cały majątek. Co z tymi którym wisisz kase? Cóż, mają pecha.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

2,087

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Aha. Pecha. Dziękuję za wyjaśnienia.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

2,088

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Na tym polega lewactwo: niektórzy lądują w dołach z wapnem, bo mają pecha. Przypominanie o ich losie i wyciąganie z tego wniosków to "zamach na sojusze", "jaskiniowy antykomunizm" albo ogólniej "oszołomstwo" :D

KMK
? HEX$(6670358)

2,089

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Apropos XIX wieku... nie przywołujcie Korwinowców do tablicy ;)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

2,090

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

drac030 napisał/a:

Na tym polega lewactwo: niektórzy lądują w dołach z wapnem, bo mają pecha. Przypominanie o ich losie i wyciąganie z tego wniosków to "zamach na sojusze", "jaskiniowy antykomunizm" albo ogólniej "oszołomstwo" :D

A jak firma bankrutuje i nie spłaca swoich zobowiązań to też jest zemsta lewaków?

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2015-11-16 19:49:53)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

2,091

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

drac030 napisał/a:

Na tym polega lewactwo: niektórzy lądują w dołach z wapnem, bo mają pecha. Przypominanie o ich losie i wyciąganie z tego wniosków to "zamach na sojusze", "jaskiniowy antykomunizm" albo ogólniej "oszołomstwo" :D

EwAluuję to zdanie i nie wiem z czego ono wyewoluowało bo nie znam etymologii pewnych "nadpopularnych" dziś słów ? Pomożecie ? :)

2,092

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Adamk napisał/a:

A jak firma bankrutuje i nie spłaca swoich zobowiązań to też jest zemsta lewaków?

Nie ma "firma" i nie ma "nie spłaca". Zobowiązania zawsze zaciągają konkretni ludzie i w razie fakapu powinni je spłacić. A nie pożyczyć kasę, przepieprzyć, a potem schować się za "nie spłacam, bo nie". To jest życie na cudzy koszt, czyli normalne złodziejstwo.

BartoszP napisał/a:

nie znam etymologii

A nie "entymologii"? Jesteś pewien? "Enthymos" to po grecku "energiczny" :P

Ostatnio edytowany przez drac030 (2015-11-16 21:19:48)

KMK
? HEX$(6670358)

2,093

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Nie udawaj Greka :) :)

Ostatnio edytowany przez BartoszP (2015-11-16 21:19:56)

2,094

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

@bartoszp: poczekam, może w coś wyewAluujesz.

KMK
? HEX$(6670358)

2,095

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Trochę zejdzie ... "czytam erystykę" ... fascynująca lektura :) :) :) Polecam.

2,096

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

drac030 napisał/a:
Adamk napisał/a:

A jak firma bankrutuje i nie spłaca swoich zobowiązań to też jest zemsta lewaków?

Nie ma "firma" i nie ma "nie spłaca". Zobowiązania zawsze zaciągają konkretni ludzie i w razie fakapu powinni je spłacić. A nie pożyczyć kasę, przepieprzyć, a potem schować się za "nie spłacam, bo nie". To jest życie na cudzy koszt, czyli normalne złodziejstwo.

Niestety w naszym kraju całkowicie legalne, czego doświadczyłem :/ Najbarziej rozwaliła mnie "konieczność poświadczenia notarialnego KAŻDEJ faktury z klientem (oddzielnie)", co ciekawe - za to syndyk nie zwraca kasy i nie można zaliczyć tego w koszt :/

Sikor umarł...

2,097

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

drac030 napisał/a:
Adamk napisał/a:

A jak firma bankrutuje i nie spłaca swoich zobowiązań to też jest zemsta lewaków?

Nie ma "firma" i nie ma "nie spłaca". Zobowiązania zawsze zaciągają konkretni ludzie i w razie fakapu powinni je spłacić. A nie pożyczyć kasę, przepieprzyć, a potem schować się za "nie spłacam, bo nie". To jest życie na cudzy koszt, czyli normalne złodziejstwo.

Super. jak by tak było to by sądy i komornicy nie byli potrzebni.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

2,098

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

@sikor & @adamk: ale ja wiem, jak jest. Tylko że z nas trzech to akurat nie ja tutaj spędzam czas na idealizacji stanu obecnego, nieprawdaż?

@bartoszp: rekomenduję też słownik, zwłaszcza wyrazów obcych.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2015-11-16 22:25:58)

KMK
? HEX$(6670358)

2,099

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

drac030 napisał/a:

A propos szkolnictwa:

To à propos słowników. Wymienimy się ?

2,100

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Nie potrzebuję, zwłaszcza że Twoje są jakieś słabe :)

KMK
? HEX$(6670358)