Temat: Uszkodzone Atari 65xe

Witam serdecznie,

kupiłem niedawno Atari 65xe. Drugie takie posiadam od małego. Okazało się że komputer nie uruchamia się. Przeglądając forum znalazłem informacje że winnw mogą być pamięci RAM. Okazało się że kostki są gorące. Czyli pewnie są uszkodzone. Czy ktoś wie gdzie można nabyć te układy? Moje mają namalowaną flagę USA.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w Atari 65xe można aktualizować system operacyjny poprzez wymianę kości ROM? Jak sprawdzić jaką wersję posiadam?

Pozdrawiam
Andrzej

2

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

1.Mogą być dowolne typu 4164. Gdzieniegdzie da się kupić, ale taniej chyba z demontażu wyjdzie.
2.Można.
3. Np. sysinfem, albo peek* jakimś, albo wchodząc do self-testu i patrząc w teście klawiatury, czy są widoczne nieistniejące w 65xe klawisze funkcyjne. Ta ostatnia metoda częściowo odpowie na pytanie, ale w sumie wystarczająco.

* - żeby nie męczyć gugla:

PEEK 65527
   10 = XL/XE OS Rev 10
   11 = XL/XE OS Rev 11
    1 = XL/XE OS Rev 1
    2 = XL/XE OS Rev 2
    3 = XL/XE OS Rev 3
   59 = XL/XE OS Rev 3B (Arabic)
    4 = XL/XE OS Rev 4

Ostatnio edytowany przez laborant (2015-08-17 13:19:59)

3

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

laborant napisał/a:

Mogą być dowolne typu 4164.

To zależy czy są 1 czy 4 bitowe. Jeśli masz 8 scalaków to są 1 bitowe i wówczas są typu 4164. Jeżeli są dwa scalaki to 4 bitowe i typ 4464. O ile pamiętam ;)

4

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

Na 99% kolega Andrzej ma 8 kości 1 bitowych w swoim 65XE.

Larek: Jeśli również na to wpadniesz, na czym opieram swoją opinię - masz u mnie dużego browczesa :)

(dla ułatwienia: zdjęć płyty nie widziałem)

5

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

Flaga USA o tym nie świadczy - są i na jednobitowych i na czterobitowych.

Sikor umarł...

6

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

To poprosimy o zdjęcia płytki - jeśli się myliłem - Sikor też masz browca.

7

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

Wydaje się, że jednobitowe są starsze (stosowano je we wcześniejszych modelach), dlatego częściej zdarzają się padnięte, niż czterobitowe. Poza tym jest ich więcej, więc prawdopodobeństwo znowu większe. Reperowałem kilka kompów z jednobitowymi i ani jednego z czterobitowymi.

8

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

Witajcie.

Jutro podeślę wam zdjęcia płytki z gorącymi pamięciami RAM. Tam są dwie kostki i dwa dodatkowe miejsca na wlutowanie kolejnych. Jak uporam się z tą awarią i poza tym będzie wszystko ok to chciałbym rozbudować pamięć żeby było jej tyle co w 130xe. Już kiedyś poruszałem ten temat na forum ale wówczas sprawa rozbiła się o driver który ciężko kupić.

Andrzej

9

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

Teraz tez sie rozbije. Pamięci szukaj na elecena.pl.

10

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

Czyli czterobitowe. Hmm, może być padnięte MMU - w Self Test Ci wchodzi? Btw - jak będziesz rozszerzał pamięć - załóż sobie większe rozszerzenie niż takie jak dla 130XE - taniej i wygodniej (chodzą nowe gry wymagające 320KB RAM i produkcje scenowe).

Sikor umarł...

11

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

Albo kup po prostu Ultimate1MB…

.: miejsce na twoją reklamę :.

12

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

Wpadnij do mnie (daleko nie masz) z jakimś dobrym napojem orzeźwiającym, wymieni się pamięć a i update do 130XE można zrobić ;)

13

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

@skrzyp: nawet z Ultimate nie pójdzie bez podstawowej pamięci. Ultimate dokłada pamięć, nie zastępuje jej.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

14

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

Witajcie,

przesyłam obiecane zdjęcie płyty z pamięciami RAM. Są dwie kostki. Temat kostek szybko się rozszedł i jutro będę miał parę sztuk na wymianę.
@Sikor - niestety komputer nie wstaje. Dioda LED się świeci ale nic poza tym. Sprawdzę jeszcze oscyloskopem czy generowany jest sygnał fi. Gdzie go najlepiej "namacać"? Naczytałem się dużo na temat większych rozszerzeń (Ulitmate). Ale nie chciałbym robić za dużych kombinacji w układzie Atari. Takie rozszerzenie do wersji 130 XE było by dla mnie wystarczające.

Czy rozszerzenie pamięci to jedna różnica pomiędzy 65XE i 130 XE? Są jakieś różnice w oprogramowaniu (OS, BASIC)?

@Iron - dziękuję  za zaproszenie. Napewno musimy się kiedyś spotkać, zważywszy, że wychylając głowę z okna na piętrze widzę Annaberg.

Wracając jeszcze do OS'a. Czy posiadacie może skany oryginału kodu źródłowego tego systemu?

Andrzej

Post's attachments

RAM ATARI 65XE - Andrzej.jpg 300.84 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

15

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

Panowie, nie ma co gadać - myliłem się co do ramów. Sypię popiół na czuprynę :)

Sikor: utarłeś mi nosa. :) Jeśli będziesz chciał podjąć należną wygraną, podaj mi swój adres na PW - nie omieszkam wysłać. Prośba tylko o podpowiedź, czy wolisz kraftowe piwka, czy raczej jakąś klasykę.

16

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

@laborant: po prostu spotkałem się z takimi, co do piwka - chętnie się napiję, jak się kiedyś spotkamy w real-u ;) Samemu to nie to samo ;) Nie chodziło mi o ucieramie komukolwiek nosa.
@a_niedoworok: rozszerzenie do 130XE będzie Cię kosztować tyle samo lub drożej niż do 320KB na krótkim SIMMie. Jeśli Ci starczy do 130 - namawiam do 320KB od razu (ja tak mam standardowo), nie musisz od razu kupować ultimate i innych (drogich) wynalazków. Krótkiego SIMMA 256KB dostaniesz za 5zł max, nie pamiętam co jeszcze - chyba jakiś GAL był potrzebny.
http://hardware.atari8.info/simm.php - +1MB na SIMie u Pasia
http://arsoft.netstrefa.pl/ares.htm - 320 KB (SIM 256KB) u Larka
http://www.serious-dial.atari.pl/zzone/pserious.html - artykuł w seriousie#9 pisany przez Zenona (odpal na Atari)
http://satantronic.atari.sk/?str=xe_1mbram - +1MB na stronie sattantronic
Nie to, abym namawiam - ale średnioogarnięty elektronik da sobie radę, wyjdzie w podobnej cenie, a będziesz mógł uruchamiać praktycznie wszystkie (1MB) lub prawie wszystkie (320KB) produkcje. Ja osobiście mam 320KB i 4 OS-y: standard, Atari 400/800, Qmeg w dwu wersjach i stereo - więcej mi nie potrzeba. Powodzonka

Sikor umarł...

17

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

Ultimate nie jest aż tak drogie, nawet mnie było stać…
Wystarczy zapytać w formularzu kontaktowy, albo odwiedzić jakieś party

.: miejsce na twoją reklamę :.

18

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

ultimate nie jest drogie fakt, a ma się sporo rzeczy przy okazji w jednym oraz oczywiście super wygodne menu konfiguracyjne

19

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

Sikor napisał/a:

http://arsoft.netstrefa.pl/ares.htm - 320 KB (SIM 256KB) u Larka

320 KB to i owszem, ale SIM 256KB? Chyba, że inaczej rozumiem słowo "SIM". A tak w ogóle to niezbyt dobry przykład, bo tu jest pokazane rozszerzenie na kościach 1-bitowych.

Ja również jestem za tym, aby montować Ultimate 1MB. Montaż jest banalnie prosty i chyba łatwiejszy od klasycznego rozszerzania pamięci. Tu jest opis, jak to zrobić krok po kroku: http://arsoft.netstrefa.pl/ultimate1mb.htm
Opis będzie pasować, bo masz taką samą wersję płyty.

20

Odp: Uszkodzone Atari 65xe

Sikor: Dobrze. W wawie bywam średnio co dwa lata, więc okazja nadarzy się pewnie nie wcześniej niż w 2016, ale będę pamiętał :)

Ultimate ma jeszcze tą zaletę, że w trybie Rambo 1088 obecne są wszystkie możliwe 64 banki i nie trzeba w demkach wybierać ręcznie, które się ma.

W tym trybie chodzi 90% rzeczy, bardzo rzadko muszę przestawiać na Compy shop. Jest to szalenie wygodne, w stosunku do dawniejszych czasów, kiedy musiałem używać 2 maszyn z różnymi rozszerzeniami, by obejrzeć niektóre dema. Żonglowałem więc co rusz z kablami między 800xl z 256 (z rambo lub rambopodobne), i z powrotem do 130xe 320k. To 320k nie wiadomo dokładnie jakie, sam zrobiłem na podstawie opisu (najprostsze - dokładało się 1 TTL, którym sterowały odpowiednio pociągnięte 2 bity z PIA, a on przełączał dodatkowe banki). Większość rzeczy chodziła na tym 130xe z 320kb, ale np. Base33 działało poprawnie tylko na 800xl z 256k. No i jest parę produkcji, które potrzebują więcej niż 320kilo.

Ostatnio edytowany przez laborant (2015-08-19 11:44:40)