Temat: mam ST.

witajcie, nie wiem czy to dobre miejsce na ten wątek.... ale
rzecz jak w temacie....

dzisiaj stałem się posiadaczem 1040 STfm....

więc chciałbym coś porobić na tym sprzęcie.... ale nie umiem nic... to moje pierwsze spotkanie z ST.... hm proszę mnie też nie zniechęcać....

chciałbym jaqkieś namiary na materiały szczególnie chodzi mi o kodowanie.... podkreślam że się nie znam na tej platformie i proszę wybaczyć moje ewntulane głupie pytania.

2

Odp: mam ST.

Super :)))

Na poczatek spojrz na http://www.dhs.nu tam posegregowano troche softu.

I pytaj smialo, zawsze jakas informacje mozna wykopac. W maju startuje ze stronka o ST takze i tam beda wrzucone przydatne programiki.

pzdr

ślamk!

3

Odp: mam ST.

To jeszcze ja! W sumie myslalem, zeby sobie skombinowac tak zacny sprzet.. z tym, ze wlasnie nie wiem jakiego najlepiej szukac, tez sie znam jak kura na pieprzu. Rozumiem, ze pewnie radzicie mega ste ;)

BTW: Dracon__ wypasionego masz avatara

4

Odp: mam ST.

Wcale nie, :) wystarczy stfm choc preferuje ste ze wzgledu na stereo oraz wyprowadzone ladnie gniazda (chinch). Kolejnym udogodnieniem jest banalna instalacja dodatkowej pamieci dzieki czemu szybciutko mamy 4Mb. Znajdziesz w nim jeszcze blitter usprawniajacy niektore operacje na grafice no i najwazniejsze... moduliki zajebi**** brzmia na ste ;)

Przydalby sie twardy dysk, a to przy ST jest nadal najkosztowniejsza inwestycja, kontroler u paskuda 140 zl, na allegro megafile w okolicach 100. Tutaj trzeba sobie przemyslec kierunek dzialania, chyba ze zrobic wlasny. Na zachodnich stronkach byly schematy kontrolerkow ale nie wiem jak sprawuja sie w praktyce.

Zaleta Megaste jest z pewnoscia szybszy zegar (16Mhz zamiast 8) oraz wbudowany dysk. Nie zawsze trafisz jednak na mege z kontrolerem scsi i wtedy kolejny klopot.

Minusem jest nie zawsze kompatybilne dzialanie w dol modeli serii ste, czasami sie zastanawiam nawet nad wyrwaniem jakiegos stfm (zaluje ze poprzedniego sie pozbylem) aby moc sobie niektore demka i gierki poodpalac.

cos jeszcze pewnie mi przyjdzie do glowy w pozniejszym czasie :>

Hehe a cala wersje avatara masz tutaj, mocno sp******** ale na szybko robilem (woda na mnie nie poczeka):

http://80.55.132.110/fto/cgs.jpg

ślamk!

5

Odp: mam ST.

hm... pierwsze z może głupich pytań:

jest coś takiego na ST ja writeatr na malucha? żeby zrzucać soft bezpośrednio na dysk 3.5?

za bardzo nie mam czasu na przeglądanie stron bo jadę w domu z modemu :( więc byłbym wdzięczny gdyby ktoś tak mi podesłał na maila coś co mogłoby mi się przydać.

... łe dopiero zauważyłem że jest taki wątek o przenoszeniu softu :oops:

6

Odp: mam ST.

McMaster, proponuję zaopatrzyć się w PurePascal (odpowiednik TP) oraz PureC (odpowiednik TC) - co do programowania na początek ;)

Sikor umarł...

7

Odp: mam ST.

fajne jest to ze format dyskietki Atari ST jest zgodny z formatem MSDOS. czyli programy mozna normalnie kopiowac na dysk. jesli chodzi o obrazy dyskietek (.ST, .MSA) to na tej stronie http://mysite.freeserve.com/x3peri_mental/STIMAGE2.htm masz rozne programy do tego. poza tym obrazy .ST mozna nagrywac kazdym kopierem dyskowym z PC ktory obsluguje czyste obrazy bez naglowka, tylko zwykle trzeba w nim ustawic format dysku (sciezki,sektory).

milej zabawy
[/url]

8

Odp: mam ST.

McMaster, proponuję zaopatrzyć się w PurePascal (odpowiednik TP) oraz PureC (odpowiednik TC) - co do programowania na początek ;)

na czysty st (bez twardego) najlepszy dla poczatkujacych jest GFA Basic. albo... tutorial w dlon :) i do asemblera. dobry jest na stronie:
http://www.emuitalia.com/stgraveyard/

9

Odp: mam ST.

Z tym przenoszeniem .ST i .MSA to jest tak Wam szczerze powiem kiepsko. Przerabialem to wiele razy, przy okazji posiadania STF/STFM/STE i teraz Mega 1.

Otoz - bezproblemowo mozna nagrywac obrazy na pececie pod windoza, pod warunkiem ze sa to dyskietki 720 kb. Bardzo pomocny (jesli nie niezbedny) w tym przypadku jest stary dosowy kopier Vgacopy. Obsluguje on wlasny format .VCP ktory jest niczym innym... jak .ST (bodajze, moglem pomylic z .MSA) tylko zmieniasz nazwe pliku i voila! Vgacopy poprawnie przenosi 720kb obrazy. Zdarzalo mi sie uzyskiwac 800kb, w dwoch chyba przypadkach nagralem 820...

Problem tkwi nie tyle w stacji dyskow, co moim zdaniem w dzisiejszych kontrolerach (czy to plyta czy system - nie wiem). Duzo lepiej przenosilo mi sie obrazy na starym 486 - tam zarowno Vgacopy jak i Msa2disk dzialal znacznie lepiej...

Czasem pomagaly takie kombinacje jak - formatowanie dyskietki na 820 pod Vgacopy a nastepnie przenoszenie obrazu za pomoca Msa2disk... niezle  :D

10

Odp: mam ST.

z formatem obrazu nie mialem klopotow, tylko z systemem (formatowalem dyski na plycie K7S5A). pod windowsem 98 to dysk sie formatowal i zapisywal z 10 min. pod dosem max 2min. najwieksza za to wine ponosil makedisk, ktory w dziwny sposob najpierw sciezke formatowal a pozniej nagrywal. tak wiec po sformatowaniu sciezki glowica wracala do polozenia 0, a potem szla do odpowiedniej sciezki by zapisac. tak wiec glowica tancowala niezle.

musze sobie skombinowac teraz cd z freedosem bo pod xp nic sie nie da zapisac. najgorsze ze nawet parcp tez nie chce dzialac.

11

Odp: mam ST.

posciagalme sobie troche obrazow 820k i zong... udalo mi sie nagrac 1... na dyski MF2DD - w ogóle nie idzie na HD i owszem - zapisze ale ST nie chce tego czytać.... help.

12

Odp: mam ST.

musisz zakleic otwor (ten bez zaslepki). bo inaczej pc mysli ze to dysk hd i nagrywa w przeplocie hd (chyba :)). jak zakleisz to pomysli ze to dysk dd i nagra tak zeby mozna bylo odczytac na ST.

powodzenia

13

Odp: mam ST.

guzik... nie pomogło jak zakleje otworek to STDISK wyswietla to samo co przy DD 'Address mark not found'  :?

14

Odp: mam ST.

Mc Master poszukaj sobie darmowego programu Dos Navigator - on pięknie potrafi formatować dyskietki 3.5 cala - pod nim ustawisz odpowiednią ilość sektorów na tracka

ps. poza tym zapomnij o nagraniu 880KB danych na dyskietke pod windowsem - zrobisz to tylko i wylacznie pod Dosem!!!!!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

15

Odp: mam ST.

nie ma co patrzeć na ten komunikat. trzeba formatować. poza tym nie wiem czy najpierw taką zaklejoną dyskietkę nie musisz sformatować na Atari. zresztą zgadzam się, takie rzeczy to raczej pod dosem trzeba robić. poza tym jeszcze nie widziałem dysków 880kB na ST, max 840kB. tak z ciekawości pytam, czy to wogóle możliwe?

16

Odp: mam ST.

maks mozna wycisnac bodajze 920-930KB i chyba mam pare pozycji w formie plików dim o takiej objętości - ale musze poszperac po moich cd z sofcikiem aby podać konkretne tytuły...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

17

Odp: mam ST.

no udało sie... doszedłem sam - zaklejac otworki trzeba ale najpierw musialem sformatowac dysk na Atari.... zrobilem to przypomocy Fast Copy Pro... tam sie ustawia liczbe sciezek sektorow.... potem mozna stdiskiem - ale tylko sam zapis.... co ciekawe przy pomocy Fast COpy pro mozna przegrac takiego HDeka na DD :) a na Pc nie chcialo ruszyc. Dzieki wszystkiom za informacje.

aaa jeszcze jedno - jak zgrywac obrazy DIM? Piguła wspominałeś coś  o Fast Copy Pro.... ale konkretnie?

18

Odp: mam ST.

no, gratuluje zakupu!
duzoatarowska sekcja ssg nadchodzi  ;)

btw. jakos w kablowce cos namieszali i transfer skoczyl mi czterokrotnie  8)  wiec nie czekalem dlugo i zrzucilem sobie no fragments.
jeeez! ilez tego tam jest! moze mi ktos polecic jakies prodsy godne uwagi, bo cierpie na chroniczny brak czasu a fajnie bylo by popatrzec na cos zajefakanabistego. oczywiscie w moim przypadku w gre wchodza jedynie emulatory, ale dobre i to.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

19

Odp: mam ST.

aaa jeszcze jedno - jak zgrywac obrazy DIM? Piguła wspominałeś coś  o Fast Copy Pro.... ale konkretnie?

pliki dim to wlasnie obrazy dyskietek wykonane tym programem - niestety programik potrzebuje wiecej niz 1MB Ram do poprawnej pracy dlatego ja za pomoca emulca konwertowalem to do formatu msa

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

20

Odp: mam ST.

yo axe!

STkowe produkcje godne uwagi:

- Grimey / Reservoir Gods
- Fantasia / Dune
- Posh! / Checkpoint
- Brain Damage / Aggression
- Grotesque / Omega

greets!

Silly Venture - breaking the ATARI scene since 2000 ! :)

21

Odp: mam ST.

DRC nie daruje Ci pominięcia Flipo-O-Demo...... 8)

gep/lamers^dial

22

Odp: mam ST.

zgadza sie Flipo Demo musi być ;) najlepsze demko na st(e) !!!!
http://www.pouet.net/prod.php?which=110

"wszystko się kiedyś kończy......."

23

Odp: mam ST.

wow! wyciosane te demka! dzieki za selekcje!

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

24

Odp: mam ST.

koniecznie oblukaj Darkness/DHS

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

25

Odp: mam ST.

Pomocy,

Robię co nasęptuje:
- formatuję dyskietkę 2DD (dwustronnie) na ATARI ST;
- na PC pod XP'ami uruchamiam makediska (pod cmd);
- makediskiem nagrywam obraz .ST na tą dyskietke (makedisk /write xxxx.st /auto);
- program sie nagrwa (???)
- wkładam dyskietke do ATARI i co ->  JEST P U S T A - nic sie nie nagrało.

co źle robię, pomocy

mwisniewski