1

Temat: Problem z bootowaniem falcona

WItam,

Mam od dwoch dni klopot z bootowaniem falcona, praktycznie stacja dysietek zaliczyla padaczke, ale tez falcon nie chce wystartowac z dysku twardego, normalnie sie uruchamia ale po chwili nawet przy wcisnietym klawiszu ALT uruchamia sie TOS albo nawet bez ikony stacji dyskietek, albo jak proboje wcisnac stacje A to pojawia sie komunikat ze dane sa uszkodzone. Probowalem z innymi stacjami dyskietek nawet wzialem srawna z drugiego i jest to samo. A jak jakms cudem raz czy dwa na setek prob jakims cudem odczytal to wtedy sie zabotowal z dysku twardego, ale jak wylaczylem kompa to znowu zaczelo sie to samo.  Niestety wzialem z drugiego kompa karte CF ktora w pelni sprawnym komie sie normalnie bootuje jak podlacylem do tego to tez nie chcial wystartowac. Co moglo sie stac , czyzby jakies uszkodzenie hardwerowe ? Czy ktos wie co z tym mozna zrobic ?

Pozdrawiam
Kroll

Ostatnio edytowany przez Kroll (2014-07-12 07:50:26)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

2

Odp: Problem z bootowaniem falcona

Witam,
przepraszam ze zasmiecam forum, temat do zamniecia,  ale jak to czesto bywa problem byl banalny. Podlaczyle aby moc uzywac CUBASE dysk SCSI i wlasnie tutaj zaczely sie schody. Jakze bylo moje zdziewienie ze wlasnie przy wykrywaniu napedow SCSI wisial, gdy podlaczylem to wszystko do dugiego falcona zachowanie identyczne brak mozliwosci bootowania, brak stacji dyskietek. A wiec zaczalem pokolei odlaczac i przylaczac kolejne napedy (DVD-ROM, CDRW, HDD), otoz okazalo sie tasma ktora odchodzi od kabla zewnetrznego scsi jest bez zgrubienia na srodu co nieumozliwia zle odlaczenie, a moja wlasnie tego nie ma i wlasnie zle podlaczenie napedow SCSI powodowalo taka reakcje. Na szczescie wszystko wrocilo do normy :)

Jeszcze raz przepraszam, no i stacja dyskietek odzyla na jak dlugo to nie wiem bo z nia juz mialem klopoty.

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

3

Odp: Problem z bootowaniem falcona

Jakie zgrubienia? Kroll, coś Ci się chyba popiern..o? Po prostu pewnie miałeś dwie partycje bootowalne i stąd problem. O ile pamiętam sposób startowania (przeszukiwania) to: SCSI, IDE, stacja - tylko pewnie i SCSI i IDE miało aktywną partycję bootującą i stąd problem, jak przypuszczam.

Sikor umarł...

4

Odp: Problem z bootowaniem falcona

Sikor,
nie lap mnie za slowka, chodzi na srodku o kilku milimetrowy wypustek zeby nie mozna bylo opdlaczyc odwrotnie :). Problem polegal na tym ze odwrotnie podlaczylem napedy na tasmie dlatego sie nie bootowalo.
Jesli chodzi o kolejnosc bootowania to chyba pod CT63 w CPX ozna bylo zienic IDE-SCSI czy na odwrot i zapisuje to do NVRAM-u jak przypuszczam ale w trybie 030 to chyba jest IDE->SCSI a potem FDD

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

5

Odp: Problem z bootowaniem falcona

Aaaa, jak wypustka na złączu taśmy to o.k.

Sikor umarł...

6

Odp: Problem z bootowaniem falcona

WItam,

nie chcac poruszac nowego watku a problem dotyczy tego samego lecz kompa TT. Otoz poniewaz do Hadesa udalo i sie dostac za niewielkie pieniadze nowy duzy dysk SCSI 18 GB 50 PIN dysk ktory w nim mialem 4,3 GB chcialem przelozyc do TT (do tej pory byl tam 2 GB dysk HP). NIestety ten 4 GB dysk to Quantum Fireball i mimo tego ze zainstalowalem Hddrivera wersja 7.8 (nowsze w ogole cos sie wieszaja) To niestety po resecie nie widzi go i nie startuje. Czy cos da sie z tym zrobic czy jest to taki dysk z ktorym jest klopot z Atari ?

POzdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

7

Odp: Problem z bootowaniem falcona

Quantum Fireball idealnie chodzi z TT-ką. Masz terminator na płycie? Jeśli nie, a dysk jest ostatni w łańcuchu - zaterminuj go. Dodatkowo sprawdź numer w SCSI - zakres 0-6, nr 7 to sterownik w TTce. Zadbaj, aby to był unikalny numer. Powinno działać bezproblemowo.

Sikor umarł...

8

Odp: Problem z bootowaniem falcona

Sikor:

Otoz jeszcze raz to sprawdzilem oczywiscie takze sprobowale zatermnowalem go na dysku on jest podpiety do wewntrznego SCSI takze jest jedyny. Do zewnetrznego SCSI mam podpeta nagrywarke i naped MO na ID 5 i 6 dysk probowalem na ID 0, 1, 4 ale ciagle to samo tylko jak mam dyskietke to wtedy sie bootoje. Powiedz i gdzie jest terminator na plycie, wiem ze o tym byla juz mowa ale cos nie moge tego odszukac. Oczywiscie ciagle zapominam terminowac  bo jakos Falcon nie jest tak czuly jak TT ale niestety nadal to nie pomaga.

Pozdrawiam
Kroll

Ostatnio edytowany przez Kroll (2014-07-13 18:40:28)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

9

Odp: Problem z bootowaniem falcona

Dwa takie długie grzebienie rezystorów na płycie. U mnie tt-ki mają tą terminację i olewają terminację na dyskach. U Ciebie cały czas jakieś problemy. Albo coś źle robisz, albo masz s**ą tt-kę.

Sikor umarł...

10

Odp: Problem z bootowaniem falcona

Czy zle robie to nie wiem w koncu dyski SCSI instaluje juz nie pierwszy raz np w Hadesie w falconie i tam nie mam klopotow. W taki wypadku robie dokladnie to samo na innym dysku HP 2GB i on sie bootuje bez klopotu oczywiscie moge jeszcze potestowac na innych dyskach a mam ich kilka tylko sa duzo mniejsze :). Jesli chodzi o terminator to sa te grzebienie rezystorow kolo samego kontrolera i zlacza SCSI ?

Pozdrawiam
Kroll

Ostatnio edytowany przez Kroll (2014-07-13 19:00:19)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

11

Odp: Problem z bootowaniem falcona

Tak, te.

Sikor umarł...

12

Odp: Problem z bootowaniem falcona

Ok dzieki no to je mam, odnosnie dyskow SCSI to przetestowalem jeszcze na kilku miedzy innymi na na IBM, starym Connerze, Toshiba i wspomniany HP ktorego uzywalem do tej pory na kazdym bootuje sie bez klopotu, zawsze robie ta z taka sama procedura natomiast na tym Quantumie nie chce i basta :). Moze to jednak cos jest nie tak z dyskiem :( Chyba ze uda mi sie dostac takiego 18 GB za grosze a w hadesie chodzi genialnie jest cichy jak moja karta CF w falconie :)

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

13

Odp: Problem z bootowaniem falcona

Hmm, a jak z parzystością? Bo tej sprawy nie pamiętam. Ustaw zworką i sprawdż wtedy. I o ile pamiętam - pierwsza partycja musi być zgodna z TOSem.

Sikor umarł...

14

Odp: Problem z bootowaniem falcona

Tak wiem ze pierwsza partycja mus byc zgodna z TOSem i tak jest. Co do parzystosci to sprawdze prawde mowiac nigdy sie tym nie przejmowalem :). Pozostaje ewentualnie sprobowanie tego na innych kompach tylko nie chce mi sie rozgrzebywac, sprobuje do tego czystego falcona i sprawdzic co i jak.

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

15

Odp: Problem z bootowaniem falcona

Witam,

Otoz dzisiaj zajalem sie jeszcze raz, zadnej zworki odnosnie parzystosci nie ma mozna tylko ustawic ID, terminacje i itp szczegoly sa tutaj
http://www.amos-online.com/dss10/50913A02.pdf
Do przetestowania podlaczylem go do falcona w ktorym mam tylko karte CF podlaczona do IDE jak zewnetrzne SCSI poprzez kabel i tasme podlaczylem ten dysk skonfigurowalem HDDrivera podlaczlem go do ID 6 (ustawienia defaultowe informacja na dysku), botowanie z z pierwsszej partycji tego dysku. Restart komputera karta CF  nadal jest podpieta, komputer sie uruchamia laduje sie z partycji dysku, lecz w momencie kiedy odlaczam karte CF komputer juz sie nie bo tuje tylkoodwoluje sie do dyskietki. WLasnie podobne zachowanie zauwazylem na TT. Wczesniej jak pisalem mialem ten dysk w Hadesie lecz w polaczeniu z drugim dyskiem dlatego moglem nie zauwazyc ze jednak jak jest sam to sie nie bedzie bootowal. To tyle co moge napisac, coz pozostanie zakup wiekszego dysku, moze bede mial takie szczescie z tym 18 GB ktory okazal sie strzalem w dziesiatke, cichutki praktycznie nie slyszalny, nowiutki kupiony za grosze. ZNalalzlem identyczny na allegro i gosciu chce za niego bagatela ponad 3k PLN  :):)

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

16

Odp: Problem z bootowaniem falcona

no cóż, znalazłem taką informację w necie:

net napisał/a:

The parity is software controlled through SCSI mode pages, as it is said in specs. And it is turned ON by default.

Czyli to może być parzystość a quantum poleciało sobie w kulki. A nieco dalej:

net napisał/a:

The problem was solved, thanks to Seagate support forums. The parity control bit appeared on page 0x39, byte 4, bit 2. It should be set to disable parity.

Może spróbuj napisać do seageta - podeślą soft do wyłączenia parzystości.

Sikor umarł...

17

Odp: Problem z bootowaniem falcona

Dzieki Sikor za info,

Piszesz zeby napisac do Seagate, to oni produkowali dyski Quantum Fireball ?
Rozumiem ze defaultowo parzystosc jest wlaczona i nalezy ja wylaczyc a mozna to zrobic tylko prograomwo. opatrzylem sie teraz na inny dysk IBM DORS 32160, ktory bootoje sie bez klopotu. Znalazlem w opisie na samym dysku ze na PIN 11 jest DISABLE PARITY, czyli jesli nie ma zalozonej zworki to parzystosc jest wlaczona, czyli przy wlaczonej i tak sie bootoje czyli ewentualnie inaczej niz w tym Quantumie.

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

18

Odp: Problem z bootowaniem falcona

Trudno powiedzieć. Tak, swego czasu Seagate wykupił Quantum. Też się zdziwiłem, tak samo, jak informacją, że nie ma kontroli parzystości na pinach. Poszli w taniość - do końca nie wiadomo, co jeszcze "jest wyłączone" defaultowo. Weź dysk i TT-kę na Wapniaka (ewentualnie Głuchołazy - jest nikła szansa, że dotrę) - zobaczymy, bo ciekawi mnie ten problem. Póki co (z wyjątkiem padu) nie miałem żadnych problemów z dyskami w TT. A pro po IBM - właśnie dwa takie mi padły w TT-ce, ale to stare dzieje.

Sikor umarł...

19

Odp: Problem z bootowaniem falcona

OK, dzieki za info, sproboje cos skrabnac do Seagate w tej sprawie, daj znac dokladnie czy uda Ci sie dotrzec do Glucholaz, ja na 75 % jesli uda mi sie zalatwic transport sampochodowy powinien dotrzec, takze i Wapniaka, Oczywiscie wezme ze soba TT.

Pozdrawiam
Piotrek

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

20

Odp: Problem z bootowaniem falcona

O.K. Dam znać.

Sikor umarł...