Temat: Nie czyta stacja dyskietek w Falconie

Witam!

Mam podobny problem ze stacją dyskietek w Falconie jaki został opisany przez Robaqa w 1040STF... tutaj link: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=10547

Objawy są takie, że podłączam stacje, a mam ich trzy: dwie samsunga od PC i jedną, która chodziła pod Falconem Epson SMD-300 made in Japan... komputer wykrywa je pokazując skróty na pulpicie, ale kiedy próbuję w nie wejść nie pokazuje zawartości dyskietek. (mam ich multum HD, 2HD w tym oryginalne z napisem Atari, nagrane na tym komputerze) Po kliknięciu na skrót zapodaje mi skurkowaniec komunikaty, że nie ma dyskietki, albo że dyskietka zabezpieczona i takie tam.... przeszukałem forum i natrafiłem na rzeczonego Robaqa oraz jego problem, który stał się obecnie moim...

Początkowo myślałem, że walnięta stacja, ale podłączyłem 2 kolejne od PC... oczywiście obróciłem taśmę o 180 st. stacje palą światełka na zielono, kręcą się wirniczki... ale zawartości komputer nie pokazuje, a zamiast tego nakazuje formatować dyskietki itp. ... zresztą formatować też nie chce...

co prawda jeszcze nie wymieniałem taśmy łączącej płytę ze stacją... wogóle można ją wyciągnąć? bo nie chce czegoś urwać, a coś mocno siedzi... jakieś sugestie, nagany słowne, propozycje? ;-> z tego co widziałem z dyskusji zainicjowanej przez Robaqa wynika, że wugeruje mu się zakupienie emulatora stacji od Lotharka... ale chyba komuś chodzi stacja jeszcze w falconie czy się mylę?

2

Odp: Nie czyta stacja dyskietek w Falconie

emulator stacji od Lotharka to fajna rzecz ale moim zdaniem bardziej nadaje sie do ST/STe - uruchamianie dem, gier" prosto z dyskietki" - auto. Falcon bardziej stworzony jest do pracy z HDD wiec:

- stacje nowa do Falcona kupisz u Bartka030
- kup przejściówke na kartę CF (na dwie karty) - jedna CF masz "atarowa" a druga sformatowana TOS/MS DOS compatibility - w tym drugim wypadku mozesz mieć tylko jedna partycje wiec karta moze byc nie duża - tylko do wymiany czyli zaposujesz na pc, wkładasz do Falcona i przerzucasz na kartę "atarowa") przejściówki ma tez Bartek

jeżeli używasz do muzyki tylko dysku SCSI to i tak warto zrobic to co napisałem, dysk scsi zostawić do pracy...

Bartek pewnie zaraz sie odezwie - tzn pewnie jutro bo z tego co mi wiadomo jest za granica - po świeży hardware pojechał ;)))

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

3

Odp: Nie czyta stacja dyskietek w Falconie

A zamieniłeś D0 na D1 (lub na odwrót, bo nie pamiętam?

Sikor umarł...

4

Odp: Nie czyta stacja dyskietek w Falconie

piter napisał/a:

emulator stacji od Lotharka to fajna rzecz ale moim zdaniem bardziej nadaje sie do ST/STe - uruchamianie dem, gier" prosto z dyskietki" - auto. Falcon bardziej stworzony jest do pracy z HDD

no wiadomo, ale jak się ma jakieś dobra na dyskietkach to stacja by się przydała... wogóle czasem by się przydała...

piter napisał/a:

- kup przejściówke na kartę CF (na dwie karty) - jedna CF masz "atarowa" a druga sformatowana TOS/MS DOS compatibility - w tym drugim wypadku mozesz mieć tylko jedna partycje wiec karta moze byc nie duża - tylko do wymiany czyli zaposujesz na pc, wkładasz do Falcona i przerzucasz na kartę "atarowa") przejściówki ma tez Bartek

dzięki... co prawda pożyczyłem adapter cf od znajomego amigowca, w który włożyłem swoją aparatową kartę CF 4GB Kingstona (o którym jedni mówią, że działa a inni, że nie działa)... no ale nie zadziałało ...jeszcze pokombinuję z tym ustrojstwem... dysk scsii mi dawno padł i pewnie nie do odratowania... chcę tylko to sprawdzić póki co czy działa, bo biedaczyna flakon miał długi sen zimowy...

5

Odp: Nie czyta stacja dyskietek w Falconie

Sikor napisał/a:

A zamieniłeś D0 na D1 (lub na odwrót, bo nie pamiętam?

chodzi o zworkologię? no stacja atarowska ma na D0 zworkie, a te PCtowe wogóle zworek nie mają... przynajmniej ja nie dostrzegłem... chyba że gdzieś ukryte a ja sie nie znam.... mędrcy pisali tu na forum że PCtowe też działają jak sie je podepnie na okrętkę...

Odp: Nie czyta stacja dyskietek w Falconie

PCtowe miewają zworkę, czasami jest ona w środku, a czasami jest punkt lutowniczy. Popatrz na płytce stacji czy nie ma czegoś oznaczonego DS0/DS1

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7

Odp: Nie czyta stacja dyskietek w Falconie

Adam Klobukowski napisał/a:

PCtowe miewają zworkę, czasami jest ona w środku, a czasami jest punkt lutowniczy. Popatrz na płytce stacji czy nie ma czegoś oznaczonego DS0/DS1

a to PCtowscy skrytobójcy ;-) dzięki... no wygląda na to że nie będzie miękkiej gry... :-)

8

Odp: Nie czyta stacja dyskietek w Falconie

Falkonetti napisał/a:

Początkowo myślałem, że walnięta stacja, ale podłączyłem 2 kolejne od PC... oczywiście obróciłem taśmę o 180 st. stacje palą światełka na zielono, kręcą się wirniczki...

Ale po co? Pin 1 (czerwony na taśmie) ma być podłączony do Pin 1 w stacji. Nie trzeba nic odwracać. Odwrotne podłączenie taśmy skutkuje cały czas świecącą diodą w stacji dyskietek i oczywiście brakiem działania.

Zworka / punkt lutowniczy ma być ustawiona w pozycji DS0.
W przypadku Atari z obsługą dyskietek HD (MSTE, TT, Falcon) stacja ma musi mieć sygnały:

pin2  - hd detect
pin34 - disc change

ID - 0

i działa.

Uszkodzonej taśmy w Atari jeszcze nie widziałem, chyba że już ktoś grzebał i przerabiał.
Sprawdzenie to 5 minut - potrzebny miernik i kawałek drucika.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

9

Odp: Nie czyta stacja dyskietek w Falconie

Witam

Nie chca poruszac nowego watku, ale mam problem ze stacja dyskietek HD, akurat nie w falconie a w Hadesie. Klopot tej stacji polega na tym ze stacja czyta dyskietki lecz robi to kosmicznie wolno, nie pamietam czy tak bylo od poczatku malo uzywalem ale ostatnio chcialem zainstalowac cos z dyskietki i wlasnie natknalem sie na taki klopot. Czy to moze byc klopot z sama stacja czy jakies ustawienia 3, 6 ms i itp ewentualnie czy sprobowac przelozyc ja do inego kompa ?

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE