1

Temat: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Ktoś wie jak ten zestaw ożenić, próbowałem już chyba wszystkiego i albo mam dostęp do dysków z SIDE albo Karinke, razem ni h*** nie chcą mi się włączyć :(

2

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

A nie chodzi o to że i stacja dyskietek jak i SIDE "podpinają" się pod jeden adres? Może wystarczy tak sformatować dysk SIDE żeby dostawić miejsce na flopa?

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

3

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Nie wiem czy dobrze myślę ale pod Ultimate mam funkcje SIDE PBI ID, chyba o to chodzi, zmiana nic nie daje :/

4

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Może to coś pomoże:

Pin napisał/a:

W miarę możliwości odpowiem na część pytań (choć U1MB nie mam, ale widziałem kątem oka :D )

1. extended memory - ustawiłbym to na 1088kB. Praktycznie wszystko działa chyba, że wymaga rozdzielnego dostępu Antica do ext ram. W tym przypadku 576k
2. System - to zapewne ustawienie OS. Jakiego OS'a chcesz użyć, takiego włączasz. XL OS, QMEG ... itd.
3. Używałbym chyba Sparty ze SIDE, bo użycie z U1MB nie przełączy raczej SIDE z trybu loadera odczytującego z FAT'a.
4. VBXE Base - zapewne chodzi o to, na której stronie pamięci znajdują się rejestry VBXE. Czy do wyboru jest $D6 i $D7? Jeśli tak, to ustaw to na $D6, bo wiele programów dla VBXE olewa fakt, że karta może być w dwóch miejscach i poprzez olanie detekcji program np. nie działa ;). Najmniej kolizyjnym więc rozwiązaniem jest ustawienie tego na $D6
5. W związku z punktem 4, jeśli jest możliwość ustawienia rejestru dla Covox'a to należy go wywalić na $D7 tak, by nie siedział dokładnie tam, gdzie VBXE ;)
6. SIDE PBI ID: pewnie chodzi o numer urządzenia PBI. Może być na PBI 5, gdyż - z dostępnych urządzeń to: IDE+ siedzi na PBI 0, KarinMaxi na 7, Rapidus np. na PBI 1, więc każde urządzenie NewDevice musi mieć swój numer by wszystko mogło ze sobą współpracować (powiedzmy, że to dość ogólne stwierdzenie i nie zawsze tak być musi ;) )
7. Basic slot i XEGS game - pojęcia nie mam co to. Musisz poeksperymentować - jest to bardzo przyjemne i czasochłonne zajęcie. Polecam  ;)
8. By uruchomić program dedykowany dla VBXE podstawową kwestią jest przełączenie rdzenia w tryb FX. Wykonujemy to poprzez dedykowany temu program FC (Flash Configurator), bazowo mamy tam wgrane dwa rdzenie. Jeden to FX dla wspomnianych dla karty programów (i np. dla 80-znakowego trybu pod Sparta DOS X pod sterownik s_vbxe.sys), oraz tryb emulacji GTIA, który w obecnej postaci działa lepiej, niż oryginalne Atari i daje praktycznie 100% zgodności w dół ;) Serio.

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

5

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Niestety wszystko testowałem, no może z wyjątkiem VBXE i Covoxa bo nie mam więc nawet nie próbowałem co tam wyświetla, cały czas na "disable", co ciekawe, nie raz przy różnych konfiguracjach floppka się odzywała przy odpalaniu kompa, nie było pasków na ekranie, potem klasycznie sparta i dupa, same dyski z CFa :/

A co do punktu trzeciego pisanego przez pinokia, przełączam między SIDE loaderem a Spartą z Ultimate bez problemu, pstryczka przy SIDE nawet nie dotykam ;)

6

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Skontaktuj się z Pinokiem...
On po drodze ma jeszcze ide+ dwie xf-ki ... itd.

7

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 62&p=5

ztcp to byl ten topic.


UZYWAMY PRZYCISKU SZUKAJ

ps. IHMO masz pod ta sama "litera" dysku partycje na side i flopka...

Ostatnio edytowany przez lotharek (2014-05-23 08:06:40)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

8

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Imho z topicu nic nie wynika, jedyne co mi do głowy przychodzi to użycie fdiska i pierwszy dysk próbować ustawić jako C:, drugi D: itd

Dobra, szybki test, pierwsza partycja na SIDE jako C: itd i działa, lothar mnie nakierował, browar się należy, może się uda na głuchołazach ;)

Ostatnio edytowany przez Iron (2014-05-23 09:19:58)

9

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Dobra, zeby nie zakladac nowego tematu, konfig u mnie wyglada tak

A: Karin floppka 5,25
B: Karin floppka 3,5
C: Side hdd
a potem reszta tez side hdd

Problem polega na tym ze floppka B: pod Sparta dziala tylko z dyskami w formacie  sparty, A: dziala z wszystkim. Pinek, licze na twoj help ;)

10

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

dziwne to, że B: działa wyłącznie w formacie Sparta DOS. Zrób swap napędów A<->B, Karinka ma do tego zworkę bodajże. Sprawdź po tym, czy coś się zmieniło. Temat jest o tyle dziwny, że dla sterownika ATARIDOS.SYS raczej nie jest istotne gdzie znajduje się dysk w formacie AtariDOS.

Aha, swapa nie rób pod "bios" Karinki, bo ustawienia tracisz po każdym resecie. Przydatność tego menu też jest jak dla mnie problematyczna ;)

EDIT:
A tak bez zmieniania czegokolwiek pytanie - co się dzieje, jak wejdziesz w menu formattera (FORMAT) i zadasz formatowanie dysku B: np. w gęstości podwójnej i dla Atari DOS? (oczywiście sterownik ATARIDOS.SYS aktywny)

Ostatnio edytowany przez Pin (2014-08-19 22:33:09)

Kontakt: pin@usdk.pl

11

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Nie wiem co jest grane, po wylaczeniu zasilania na floppkach i ponownym wlaczeniu B: dziala normalnie, wystarczy zrobic reboot systemu i znowu dupa. Swapa zaraz sprawdze, tak jak i formata.

12

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Iron proponowal bym pisac w sprawie Karinki do Truba :]

"wszystko się kiedyś kończy......."

13

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Swap nic nie zmienia, przy probie formatowania tak samo glupieje, szkoda ze nie mam innej floppki na sprobowanie bo cos mi sie widzi ze to wlasnie floppka jest winna :/

14

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Co oznacza, że nic nie zmienia? Zamieniłeś flopki A na B i B na A i dalej z B jest ten sam problem? Czy po zamianie problem dotyczy stacji A?

Kontakt: pin@usdk.pl

15

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Po zmianie problem dotyczy A: czyli nadal napedu 3,5"

16

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

czy na taśmie do fdd masz przełożone sygnały dla wyboru numeru stacji?

jeśli tak, to nie ruszaj zworki i zamień miejscami napędy na taśmie i powiedz, co się dzieje.

Kontakt: pin@usdk.pl

17

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Nie wiem, jak w nowej wersji firmware, ale sprawdź:
1. Czy stacja jest DD
2. Step rate głowicy - jedna z opcji ustawień karinki
Nic innego mi nie przychodzi do głowy, ale ja nie używam sparty. Praktycznie z Karin Maxi zawsze używałem MyDOSa i do dzisiaj głównie z niego korzystam - jak dla mnie wystarcza...
========================
aaa, jeszcze jedno. Nie pamiętam, czy dla stacji 3,5" w niektórych przypadkach nie należy wymusić 40 ścieżek przy formatowaniu - tu może tkwić problem, ale mogę się mylić.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2014-08-21 09:51:48)

Sikor umarł...

18

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Sikor napisał/a:

1. Czy stacja jest DD

:) - nie wiem, czy ma to jakiekolwiek znaczenie.

@Sikor - Sparta bez problemów przeprowadza komunikację z KMD i niczego ręcznie nie trzeba "inputować"

Kontakt: pin@usdk.pl

19

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

@Pin: ma znaczenie - inny step rate głowicy (6ms zamiast 3 lub na odwrót - nie pamiętam już). Inne DOSy też bezproblemowo, ale niekiedy trzeba "ręcznie" ustawić parametry stacji, szczególnie w starszych DOSach. Robi się to raz z poziomu sterownika - w starej Karince zworkami, w nowej zworkami lub z poziomu BIOSu, o ile się nie mylę.

Sikor umarł...

20

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

.. no to step rate ustawiało się bodajże opcją "O" w MyDOS.

W nowej KMD step rate z poziomu bios? Coś sobie nie przypominam takiej opcji, może się mylę, choć i tak nie wiązał bym tej opcji z opisywanym w temacie problemem.

Kontakt: pin@usdk.pl

21

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

W nowej nie wiem, nie używam póki co z przyczyn subiektywnych - od kiedy brat mieszka ze mną mam iograniczony dostęp do całości sprzętu :(

Sikor umarł...

22

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Odkopuje, wczoraj pożyczyłem floppke od kumpla na jego floppce problem nie wystepuje, wiec ogolnie winna jest moja floppka, inne pytanko, na B: zrobie DIR (w napedzie dysk w formacie sparta), nastepnie podmienie dysk w napedzie na format AtariDOS, klepne DIR i wylatuje 137 (trunk record czy jakos tak), zaraz potem ponownie DIR i wszystko juz ok, o co kaman?

23

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

Iron napisał/a:

klepne DIR i wylatuje 137

Wydaje mi się, że to problem ze sterownikiem w ROM-ie Karinki, na pewno od niego pochodzi ten (niezbyt mądry) nr błędu. Zgaduję, że za pierwszym razem stacja nie przestawia się w dobrą gęstość, albo coś takiego. Napisz do truba, na pewno będzie wiedział lepiej, bo dłubał w tym dokładnie.

EDIT: w przyszłym tygodniu zwiozę następną porcję sprzętu, w tym Karinkę, to zobaczę, o co w tym chodzi.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2014-10-07 17:30:57)

KMK
? HEX$(6670358)

24

Odp: Ultimate + Side + KarinMaxiDrive - jak to ożenić?

O wlasnie tez mi cos z gestoscia switalo, dysk w Sparta byl na 720, w AtariDOS nie pamietam ale nie wiecej jak 180, sformatuje oby dwie dyskietki na ta sama gestosc i sprawdze ;)

Dzisiaj troche poeksperymentowalem, dwie dyskietki na 90k, jedna wbformacie sparty druga atari, nie bylo problemu przy zmianie dysku, odrazu katalog na ekranie, natomiast juz 180k sparta a potem 90k atari i 137, 180k atari calkiem nie chcialo dzialac, 144, przeskok z np. 720k na 90k tylko w formacie sparty bez problemowy, wiecej nie testowalem bo mi syn zaczal dyskietki jesc i musialem pochowac je ;p

Ostatnio edytowany przez Iron (2014-10-09 11:27:50)