Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia
nieważne
Ostatnio edytowany przez electron (2014-01-21 22:11:46)
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
VIII. Basque Tournament of Atari 2600 Kolejna relacja, wśród otrzymywanych od naszego przyjaciela Egoitza z Kraju Basków.
Przezroczysta obudowa dla Atari 800XL Rusza przedsprzedaż wyjątkowej, przezroczystej obudowy do komputera Atari 800XL!
RECOIL 6.4.5 RECOIL to przeglądarka retro plików graficznych, obsługująca ponad 550 formatów, dostępna na różnych systemach operacyjnych, z regularnymi aktualizacjami.
ABBUC Software 2024 - wyniki Ukazały się wyniki tegorocznego ABBUC Software Competition
Strony Poprzednia 1 … 6 7 8 9 10 11 12 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
nieważne
Ostatnio edytowany przez electron (2014-01-21 22:11:46)
Drogie Panie. Znajdujemy się w bałaganie przypominam. Proszę trzymać się tematu (nawet dowolnego, ale zawsze) :D
@willi: skoro pełna kompatybilność, to czemu nie zaimplementowano wszystkich instrukcji procesora chodzących STABILNIE dla Atari XL/XE? Skąd wiesz, że 6502C nie miał tych instrukcji przypisanych, skoro we wszystkich modelach XL/XE chodzą tak samo? (piszę o stabilnych). Zbyt dużo wyprodukowanych egzemplarzy, aby to był nieznany błąd - skoro nawet programy to wykorzystują (oprócz Alley Cat na przykład programy braci S)?
Skoro więc chodzą stabilnie, czemu zabrania się ich stosowania na party? Skoro rozszerzenie ma działać jak Atari (tylko szybciej), czemu programy dla 65816 nie działają na stockowym procesorze - 6502C? Skoro tak - dlaczego nie zakazuje się stosowania instrukcji 65816 w regulaminach? Nazwijmy po prostu SRATARI i ch.j, odpowiedni dział nie wchodzi w rachubę (Dely), ale chociaż nie będzie niedomówień - to są programy dla SRATARI, na Atari działają te inne.
ja proponuje podzial na dzialy:
amigopodobne (8bit czy tam 24 lub 16, w zaleznosci od nomenklatury i fazy ksiezyca)
commodoropodobne (16bit czy tam 32bit i tak dalej, zrobione z kilograma gwozdzi i blota)
proponuje tez zrobic osobne forum dla sajkola i go tam zamknac
moze sie ogarnie, bo mnie juz ponosi
Świecznik, niech Cie za bardzo nie poniesie.
@Sikor: pokaż mi DOWOLNY OFICJALNY dokument, który uwzględnia jakiekolwiek z nieudokumentowanych/nielegalnych rozkazów.
Dlaczego np. istnieje nieudokomentowany rozkaz LAX a nie ma LAY ?
Dlaczego niektóre opcody wyprowadzają procesor w pole w zależności która fabryka wyprodukowała procesor?
Takich pytań mozna stawiać więcej ...
Polecam oglądnięcie materiału video podawanego tutaj wiele razy: http://www.youtube.com/watch?v=fWqBmmPQP40
Żeby nie być jednostronnym, uczciwie należy stwierdzić że istnieją domysły iż niektóre z tych nieudokumentowanych opcodów zostały prawdopodobnie wprowadzone celowo, jednak NIGDY nie zostały uwzględnione w żadnej oficjalnej dokumentacji.
@willy: jak pisałem ileś postów wcześniej: znajdź 6-ty rozdział Sweet 16 - tam były założenia co do procesora w XL/XE, póki tego nie odnaleziono/nie udostępniono - nie można ich nazwać nielegalnymi. Nie wiadomo, czy nie zostały uwzględnione, bonie ma tej dokumentacji. Z jakiś powodów wprowadzono także nóżkę bodajże RW (drugą, dodatkową) oprócz HALT. To też jest nieudokumentowane (cel, zastosowanie - a nie występowanie). Więc skoro nie ma do tego objaśnień - według Ciebie nie istnieje?
@candle, nie trzeba. za chwile sam zalozy wlasne forum, bo powoli zaczyna brakowac miejsca, w ktorym moglby jeszcze pociagnac temat
Po co, skoro już jest? To nieładnie pisać na polskim forum bez naszych narodowych krzaczków...
a "śmiechy chichy" były kiedyś z ppa.pl :) a po tym wątku to z nas się śmiej(om) gdyż/ponieważ ten wątek ma poziom dna i 3 metrów mułu
Nazwijmy po prostu SRATARI i ch.j, odpowiedni dział nie wchodzi w rachubę (Dely), ale chociaż nie będzie niedomówień - to są programy dla SRATARI, na Atari działają te inne.
@Sikor - wyrównaj poziom, bo powoli zbliżamy się do takiego, poniżej którego nie można zejść ;)
@Sikor: ale tego dokumentu nie ma, i dopuki nie ujży śiwatła dziennego trzeba się opierać na tym co jest. Pozatym, oficjalnie ATARI nie użyło ŻADNEGO z tych (nieudokumentowanych) rozkazów ani razu. A co do nózek to już pisałem w 400/800 to samo zrealizowano za pomocą kilku zewn. scalaków.
chau chau, ujadal kulawy piesek
zenua
Proszę bardzo: SRATARI -> SHITARI
crapari?
... a Ty XXL dalej jak mantra o tych nielegalach. Jeśli producent nie publikował listy zawierającej owych rozkazów to uważam, że najwyraźniej był ku temu konkretny powód. Opieranie faktów o mity i domysły uważam, że jest sporym nadużyciem. I tłumacz sobie to jak chcesz, no i rób co chcesz. ;)
Sikor, żeby zrozumieć, skąd się wzięły nieudokumentowane rozkazy, dlaczego się pojawiły, czemu niektóre są tzw. stabilne a niektóre nie (co jest samo w sobie abstrakcją bo zależy od arbitralnych założeń, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie procesory 8-bitowych Atari, od 400 do 130XE, to nie ma stabilnych, a przynajmniej ich ilość mocno się zmniejsza) i dlaczego wg producenta nie należy ich używać, musiałbyś zrozumieć, jak działa dekoder rozkazów i jak się go projektuje i co to są automaty formalne. Oraz dodatkowo - jak w dużej firmie wygląda zarządzanie takim projektem oraz strategią rozwoju i jakie etapy przechodzi. Część z nich to były propozycje projektanta, które nie zostały zaakceptowane ze względu na to, że kody były potrzebne na już planowane wersje rozwojowe, a uznano, że można zamiast nich wstawić coś bardziej użytecznego - to strategia. Duża część z nich powstała przypadkowo - otóż projektując automat formalny będący podstawą przyszłego dekodera rozkazów uwzględnia się zaplanowane stany i przejścia między nimi. Następnie następuje upraszczanie automatów poprzez wiązanie przejść stanów w ciągi, z których jedne stanowią część drugich. Jest to etap konieczny, gdyż od uproszczenia automatu zależy potem ilość bramek w wyprodukowanym scalaku a to się przelicza już bezpośrednio na koszt jego produkcji. I na tym etapie dba się tylko i wyłącznie o to co zostało zaplanowane - to ma funkcjonować zgodnie ze specyfikacją. Na skutek tego procesu mogą się pojawić - i pojawiają się - sekwencje dodatkowe, nie przewidziane w projekcie, będące efektem pętli, albo nowych ciągów stanów. Nikomu to nie przeszkadza, ważne jest jedynie aby te przewidziane działały zgodnie z planem. I tak powstają nowe instrukcje. A dlaczego nie należy ich używać? Bo w następnej rozwojowej wersji procesora, projektant zaprojektuje dekoder i jego automat stanów od zera. A ponieważ pojawią się rzeczy nowe, upraszczanie automatu również będzie przeprowadzone na nowo i nie ma gwarancji, że to co przypadkowo powstało poprzednio się powtórzy. Albo inaczej - jest wysokie prawdopodobieństwo, że nie. W związku z tym, ktoś kto by napisał program na 8086 korzystając z instrukcji niepublikowanych (a na pewno takie są, tylko być może nikt się nimi nie zajmował, bo wiedział że to bez sensu) już za rok mógłby go wyrzucić do śmieci, bo wszyscy wymienią procesor na 286 i program nie pójdzie.
W Atari nikt procesora nie wymieniał bo został spisany na straty po przekształceniu Atari Inc. w Atari Corp. - ok, ktoś to jeszcze kupuje, damy nową obudowę, wytniemy rozwojowe złącze, będzie taniej ale to tyle - rozwijamy ST. I dlatego właśnie było 20 lat czasu, żeby jakiś pasjonat zbadał i wbudował te niepublikowane instrukcje w swój assembler - bez tego nikt by nawet o tym nie wiedział.
Ostatnio edytowany przez wieczor (2014-01-21 23:44:10)
więc Atari z 65816 to Sratari (copyright by [...])
Sikor, czy możesz to rozwinąć? Może jestem zbyt zmęczony, ale nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek nazywał Atari w ten sposób.
Ostatnio edytowany przez larek (2014-01-22 22:50:58)
wieczor i post 210
Super objaśnione, jak ktoś jeszcze tego nie zrozumiał to bencwał doskonały.
...Tylko tam sytuacja była inna - nikt rozsądny ich nie używał bo było wiadomo od początku, że sprzęt będzie się rozwijał i mogą być kłopoty.
Miał je i '286 i '386, i całkiem rozsądni ludzie ich używali, a powodem było zwykle to samo co na Atari:
http://blogs.msdn.com/b/larryosterman/a … 69243.aspx
http://blogs.msdn.com/b/oldnewthing/arc … 13250.aspx
... a Ty XXL dalej jak mantra o tych nielegalach. Jeśli producent nie publikował listy zawierającej owych rozkazów to uważam, że najwyraźniej był ku temu konkretny powód. Opieranie faktów o mity i domysły uważam, że jest sporym nadużyciem. I tłumacz sobie to jak chcesz, no i rób co chcesz. ;)
nie musisz akceptowac rzeczywistosci :-) rozkazy nieudokumentowane (teraz wiesz skad nazwa) zawsze zyly w Twojej maszynie... no... do czasu gdy miales jeszcze atari.
Otóż to. Co prawda Atari Inc i Atari Corp już nie ma, ale sprzęt żyje, a więc się też i rozwija dzięki inicjatywie prywatnej. Właśnie montuje się rozwojowe wersje procesora do maszyny, projektuje rozszerzenia (pamięci, grafiki, dźwięku, urządzenia io), więc jeśli ktoś chce żeby jego programy działały na 8086 z magnetofonem, to jego sprawa.
Więc pora na kolejny etap w ewolucji np. Atari Sp. z o.o. :) Miałeś na myśli chyba 6502 ;) Ale apropos 8086 z magnetofonem, pamiętam że w BIOSie były procedury do jego obsługi, ktoś widział kiedyś PC w akcji z tym urządzeniem?
Edit: wyczytałem, że oryginalny PC (nie XT) miał gniazdo do tego, ale pewnie ciężko taką płytę sprawną znaleźć i kosztuje majątek :)
Ostatnio edytowany przez wieczor (2014-01-22 11:22:36)
Celowo było 8086 dla uwypuklenia absurdu.
Strony Poprzednia 1 … 6 7 8 9 10 11 12 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
[ Wygenerowano w 0.112 sekund, wykonano 14 zapytań ]