Temat: 65XE przestał widzieć urządzenia

Witam,
Dziś bawiłem się w przegrywanie atr-ów z SIO2SD na dyskietki. Nagrałem kilka z nich, po czym pojawił się problem. Atari przestało bootować. Okazało się, że "nie widzi" ani stacji CA2001, ani SIO2SD, ani cartidge'a. Podłączyłem magnetofon i zaczął coś wgrywać, po czym zatrzymał się i więcej kaset nie wczytuje. Wszystkie testy z selftestu przechodzi normalnie. Po włączeniu "na goło" normalnie poterkocze chwilkę i zgłasza się prawidłowo. Pisać można, reset działa. Rozebrałem, przeczyściłem, pooglądałem, stan raczej fabryczny, uszkodzeń nie widać, zatem złożyłem, ale objawy bez zmian. Co się stało mojej Atarynce? Mam inną na części, mógłbym coś popróbować z naprawą. Lutownicy też się nie boję, choć do wirtuoza wiele mi brakuje.
Pomóżcie, proszę. :)

2

Odp: 65XE przestał widzieć urządzenia

Zacząłbym od przeczyszczenia styków w kartridżu, i gnieździe kartridża i SIO (wtyk i gniazdo). Lekko i delikatnie bardzo drobnym papierem ściernym

3

Odp: 65XE przestał widzieć urządzenia

Sprawdzałem 3 urządzenia w gnieździe SIO, a także 3 różne cartridge w stosownym porcie. Gniazda po stronie Atari w dobrym stanie, ale również zostały przeczyszczone. Awaria miała charakter raczej nagły. Wcześniej z Atarką wszystko było ok, używałem jej dość często.

4

Odp: 65XE przestał widzieć urządzenia

Wieki temu miałem atarynkę, która czytała - nie czytała. Objawy były takie, że co któryś sektor wchodził, ale z reguły było zerwanie transmisji lub crc error.

Pokey był do wymiany.

Na szczęście można je teraz używać do stereo :)

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2014-01-13 06:14:49)

5

Odp: 65XE przestał widzieć urządzenia

Nieco poczytałem o Pokeyu. Chyba faktycznie jest głównym podejrzanym. Mam inną niesprawną A800XE, choć nie mam pewności, czy Pokey jest w niej sprawny. Spróbuję jednak podmiany. Czy do awarii komputera mogły się przyczynić eksperymenty z podłączaniem CA2001 i SIO2SD (nowa, szybsza wersja) oraz kilkugodzinne formatowanie/kopiowanie ? Boję się o podłączoną obecnie A130XE, na której kontynuuję próby uporządkowania kolekcji dyskietek.

6

Odp: 65XE przestał widzieć urządzenia

Nie, nie powinno wpływać. Obstawiałbym bardziej zasilacz lub coś po drodze lub przebicie w SIO, które spowodowałoupalenie pokeya. Jak mogę coś zasugerować  - jak już wylutujesz, wstaw najpierw podstwakę pod nowego POKEYA. Przyda się na przyszłość.

Sikor umarł...

7

Odp: 65XE przestał widzieć urządzenia

Oczywiście, bez podstawki ani rusz ... :) Jeśli już uda się bezboleśnie wylutować ...

8

Odp: 65XE przestał widzieć urządzenia

Uda się, uda. Grzejesz od strony scalaka, odsysasz od strony drugiej. Potem delikatnie odrywasz piny POKEYa od miejsc gdzie jeszcze lekko trzyma. Po godzinie.... THE END.

9

Odp: 65XE przestał widzieć urządzenia

bakcyl40 napisał/a:

[...]Czy do awarii komputera mogły się przyczynić eksperymenty z podłączaniem CA2001 i SIO2SD (nowa, szybsza wersja) oraz kilkugodzinne formatowanie/kopiowanie ? Boję się o podłączoną obecnie A130XE, na której kontynuuję próby uporządkowania kolekcji dyskietek.

A to sio2sd samo działa poprawnie? Masz w obudowie, czy to goła płytka z kablami na wierzchu? Były tu raportowane przypadki dziwnych zachowań, czasem spowodowanych niepewnymi stykami, czy połamanymi przewodami:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 18#p114418
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=7537

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: 65XE przestał widzieć urządzenia

SIO2SD działa poprawnie. Jest to jednak goła płytka z kabelkiem. Muszę pomyśleć o zamknięciu tego w jakiejś "puszce".

11

Odp: 65XE przestał widzieć urządzenia

Po wymianie Pokeya nadal to samo. Nie podejmuje transmisji danych z portu SIO. Jakieś sugestie, pomysły?

12

Odp: 65XE przestał widzieć urządzenia

Sprawdź dławik L10 czy nie ma przerwy. Linie Command, Interrupt i Proceed obsługuje U23 6520 (czasem 6821, bo to to samo), który jest następnym podejrzanym. Potem procesor.

13

Odp: 65XE przestał widzieć urządzenia

Jer, chylę czoła, szacunek. Wymiana 6520 była strzałem w dziesiątkę. Jeszcze potestuję pacjenta, ale wygląda, że wszystko wróciło do normy. Dzięki Tobie kolejna Atarka wróciła do świata żywych.
:)
Dziękuję serdecznie!