Temat: Eickmann EX-40/w "Problem"

Witam

Ostatnio wpadło mi w ręce urządzenie Eickmann EX-40/w z tego co udało mi się ustalić jest to na dobra sprawę MEGAFILE 44.

Urządzenie nabyłem ostatnio na Allegro jako sprzęt z wystawki przywieziony z Niemiec.
„ Kaset ” SyQuest  nabyłem od razu na Allegro wiec już miałem komplet.

I teraz zaczyna się problem. Nie posiadam przewodu DB-15 do podłączenia „dysku ” z  ATARI ST 1040 STFM  TOS 1.02  z tego co wyczytałem kabelek jest 1 do 1. Posiadam za to taki kabelek 1 do 1 DB-19 który po małej przeróbce pasuje.

W chwili w której podłączam dysk do ST stacja dyskietek przestaje czytać cokolwiek wiec nie ma możliwości załadowania sterowników wygląda to na jakiś konflikt , więc moje pytanie brzmi co może być nie takt. Dysk od spodu posiada 3 przełączniki ustawione w takiej pozycji.


1      2      3
on    on    off


Proszę o jakąś podpowiedz.


Pozdrawiam

Post's attachments

DSC02413.JPG 750.13 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Eickmann EX-40/w "Problem"

Zgaduję, że te przełączniki służą do ustawienia ID dysku.
Do podłączenia dysku do ST potrzebny jest kabel 19-pin, a nie 15.

Było miło :) Do widzenia.

3

Odp: Eickmann EX-40/w "Problem"

Zapodaj zdjęcia złącz. Swoją drogą jestem ciekawy, czy nie spaliłeś portu RS w ST :(

Sikor umarł...

4

Odp: Eickmann EX-40/w "Problem"

Faktycznie źle napisałem powinno być DB-19 bo takie jest gniazdo/wtyczka ja natomiast zmodyfikowałem kabelek DB-25 1:1

http://images.tinypic.pl/i/00292/4gy54mrx945i_t.jpg

a to i wspomniane zworki - przełączniki

http://images.tinypic.pl/i/00292/5bz9xhumjt1g_t.jpg




aaa sprzedawca posiadał również na sprzedaż atari TT czyli zapewne ten megafile współpracował z nim.

Ostatnio edytowany przez Jaromaniak (2013-02-07 18:50:55)

5

Odp: Eickmann EX-40/w "Problem"

Wygląda na to, że:
1. Dysk (urządzenie)jest ustawione na numer 6 - w ST najwyższy numer to 7, ale spróbuj przestawić zworę - jedną wystarczy. Jak napisał Artik - jest to ID urządzenia
2. Rozumiem, że jest to Syquest 44MB. Ze stacją nie powinno być konfliktu - ale nie wiadomo, jak z samymi kasetami. Proponuję zrobić to w taki sposób: podłączyć wszystko razem, nie wkładać kasety do napędu (syquesty możesz dokładać na włączonym kompie), włączyć ST z wciśniętymi klawiszami control i a (lub alt i a - nie pamiętam) - wymuszając start z dyskietki bez testowania sterowników i urządzeń dodatkowych, załadować sterownik, włożyć kasetę do syquesta, jak się rozpędzi - użyć sterownika z dyskietki (uwaga! Trzeba zainicjować partycję). Jeśli jest to HD Driver - należy po wykryciu urządzenia wybrać "remoovable media" czy jakoś tak. Cieszyć się z nowego nabytku.
3. Opcjonalnie może być potrzebne dołożenie terminatora (bądź to na wolnym gnieździe, bądź włączając zworę bezpośrednio w urządzenie, możliwe, że trzecia dźwignia odpowiada za terminację). Urządzenia SCSI (a ACSI jest okrojoną wersją SCSI) - ostatnie w łańcuchu powinno być terminowane. TT-ka (99% procent płyt) ma autoterminację, ST - nie.
Btw - jak uruchomisz - prosimy o zdjęcia i opis do atariki.

Sikor umarł...

6

Odp: Eickmann EX-40/w "Problem"

Zmiana pozycji przełącznika nic nie zmienia.

Zauważyłem natomiast taką sytuacje gdy wyciągnę kabelek sygnałowy od Megafile stacja dyskietek w tej samej sekundzie zaczyna działać gdy wepnę go spowrotem nie ma do niej dostępu. Taka samo to wygląda czy jest podłączona stacja syquest czy jest fizycznie odpięta.

Wyłączenie zasilania od Megafile powoduje automatyczną zwieszenie ST

Sam Megafile miał plombę gwarancyjną więc mam jakąś pewność że nikt tam nie grzebał.
Napęd syquest jest nie zazworkowany  fabrycznie

Też myślałem o terminatorze, nie znam tej technologi nigdy nie miałem z nią do czynienia ale pomyślałem ze może zamiast terminatora na drugie 50 pin można by było użyć drugiego dysku. Przypomniało mi się wtedy że uratowałem kiedyś w pracy taki dysk z taśmami przed utylizacja.

Segate ST15150N

Nie wiem nawet czy jest on sprawny i jak na dobrą sprawę ustawić zworki

PS na dysku świeci się dioda ale niestety nie słychać obracających się talerzy.

http://pics.tinypic.pl/i/00320/3fwo4chqn4y1_t.jpg

Ostatnio edytowany przez Jaromaniak (2013-02-12 20:46:34)

7

Odp: Eickmann EX-40/w "Problem"

witam

Wpadło mi w ręce STE więc zrobiłem kolejne podejście do Megafile.
Udało mi się uzyskać pewien rezultat, po przestawieniu wszystkich zworek na ON  sterownik

HDDRIVER 8.46 w wersji demo wykrył :

ATARI ACSI  00.00: SyQuest SQ555, Direct

Partitionen: C


Na pulpicie pokazała się nowa ikona dysk C

Uruchomiłem aplikacje dołączona do pakietu HDDRIVER 8.40 
W liście Device Check wyświetlana jest następująca informacja

http://pics.tinypic.pl/i/00343/kaax4vkdt0sx_t.jpg

I teraz moje pytanie co dalej? Gdy do napędu SyQuesta wsunę „kasete”  HDDRIVER w ogóle nic nie wykrywa to znaczy
nic lista jest pusta, Znika widoczna informacja 00.00: SyQuest SQ555, ...

W sytuacji gdy uruchamiam ATARI z Kaseta w środku HDDRIVER również nic nie wykrywa.

Nie wiem za bardzo jak posługiwać się tym programem może to wina tego ze to wersja demo.

8

Odp: Eickmann EX-40/w "Problem"

Skąd jesteś? Weź po prostu na jakieś party, to się zrobi. Już nie pamiętam jak w TT-ce robiłem, ale miałem swego czasu oprócz dysku SyQuesta, ZIPa i nagrywarkę SCSI i wszystko działało ;)

Sikor umarł...