Temat: SCSI hdd do flaka

Oglądam allegro i oczom nie wierz. dyski 50 pinowe 2tys pln.

stad pytanie :zadziala z flakiem cos takiego:
http://www.silong.pl/scsi-sca-80-pin-f- … id-15.html

i

http://allegro.pl/02-dysk-ibm-ultrastar … 65638.html

nie pytam konkretnie o ww zestaw, ale o idee przejściówki scsi.

pozdro

Ostatnio edytowany przez lotharek (2013-02-19 01:38:03)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

2

Odp: SCSI hdd do flaka

Powinno jeżeli dysk potrafi działać w takim trybie.
Poczytaj np tutaj:
http://athi.8m.com/proffessional/HARDWA … CABLES.HTM  rozdział "SCSI Cabling Specifications"

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

3

Odp: SCSI hdd do flaka

lotharek napisał/a:

Oglądam allegro i oczom nie wierz. dyski 50 pinowe 2tys pln.

Ale o ile pamiętam - w Falconie są 68 pinowe... Każda przejściówka SCSI<>SCSI II<>SCSI III powinna zadziałać, ja zamiennie używałem kiedyś dyski TT<>Falcon. Tracisz dodatkowe właściwości wyższych wersji SCSI.
Pyanie drugie: potrzebne Ci SCSI w Falconie? (no, chyba, że o dysk zewnętrzny chodzi)? o tam - w odróżnieniu od TTki masz IDE też w standardzie.

lotharek napisał/a:

stad pytanie :zadziala z flakiem cos takiego:
http://www.silong.pl/scsi-sca-80-pin-f- … id-15.html

Powinno zadziałać - ale lepiej w tym przypadku rozejrzeć się za mostkiem IDE2SCSI - wtedy dużo tańsze dyski IDE podłączysz (są jakieś ograniczenia codo modeli - co ciekawe, chyba IBM w ostatnich dyskach SCSI II jakie robili dawał takie przejściówki nalutowane na dyski IDE - cięcie kosztów)...

Powinien pójść, ale nie wiem jak z pojemnością.

lotharek napisał/a:

nie pytam konkretnie o ww zestaw, ale o idee przejściówki scsi.

Działają jako takie. Nie próbowałem SCSI2IDE - ale skoro dawali w niektórych dyskach fabrycznie - też powinny.

Sikor umarł...

4

Odp: SCSI hdd do flaka

Mogę zerknąć w zasoby i wydawało mi się że dysk 50pin posiadałem, na pewno mam 68 pin i chyba 80pin. Dawno temu miałem przelotek 68 > 50 pin ale zaginęła w akcji.

Jeżeli bardzo potrzebujesz dysku 50pin to mogę go poszukać - jeżeli chcesz testować 68 pin to mogę go udostępnić a nawet odstąpić.

UPDATE: Mam dysk Seagate ST52160N 50pin, taki: http://www.impactcomputers.com/st52160n.html - mogę go na coś wymienić :)
Podłącze go dzisiaj i przetestuje.

Ostatnio edytowany przez pawel (2013-02-19 08:04:44)

5

Odp: SCSI hdd do flaka

Może we Flaconie jest z tym lepiej niż w ST. Mam kilka przejściówek (jedne zwykłe, inne z terminacją) i za nic nie mogę zmusić do działania dysków 68 lub 80-pin.
Kupiłem nawet to cudo:
http://shop.inventronik.de/store/17
i póki co porażka na każdym froncie. Właśnie wróciło z Niemiec, ponoć teraz już działa. Obaczym.

Było miło :) Do widzenia.

6

Odp: SCSI hdd do flaka

@artik: w TT-ce i Falconie masz pełne SCSI, w STniestety jest ACSI - co jest mocno okrojonym SCSI... Stąd problem - potrzebna "dodatkowa logika" i ta nie zawsze działa prawidłowo z różnymi typami dysków. Dodatkowo nie wiem jak jest wtedy z buforem i prędkością dysków...

Sikor umarł...

7

Odp: SCSI hdd do flaka

Ja mam w Mega STE Dysk 18.2GB 15K U160 SCSI 80PIN z przejściówką na 68 pin później kabel 68pin do przejściówki 68 na 50 pin, a przejściówka wsadzona w płytkę sterownika w Medze - Działa.
W TT mam przejściówkę (czy raczej konwerter) SCSI-ATA z dołożoną przejściówką ATA na kartę CF - Działa.
Ale już nie pamiętam z tą Megą, czy to było takie "czas-pras i działa", czy wymagało "eksperymantalnego"  doboru elementów... To było w czasach kiedy miałem dostęp do sprzętu SCSI i mogłem kombinować do woli.
Enyłej - jak widać takie wygibasy też działają :-)

8

Odp: SCSI hdd do flaka

Scsi w Falconie jest 50pin jest to scsi II.
Dysk bez problemu w Falconie będzie działał, ale najlepiej użyć do jego zaorania hddriver-a.

Ja przeżucam dane między światem a Falconem właśnie dzięki cdrw scsi

9

Odp: SCSI hdd do flaka

chcialbym wykorzystac scsi - idea jest taka ze na scsi glowny dysk, a na ide ata2cf z karta do wymianych danych z pC.

chyba sie skonczy na tym ze 2 urzadzenia ide podlacze..

przejsciowka scsi-ide --- 200$ - przesada...

Ostatnio edytowany przez lotharek (2013-02-19 09:01:31)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

10

Odp: SCSI hdd do flaka

Scsi jest naprawdzę szybkie na Falconie w porównaniu do ide.
Czuć to  nawet na stockowym sprzęcie, a szaleństwo jest dopiero przy 060 jak ładują się demka czy gry napisane pod 060.

Aby przeżucać dane możesz spróbować 2kart cf pod hddriverem (1jedna robi za normalne hdd, 2gą formatujesz pod hddriverem jako specjalną partycję z wymianą i jest ona widziane i na Falconie i na Windowsie) ale wg. mnie i nie tylko mnie takie rozwiązanie potrafi załatwić tablice "hdd".

p.s.
A Lothar może pobaw się moim image hdd do Falcona...

11

Odp: SCSI hdd do flaka

marekp: a jak z hałasem tego dysku ? właśnie szukam czegoś cichego do Mega STE ... bo mi żona nie przyjmie Mega STE na stan w domu ;)

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

12

Odp: SCSI hdd do flaka

marekp napisał/a:

Ja mam w Mega STE Dysk 18.2GB [...] wsadzona w płytkę sterownika w Medze - Działa.[...]

Marek, a drivery widzą całe 18GB? Z tego co czytałem (w wielu miejscach) to kontroler SCSI w Mega STE ma limit 1GB. Chyba że masz przerobiony (PPera publikował zdaję się jakiś mod do tego)?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

13

Odp: SCSI hdd do flaka

A ja z tego co kojarzę to kontroler w Mega STE nie ma właśnie tego limitu 1GB ( jako jeden z niewielu kontrolerów na "duże" )
:)

Edit:
Hmm, choć jednak nie mogę za cholerę znaleźć żadnego źródła mówiącego o tym że we wbudowanym kontrolerze do Mega STE nie obowiązuje limit 1GB. Coś chyba jednak przekombinowałem, ale jakoś tak byłem pewien, że gdzieś coś takiego czytałem :)

Ostatnio edytowany przez jury (2013-02-19 13:03:17)

14

Odp: SCSI hdd do flaka

@piter: Hałas jest mniejszy niż w przypadku mojego poprzedniego dysku (stary SCSI 50pin), ale w porównaniu do współczesnych HDD to generator szumu, świstu a zwłaszcza trzasków które ludzie nie mający do czynienia z tego typu dyskami komentują "dysk ci się sp****ł..."
@uicr0Bee: Nie pamiętam dokładnie czy mam zrobione 1GB czy 500MB, ale na pewno nie 18GB.
A tak BTW, to dysk jest na prawdę szybki. Szybszy niż Ultrasatan.

15

Odp: SCSI hdd do flaka

lotharek napisał/a:

idea jest taka ze na scsi glowny dysk, a na ide ata2cf z karta do wymianych danych z pC

Tylko szkoda, że SCSI we flaku jest na zewnątrz a IDE w środku - trzeba rzeźbić :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

16

Odp: SCSI hdd do flaka

Oj nie wieczór,
SCSI można spokojnie mieć inside w Falconie.

Clab mk2(?) miał scsi hdd inside ?
A MKX na pewno miał scsi inside.

Odp: SCSI hdd do flaka

Oryginalnie Falcon nie ma wewnętrznego SCSI. Są wyprowadzone sygnały i jest to tego specjalny "mod" do podłączenia kabelka. Ten mod jest domyślnie w MK X i chyba w MK II.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

18

Odp: SCSI hdd do flaka

Ok, tego nie wiedziałem - czyli to gniazdo jest niepełne?

Ale tu nie chodzi o SCSI a bardziej o to że IDE jest na bank w środku, więc do użycia jako wymiany danych z PC, trzeba by to jakoś wyprowadzić.... Jedyny pomysł jaki mam, bez robienia metaloplastyki (na mojej nowiutkiej, ślicznej obudowie! :o ;) ) to rezygnacja z flopa i tędy

Ostatnio edytowany przez wieczor (2013-02-19 14:44:04)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

Odp: SCSI hdd do flaka

Nie ma wewnętrznego SCSI, w sensie że nie ma jak podłączyć dysku, ale na płycie są sygnały i można sobie to wyprowadzić. MK X ma to seryjne, MK II chyba też, a do innych można (było) dokupić gotowy mod.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

20

Odp: SCSI hdd do flaka

wieczor napisał/a:

Jedyny pomysł jaki mam, bez robienia metaloplastyki (na mojej nowiutkiej, ślicznej obudowie! :o ;) ) to rezygnacja z flopa i tędy

Nie, niekoniecznie musi to być tą drogą :)
Ja jak kupiłem sobie Falcona w obudowie Tower, to dostałem takie "cuś" co się podłącza pod złącze falcona, a potem w to można wpiąć normalny kabelek SCSI 50 pinowy. Jakbyś sobie takie coś skombinował, to tylko kawałek tej przelotki wystawał by z tyłu Falcona a tą taśmę można już jakoś spowrotem wprowadzić do środka pomiędzy dolną i górną częścią obudowy %-) ( widziałem takie cusie, więc jakoś się da )
Nie będzie to 100% "elegancko", ale takiej w pełni eleganckiej metody na wprowadzenie dysku SCSI do wewnątrz chyba nie ma ( bez tego "moda" o którym pisze AdamK )

Ostatnio edytowany przez jury (2013-02-19 15:26:03)

21

Odp: SCSI hdd do flaka

Adam Klobukowski napisał/a:

Nie ma wewnętrznego SCSI

Ok, nie zrozumieliśmy się :) Ja nie o wewnętrznym SCSI, bo jak dla mnie główny dysk może sobie stać na zewnątrz, ale o zewnętrznym IDE, bo ten port Lotharek chce wykorzystać do wymiennych nośników, ergo powinien być jakoś dostępny z zewnątrz.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2013-02-19 16:32:17)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

22

Odp: SCSI hdd do flaka

Patrząc na Atari XE Jer-a w którym to jest ide+ inside, to taki falcon i scsi inside to prościzna ..
To raptem do przelutowania 50kabelków :P

23

Odp: SCSI hdd do flaka

jury napisał/a:

A ja z tego co kojarzę to kontroler w Mega STE nie ma właśnie tego limitu 1GB ( jako jeden z niewielu kontrolerów na "duże" )
:)

Edit:
Hmm, choć jednak nie mogę za cholerę znaleźć żadnego źródła mówiącego o tym że we wbudowanym kontrolerze do Mega STE nie obowiązuje limit 1GB. Coś chyba jednak przekombinowałem, ale jakoś tak byłem pewien, że gdzieś coś takiego czytałem :)

Za to ja znalazłem swoje źródło, że jest limit i jak to zmienić:
http://atari.8bitchip.info/modmste1.html

marekp <-- to ile tego dysku 18GB widzisz? I czy masz zMODyfikowAny kontroler?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

24

Odp: SCSI hdd do flaka

@uicr0Bee: Kontrolera nie mam zmodyfikowanego. Z modyfikacji które kiedyś robiłem, to było dodanie "bitu parzystości" (74HCT280) dzięki któremu sterownik wykrywał mi napęd ZIPa. Niestety obsługa tego napędu okazała się porażką - dyskietki szlak trafiał... Wykrywane były też inne urządzenia, np. streamery, ale ST i tak tego nie obsłuży. ZTCP ten układ ostatnio wywaliłem bo i tak nie był mi potrzebny. BTW: Podoba mi się ta modyfikacja do której dałeś linka, może kiedyś znajdę czas na to :-)
Ile z tego dysku widzę? Dokładnie to sprawdzę w weekend, jak się dokopię do sprzętu. Na pewno nie więcej niż 1GB. Podejrzewam, że może 0,5GB. Przez większość czasu kiedy używałem Megi miałem fabrycznie zainstalowany dysk 50MB i był on dla mnie całkowicie wystarczający. Jak wymieniłem go później na 500MB to i tak nie byłem w stanie tego zapełnić nawet w połowie, więc prawdę powiedziawszy nie mam pojęcia po co mi by było 18000MB? :-)