Temat: Grafika ET4000 do ST/Mega

Schemat jest ogólnie dostępny:
http://atari4ever.free.fr/#video

Zmontowałem sobie prototypa na przewodach:
http://artur.ataritt030.info/pliki/fot1.JPG
http://artur.ataritt030.info/pliki/fot2.JPG

Trochę bawiłem się programem VMG (video mode generator), aby coś zobaczyć na ekranie, no i pierwsze koty za płoty:
http://artur.ataritt030.info/pliki/fot3.JPG

Było miło :) Do widzenia.

2

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

Prototypa? To może będziesz robił to "cóśko" w bardziej zgrabnej formie? A dasz radę od razu zrobić dwa takie? :-)

3

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

Płytkę to bym zlecił, bo ja to się nie biorę za robienie :). Może będzie więcej osób chętnych wtedy wiadomo, jest taniej.
Jest to wersja na MegaBUS, jest i adapter na proca dla zwykłych ST.

Było miło :) Do widzenia.

4

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

jestem na 101% chętny!

Trzeba pogadać z Lotharkiem, bo to jest właśnie to co już dawno powinno być zreplikowane, że tak powiem ;)-

Czyli, jak rozumiem da się to wsadzić do ST(e), czy np. Mega1?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

a czy ktos moglby zajrzec w drajwer i zobaczyc z czego kozysta?
vga jest prosto zrobic, po co kozystac z et4000

przechodze na tumiwisizm

6

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

Bo ET4000 było najbardziej zaawansowaną (przynajmniej ja nie znam lepszej) kartą VGA na ISA. Zaawansowanie to polega na tym, że ma sprzętową akcelerację 2D, i w zasadzie to chyba jest SVGA.

Ostatnio edytowany przez sqward (2012-12-19 12:32:04)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

7

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

To jest SVGA. VGA się kończy na 640x480x16 i 320x200x256 z palety 24-bitowej. Wszystko powyżej (nawet 800x600x16) to już SVGA. Nie jestem pewien tylko tej akceleracji - a to nie dopiero ET6000 miało? Mam taką kartę na strychu :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

8

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

Jest wersja z akceleracją. Jeśli to nie jest supportowane to moim zdaniem nie warto.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

9

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

@wieczór: VGA miała 18-bitową paletę.

"Pamiętaj, że być dobrym obywatelem to znaczy nie mieć kłopotów, a nie będziesz ich miał jeżeli nie będziesz kłopotem dla innych."

10

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

Right, 262 144, pokićkało mi się

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

11

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

Pin: Da się to wsadzić do Atari z procesorem w wersji DIL lub w złącze MegeBUS czyli ST/MegaST. Co do STE to nic nie wiem w tym temacie.

Faktycznie, też gdzieś czytałem, że ten chipset był najlepszy w kategoriach ISA i 2D. Choć np. NOVA z ATI Mach32/64 lepiej się spisuje.
Sterowniki są z NVDI bodaj od wersji 3 w górę.

Fajnie byłoby to zmieścić na jednej karcie, od razu z ET4000 niż bawić się z ISA, tym bardziej, że nawet ciężko je dostać a i zaczynają kosztować. Najtańszy obecnie wariant to byłaby karta Trident, jest tego pełno, ale sterów nie ma.

Było miło :) Do widzenia.

12

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

artik-wroc napisał/a:

Pin: Da się to wsadzić do Atari z procesorem w wersji DIL lub w złącze MegeBUS czyli ST/MegaST. Co do STE to nic nie wiem w tym temacie.

Jak będzie temat w 100% opracowany, to chętnie zaglądnę celem zamontowania. Wrocław? ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

Czy może mnie ktoś oświecić co daje taka karta w ST STE czy Mega?
Bo procesor to rozumiem większą moc obliczeniowa i n p. jak na STE słuchałbym moda 8kanałowego to przy zabawie z okienkami nie zacinała by się muzyczka. A karta graficzna do czego?

14

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

Większa rozdzielczość w kolorach? W systemie okienkowym to akurat bardzo sensowne

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

15

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

ZTCP ta karta posiada akcelerację 2D (kwadraty, trójkąty, szybkie kopiowanie fragmentów obrazu) a sterowniki do ST/TT potrafią tą akcelerację obsługiwać. Po co to? Nie dość, że można pracować w programie w wysokiej rozdzielczości i większej ilości kolorów, to okienka rysują się i przesuwają szybciej niż w gołym ST. Oczywiście jpg w TruePancie będzie się otwierał tak samo długo, ale obrazek zobaczymy w truecolor a nie 16 kolorach - tego nie ma nawet TT :-)

16

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

trojkatow ztcp nie ma, kwadratow - tez.
chyba ma tylko blit + rysowanie "krotkich wektorow" czyli linii do 16 punktow w std. 8 kierunkach.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

17

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

secon napisał/a:

A karta graficzna do czego?

I po co właściwie myszka w ST, skoro kursorem można sterować z klawiatury !? :)

Było miło :) Do widzenia.

18

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

Też piszę się na docelowe rozwiązanie do Mega 4 w rozsądnej cenie. et4000 mam.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

19

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

sie dowiem, czy jak zwykle?

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

Candle napisał/a:

vga jest prosto zrobic, po co kozystac z et4000

jak na razie najtańszą opcją jest właśnie ET400.
masz pomysł jak zrobić takie VGA do ST?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

21

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

Candle: Ciężko coś namierzyć, tutaj są do ściągnięcia sterowniki, a w nich jakieś źródła w C. Może to coś pomoże.

http://www.harbaum.org/till/atari/index.html

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2012-12-21 16:10:27)

Było miło :) Do widzenia.

22

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

moze te stery pozwalaja na 1024x768x16, czy 800x600x256? gole et4000 chyba pozwalal na takie rozdzialki?
ja zaczynalem od et6000 wiec tylko pobieznie znam temat.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

23

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

Ja akurat używam sterowników z NVDI i jak do tej pory udało mi się uzyskać tryby 2, 16, 256 kolorów do 1024x768. Większej rozdzielczości nie ustawiałem, bo ikony jakoś się tak "kurczą" i ciężko trafić :)

Było miło :) Do widzenia.

24

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

jellonek napisał/a:

moze te stery pozwalaja na 1024x768x16, czy 800x600x256? gole et4000 chyba pozwalal na takie rozdzialki?

Pod TT-ką 1280x1024 w 16-tu kolorach w standardzie, wyższe rozdziałki - z "wirtualnym pulpitem" - ekran się przesuwa wraz z "krawędzią". Nie pamiętam jak pod NVDI - ale pod dedykowanym programem (nie  mam już po padzie dysku kilka lat temu) - można było sobie rozdzielczości generować samemu, dostosowując się na przykład pod możliwości monitora (na NEC E750 wyciągało 1600x1200 bez wirtualnego, ale w jakiejś marnej ilości kolorów).

Sikor umarł...

25

Odp: Grafika ET4000 do ST/Mega

Ale piszesz o ET4000 w TT, czy o gołej TT ?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.