126

Odp: LAST 2003

Vasco: Odnosnie Intra wracajacego do DOS-a (tudziez innego nadrzednego loadera) jestem za !

Mam tez pytanie odnosnie regulaminu w demo compo -
jak wyglada ograniczenie odnosnie dlugosci pliku/plikow w demo compo ? max. 2 strony dysku Enhanced czy Double ?

Czy moze byc to jeden dlugi plik, nie przekraczajacy w sumie dlugoscia dwoch stron ?

Czy druga strona moze doczytywac sie za pomoca komendy do ladowania binow (XIO), ktora napewno posiadaja MyDOS i SpartaDOS (inne niestety nie z tego co wiem) ?

127

Odp: LAST 2003

> w razie czego = jak zostanie tylko pare osob -> ale tak naprawde nie powinno byc problemow -> jak wiadomo nawet mala sala miesci do sporo podchmielonych osobnikow na raz + choinke!

> Mam tez pytanie odnosnie regulaminu w demo compo -
jak wyglada ograniczenie odnosnie dlugosci pliku/plikow w demo compo ? max. 2 strony dysku Enhanced czy Double ?

"- Nie ma limitu długości."

> Czy moze byc to jeden dlugi plik, nie przekraczajacy w sumie dlugoscia dwoch stron ?

Nie, musi byc tak podzielony, aby uzytkownik 1050 byl w stanie odpalic to demo.

Czy druga strona moze doczytywac sie za pomoca komendy do ladowania binow (XIO), ktora napewno posiadaja MyDOS i SpartaDOS (inne niestety nie z tego co wiem) ?

"- Wszystkie odwołania do dysku mogą być tylko z urządzenia 'D:' (nie 'D1:' !!!) - gdyż demo musi ruszać z podkatalogu i/lub dysku twardego." - czyli (posrednio) nie.

128

Odp: LAST 2003

-Wszystkie odwołania do dysku mogą być tylko z urządzenia 'D:' (nie 'D1:' !!!) - gdyż demo musi ruszać z podkatalogu i/lub dysku twardego." - czyli (posrednio) nie.

Chyba sie nie zrozumielismy. Chodzi o to, ze funkcja numer 39 i 40 w CIO ma mozliwosc ladowania plikow binarnych/wykonywalych (odpowiednik Basicowego XIO) i nie ma problemu, zebym za pomoca kodu na pierwszej stronie dysku zaladowal plik z drugiej strony dysku za pomoca D: a nie D1: - wystarczy, ze wykryje czy plik z drugiej strony dysku jest dostepny w obrebie bierzacego katalogu (D:*.*) jezeli tak, to po prostu za pomoca tej fukcji wczytam go, jezeli nie, to wyswietle napis "wrzuc synku strone B" i wydaje mi sie, ze nie byloby to problemem - problem widze w czyms innym - funkcje numer 39/40 suportuja napewno MyDOS i SpartaDOS, bardziej prymitywne DOS-y nie.
I do tego wlasnie odwoluje sie moje pytanie - czy moga uzyc tej funkcji, czy mam pisac wlasny system ladowania plikow binarnych ?

129

Odp: LAST 2003

Co do powrotu do dosa: Tak, tak, i jeszcze raz tak!!! TAK TO POWINNO WYGLĄDAĆ TO OD ZAWSZE ....... lecz niestety tak nie było.

Po drugie; Wasko;- wg. tego, co słyszałem od NTP jesteśmy odpowiedzialni za zorganizowanie kompotów; więc jeśli tak jest, to kompo odpalimy z mojego sprzętu - nie martw się - nie jest to ten co na Ornecie. XEG składane przez Pasia, przetestowane i na 100% działające bez zastrzeżeń. Jednakże w tym przypadku proponuję dożucić profilaktycznie do regulaminu podpunkt: "Nie używamy rozkazów nielegalnych proc. 6502" - dlaczego? chyba pisać nie muszę - Tzn. i tak pomijam fakt, że znalazłem do tej pory jedno demko, które korzysta z wspomnianych "dobroci". ... , więc piszę to proforma. (To demko to Joyride (dobrze to napisałem? :? ) - część z ploterem;- plotter stoi, lecz demko i tak poprawnie się kończy).

Nieśmiało też proponuję skorzystanie z 65c816 jako opcji - tzn. po wykryciu 816 efekt pracuje na nowym procku, po wykryciu 6502 demko działa na 6502, lecz należy wszystkich (przed kompotami) powiadomić o tym fakcie.

To oczywiście propozycje, proszę na mnie nie krzyczeć... :D

Kontakt: pin@usdk.pl

130

Odp: LAST 2003

Co do nielegalnych funkcji procka - czemu nie? Ma działać na normalnym sprzęcie, a jeżeli rozkaz coś da, to czemu ma nie korzystać?
Co do wykrycia procka - jestem za!!!

Sikor umarł...

131

Odp: LAST 2003

Ja również jestem za nielegalami oraz za '816, tylko warunkuje to jak powyżej - ma działać z taka sama funkcjonalnoscia jak na zwyklym sprzecie! Nie tam ze plotter nie dziala albo cuś - ma pokazywac to samo tylko np. wolniej, mniej efekciarsko itp.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

132

Odp: LAST 2003

To i ja wrzuce swoje 3 grosze...

Sikor: Niektore nielegalne kody koliduja z procesorami 6502C (a tym samym 65816) wiec byloby to chyba w pewnym sensie zaprzeczenie - jednoczesnie pozwalamy na uzycie rozkazow nielegalnych a jednoczesnie dopuszczamy kod dla 65816.

Osobiscie podoba mi sie sugestia Pinokia zeby zabronic uzywania nielegalnych rozkazow 6502 - bo albo bedziemy isc w kierunku dalszego rozwoju i od razu zalozymy, ze moze powstac niekompatybilnosc przy wyzszych modelach i ominemy "sfere konfliktowa", albo do (za przeproszeniem) usranej smierci bedziemy posiadac pod klawiatura atari 6502.
Ja osobiscie jestem zwolennikiem tej pierwszej opcji - zawsze twierdzilem, ze trzeba (w miare mozliwosci) myslec rozwojowo - bylem jakies 7 lat temu chyba jedna z pierwszych osobow, ktora w swoim softwarze uwzglednila powaznie obsluge podkatalogow - wtedy to bylo pionierstwo, dzisiaj standard... przypuszczam, ze za kilka lat bedzie standardem 65816.

133

Odp: LAST 2003

Mac: zrozumialem, tylko zle odpowiedzialem... :)

Musze jeszcze nad tym pomyslec, bo niby mozna wymagac, zeby odpalic pod specjalnym dosem, choc nie do konca jest to najlepsze rozwiazanie. Pomóżdżę jeszcze troche nad tym... Ale wypowiadajta sie ludzie - pomozecie podjac mi decyzje

Pin: wiesz, to, ze demo bedzie chodzic na Twoim wypasionym kompie to za malo, aby uznac za standard, musi chodzic na wszystkim!

Co do uzywania 816, to tez pomysle, bo w takim razie jezeli to uznamy, to na jakim kompie odpalamy demko, z 6502 czy 65816?

Co do nielegali, to jestem przeciw. Zalozmy, ze mamy demo, ktore nie rozpoznaje czy ma 6502 czy '816... Przeciez nie ma obowiazku, prawda? Co wtedy? Na nielegalach moze sie rozjechac!!!

134

Odp: LAST 2003

Co do nielegali, to jestem przeciw. Zalozmy, ze mamy demo, ktore nie rozpoznaje czy ma 6502 czy '816... Przeciez nie ma obowiazku, prawda? Co wtedy? Na nielegalach moze sie rozjechac!!!

a) wystarczy dolaczyc plik nfo z informacją, że demo wykorzystuje  nielegalne rozkazy 6502 i wskazane jest odpalanie go na sprzęcie z takim właśnie prockiem

b) ewentualnie w momencie ładowania dema na ekranie wyświetla się stosowny komunikat).

Choć Chyba pliki nfo to najlepsze rozwiązanie - gdyż na dzień dzisiejszy mamy już bardzo dużo różnego rodzaju rozszerzeń i warto by było w takim pliku umieścić informację na jakim sprzęcie demo było testowane....
(czy rusza pod jakimś innym Os'e (Qmeg itp), minimalna ilość Ramu do odpalenia dema, 6502 czy  65816 itd itp...)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

135

Odp: LAST 2003

Little zmiana planów... Moze mnie nie być na Laście *już widzę tą radosć wszystkich*

There's special place for me in hell. It's called the throne.

136

Odp: LAST 2003

Mac: najlepiej napisac sobie loader korzystający z CIO czy czego chcesz tam innego. Duzo roboty nie ma, a bedzie lazilo pod wszystkimi DOSami...

Vasco: pożeraczu dzieci! (vide avatar)

137

Odp: LAST 2003

Nie używać nielegali - to jest nieprofesjonalne !

Czy ktoś je dobrze opisał ? Ktoś dał gwarancję, że ZAWSZE na każdej wersji procka każdego producenta będą tak samo działać ? A efekt ? Te parę cykli ? Po co i w imię czego ?

Co do 65816 to zupełnie inna sprawa, powinna być jednak opcja uruchomienia na 6502 i Wyraźna informacja o użyciu przez program tego
procesora.

pomidor

138

Odp: LAST 2003

Pigula: Plik info nie zalatwi sprawy, bo przeciez jak ktos ma 816 to nie bedzie zmienial procka tylko po to, zeby demo obejrzec. Trzeba bedzie miec dwa wypasione kompy (yo Pinokio! 8) )

Elc: Ja zakladam, ze demo bedzie musialo chodzic i na tym, i na tym. Ale wtedy na kompo odpalamy na 6502 czy 816?

139

Odp: LAST 2003

Raczej na 6502 - wszak taki procek ma >90% sceny (mówię o całej, nie tylko polskiej), a demko powinno chodzić na wszystkich kompach. Jednak 65816 nie jest standardem, a byłbym za opcją stworzenia nowego kompa na bazie atari... Wtedy - możliwe dwie wersje, na nowy komp (np. 16Mb, Covox, 8MHz) itp. oraz na stare, poczciwe Atari.
Mac:<quote>Niektore nielegalne kody koliduja z procesorami 6502C (a tym samym 65816) wiec byloby to chyba w pewnym sensie zaprzeczenie - jednoczesnie pozwalamy na uzycie rozkazow nielegalnych a jednoczesnie dopuszczamy kod dla 65816.
</quote>
Zobacz opis wyżej. Czy Atarka z 65816, większym zegarem, covoxem, kilkoma Khz więcej, może jeszcze zamontowanym PIV to jeszcze prawdziwa Atarka?
A może "Emul F7 demo"? Efekty tylko pod emula z wciśniętym klawiszem F7. Moim zdaniem, nie należy przesadzać ze sprzętem. Scena ma się wykazać własnymi możliwościami, a nie tylko "dopalać" sprzęt. Jak tak, to może pora zmienić "piaskownicę".
Na tym kończę. Już widzę falę krytyki pod moim adresem - nie pierwszy i nie ostatni raz - ale taki już jestem. Ze mnie jest po prostu stary Atarowiec... To tyle, tytułem drążenia tematu "6502 vs 65816" na kompotach...

Sikor umarł...

140

Odp: LAST 2003

Sikor;- trochę marudzisz. Na Polskiej scenie jest przynajmniej 15 kompów z prockiem 65c816;- wiem ile miałem, wiem też kto to miał wcześniej... może ktoś jeszcze?

Sporadycznie też można spotkać "zwykłe" Atari z 65c02 - co wyklucza użycie nielegali, a jednak dalej jest to Atari.

65c816 w Atarce to bardzo stary wynalazek - prawie tak stary jak budowa cepa  :D  :D

Sikor;- uważam, że mój komp to dalej 100% Atari.

Kontakt: pin@usdk.pl

141

Odp: LAST 2003

Poza tym proponuje (jak zresztą któryś z przedmówców):

Jeśli demo korzysta z 65c816 to po pierwsze:

* musi odpalić również na 6502
* dać wybór użytkownikowi (w przypadku wykrycia 816);- czy odpalić w trybie 02, czy 816.

.. poza tym wiem, że opisana sytuacja możliwa jest (podejżewam) najpóźniej na Quast (jeśli będzie);-.. ale na razie nic nie mówie.

Kontakt: pin@usdk.pl

142

Odp: LAST 2003

Ja jestem za taką opcją - darujmy sobie nielegale: czy ktoś jeszcze trzaska te "jednoramkowe" dema. To raz.

Dwa - spoko można używać 65816-tki, ale tylko jako opcji, ma również chodzić na 6502/65C02, może wolniej i syfniej, ale ma!

Trzy - F7??? - a co to k... jest???  :twisted:

Dobra - a intro 16k może używać dodatkowej pamięci, ale bez niej też niech chodzi - bardziej zalecenie, niż nakaz...

Powyższe osądźcie sami...

I Ty zostaniesz big endianem...

143

Odp: LAST 2003

Dałoby się przenieść Opalenicę gdzieś bliżej centrum Polski? :-)
12h jazdy w jedną stronę... Termin trochę krzywy, ale całość zależy od mojej dziewczyny, która przerywa półroczny wyjazd z powodu świąt i nie wiem jak jej się spodoba wizja trzydniowej rozłąki.

W każdym razie trzymam rękę na pulsie spraw!

btw. czy będzie ktoś uczynny z lutownicą, kto unowocześni mi moją 130tkę? Jakieś rozszerzonko pamięci i takie tam? Ile kosztuje taka przyjemność i czemu tak drogo?

144

Odp: LAST 2003

Pin: jak się ma 15 (powiedzmy: 20) kompów do około 100 osób na scenie? A poza tym - pisałem o CAŁEJ SCENIE, a nie tylko polskiej!!!

Sikor umarł...

145

Odp: LAST 2003

Sikor;- OK, ok; lecz liczba nawet 15 użytkowników jakoś się liczy, a projekt "nowego" procka jest jak najbardziej rozwojowy - tym bardziej, że uważam iż KONIECZNIE MUSI być wybór 6502/65c02/65c816! Czyli w opisanym układzie sytuacja, gdzie demko nie odpali na 6502 JEST NIEDOPUSZCZALNA. Mam "demko", a w zasadzie jeden efekt opierający się właśnie o zasadę: jeśli 6502 - to działa na 6502, jeśli 65c816 to wybór: 6502/65c816. Całość polega na przemieszczaniu baaardzo dużego obiektu (gr.15), z czego pamiętam różnica była; 6.80 ramki do 4.03 na korzyść 816 (rząd wielkości - z czego pamiętam otrzymałem takie wartości). Wizualnie daje to znaczną różnicę. Na 02 skacze, na 816 porusza się w zasadzie płynnie. Autorem tegoż wynalazku jest Laoo;- zresztą niech autor najlepiej wypowie się na ten temat. Sikor, wiem że jesteś tradycjonalistą - oczywiście niczego złego w tym nie ma, lecz pamiętaj też o tych, którzy chcą zobaczyć coś więcej i rozbudować swój sprzęt - nie szkodząc tym samym innym użytkownikom "zwykłych" Atarek. :D  :D  :D

Kontakt: pin@usdk.pl

146

Odp: LAST 2003

... a przy tym motywować do dalszego działania. 8O

Kontakt: pin@usdk.pl

147

Odp: LAST 2003

O.K>
W takim razie robimy dwa kompa: 6502 jako standard i 65816 jako drugie. I po sprawie - nie można ich porównywać do siebie liniowo. Używanie 65816 jest jak używanie nielegali w 6502, dlatego NIE WIDZĘ POWODU, dlaczego nie można używać nielegali, a można 65816? To jest nie fer!!! Chyba, że jak napisałem - będą dwa kompoty. I wersja 6502 odpalana WYŁĄCZNIE na kompie z 6502, a nie na 65816.!!!
To tyle - a motywowaniem do działania powinno być zwiększenie możliwości standardu (programowe), a nie dalsza rozbudowa sprzętu. Dobrym przykładem jest tu NUMEN - wszak efekty działają na 6502, nieprawdaż? A dlaczego 65816, a nie na przykład G4 czy PIV czy inny celeron. Na upartego i to da się upchać, chociaż tutaj trochę przessadzam ;)

Sikor umarł...

148

Odp: LAST 2003

na 99 % mnie nie będzie w ogóle, a ten jeden procent to ew., że wpadne na jeden dzień, nawet nie cały dzieci moje. Odbijam na Koszalin ;P.

There's special place for me in hell. It's called the throne.

149

Odp: LAST 2003

czyli znow jest cos wazniejszego od atari... :(

150

Odp: LAST 2003

Sikor: doprawdy, nie za bardzo kumam twoja argumentacje - imho jest lekko pozbawiona logiki... hmm.. chyba ze.. MAM ! jest to zabieg celowy ! Wprowadzasz zamet, zeby ludzie tygodniami glowkowali i doszukiwali sie sensu tam gdzie go nie ma, a tymczasem to tylko odwrocenie uwagi, bo ty cichaczem skladasz demko na 65816 :))) Ach... rozgryzlem Cie ;) Ale nie martw sie, nikomu o tym nie powiem ;)

Messiah: Widac przygoda ze scena atarowska tak samo szybko sie konczy jak sie zaczela ;) A szkoda, bo slyszalem z przeciekow, ze na LP2k3 ma byc jedna produkcja poswiecona Tobie ;)

Lisu: ja bym na twoim miejscu sprecyzowal co chcesz miec w tej atarce - bo z tego co wiem nadworni elektronicy raczej nie przyjezdzaja z wielkim asortymentem i raczej nalezy z nimi ustalic wczesniej to co chce sie zainstalowac w swojej maszynce.