26

Odp: Prawie się żegnam

Pozbawienie czy utrata spodziewanych zysków nie jest kradzieżą. Może być/jest* (*w zależności od prawodawstwa w danym kraju) nielegalne i ścigane przez prawo ale to nie jest kradzież a w związku z tym kopiujący bez zgody właściciela praw autorskich nie są złodziejami**
(** - mogą być rzecz jasna przestępcami jeśli prawo ściga takie zachowanie. Ale nie złodziejami)

Ostatnio edytowany przez conrad (2011-10-09 16:47:34)

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

27

Odp: Prawie się żegnam

Według mnie - strata jest fizyczna. Nie zapłaciłeś za program, a używasz go. Więc - jak dla mnie - ukradłeś go. Więc jesteś złodziejem w takim przypadku (o ile dokonałeś tego czynu). Wydawca wyłożył pieniądze na przygotowanie produktu - który, jak ma chęć, może zamknąć i nikomu nie udostępniać. Może go skasować. Może go sprzedać. Może też udostępnić za darmo. Jeśli robisz coś wbrew jego woli - okradasz go. Jak dla mnie: kradzież=złodziejstwo.

Sikor umarł...

28

Odp: Prawie się żegnam

Co do tytulu topiku - nie zrozumialem go...
"Prawie" robi roznice, nieprawdaz??? ;o

29

Odp: Prawie się żegnam

dely: nie tlumacz mu, nie zrozumie. tj. pewnie zrozumie za pozno. z nim nie ma sensu dyskutowac inaczej anizeli zamierzam.
conrad: on i tak tego nie zrozumie. sens dyskusji z nim na ten temat jest rownie duzy jak z wyborcami pisu. oni juz maja ustalone stanowisko i nic ich nie przekona ze biale jest biale, a czarne jest czarne.

Sikor: który to raz mam cie prosic o to bys po chamsku nie przekrecal innych nickow? Nazwales mnie tu publicznie zlodziejem. prawo masz sobie myslec tak o mnie, prawo masz przedefiniowywac pojecia tak by ci pasowaly, ale nie masz prawa publicznie mnie (czy innych) nazywac zlodziejem, tak jak ja nie mam prawa publicznie nazywac Ciebie złamanym * i *.
wiem ze tego nie rozumiesz i nie przyjmujesz, ale mam nadzieje ze po otrzymaniu wyroku przynajmniej sie zaczniesz zastanawiac.

MM: Wymoderowano i udzielono urlopu.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

30

Odp: Prawie się żegnam

jellonek napisał/a:

.. tak jak ja nie mam prawa publicznie nazywac Ciebie złamanym c*** i idiotą.
wiem ze tego nie rozumiesz i nie przyjmujesz, ale mam nadzieje ze po otrzymaniu wyroku przynajmniej sie zaczniesz zastanawiac.

Zobaczymy, czy Dely jest sprawiedliwy. Ja za "słownictwo" przed Głuchołazami dostałem 2 tygodnie urlopu. Powiem szczerze: jellon, wal się.

Sikor umarł...

31

Odp: Prawie się żegnam

Hmm, ciekawe rozszczepienie  tu wystepuje, bo gromy i pioruny na piratow softu leca ale  co Sikor powiesz na temat znakow firmowych? Takze chronionych prawami autorskimi ? Produkcja koszulek itp  z logiem atari jest ok ale  kopiowanie softu juz nie jest bo to Kalemu ukrasc krowa? No chyba ze masz zezwolenie od Atari na uzycie logo  wtedy odszczekam wszystlo.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

32

Odp: Prawie się żegnam

Nie, nie mam zezwolenia. Ale logo nie było chronione w Polsce według mojej wiedzy. Oczywiście - nosty mnie wyprowadził z błędu, jak zauważyłeś - zasadniczo nowych gadżetów nie robię. Co więcej - logo nowego "Atari" mocno się różniło od tego, które wykorzystywałem.
Na tej samej zasadzie powinno się wyrzucić logo z wszelkich stron Atarowskich, nieprawdaż? Nieważne, tak, używałem nieprawnie loga Atari - częściowo z niewiedzy (raczej gadżety były robione na rynek lokalny). Tak, nadal uważam, że nieprawne kopiowanie programów jest złodziejstwem. Tak, nie upoważnia to jellonka do rzucania na forum bluzgami.

Sikor umarł...

33

Odp: Prawie się żegnam

Niewiedza nie usprawiedliwia zlamania prawa, reszta to czysta hipokryzja Sikor. A nazywanie ludzi zlodziejami tylko za poglady tym bardziej.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

34

Odp: Prawie się żegnam

Takie mam zdanie. Nie zmienię go. Nie usprawiedliwiam się - jak przeczytasz wyżej - tak, przyznałem się. Nic to nie zmienia.

Sikor umarł...

35

Odp: Prawie się żegnam

Pozwolę sobie coś jeszcze zacytować:

http://wsi.edu.pl/~dratewka/law/haking_a_prawo.htm napisał/a:

Przestępstwa przeciwko mieniu

Nielegalne uzyskanie programu komputerowego – art. 278 § 2 kk. Karalne jest uzyskanie, a mówiąc wprost kradzież cudzego programu komputerowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Przepis ten jest odpowiednikiem przestępstwa związanego z kradzieżą rzeczy ruchomej przewidzianego w art. 278 § 1 kk. Program komputerowy nie jest rzeczą ruchomą, lecz może stanowić przedmiot majątkowych praw autorskich. Wiadomo, że nielegalne kopiowanie programów komputerowych, zabronione również art. 115 ust. 3 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. nr 24, poz. 83), jest powszechne.

Artykuł 278 § 2 kk umożliwia bardziej radykalne ściganie piractwa komputerowego, gdyż przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Natomiast kwalifikowana forma przestępstw z art. 117 i 118 ustawy o prawie autorskim przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, gdy sprawca uczynił sobie stałe źródło dochodów, organizował lub kierował działalnością przestępczą związaną z piractwem komputerowym.

Jeżeli nielegalne uzyskanie programów komputerowych dotyczy mienia znacznej wartości5, to zgodnie z art. 294 § 1 kk sprawca dopuszcza się przestępstwa kwalifikowanego i czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Paserstwo programu komputerowego – art. 293 § 1 kk. Karalne jest nabycie, pomoc w zbyciu, przyjęcie lub pomoc w ukryciu pirackiej kopii programu komputerowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Przepis ten przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo jej pozbawienia do jednego roku. Jako wypadek mniejszej wagi należy rozumieć fakt, że sprawca nie działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, program zainstalował jedynie we własnym komputerze albo pomagał w zbyciu lub ukryciu programu za pośrednictwem sieci komputerowej.

Odpowiedzialności karnej podlega również paserstwo programu komputerowego (art. 118 ust. 1 ustawy o prawie autorskim).

Nie są to jedyne przepisy nowego kodeksu karnego i ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, które zachodzą na siebie lub traktują rozbieżnie pewne istotne zasady prawne. Przykładowo, paserstwo z art. 293 § 1 kk ścigane jest z oskarżenia publicznego, a paserstwo z art. 118 ust. 1 – z oskarżenia prywatnego.

Oszustwo komputerowe – art. 287 § 1 kk. Przestępstwo polega na osiągnięciu korzyści majątkowej lub wyrządzeniu innej szkody przez wpływ na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie albo przesyłanie informacji. Formy działania mogą być zróżnicowane i polegać na zmianie, usunięciu lub na wprowadzeniu nowego zapisu na komputerowym nośniku informacji.

Przepis nawiązuje do klasycznej formy oszustwa (art. 286 § 1 kk), w której oszust dla osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem wprowadzając ją w błąd albo wyzyskując błąd bądź niezdolność do należytego podejmowania określonego działania.

Oszustwa komputerowe występują bardzo często, a ich zakres jest praktycznie nieograniczony. Artykuł 287 § 1 kk zabrania zatem wszelkich form manipulacji danymi komputerowymi, które mają na celu wyrządzenie szkody majątkowej innej osobie.

Klasyczne oszustwo (art. 286 § 1 kk) zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, a oszustwo komputerowe karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi (art. 287 § 2 kk) sprawca podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo jej pozbawienia do jednego roku.

Oszustwo telekomunikacyjne – art. 285 § 1 kk. Karalne jest włączenie się do urządzenia telekomunikacyjnego i uruchamianie na cudzy rachunek impulsów telefonicznych.

W Polsce odnotowano już poważne afery tego typu. Sprawcami okazali się cudzoziemcy. Warto podkreślić, że największymi specjalistami prowadzenia rozmów telefonicznych na cudzy rachunek są hackerzy, którzy posługują się tzw. metodą boxingu. Straty, które przez to ponoszą zachodnie firmy telekomunikacyjne sięgają setek milionów dolarów rocznie.

Sprawca oszustwa telekomunikacyjnego podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Kradzież karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego – art. 278 § 5 kk. Sprawca tego przestępstwa odpowiada jak za kradzież cudzej rzeczy ruchomej. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Należy wyrazić wątpliwość, dlaczego ustawodawca nie dostrzegł problemu kradzieży kart kredytowych, które są coraz bardziej popularne.

Wykazanie, że się skopiowało program "bez pozwolenia" za XXXXXzł i go używa jest banalne dla każdego prawnika jako uzyskanie korzyści majątkowej.
Polecam też: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_autorskie - akapit "przedmiot prawa autorskiego"
Pozdrawiam i zachęcam do lektury.

=========================================================
i jeszcze tu:

http://www.oni-nielegalni.pl/co_ci_grozi.php napisał/a:

» Jakie kary grożą za posiadanie nielegalnych kopii oprogramowania?
Posiadanie nielegalnych kopii oprogramowania, łączy się z wcześniejszym ich uzyskaniem bez zgody uprawnionego lub ich nabyciem. Czyny takie mogą być potraktowane jak kradzież (art. 278 § 2 Kodeksu karnego) lub jak paserstwo (art. 293 Kodeksu karnego).

Oraz:
http://www.podlaska.policja.gov.pl/pg/i … &id=13

Ostatnio edytowany przez Sikor (2011-10-09 19:42:13)

Sikor umarł...

36

Odp: Prawie się żegnam

mam jedno pytanie:
- no ale gdzie tam jest napisane ze nielegalne kopiowanie to kradziez?
- nie rozumie tego: masz dowody na to, ze jellonek jest zlodziejem, czy nazywasz go zlodziejem za poglady?
- w swietle tego co wczesniej pisales o znaku towarowym uwazasz sie za zlodzieja?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

37

Odp: Prawie się żegnam

To są 3 pytania:
1. Pierwszy akapit pierwszego cytatu na przykład
2. http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 28#p137328 - ostatni cytat mnie w tym przekonuje
3. Nie - jak używałem tego loga, to Infogrames (obecne Atari) używało innego logotypu. Tak - bo jeszcze wyprzedaję to, co zrobiłem wcześniej.

Sikor umarł...

38

Odp: Prawie się żegnam

Oszustwo nie jest kradzieżą a oszust nie jest złodziejem.
Paserstwo nie jest kradzieżą a paser nie jest złodziejem.

i podobnie:

Nielegalne kopiowanie nie jest kradzieżą a "pirat" nie jest złodziejem.

Zresztą tutaj dyskusja toczy się na dość prosty temat kopiowania programów bez uiszczenia opłaty. Ale przecież współcześnie weszliśmy na grząski teren patentowania pomysłów. Wojny patentowe które toczą między sobą korporacje są widowiskowe ale naprawdę w d... dostają ci mali. Tak na marginesie: dwuklik myszy jest wolny czy już opatentowany przez jakąś amerykańską firmę?

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

39

Odp: Prawie się żegnam

@conrad: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 53#p137353 - pierwszy cytat, pierwszy akapit. Proponuję się też zapoznać z resztą linków.

Sikor umarł...

40

Odp: Prawie się żegnam

>1. Pierwszy akapit pierwszego cytatu na przykład

tam jest czyjs komentarz a nie cyctat z kk

> 2. http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 28#p137328 - ostatni cytat mnie w tym przekonuje

w tym cytacie mozna przeczytac jakie jellonek ma poglady

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

41

Odp: Prawie się żegnam

więc nazywam go tak za podejście do sprawy i poglądy w takim razie.  W innych linkach masz dokładne brzmienie KK we wskazanym punkcie.

Sikor umarł...

42

Odp: Prawie się żegnam

xxl napisał/a:

w tym cytacie mozna przeczytac jakie jellonek ma poglady

Czyli zlodziejskie poglady. Czyli mentalnosc ma.... No kogo?

43

Odp: Prawie się żegnam

Ja mam pytanie, o to co jest tematem tej dyskusji - osobiste przekonania użytkowników forum czy faktyczny stan prawny? W pierwszym przypadku - dziękuję, postoję.

Jeśli chodzi o drugie. Cytat z postu Sikora #35 stanowi już czyjeś opracowanie, a nie treść przepisów. Nie jest więc wykładnią prawa, nie ma żadnej mocy wiążącej. Dla ścisłości - art. 278 § 2 kk brzmi następująco

Art. 278.
§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy
program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Jak widać słowo "kradzież" w przepisie, do którego odwołuje się autor opracowania nie pada.
Mnie natomiast intryguje fakt, iż mowa jest tylko o korzyści majątkowej. Prawo polskie definiuje także coś, co nazywa się "korzyścią osobistą". Często rozróżnienie od siebie obu tych typów korzyści stanowi nie lada zagwozdkę. Na przykład jak (w świetle prawa polskiego) określić jakiego typu korzyścią jest nielegalne pozyskanie programu komputerowego w celach edukacyjnych.

Przypomniało mi się też jedna rzecz. Ostatnio na zajęciach z "Podstaw przedsiębiorczości" wykładowca nas przestrzegł, iż nazwanie kogoś "złodziejem" bez mocnych dowodów może być brzemienne w skutkach (prawnych) . Ale powiedzieć, że "zachowuje się jak złodziej" jest już znacznie bezpieczniejszym określeniem.

Suma sumarum, wszyscy zachowujemy się jak złodzieje, bo kto z Nas (no, może oprócz kolekcjonerów ;) ) ma np. oryginalnego River Raid-a?
Choć nie ma możliwości legalnego pozyskania licencji, prawa autorskie dalej obowiązują, dalej stanowi on czyjąś własność intelektualną.

grzybson/SSG^NG

44

Odp: Prawie się żegnam

mazi, heh

- czy jesli ktos uwaza, ze narkotyki powinny byc sprzedawane w aptekach to znaczy ze jest narkomanem?
- jesli uwaza, ze niektore przestepstwa powinny byc zagrozone kara smierci oznacza ze jest morderca?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

Odp: Prawie się żegnam

dla rozluzowania proponuje Angry Sikor na atari , nawet szczypta fizycznego podobienstwa jest
link >>> .....

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

46

Odp: Prawie się żegnam

xxl: zadalem tylko pytanie. Uderz w stol a nozyce sie odezwa :)
Menatalnosc to nie fizyka. Mozna miec poglady na jakis temat ale ich nie stosowac w praktyce. Zadziwiajacy jest tylko ten upor w gloszeniu tych herezji.

47

Odp: Prawie się żegnam

Nadal liczę na uczciwość delego co do stosowania niektórych słów... A póki co - do zobaczenia w niedziele za tydzień.

Sikor umarł...

48

Odp: Prawie się żegnam

Sikor, nie cytuj czyichś opracowań, bo to mogą być (i w tym wypadku są) wywody mające nie mające nic wspólnego z obowiązującym prawem. To, że ktoś uważa coś_tam, nie oznacza, że tak jest. Ja np. sądzę, że moje dziecko powinno częściej sprzątać w pokoju, ale z kolei dziecko uważa, że taki stan porządku mu pasuje, bo ma wszystko pod ręką.

Jeśli więc się powołujesz, to fajnie by było na orzecznictwo sądu, konkretne przepisy lub Dzienniki Ustaw, skoro mówimy o prawie, a nie na swobodne i radosne wypowiedzi.

Nazwałeś kogoś złodziejem - udowodnij lub jeśli nie możesz - odwołaj swoje słowa. Koniec, kropka.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

Odp: Prawie się żegnam

Orzecznictwo sądów (poza nielicznymi wyjątkami) nie stanowi w Polsce prawa.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

50

Odp: Prawie się żegnam

Oczywiście, masz rację - w Polsce prawo nie opiera się na precendesach, ale takie źródło będzie bardziej wiarygodne i miarodajne niż opracowanie, na które powołał się Sikor.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.