Temat: sprawdzenie Gtia

witam zainspirowany jednym z tematów na forum o Gita sprawdziłem swoje i chyba wyszło na to ze mam uszkodzone w załączniku zdjęcie mię więcej jak ono wygląda u mnie niby paski sa niby od ciemnego do jasnego jednak chyba niepotrzebne sa te niebieskie paski ? to nie jest screenshot gdyż z racji aparatu w naprawie odwzorowałem na Pc-cie wynik testu Gita czy on jest poprawny czy kiszka?

Ostatnio edytowany przez Lampart_28 (2011-06-29 14:27:49)

Post's attachments

gita [800x600].jpg 20.82 kb, liczba pobrań: 1 (od 2011-06-29) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
i co z tego że magnetofon to przeżytek dla wielu  z Was-Nas  ,podobno konie to też przeżytki a ludzie się nimi zachwycają."koń więcej kosztuje niż waży" a magnetofon ?......ma większą duszę niż SD....

2

Odp: sprawdzenie Gtia

Ono nie jest spie*.* nie wiem gdzie widzisz jego uszkodzenie :P

3

Odp: sprawdzenie Gtia

no a te niebieskie pionowe paski?

i co z tego że magnetofon to przeżytek dla wielu  z Was-Nas  ,podobno konie to też przeżytki a ludzie się nimi zachwycają."koń więcej kosztuje niż waży" a magnetofon ?......ma większą duszę niż SD....

4

Odp: sprawdzenie Gtia

Nie mam pojęcia, abberacja pionowa obiektywu :P

5

Odp: sprawdzenie Gtia

nie robiłem aparatem zdjęcia tylko z neta pobrałem zdjęcie podobne do mojego wyniku tylko dorysowałem te niebieskie paski- by było tak jak w moim wyniku

i co z tego że magnetofon to przeżytek dla wielu  z Was-Nas  ,podobno konie to też przeżytki a ludzie się nimi zachwycają."koń więcej kosztuje niż waży" a magnetofon ?......ma większą duszę niż SD....

6

Odp: sprawdzenie Gtia

Wklep program w Basicu zawarty tu: http://atariki.krap.pl/index.php/GTIA i sprawdź. Sprawdź za pomocą sysinfo. Przebarwienia (niebieskie) mogą się zdażyć na nowszych telewizorach, to nie musi być wada GTIA.

Sikor umarł...

7

Odp: sprawdzenie Gtia

Sikor
ja właśnie wklepałem
GTIA:

10 GRAPHICS 9
20 FOR I=0 TO 15:COLOR I
30 FOR J=0 TO 4
40 PLOT I*5+J,0:DRAWTO I*5+J,191
50 NEXT J
60 NEXT I
70 GOTO 70

i wyszło mi te 15 pasków od czarnego do prawie białego plus te 3 niebieskie cieniutkie w tych miejscach które oznaczyłem na "schemacie" -bo paski wyglądają na dobre tak jak GTIA było by dobre tylko te niebieskie paski coś mi trącą lipą.  z komputera do tv idzie kabel przez to drugie złącze ( nie przez kabel tv)

Ostatnio edytowany przez Lampart_28 (2011-06-29 16:41:55)

i co z tego że magnetofon to przeżytek dla wielu  z Was-Nas  ,podobno konie to też przeżytki a ludzie się nimi zachwycają."koń więcej kosztuje niż waży" a magnetofon ?......ma większą duszę niż SD....

8

Odp: sprawdzenie Gtia

zrob jakies zdjecie bo to co pokazales to jakis absurd.

9

Odp: sprawdzenie Gtia

jak odbiorę aparat z naprawy zrobię.

i co z tego że magnetofon to przeżytek dla wielu  z Was-Nas  ,podobno konie to też przeżytki a ludzie się nimi zachwycają."koń więcej kosztuje niż waży" a magnetofon ?......ma większą duszę niż SD....

10

Odp: sprawdzenie Gtia

Mam to samo. Atari 130XE, program wklepany w Basicu, monitor to TV kolorowy daewoo podłączony przez chinche. Trzy niebieskawe paski na rozgraniczeniu pasków szarości. Nie sądzę by był to szukany objaw uszkodzenia GTIa gdyż pokazany na Atarikach efekt jest zupełnie inny. Może to po prostu niedokładność wynikająca ze sposobu podłączenia komputera do TV?

Ostatnio edytowany przez conrad (2011-06-29 19:02:10)

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

11

Odp: sprawdzenie Gtia

a u mnie zielone, fotki:

https://picasaweb.google.com/zaxoniec/G … pLD_s-8qgE

Nie ma sie czym martwic,

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

12

Odp: sprawdzenie Gtia

mam nadzieję ze to wina telewizora choć gry wyświetlają się ładnie.

i co z tego że magnetofon to przeżytek dla wielu  z Was-Nas  ,podobno konie to też przeżytki a ludzie się nimi zachwycają."koń więcej kosztuje niż waży" a magnetofon ?......ma większą duszę niż SD....

13

Odp: sprawdzenie Gtia

Taki "błąd" jest w każdym GTIA, chociaż zwykle cienkie paski są szare. Widocznie cyfrowe TV interpretują to jako kolor. Może któryś z naszych elektroników coś na to poradzi.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

14

Odp: sprawdzenie Gtia

No spokojnie, dalem foty do porownania, niech sie mlodziez uczy

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

15

Odp: sprawdzenie Gtia

zaxon to spoko nie martwię się tymi paskami a jak na razie świętuje kupno kolejnego( po XC, XCA teraz CA) magnetofonu sprawnego do mojej Atarynki:D

choć XC dostałem od kumpla i przerobiłem na MP3 to teraz ten CA jest w idealnym stanie jeszcze nigdy nie otwierany a przewija taśmy lepiej niż ja się zbieram w wakacje do pracy w szkole. ole :D

a słabość do magnetofonu ( choć miałem i stację dyskietek ) mam duża, to jednak chyba zakupię SIO2SD

Ostatnio edytowany przez Lampart_28 (2011-06-30 19:58:33)

i co z tego że magnetofon to przeżytek dla wielu  z Was-Nas  ,podobno konie to też przeżytki a ludzie się nimi zachwycają."koń więcej kosztuje niż waży" a magnetofon ?......ma większą duszę niż SD....

16

Odp: sprawdzenie Gtia

@Lampart_28: i co, u kogo zakupiłeś to Sio2SD ??


U  mnie jest coś tak jak u ZAXONA na fotce:
http://img526.imageshack.us/img526/7172/p1120379c.jpg

.... też jest ten denerwujący zielony "słupek" pośrodku...


TV kolor to star(sz)e SoNy Trinitron, podłączane przez kabel ze SCARTem.
I jeszcze jedno: ta GTIA (w mojej drugiej atarce) ma taką "właściwość", że gdy komputer dopiero co włączę, to pokazuje nieprawidłowo efekty dzielenia rastra jak np. w części z JOYRIDE (morphing). Dopiero po jakimś czasie coś sie tam w środku "stabilizuje" i jest tak jak trzeba.  Czy to się nadaje do jakiejś poprawki/wymiany? 
Kto z elektroników robi poprawkę Simiusa?

Ostatnio edytowany przez Dracon (2011-12-09 10:22:46)

17

Odp: sprawdzenie Gtia

Wg mnie do wymiany nadaje się programista, który przełącza GTIA w środku linii, bo nie zostało to przewidziane i może (ma prawo) się zachowywać jak chce.

A co do pasków: jest on efektem drobnej wady każdego GTIA: kombinacja luminancj 0111 przełącza się na 1000 w taki sposób: 0111 -> króciutko 0000 -> 1000 i powstaje pionowy czarny pasek. Podkreślam : czarny.

Kolor zielony lub niebieski powstaje zależnie od ustawienia tego paska w pozycji x - jest to efekt uboczny dekodowania sygnału composite video w dekoderze PAL telewizora. W nowszych tv dekodery te mogą być realizowane inaczej niż w starszych i też może to wyglądać inaczej. Podłączenie przez S-VIDEO powinno zlikwidować dodatkowy kolor - zostanie czarny pasek.

Ostatnio edytowany przez electron (2011-12-09 14:58:27)

pomidor

18

Odp: sprawdzenie Gtia

@electron, no co ty? ty tak na serio?

dzięki temu błędowi "GTIA" powstało parę fajnych efektów. Poczynając od czołówek the german chaotics, potem Our5oft (część z unity-demo). No nie mów że taka możliwość zmiany trybu w linii nie jest fajna?

To że potem późniejsze GTIA "poprawiono", tak że nawet w nich tryby GTIA nie działały... coż ;) Zajrzyjmy na na podwórko sąsiadów ;) Wszystkie efekty typu FLD, FLI, Border sprite generowane na VIC-ach z C64 działają właśnie z powodu błędów tegoż. Jakoś do końca swoich dni mimo zmian producentów VIC-a na każdej komodzie takie dema zachowywały się tak samo :)

Przecież nawet Simius wyprostował przy pomocy swojego GTIA-fixera (dopasowując timingi, wypełnienie clocka) wszystkie wady "poprawionych" GTIA (czytaj wyprodukowanych przez innego producenta). Także takie a nie inne zachowanie GTIA należy mimo wszystko uznać chyba za jego wadę? nie?

pozdrawiam
Sebastian

19

Odp: sprawdzenie Gtia

@Seban:

Chodzi mi o to, że w odróżnieniu od VICa i nawet 6845, przełączanie trybów w środku linii na GTIA jest niepewne (ale jest fajne - zgadzam się).

Gdyby to działało na wszystkich GTIA tak samo to czemu nie - jeżeli tak to po prostu działa to niech działa i można używać. Ale jeżeli działa różnie na różnych egzemplarzach i seriach GTIA a w dodatku czasem działa niestabilnie to znaczy, że należy tego po prostu unikać. Szkoda, wolałbym, żeby jak w komodzie triki działały zawsze, albo jak w CPC - zawsze na określonym CRTC. A tutaj ... jest różnie zależy jak czapka stoi.

I trzeba tu rozróżnić GTIA naprawdę popsute (te z źle działającymi trybami 9,10,11) od takiego, które te tryby wyświetla dobrze ale nie potrafi "dobrze" zmienić trybu w środku linii. Nie mamy PODSTAW aby powiedzieć, że ten GTIA, który nie przełącza trybu w linii jest zepsuty. To jest zachowanie graniczne, nieprzewidziane przez producenta / projektanta i - widać - z definicji nieokreślone i ryzykowne.

A na jakiej podstawie twierdzisz, że GTIA z wadliwymi trybami 9,10,11 zostały wyprodukowane przez innego producenta ? Scalaki(te z lat 87-91)  noszą identyczne oznaczenia i prawie tak samo wyglądają. Część jest dobra a część (te nowsze) nie.

pomidor

20

Odp: sprawdzenie Gtia

electron napisał/a:

A na jakiej podstawie twierdzisz, że GTIA z wadliwymi trybami 9,10,11 zostały wyprodukowane przez innego producenta ? Scalaki(te z lat 87-91)  noszą identyczne oznaczenia i prawie tak samo wyglądają. Część jest dobra a część (te nowsze) nie.

@Electon: a bo te Atari w których GTIA które miałem zwalone miały nieco inną czcionką naniesione oznakowanie. Być może to nie ma związku i to tylko moja spekulacja i faktycznie nie mam podstawy tak twierdzić. Ale wszelakie uwalone GTIA które trafiłem były z "nowszych" Atari produkowało. Więc albo zmienił się producent, albo proces technologiczny co spowodowało zmianę czasów propagacji (skrócenie) i zaczęło się wszystko walić.

Elektronie, ja również uważam że nowe GTIA nie są "uszkodzone". Wygląda chyba na to że problem jest z komunikacją pomiędzy GTIA a ANTIC. GTIA fixer simiusa naprawiał również te "niby" uszkodzone GTIA więc ma podstawy sądzić iż były one uszkodzone tylko optymalizacja albo projektu albo procesu produkcyjnego spowodowało iż czasy propagacji rozjechały się z ANTIC.

electron napisał/a:

A co do pasków: jest on efektem drobnej wady każdego GTIA: kombinacja luminancj 0111 przełącza się na 1000 w taki sposób: 0111 -> króciutko 0000 -> 1000 i powstaje pionowy czarny pasek. Podkreślam : czarny.

Kolor zielony lub niebieski powstaje zależnie od ustawienia tego paska w pozycji x - jest to efekt uboczny dekodowania sygnału composite video w dekoderze PAL telewizora. W nowszych tv dekodery te mogą być realizowane inaczej niż w starszych i też może to wyglądać inaczej. Podłączenie przez S-VIDEO powinno zlikwidować dodatkowy kolor - zostanie czarny pasek.

Elektreonie dokładnie tak jest, pisałem już o tym parę razy na tym forum w przypadku dyskusji o GTIA, jednak chyba nikt nie wziął mojej uwagi na poważnie. W tamtych czasach przetwornik D/A nie miał kompensowanych czasów przełączenia sekcji każdego bitu i stąd brały się "glitch" przy zmianach wartości dużej ilości bitów ;) Do kompletu 4050+rezystory które udaje przetwornik C/A w Atari też nie ma wyrównanych czasów propagacji dla każdej bramki co pewnie potęguje efekt ;) Czy ktoś się bawił w wyrównanie czasów propagacji sygnału na liniach LUM w GTIA? tego nie wiem ;) nie mam dostępu do czytelnej dokumentacji do GTIA :)

Przykład tutaj: http://www.ti.com/lit/an/slyt300/slyt300.pdf

strona druga, lewa kolumna na dole strony, sekcja: The R-2R back-DAC

Gate-switch timing skews manifest themselves at the output of the MDAC and back-DAC as glitches. The glitch is most prevalent during the MSB transition, when bits are switching from 7FFFh to 8000h (for a 16-bit DAC). The R-2R back-DAC, like the MDAC, typically has excellent low noise, INL, and DNL performance, with medium settling-time capability.


Jeszcze jedno... pytanie mam właściwie takie... czy w przypadku NTSC też zdażały się uszkodzone GTIA? Bo jeżeli nie to odpowiedź może się nasuwać sama... np. odpowiedź może być taka że ANTIC-ów i GTIA w wersji NTSC była mega-zapas i nie trzeba było zamawiać ich produkcji (np. już przy zmienionym procesie produkcyjnym). Natomiast wersje PAL czy SECAM były zamawiane partiami i domawiane jak "wyszły" z magazynu. To mogło powodować pewną rozbieżność w parametrach każdej serii. VIC ma o tyle dobrze że wszystko ma już w środku.

Ostatnio edytowany przez seban (2011-12-09 17:29:20)

21

Odp: sprawdzenie Gtia

i have that same black line..
800xe, ultra video 1.0xe, s-video

ATARI 800XE with u1mb, stereo, covox, ramdisk hell led, ultra video 1.0 XE.
SIO2SD, SIDE3, sio2usb, sio splitter, dragon cart, lantronix mss-100, fujinet (lotharek), rverter, A8PicoCart, BT-100, XC12 (T2000), XC12 (SUPER TURBO, TURBO D), both with internal speakers
https://www.youtube.com/@w1katari/

22

Odp: sprawdzenie Gtia

This is normal, there is nothing unusual. This is typical behaviour of the video DAC implemented in Atari hardware.

Ostatnio edytowany przez seban (2011-12-10 20:43:25)

23

Odp: sprawdzenie Gtia

Aha, i understand.. but why on emulator Altirra this black line missing?

ATARI 800XE with u1mb, stereo, covox, ramdisk hell led, ultra video 1.0 XE.
SIO2SD, SIDE3, sio2usb, sio splitter, dragon cart, lantronix mss-100, fujinet (lotharek), rverter, A8PicoCart, BT-100, XC12 (T2000), XC12 (SUPER TURBO, TURBO D), both with internal speakers
https://www.youtube.com/@w1katari/

24

Odp: sprawdzenie Gtia

Because the author of Altirra does not emulate this unique "feature" of Atari Video DAC ;-)

To be honest... probably the Ayery Lee doesn't know about it or maybe nobody told them what is the reason for the emergence of such effects.

And there is one simple solution :) Use VBXE :) VBXE have the best video output quality ever.

Ostatnio edytowany przez seban (2011-12-10 20:58:23)

25

Odp: sprawdzenie Gtia

and what this vertical lines?
http://www.foto.podstromami.com/albums/atari-rozne/DELL-u2211h-800xe-320kb-pozicane.jpg

Ostatnio edytowany przez w1k (2012-06-04 15:29:21)

ATARI 800XE with u1mb, stereo, covox, ramdisk hell led, ultra video 1.0 XE.
SIO2SD, SIDE3, sio2usb, sio splitter, dragon cart, lantronix mss-100, fujinet (lotharek), rverter, A8PicoCart, BT-100, XC12 (T2000), XC12 (SUPER TURBO, TURBO D), both with internal speakers
https://www.youtube.com/@w1katari/