Temat: format 130kB

mam pytanie, Ktoś się orientuje jak często w oryginalnych programach stosowano format 130kB? ogólnie jak bardzo jest popularny? trochę głupie pytanie, ale może Ktoś wie...

2

Odp: format 130kB

Nie sadze zeby ktos to wiedzial - trzeba by sledzic wszystkie oryginalne dyskietki :)
Gestosc enhanced w zasadzie istnieje tylko po to aby zmiescic na dyskietce soft ktory nie miesci sie na 90kb. i byc kompatybilnym z 1050.

Mozna jedynie przypuszczac ze wiekszosc oryginalow z Atari do serii 800 byla na singlu. (musieli jak najdluzej supportowac stacje 810)
W czasach 1050tki, juz pewnie czesc softu (DOSy, uzytki) byla na 130kb, ale wiekszosc tzw flagowego oprogramowania (gry itp) pewnie dalej na singlu.

ps. wlasnie sprawdzilem

Sprawdzilem co mam z avalonu oryginalne - nie ma reguly - sa i na singlu i na enhanced. Nie mam za to nic na doublu :)

Ostatnio edytowany przez mikey (2010-02-21 23:41:12)

3

Odp: format 130kB

dokładnie podpisuje się pod tym co napisał Mikey, bardzo długo wszyscy zapiewniali support dla 130kb, czyli dla atari 1050.
kiedy większość miała albo tą stację przerobioną albo inne ca czy ldw które miało w std. 180kb na stronę

n a 180kb(czyli double) z tego co pamiętam do jest sexi six bądź parę innych śmieciowych gier by sŁort sOFt

Ostatnio edytowany przez AS... (2010-02-22 20:12:02)

4

Odp: format 130kB

A od kiedy SexiSix jest swordów, Asie? I SexySix jest w enhanced, nie w double ;P A pewnie Ci chodziło o sexquixa, ale tam to nie wiem...

Sikor umarł...

5

Odp: format 130kB

z calodyskowych w double kojarze tylko sweet illusions.
reszta - to tak pol na pol - single/enhanced.

6

Odp: format 130kB

z całodysków w podwójnej, to ogólnie kojarzę kilka demek - z gier, raczej znikomy promil populacji :)

Kontakt: pin@usdk.pl

7

Odp: format 130kB

to dupa, czyli wszystko jest w formacie którego nie obsługuje uPD765... no nie no. ;)

8

Odp: format 130kB

nie chce sie autorytatywnie wypowiadac ale z pobieznej lektury datasheeta nic takiego nie wynika.
Jest obsluga zarówno FM jak i MFM, sektora 128/256B. Mozesz miec na tym wszystkie atarowe gestosci, moim skromnym zdaniem.

9

Odp: format 130kB

gdyby to mogło być prawdą... strona 6-21 table 7 note (4)...

10

Odp: format 130kB

to jest prawda (ja sie powypowiadam autorytatywnie)

przechodze na tumiwisizm

11

Odp: format 130kB

tak sobie pomyślałem, że nowe wersje tego scalaka może mają to poprawione... ale tego się nie dowiem do czasu jak nie zmontuję jakiegoś ustrojstwa i na siłę wymuszę mu MFM/128B... no chyba, że Ktoś tu już to przerabiał?

12

Odp: format 130kB

przerabial kolo 98 roku
w pc standardem jest kontroler 765B czy tez raczej jego nastepcy, ale to juz bez roznicy - obowiazuje to, co bylo wazne dla 765b

przechodze na tumiwisizm

13

Odp: format 130kB

może uda się wkleić:
http://henku.ayz.pl/uPD765A.PNG
(punkt 4) ale faktycznie to jest 765A, nie znalazłem żadnego równie wartościowego pdfa dla 765B...
pozostaje mi tylko sprawdzić doświadczalnie...

tylko mam pytanie odnośnie tego obrazka... to są jedyne parametry które trzeba ustawić przed wykonaniem komendy w uPD...

jeden koleś na allegro zrobił fajną rzecz i wypisał wszystkie formaty stacji toms:

  SS/SD - 40 ścieżek, 18 sektorów, 128 bajtów na sektor = 90 kB

  SS/ED - 40 ścieżek, 26 sektorów, 128 bajtów na sektor = 130 kB

  SS/DD - 40 ścieżek, 18 sektorów, 256 bajtów na sektor = 180 kB

  SS/ID - IBM S-9 - 40 ścieżek, 9 sektorów, 512 bajtów na sektor = 180 kB

  DS/DD - 40 ścieżek, 18 sektorów, 256 bajtów na sektor = 360 kB

  DS/QD - 80 ścieżek, 18 sektorów, 256 bajtów na sektor = 720 kB

  DS/ID - IBM D-9 - 40 ścieżek, 9 sektorów, 512 bajtów na sektor = 360 kB

  DS/ST - Atari ST - 80 ścieżek, 9 sektorów, 512 bajtów na sektor = 720 kB

jak widać część formatów pokrywa się z tymi wymienionymi w tabelce... ale nie wszystkie, martwi mnie na przykład brak opcji 9 sektorów 512 bajtów... jest tylko 8 sektorów... może Ktoś tu się orientuje jak zmusić scalak (to znaczy jakie parametry ustawić) do pracy z 9 sektorami?
no i ten nieszczęsny 130kB, w tabelce go nie ma w ogóle, jakie parametry dla MFM/128B?

a do pełni szczęścia potrzebuję jeszcze małego wyjaśnienia, ponoć stacje PC kręcą się z szybkością 300 obr/min dla DD, a stacje Atari z 280 obr/min - prawda to?

a przeglądając pdfa do wersji B znalazłem jeszcze jedną ciekawą informację:
The WCLK input sets the data write rate to the FDD. It is
500 kHz for FM, 1 MHz for MFM drives, for 8 MHz operation
of the FDC; 250kHz FM or 500 kHz MFM for 4 MHz
FDC operation.
(słynna dyskusja) czy ja dobrze rozumiem, że przy podłączeniu 4MHz mamy double, a przy 8MHz mamy już PCtowe HD? to by była jazda ;)... po zastanowieniu, w Atari trzeba by scalaka sterować 2MHz?

Ostatnio edytowany przez bezrobotny (2010-02-27 13:34:21)

14

Odp: format 130kB

sproboj przeczytac calego pdf'a

przechodze na tumiwisizm

15

Odp: format 130kB

no ile razy można czytać tego pdfa...

16

Odp: format 130kB

No i dyskusja dotarła tam gdzie zawsze :)
BP,NMSP

17

Odp: format 130kB

hehe ;)
az zrozumiesz ;)

http://www.hermannseib.com/english/synt … floppy.htm

przechodze na tumiwisizm

18

Odp: format 130kB

bezrobotny napisał/a:

ponoć stacje PC kręcą się z szybkością 300 obr/min dla DD, a stacje Atari z 280 obr/min - prawda to?

I tak, i nie. 300 i 288.

19

Odp: format 130kB

a stacje PC w HD? niby 360 obr/min, ale ciekawi mnie czy zegar też wzrasta, czy mimo wzrostu prędkości obrotowej zegar się nie zmienia i wynosi 500kB/s?

jak nie chcecie powiedzieć, to może Ktoś jeszcze czyta to forum i może mi odpowie? trochę już wiem, ale tych wartości GAP3 dla formatów 130kB i obu IBMów nie wyczaję z pdfa.

a że apetyt wzrasta w miarę jedzenia, to jeszcze poszukuję wartość GPL dla formatów PC HD 1,2MB i oczywiście 1,44MB ;)

P.S. bo chyba nie mówicie, żebym sobie policzył z tej tabelki? ;)

ta tabelka jest jakaś pochrzaniona, ona niby obowiązuje dla dyskietek HD i to tych o bitrate 1MB/s czyli 2,88MB... ale wartości w niej nijak nie przystają do parametrów sformatowanych dyskietek HD... znalazłem się w punkcie wyjścia - wiem, że nic nie wiem.

chyba pozostaje mi jedynie read track...

Ostatnio edytowany przez bezrobotny (2010-02-27 22:50:58)

20

Odp: format 130kB

dupa, nikt nic nie wie... albo nie chce mi powiedzieć.

21

Odp: format 130kB

Albo ty nie rozumiesz odpowiedzi.

KMK
? HEX$(6670358)

22

Odp: format 130kB

bezrobotny: bitrate może być 125, 250, 500 lub 1000kHz i jest STAŁE w danym zakresie, nie zmienia się. Zależy jedynie od gęstości zapisywanej dyskietki. W 1050 stosuje się dwa pierwsze bitrate: 125kHz (kbaud) dla gęstości pojedynczej (128bajtów/sektor przy 18 sektorach/ścieżkę)  i 250kHz (kbaud) przy gęstości średniej 128kB/sektor i 26 sektorach i podwójnej 256kB/sektor przy 18 sektorach.
Napędy pecetowe mają różne obroty w zależności od bitrate po to, żeby zwiększyć pasmo częstotliwości zapisywanego sygnału, a także by uzyskać odpowiednią amplitudę sygnału odczytu. Im większa prędkość przesuwu nośnika przed głowicą, tym większa amplituda sygnału i stosunek sygnał/szum. Jest jeszcze wiele innych powodów, np. technicznie możliwa do uzyskania minimalna szerokość szczeliny głowicy, stałość parametrów nośnika (brak "dziur"), wielkość koercji magnetycznej nośnika - musiał bym napisać książkę na ten temat. Poczytaj coś o zapisie magnetycznym w internecie.

Ostatnio edytowany przez jer (2010-03-04 08:08:20)

23

Odp: format 130kB

to że nie napisałem, że wyczaiłem sprawę bitrate to nie oznacza, że nie rozumiem...
bitrate już dawno nieaktualny...

teraz poszukuję czegoś innego - informacji o długości tych GAP3 w różnych formatach, bez tego nie da się oprogramować 765... i wierzcie mi przegrzebałem na wylot całe google - nie wiem może ja przegapiłem rewolucję i kiedyś było więcej na ten temat - bo teraz to już nic nie ma...
no nie wiem, może dałoby się to policzyć ale to bardzo dużo roboty...

może jakiś zdolny programista z tej grupy posiadający tomsa mógłby mi zczytać READ TRACKiem całe ścieżki z dyskietek w różnych formatach?

P.S. a może wiecie na czym polega ta prekompensacja? ma jakąś typową wartość? no tego nie wiem

Ostatnio edytowany przez bezrobotny (2010-03-04 20:35:09)

24

Odp: format 130kB

no niestety - nikt nie zaproponował,
czyli, że sam muszę wymyśleć jak odczytać tą ścieżkę...

może chociaż Ktoś podpowie jaka komenda SIO służy do odczytu pełnego cylindra w stacji z TOMSem?

żeby nie było, że nie szukałem: http://atariki.krap.pl/index.php/Lista_ … eracyjnych

tu pisze, że polecenie $62 (b) READ TRACK, tylko nie wspominają nic o tomsach, a o Speedy 1050... pytam bo może Ktoś zna temat.

tylko, żebym ja pamiętał jak to wywoływało się SIO w atari...

Ostatnio edytowany przez bezrobotny (2010-03-05 23:59:23)