1

Temat: Calamus pod Win

Witam,

Mam pytanie odnosnie pracy pod Calamusem na widowsie XP. Ja u siebie uzywam go na falcocoe, hadesie i jestem super zadowolony. Ale moj brat ktory do niedaana byl zagorzalym zwolennikiem tego programu z przyzyn oczywistych przeniosl sie na peceta i chcialby uzywac nadal tego programu. Jak kazdy wie wersje na peceta to nic innego jak emulatorek ktory najpierw uruchamy a potem juz normalnego Calamusa atarowskiego. Wszystko jest OK, ale stanard polskich znakow dla czcionek cfn to polonica i tutaj mam klopot czy mozna zmusic do pisania pod windowsami przy uzyciu czcionek TTF z polskimi znakami ?, jak dotej pory nam sie to nie udalo, czy ktos ma jakiekolwiek doswiadczenie ?

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: Calamus pod Win

Ja widzę w tym Calamusie pliki z layoutem klawiatury. Pewnie tam trzeba namieszać.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Calamus pod Win

Mowisz o tych plikach z kodowaniem w katalogu System/Codepage czy te Keytab.ini ?

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: Calamus pod Win

Dokładnie się temu nie przyglądałem, ale wydaje mi się że to dobre miejsce na początek.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Calamus pod Win

Nie, nie, jeszcze raz nie. Ni wuja Wacława - nic nie mieszać!!! Przy uruchamianiu CALAMUS.EXE  - przytrzymać control albo alt (chyba lewy, nie pamiętam) - wtedy przed uruchomieniem właściwego CALAMUS.PRG - wybiera sie kodowanie z klawiatury. Jak sobie nie poradzicie - pisać, poszukam na poczcie, co należy wcisnąć. Ponieważ azaliż mam oryginał - dowiedziałem się u źródła ;)

Sikor umarł...

6

Odp: Calamus pod Win

Otoz zaczalem kombinowac, i odkrylem ze nie w momencie uruchamiania Calamusa.exe, ale po uruchomieniu juz Calamusa i przy ladowaniu czcionek z wcisnietym lewym CTRL pyta sie o kodowanie jest do Wyboru Calamus SL WEST Europe, EASt i kilka ISO kodowanie WIN 1250 i itp, ale niestety po zaladowaniu czcionki TTF niestety ale z ALT nie udalo mi sie uzyskac polskich liter, sprawdz SIkor co robie nie tak ?

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

7

Odp: Calamus pod Win

Sprawdziłem i przyznam - nie pamiętam :/ Ale sprawdzę na dniach - ja zazwyczaj teksty importowałem. Chwilowo niech wstawia znaczki z text module, na dniach sobie przypomnę - większość czasu w Calamusie siedziałem przy TT-ce ;)

Sikor umarł...

8

Odp: Calamus pod Win

Sikor:

Czy miales czas i poszperales, otoz z wcisnietym ctrl wczasie wczytywania fontow TTF mozna wybrac kodowanie, ale to nadal nic nie daje. Zrobilem taki test ze wczytalem plik tekstowy Calamusowy rozszerzeni CTX przygotowany na atari, wczytalem font CFN i faktycznie z tekstu importowanego mozna bylo uzyskac polskie znaki.

ALe to nadal nie rozwiazuje kwesti pisania i przygotowania jakiegos nowego dokumentu. Jakbys cos przeszukal i sprawdzil bylbym wdzieczny.

Pozdrawiam
Kroll

Ostatnio edytowany przez Kroll (2011-09-06 21:38:12)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

9

Odp: Calamus pod Win

Sprawdzałem i nie działa teraz i u mnie. Teraz jestem wyjechany, powalczę w międzyczasie jak wrócę...

Sikor umarł...

10

Odp: Calamus pod Win

WItam,

chcialem wrocic do tematu, bo ostatnio znowu  pracuje na calamusie a przy okazji odkrylem tez ze mam oryginal Calamusa 2002 pod Win  to po przeczytaniu na forum na stronie Calamusa o edycji polskich tekstow zaczalem konfigurowac. Na warsztat wzialem plik keytab.ini w katalogu System w Calamusie i bez zanego problemu mozna tam ustawic uzywanie polskich znakow w fontach CFN. np w zakladce gdzie opisuje sie jaki znak ma sie pojawic przy wcisnietym klawiszu razem z ALT.

(ox1e) to kod nacisniecia klawisza  a (209 kod asci litery ą w fontach CFN w standardzie Polonica Atari Calamus)

0x1e=209 (polska litera ą)
ox2e=210 (polska litera ć)

w ten sposob bez wiekzsych klopot uzyskalem wszyskie male polskie znaki. Schody zaczely sie jak uzyskac duze polskie znaki z Shiftem + Alt

Moze ktos moglby sie przyjrzec temu plikowi tam sa rozne kombinacje (rozne klawisze deadkey - i je nie za bardzo rozumiem jak stosowac), np. mozna ustawic i mi sie udalo uzywac duzych liter z kombinacja z CTRL, ale to troche meczace (no chyba ze w ostatecznosci).
Chyba ze ktos wpadl na inny pomysl i ten problem rozwiazal

Podobnie wydaje mi sie mozna zrobic importujac do Calamusa True type, ale tym zajme sie w tymm tygodniu.

Pozdrawiam
Kroll

Ostatnio edytowany przez Kroll (2015-04-20 11:19:05)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE