Temat: Atari 600XL RAM Upgrade

Dorwałem taki model ...
Szukam instrukcji w j.polskim i schematu jak rozszerzyc w/w atarke do 64K
Czy da sie tez do niej zaladowac 1 MB np. Pasia lub Candle'a ? ;>

Ostatnio edytowany przez stryker (2010-11-14 16:44:59)

"wszystko się kiedyś kończy......."

2

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

Oj, nie rób tego... Lepiej zamień się z kolekcjonerami na 2 800xl lub coś w tym stylu. Oryginalne 600XL to teraz rzadkość jest.

Sikor umarł...

3

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

stryjek, da sie wpakowac tam ultimate

przechodze na tumiwisizm

4

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

Ale fakt faktem - 600XL z 16k jest w cenie, pomyśl o tym, stryjek!

I Ty zostaniesz big endianem...

5

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

Nie myśl!!!
Nie sprzedawaj!!!

Tylko rozszerzaj!

6

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

800XL mam 3 sztuki :-)
A ta 600 taka fajna malutka ;D

"wszystko się kiedyś kończy......."

7

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

to już znasz odpowiedź!

8

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

No ale dalej nei mam odpowiediz na to pytanie "Szukam instrukcji w j.polskim i schematu jak rozszerzyc w/w atarke do 64K" ;-)
Bo zeby zalozyc 1MB trzeba miec te 64K podstawowe...
http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~pavel/ … l64Ka.html  ten sie nada  ? ;>

Ostatnio edytowany przez stryker (2010-11-14 19:40:54)

"wszystko się kiedyś kończy......."

9

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

.

Ostatnio edytowany przez sq7bti (2010-11-14 22:00:26)

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

10

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

1. Usuń scalak U18 (74S32) i zewrzyj otwory po pinach 8 i 10.
2. Wyjmij scalaki U5 i U6 (74LS158). Odegnij piny: w U5 pin 3, w U6 pin 10. Włóż scalaki na powrót na właściwe miejsce tak, by odgięte piny nie stykały się z niczym.
3. Połącz pin 3 U5 z A14, a pin 10 U6 z A15.

Gotowe

Gdy nie ma podtawek - trzeba wylutowywać.

Ostatnio edytowany przez jer (2010-11-14 21:36:22)

11

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

Dzieki Jer :-) ... podstawki sa na wszystkich ukladach ;-)
Musze tylko zdobyc pamieci :-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

12

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

Sikor napisał/a:

Oryginalne 600XL to teraz rzadkość jest.

Niesmialo zapytam czy byly jakies nieoryginalne?

Stryjek, rozszerzaj i sie nie zastanawiaj!

13

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

600XL z 16k ram jest komputerem mało używalnym i stanowi w tej postaci wyłącznie ciekawostkę przyrodniczą ;). Moja ma 64k i zero przełączników, czy innych uszkodzeń obudowy. Komputer przynajmniej nie leży i nie gnije od nieużywania :). Stryjek - dopalaj :)

Kontakt: pin@usdk.pl

14

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

mazi napisał/a:
Sikor napisał/a:

Oryginalne 600XL to teraz rzadkość jest.

Niesmialo zapytam czy byly jakies nieoryginalne?

Tak, wszystkie przerabiane (wewnętrzna pamięć, stereo itp) to już nie jest oryginalne 600XL, tylko dopalone.

pin napisał/a:

600XL z 16k ram jest komputerem mało używalnym i stanowi w tej postaci wyłącznie ciekawostkę przyrodniczą wink.

Tym niemniej powinno się taki sprzęt zostawić tak jak jest, aby pokazać to komuś za jakiś czas. 600XL nie było wiele, więc szkoda niszczyć - jest tyle tysięcy innych egzemplarzy, szerzej dostępnych. Oczywiście Stryjek zrobi jak uważa.

Sikor umarł...

15

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

Powiem tak ... 600tka ma kilka defektow wiec juz rare nie bedzie :-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

16

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

Zadziwiasz mnie, Sikor, coraz bardziej...
Jestem ciekaw jak nazwiesz atari 600xl z modulem 1064? Nieoryginalne bo dopalone?

17

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

Mazi, 1064 nie ingeruje w żaden sposób we wnętrze komputera, podłączasz to elegancko przez PBI i voila - masz 64KB bez ruszania bebechów. Zadziwia mnie Mazi Twoja ignorancja w temacie.

Sikor umarł...

18

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

Ale odpowiedz, jest dopalone a przez to nieoryginalne czy nie jest? Badz konsekwetny.
Nie wiem kto jest wiekszym ignorantem traktujac wybiorczo rozszerzenia. Pozatym komu chcesz to pokazywac i po co? Czy wewnetrzne rozszerzenie pamieci sprawi, ze 600xl dla laika nie bedzie ta 600xl? Jak to sprawdzi o ile go to wogole zainteresuje. Juz widze te rzesze uzytkownikow napalonych na nienadajacy sie do niczego 600xl ale "oryginalne". Owszem taki komp moze stac w gablocie w pudelku wogole nieotwierany. Tylko po co?

P.s. Jak Twoja teoria sie ma do tego co napisales w swojej sygnaturce?

19

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

Ja bym przerobił - ot tak żeby nie kusiło aby odsprzedać jakiemuś kolekcjonerowi czy innemu dewiantowi ;)

wszystkie trzy strony świata

20

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

Mazi, więc po kolei:
1.

mazi napisał/a:

Ale odpowiedz, jest dopalone a przez to nieoryginalne czy nie jest? Badz konsekwetny.

Przeczytaj jeszcze raz, powoli, to co napisałem wyżej, a mianowicie:

sikor napisał/a:

Tak, wszystkie przerabiane (wewnętrzna pamięć, stereo itp) to już nie jest oryginalne 600XL, tylko dopalone.

Jeśli nie odróżniasz modułu 1064, gdzie nie ruszasz żadnej śróbki od wewnętrznej zmiany struktury (lutowanie, zmiana/dodanie kości pamięci) - to proszę, przeczytaj ten punkt 1 jeszcze raz, powoli. Aż zrozumiesz sens. Jestem konsekwentny w tym temacie: wewnętrzna przeróbka (inaczej: zmiana specyfikacji) powoduje nieoryginalność sprzętu (naprawa tegoż nie zmienia). Analogia: jak w samochodzie w*lisz w kosmos katalizator i wstawisz chipa - tracisz gwarancję. Bo zmieniła się specyfikacja.

2.

mazi napisał/a:

Nie wiem kto jest wiekszym ignorantem traktujac wybiorczo rozszerzenia.

Według mnie - Ty. Jak napisałem - w 1064 nie ruszasz ani jednej śróbki w 600XL. Zmieniając specyfikacje sprzętu - zmieniasz jego parametry. 1064 usuwasz/dodajesz w minutę (z przestawieniem kompa w inne miejsce), przy innym zwiększeniu pamięci - samo rozkręcenie kompa Ci zajmnie więcej. Więc sam widzisz - takie 1064 to jak przyczepa do samochodu, rozszerzenie wewnątrz - to już przeróbka sedana w kombi (jak chcesz analogię).

3.

mazi napisał/a:

Pozatym komu chcesz to pokazywac i po co? Czy wewnetrzne rozszerzenie pamieci sprawi, ze 600xl dla laika nie bedzie ta 600xl? Jak to sprawdzi o ile go to wogole zainteresuje.

Tu żeś pojechał. Laik nie odróżni ZX spectrum od Amigi - rozumiem, że Ty też nie odróżniasz. Więc gadamy na innym poziomie abstrakcji. Miło nawet komuś w muzeum kiedyś pokazać oryginalny sprzęt, tak, większa pamięć zmienia punkt widzenia. Nie chodzi o to czu i jak sprawdzi - kto będzie chciał, to to zrobi. Kto będzie miał to w d*e, to będzie miał to w tym miejscu. I to zarówno teraz, jak i w przyszłości.

4.

mazi napisał/a:

Juz widze te rzesze uzytkownikow napalonych na nienadajacy sie do niczego 600xl ale "oryginalne". Owszem taki komp moze stac w gablocie w pudelku wogole nieotwierany. Tylko po co?

Dlaczego nienadający się do niczego? Bo 5% cartów nie będzie chodziło? Bo numena nie odpali? Jak napisałeś wcześniej - laik i tak będzie miał to w du..żym poważaniu. Ale pasjonat doceni - o, to intro  chodzi na 16KB pamięci. Rozumiem, że jako laika nie interesuja Cię dema na ZX 81 (1KB RAM lub 16KB z zewnętrzną przystawką, wewnętrzne rozszerzenie chyba działa na nieco innej zasadzie, ale mogę się mylić - tu się Yerz powinien wypowiedzieć)? Albo na ZX Spectrum 16KB? Interesują Cię tylko produkcje na 80KB w ZX Spectrum (jeśli już)? Wbrew pozorom - 600XL to całkiem przyjemny komputerek, choć fakt - trzeba uzywać tylko dosów dość nisko siedzących...

5.

mazi napisał/a:

P.s. Jak Twoja teoria sie ma do tego co napisales w swojej sygnaturce?

O, bardzo dobrze. Nawet swego czasu zrobiłem kompo na real 16KB - była jedna praca (zgadnij czyja?). Ale jak widzę - teraz to już problem napisanie czegokolwiek na 16KB, ba, 64KB ssie. Czyżby prawdziwi programiści wyginęli i - całkiem jak na PC - na mniej niż półgigamega nikt nie pisze, bo nie potrafi? Zróbmy potworki z atarek, 16MB RAM, 65816, nowa grafa, nowa karta dźwiękowa... Tylko - czy to już nie będzie PC?
Abstrahując - tak, jestem za rozszerzeniami ogólnie (jeszcze) dostępnych modeli. Ale nie róbmy potworków - sam mam kilka przerobionych atarek, ale działam też (sporadycznie, fakt) na standardowych. Dlaczego podobają sie nam oldschoolowe dema? (przynajmniej mi). A większość spokojnie chodziła na 64KB. A teraz? 320KB staje się za mało, jeszcze trochę - i wymóg formalny będzie, aby się odpalało spod sparty. A może komuś taki dos nie pasi? (ja na przykład za spartą nie przepadam)?

Sikor umarł...

21

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

@mazi:
Skoro chodzi tylko o rozszerzenie RAM do 64KB i używanie jak 800XL, to wystarczy mieć 800XL i po sprawie. Użytkownikowi, jak twierdzisz, to i tak obojętne jaka obudowa. "Czystych" 600XL będzie coraz mniej więc po co w nich dłubać ?
Co do pytania czy jest "dopalony" czy nie, to rozszerzenie != dopalenie. Pytanie formułujesz tak, że nie ma na to dobrej odpowiedzi. Czym jest zatem Sparta jako cart a czym wbudowana na stałe na płytę ?

22

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

Rozjezdzasz sie w temacie jak zawsze zreszta. Nie chce mi sie pisac odpowiedzi do kazdej linijki bo z tego co widze to i tak nie zrozumiesz.
Odpowiedz tylko na pytanie czy rozszerzenie pamieci, bo tylko o tym jest mowa w tym watku, OGRANICZA w jakis sposob 600xl? Czyni je niefunkcjonalnym, niesprawnym?
Wiesz co oznacza slowo rozszerzenie :)?
Dodatkowo zakazujac rozszerzania pamieci w 600xl jestes za nierobieniem niczego - i chocby to jest sprzeczne z tekstem w sygnaturce. Bo jeden umie programowac a drugi lutowac :)

23

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

BartoszP: wlasnie dlatego tak sformuowalem pytanie zeby podkreslic bezsens slow Sikora. Choc akurat rozszerzenie pamieci mozna uznac za jako takie dopalenie. Programy wymagajace wiekszej ilosci ramu chodza szybciej i sa o wiele ladniejsze.
Jestem przeciwnikiem zakazywania, ot co. Stryker ma komputer i niech robi z nim to na co ma ochote.

24

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

Odpowiadam na pytanie: nie czyni niesprawnym ale zmienia specyfikację, więc ogranicza liczbę nieprzerabianych (czytaj ze zrozumieniem: MAJĄCYCH 16KB PAMIĘCI RAM), a dzięki temu oryginalnych 600XL.
Po drugie - nie zakazuję (zresztą nie mam takiego prawa ani mocy, Stryjek i ktokolwiek inny może se zrobić z własnym kompem co chce, nawet n*ć na niego - to jego sprzet i jego sprawa) - według mojej sygnaturki przyjmij, że "zamordowano jeden oryginalny sprzęt, ale dano mu nowe możliwości". Ale to nie jest clu tego wątku. Poza tym - do 64KB w sam raz wystarcza 1064, a nie wymiana bebechów. Na tej samie włożenie grzyba do obudowy od 65XE i odpalenie emulatora też nazwij rozszerzeniem. Wolno Ci.

Sikor umarł...

25

Odp: Atari 600XL RAM Upgrade

Wy to gadu gadu, a to 600xl należy do stryjka, to jego decyzja czy je skala lutownicą / rozszerzy (nie potrzebne skreślić w zależności od preferencji, moja opinia jest tu zbędna).

Człowiek przyszedł po konkretną informację, a nie po to by wysłuchiwać pouczania co mu wolno zrobić z tym sprzętem, o ile wiem 600xl nie zostało wpisane do rejestru zabytków.

Edit:

Za długo pisałem posta i w międzyczasie podobny pogląd już się pojawił, hehe :)

Ostatnio edytowany przez grzybson (2010-11-15 21:11:44)

grzybson/SSG^NG