Temat: Mydos 4.53/4

w tym atr mydosa na atarionline są tylko dwa pliki, czy to jest już cały dos czy tylko jakieś exeki do uruchamiania innych programów?

2

Odp: Mydos 4.53/4

MyDos w wersji zasadzniczej składa się z dwóch plików - silnika: DOS.SYS imechanizku interfejsu użytkownika: DUP.SYS

3

Odp: Mydos 4.53/4

ktory jak sama nazwa wskazuje jest do DUPY

Odp: Mydos 4.53/4

Tylko CP.SYS nie jest ;)

5

Odp: Mydos 4.53/4

mikey napisał/a:

ktory jak sama nazwa wskazuje jest do DUPY

No, według mnie jest o.k. i sporo wygodniejszy od CP sparty czy CP do dosa 2,5.

Sikor umarł...

6

Odp: Mydos 4.53/4

Od paru miesięcy w CVS-ie SpartaDOS X mamy shell imitujący menu MyDOS-a, a przy tym dający dostęp do wszystkich featur zwykłego COMMAND.COM-u.

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: Mydos 4.53/4

O, ciekawa sprawa. Może się kiedyś do Sparty Dosa X przekonam w takim razie,,,

Sikor umarł...

8

Odp: Mydos 4.53/4

sory, ale nieśmiało zapytam, gdzie jest CVS Sparty?

9

Odp: Mydos 4.53/4

Na krap.pl, jak wszystko. Ale nie jest dostępny publicznie. Trzeba poczekać na release.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2010-03-07 11:17:41)

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: Mydos 4.53/4

znaczy ja nie dostanę dostępu ;)?

11

Odp: Mydos 4.53/4

o, przynajmniej jeden wlasciwy wniosek wyciagnal...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

12

Odp: Mydos 4.53/4

bezrobotny napisał/a:

znaczy ja nie dostanę dostępu ;)?

Na pocieszenie mogę wkleić snapszota:

http://drac030.krap.pl/mydup.png

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: Mydos 4.53/4

e tam przesadzacie mocno... że niby czym tak podpadłem?

a co to za screen, jakaś pomyłka chyba zaszła?

mam pytanie i prośbę: - czy ta nowa sparta zmieści się w dotychczasowym epromie i elektronice, czy wszystko trzeba przerabiać od nowa? - nie moglibyście dodać automatycznego wykrywania ARC?

nie no ale change loga to moglibyście udostępnić...

Ostatnio edytowany przez bezrobotny (2010-03-08 19:22:59)

14

Odp: Mydos 4.53/4

Bardzo proszę: http://sdx.atari8.info/sdx_files/4.42/whatsnew.txt

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

15

Odp: Mydos 4.53/4

bezrobotny napisał/a:

a co to za screen, jakaś pomyłka chyba zaszła?

Pocieszycielski.

mam pytanie i prośbę: - czy ta nowa sparta zmieści się w dotychczasowym epromie i elektronice, czy wszystko trzeba przerabiać od nowa? - nie moglibyście dodać automatycznego wykrywania ARC?

nie no ale change loga to moglibyście udostępnić...

1. http://sdx.atari8.info - tam są odpowiedzi na pytanie pierwsze

2. wykrywania ARC nie mogę zrobić, bo nie mam tego zegarka. Jak ktoś (np. ty) opracuje i poda algorytm wykrycia, to się doda do sterownika.

3. changelog z CVS był kiedyś dostępny, ale o tym trzeba i tak gadać z krapem.

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: Mydos 4.53/4

ale to prosta sprawa, czytasz porcik od sekund i sprawdzasz czy się zmienił w ciągu np. 100 ramek... ( zegarek da się załatwić ;) )

dzięki za linki, zaraz sobie popatrzę.

nie wiem czy pytania o spartę to są pytania sprzętowe czy programowe... wyczytałem na http://atariki.krap.pl/index.php/SpartaDOS_X że sparta obsługuje dyski do 16Mbajtów (256 sektorowych, pewnie przy 512 jest już 32Mbajty)... jak się do tego dobrać (zakładając, że mam urządzenie które taką pamięć obsługuje)? patrzyłem sobie polecenie format - tam niby jest format DD512, ale tylko 80 ścieżek... jak obsługiwane w sparcie są takie duże dyski?

sory za kłopot, chyba nikt się nie zdenerwuje...

Ostatnio edytowany przez bezrobotny (2010-03-09 14:49:04)

17

Odp: Mydos 4.53/4

bezrobotny napisał/a:

nie moglibyście dodać automatycznego wykrywania ARC?

Co rozumiesz przez "automatyczne wykrywanie" ? Żeby nie trzeba było pisać config.sysa ?

18

Odp: Mydos 4.53/4

bezrobotny napisał/a:

ale to prosta sprawa, czytasz porcik od sekund i sprawdzasz czy się zmienił w ciągu np. 100 ramek... ( zegarek da się załatwić ;) )

Jeśli zawartość portu się zmienia, to jeszcze niekoniecznie oznacza, że jest to zegarek czasu rzeczywistego, a jeśli nawet, to że akurat ARC.

pewnie przy 512 jest już 32Mbajty

To jest tam nawet napisane.

jak się do tego dobrać (zakładając, że mam urządzenie które taką pamięć obsługuje)? patrzyłem sobie polecenie format - tam niby jest format DD512, ale tylko 80 ścieżek... jak obsługiwane w sparcie są takie duże dyski?

Dysk musi zawiadomić formatter, że jest tzw. dyskiem dużej pojemności. Robi to przesyłając mu na żądanie odpowiednio skomponowany blok PERCOM

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: Mydos 4.53/4

no tak, zapomniałem, że D0-D7 w ARC mogą jeszcze pływać... ale oryginalna sparta jakoś wykrywała R-Time 8...

wiem co to jest PEERCOM, ale nadal nie bardzo rozumiem kiedy formater (mówisz o poleceniu FORMAT sparty?) wysyła to zapytanie do stacji... po uruchomieniu czeka na podanie numeru dysku, a później klawiszami można sobie zmienić a to ilość cylindrów, a to gęstość i takie tam... no i pewnie po naciśnięciu klawisza formatuj wysyła peercom i wykonuje format... no i problem w tym, że nie ma w formaterze takiej opcji 65536 sektorów 512 bajtów...

20

Odp: Mydos 4.53/4

przeczytaj raz jeszcze co napisal drac030. szczegolnie czesc o tym co informuje kogo...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

21

Odp: Mydos 4.53/4

bezrobotny napisał/a:

nie bardzo rozumiem kiedy formater (mówisz o poleceniu FORMAT sparty?) wysyła to zapytanie do stacji... po uruchomieniu czeka na podanie numeru dysku, a później klawiszami można sobie zmienić a to ilość cylindrów, a to gęstość i takie tam... no i pewnie po naciśnięciu klawisza formatuj wysyła peercom i wykonuje format... no i problem w tym, że nie ma w formaterze takiej opcji 65536 sektorów 512 bajtów...

Kiedy się podaje numer dysku (tak, mówię o poleceniu FORMAT Sparty), formatter wysyła do stacji zapytanie o konfigurację. Wtedy właśnie urządzenie ma nadesłać odpowiedni PERCOM. I wtedy też formatter odpowie na wszystkie twoje wątpliwości, tzn. wszystko będzie jasne, jeśli będziesz miał urządzenie odpowiadające zgodnie ze standardem (opisanym w Atariki).

Podpowiem tyle, że takich dysków (o "wysokiej pojemności") się w zasadzie nie formatuje. I tak samo nie wybiera się ich pojemności - to one narzucają formatterowi swój konfig.

KMK
? HEX$(6670358)

22

Odp: Mydos 4.53/4

myślałem nad tym, gdybyśmy na przykład włożyli do stacji dyskietkę 130kB, to po wybraniu stacji w poleceniu format stacja zwróci peercom dla tej dyskietki... no jak na tej podstawie wywnioskować jakie formaty stacja obsługuje? może to jest inaczej, po wybraniu stacji w poleceniu format, format wysyła do stacji różne peercomy i sprawdza który z nich zostaje przyjęty - na tej podstawie umożliwia późniejszy wybór... co myślicie?

chciałbym wiedzieć jak uruchomić na sparcie formaty PCtowe, 1,2 i 1,44? oraz oczywiście jakie peercomy wysyła do stacji dysków dużej pojemności - hdd.

sory, że dopiero teraz odpisuję, ale nie miałem czasu.

P.S.
wiem, że ja to sobie mogę pogdybać - ale nie moglibyście dla mnie zrobić wersji sparty która automatycznie ładuje sterownik ARC bez dyskietki w stacji? a na tej stronie truba są tylko informacje o aktualnej sprarcie, a mi chodziło o to czy nowa zmieści się w 128kB?

pozdr.

23

Odp: Mydos 4.53/4

Idea działania Sparta DOS X opiera się o wsparcie od strony sterowników ładowanych z zewnętrznych plików. SDX to moduł ROM - cartridge, czyli nie jest ładowany z jakiejkolwiek dyskietki - to piszę tak dla pewności :). Niektóre sterowniki są zapisane w tzw. ROM-Dysku Sparta DOS - czyli jak masz urządzenie D1:, D2: ... CON: (E:), PRN: (P:) itd., tak istnieje w systemie zdefiniowane urządzenie CAR:. Jest to "wewnętrzny dysk" na którym są zapisane podstawowe pliki systemowe. Odpal sobie emu, czy real Atari, odpal Sparta DOS X i wykonaj polecenie: DIR CAR:

To powinno Ci uświadomić, że konstrukcja dosa przypomina nieco sposobem działania MS-DOS i nie ma sensu domyślnie sprawdzać, czy ładować zewnętrznych sterowników, jeśli nie jest to konieczne. W tym przypadku konkretnie - ładowanie jakiegokolwiek sterownika rozmija się z celem, bo zaprzecza to idei działania samego dosa. Zbuduj więc sobie odpowiedni plik CONFIG.SYS, zapoznaj się proszę z manualem do systemu i w razie wątpliwości zapytaj :) -

Dos w pewnym sensie ładuje podstawowy zestaw softu, który jest minimalnie niezbędny do funkcjonowania systemu - i zapewne tak pozostanie, bo możliwych konfiguracji jest zbyt wiele :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2010-03-22 21:39:55)

Kontakt: pin@usdk.pl

24

Odp: Mydos 4.53/4

bezrobotny napisał/a:

myślałem nad tym, gdybyśmy na przykład włożyli do stacji dyskietkę 130kB, to po wybraniu stacji w poleceniu format stacja zwróci peercom dla tej dyskietki... no jak na tej podstawie wywnioskować jakie formaty stacja obsługuje?

A dodatkowo stacja ma się domyśleć co chcesz zrobić ?

Każdy DOS pyta się o format dyskietki przed formatowaniem - kod $21. Nawet QMEG odpytuje się i nie zmieni formatu dyskietki.
TO robi user na własne życzenie (z poziomu DOSu).

Jakie formaty stacja obsługuje masz w instrukcji (także w manulach jeśli jest dopałka).

Przez SIO i Percom sformatujesz sobie prawie dowolnie dyskietki. Acz co z tego będziesz dalej miał?
Do czego zmierzasz?

Tylu nie miało problemów, a Tobie żle?

PS. czy jesteś z Siedlec?

25

Odp: Mydos 4.53/4

czołem!
sory, ale jakoś jestem ostatnio zaganiany i nie mogę wpadać na forum...

no właśnie w tym problem, że wszystkim działa, a nikt nie wie jak działa... a mnie to akurat ciekawi, bo chcę trochę pomajstrować z moim ulubieńcem...

w końcu się wezmę i skleję na pająku jakiś procek z LCD i może uda mi się sprawdzić kiedy co jest wysyłane... ale to w wolnej chwili - dlatego wolę zapytać.

aktualnie do SDX 4.42 podłączyłem stację CA2001 i efektem są cztery dostępne formaty 90k, 130k, 180k i 180k z 512b/sektor - niby skąd ten ostatni format skoro stacja go nie obsługuje? gdyby polecenie format wykrywało gęstości to ten ostatni by się nie pojawił... a mnie akurat interesują formaty PC (1,2MB i 1,44MB)... tylko nie zmuszajcie mnie do debugowania kodu SDXa...