Temat: USB Cart

http://www.atarimax.com/usbcart/documentation/

Zamawiał ktoś, a może są chętni. Czy poczekamy aż projekt się porządnie rozwinie ?

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

2

Odp: USB Cart

.. heh - to widze, że proj. już w regularnej sprzedaży. .. to co, zrzuta na 1 egz. i do Pasia?? & Polish usb interf.: price... ee;;- 49,99*

*  polskich złotych  :D:D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: USB Cart

bardzo chętnie bym na coś takiego przystał   ;)   (zresztą kto by nie chciał takiego karta  :D )... przyglądnąłem się natomiast temu projektowi i prawdopodobnie schemat dałoby się rozrysować nawet na podstawie samych zdjęć karta. problem tkwi jednak gdzie indziej: w Polsce najpewniej żadna firma nie ma w ofercie układu kontrolera usb zastosowanego w interfejsie... (a może źle szukałem)

4

Odp: USB Cart

A czy schematy tego carta nie są dostępne? Wydawało mi się, że to był jakiś otwarty projekt, stronka przewinęła mi się przez oczy kiedyś...

[ Dodano: 29.11.2004 21:39:00 ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

5

Odp: USB Cart

pasiu -potwierdzam, ani JM ani TME ani nikt :( Probki moze by przyslali ale glupio budowac projekt w oparciu o niesprowadzalny scalak... No chyba zeby ktos kupil zagranica i nam przyslal. ktos tam siedzi w Paryzu, ktos inny w niu yorku zdaje sie...
Mnie tam jakos ten projekt wciaz nie zachwyca...
Caly czas lazi mi po glowie za to scalak:
AT89C51SND1C
Kiedys byl bardzo zabugowany ale podobno Atmel juz sobie z tym poradzil. Kiedys nawet chcialem Naszych Masterow Od Elektroniki tym zainteresowac ale bezskutecznie...
W skrocie jest to 8051 z wbudowanym odtwarzaczem MP3, kontrolerem IDE, kontrolerem USB, obsluga kart i czym tam jeszcze...
Jakby przepisac na to SIO2IDE to mielibysmy mozliwosc odtwarzania w Atari mp3 z twardziela :))) tylko trzeba by AtariAmpa napisac :)) A obsluge USB tez mielibysmy przy okazji...
Aha, scalak tani nie jest (99zl za 1szt.) ale dostepny, a Seguro.pl sprzedaje specjalnie do niego dodatkowy osprzet (stabilizatory itp.) a JM pisze ze 500szt sprzedaja <$10 wiec moze przy zamowieniu np 10szt. cena tez by spadla troche...

6

Odp: USB Cart

jak to dziala, tak w praniu, ktos moze mi napisac :> bo nie jestem w temacie usb kartridzy.

7

Odp: USB Cart

Jak już to może raczej KMK od nowa zaprojektować. Podłączanie HDD do SIO a flopa do równoległej wydaje mi się wbrew naturze.
A nie ma jakiegoś scalaka z wbudowaną obsługą mpg (albo lepiej divxów)?

8

Odp: USB Cart

Właśnie dlaczego jeszcze nie ma sio2fdd aby podłączyć flopka pc-towego do SIO .

Karin Maxi rzeczywiście fajne ale troche skomplikowane kto wie może bede miał okazje zrobic. a JAK  to działa jesli chodzi o dosy ?

9

Odp: USB Cart

Właśnie się za to biore, ale nie wiem czy jest zapotrzebowanie. Jeśli się znajdzie jakaś dobra dusza, która mogła by mi pomóc od strony "jak działa 'warstwa' softwarowa SIO" to moge wyjść z fazy planów i wejść w realizacje.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

10

Odp: USB Cart

Właśnie dlaczego jeszcze nie ma sio2fdd aby podłączyć flopka pc-towego do SIO .

Bo jest Karin Maxi... Co prawda nie przez SIO, ale za to jaka prędkość ;)

Sikor umarł...

11

Odp: USB Cart

E, można w XF551 napęd sobie zmienić. Albo w SN360, choć wtedy nie ma turbo. A w ogóle to przydałoby się skonstruować nową stację do maluszka. Programowalną, rozszerzalną, obsługującą turbo i pozwalającą podłaczyć dowolnego flopa od grzyba.

12

Odp: USB Cart

Zdaje się, że wymieniłeś TOMS-a 720. :D XF551 ma napęd grzybowy. Przynajmniej podłączałem do niej stację z pieca i też pracowała bez zarzutu.

[ Dodano: 01.12.2004 23:00:58 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

13

Odp: USB Cart

Zdaje się, że wymieniłeś TOMS-a 720.

W jakim sensie wymieniłem? Nie wymieniłem, tylko sprzedałem, i nie Tomsa 720, tylko Tomsa360. No i nie ja, tylko ktoś inny.

Wymieniłem XF551 i SN360, która też ma napęd grzybowy. (Nawiasem mówiąc wszystkie Tomsy też, tylko że raczej niewymienialny). Może nie całkiem jasno wyłożyłem? Mówiłem o podłączoniu dowolnej stacji, XF i SN mają niestety tylko 360 KB.

Napomknąłem teć o nowej stacji, bo dotychczasowe są nieszczególnie programowalne i rozszerzalne.

Nie wiem zresztą, której części mojego postu tyczyła się twoja odpowiedź, o nie bardzo rozumiem jej sens.

[ Dodano: 30.11.2004 23:11:00 ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

14

Odp: USB Cart

Z XF-551 mozna zrobic XF3,5" 720KB - Pinek taka ma przeciez.

15

Odp: USB Cart

Też właśnie piszę:

można w XF551 napęd sobie zmienić

...a Lizard coś o Tomsach bredzi...

[ Dodano: 01.12.2004 00:35:00 ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

16

Odp: USB Cart

A w ogóle to przydałoby się skonstruować nową stację do maluszka. Programowalną, rozszerzalną, obsługującą turbo i pozwalającą podłaczyć dowolnego flopa od grzyba.

Z tego co słyszałem, to TOMS-y dały się w jakimś stopniu programować (chyba w Moim Atari były listingi Z80 z programami do TOMS-a), obsługiwały turbo i posiadały pecetowskie napędy, a więc dało się w nie wsadzić inne egzemplarze napędów. Myślę, że dałoby radę podłączyć 3,5". Nie wiem co miałeś na myśli pisząc o rozszerzeniach do stacji. Jakieś pomysły, oprócz tych, które już TOMS zrealizował?

Do XF551 podpiąłem kiedyś HD 1,44MB od PC i po wymianie ROM-u stacji działała jako napęd 720kB.

Jak widzisz, Jurgi, nie bredzę, tylko piszę, to o czym wiem.

[ Dodano: 02.12.2004 01:04:52 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

17

Odp: USB Cart

A w ogóle to przydałoby się skonstruować nową stację do maluszka. Programowalną, rozszerzalną, obsługującą turbo i pozwalającą podłaczyć dowolnego flopa od grzyba.

no wlasnie, jest sio2ide - wpakowac do niego dodatkowe oprogramowanie do fdd i mozna by bylo podlaczyc stacje fdd 3'5 bez kilograma dodatkowego hardwaru jak w xf551 czy innej.

wewnetrzna fdd 720 :-)

Karinka z tego co pamietam miala max 1.2 mb dla stacji 5'25 i 720 czy 1.44 dla 3'5 ?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

18

Odp: USB Cart

podlaczyc stacje fdd 3'5 bez kilograma dodatkowego hardwaru jak w xf551 czy innej.

O ile wiem, w XF551 nie trzeba żądnego dodatkowego hardwary podłączać. :F

Z tego co słyszałem, to TOMS-y dały się w jakimś stopniu programować (chyba w Moim Atari były listingi Z80 z programami do TOMS-a), obsługiwały turbo i posiadały pecetowskie napędy, a więc dało się w nie wsadzić inne egzemplarze napędów. Myślę, że dałoby radę podłączyć 3,5".

Firma Toms stanowczo twierdziła, że do ich stacji można włożyć tylko określony model/typ napędu i nie może on być dowolny. Zaprzestanie produkcji tych napędów było przyczyną zamiany modelu 720/710 na mizerne 360, a potem całkowitego zaprzestania produkcji. Przedostatni egzemplarz kupił MItchel, ostatni ja (hej, Adept, wiedziałeś, że masz historyczny egzemplarz Tomsa? kursze, mogłem cenę podbić ;)). Nietoperek próbował wstawić inny napęd, ale o ile wiem, nie udało mu się. Nie słyszałem też na razie, żeby komukolwiek się udało. ZApewne wykonalne jest, pytanie - ile się trzebaby użerać. Ja podziękuję :).

Co do programowalnośco Tomsa, to słusznie zauważyłeś, że jest to "w jakimś stopniu". Miałem na myśli coś, co pozwalałoby na więcej. Prawie każda stacja da się jakoś programować, ale kupa z tym roboty.
Najlepsza pod tym względem byłaby stacyjka z prockiem 6502 (ile ich zostaje po wyciągnięciu pokeyów?), bo każdy koder zna już asembler i nie musiałby się uczyć. Przy daniu jej sensownej ilości pamięci i możliwości ładowania programów z kompa, dałoby to ogromnie możliwości. Turbo? - jakie tylko się chce, bufor ścieżki? - proszę bardzo (XFka nie posiada), bufor ścieżki przy zapisie? - czemu nie (żadna stacja nie posiada), umieszczenie dosu w romie stacji? - pikuś, źródłowki dosów już mamy. Taka stacja to uproszczenie i skrócenie do maksimum wymyślania nowych rozwiązać. Z etapu rozwiązań sprzętowych ala Eniac, przechodzimy do rozwiązań programowych.

SIO2IDE jest jakimś rozwiązaniem, ale czy toto nie ubsługuje tylko atrów? (nie znam się na tym), ja miałem na myśli tradycyjną stację. POza tym, o ile wiem, nie da się go tak łatwo programować.

[ Dodano: 01.12.2004 00:00:00 ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

19

Odp: USB Cart

> O ile wiem, w XF551 nie trzeba żądnego dodatkowego hardwary podłączać. :F

To rozkrec xf551 i zobacz ile badziewia zawiera obudowa oprocz napedu, ca, ldw, 1050 - kazda atarowska stacja

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

20

Odp: USB Cart

Zawriera jeszcze elektronikę, której nie ma w kompie, a która to elektronika obsługuje LBA. :lol:

Gdyby nie ta elektronika każda atarka musiała by mieć kontrolel floppa, co w czasach jej świetności podwoiłoby jej cenę. Poza tym, to nie to badziewie decyduje o masie.


Co do programowalnośco Tomsa, to słusznie zauważyłeś, że jest to "w jakimś stopniu".

Mnie interesuje jaki to stopień i co można, a co nie można.

Nietoperek próbował wstawić inny napęd, ale o ile wiem, nie udało mu się.

A co się działo po wymianie napędu? Czy Nietoperek wsadził napęd o tej samej pojemności co oryginalny? Dla mmnie napęd od PC, to napęd od PC i żadnych różnic nie powinno być. Widać za mało się znam na grzybach. :mrgreen:

bufor ścieżki przy zapisie?

To by było kłopotliwe ze względu na ilość pamięci posiadanej przez stacje. Trzeba by tak dobrać wielkość pamięci, by przy zapisie całej dyskietki (w porywach do 1,44 MB, a nawet 2,88 MB) z najszybszą transmisją i przy najgorzej dobranym przeplocie bufor stacji się nie przepełnił. Oczywiście można od razu wrzucić 4 MB, tylko po co przepłacać. ;) Kłopotliwe, aczkolwiek nie niemożliwe.

BTW. Dla kodera poznanie nowego asemblera to pikuś. :)

[ Dodano: 02.12.2004 12:28:18 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

21

Odp: USB Cart

> Zawriera jeszcze elektronikę, której nie ma w kompie, a która to elektronika obsługuje LBA. :lol:

> Gdyby nie ta elektronika każda atarka musiała by mieć kontrolel floppa, co w czasach jej świetności podwoiłoby jej cenę. Poza tym, to nie to badziewie decyduje o masie.

:-) no wlasnie ... dlatego napisalem o sio2ide/fdd zeby na ten interfejs (oprogramowania do niego) przezucic funkcje 'elektroniki' ktorej nie ma w atari, a ktora to w czasach swietnosci a8 podwoila by cene samego komputerka ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

22

Odp: USB Cart

XXL: Wydawało mi się, że twierdzisz, że do zmiany napędu w XF potrzeba dodatkowego kilo hardwaru. O ile wiem, żadnego nie trzeba. A jeśli miałeś na myśli elektronikę w ogólności - czy SIO2IDE nie zawiera elektroniki?

Lizard Napisałem bufor ścieżki, a nie bufor dyskietki, to jednak pewna różnica. Poza tym to tylko przykład. Rzuciłem luźny pomysł. Spodoba się, albo nie. Oczywiście prościej niż konstruować nową stację (albo sio2ide) jest podłączyć atarkę kabelkiem do grzyba. Tego już można do wszystkiego zmusić. Ale miło by było mieć coś dedykowanego atarce.
Co do Tomsa - spytaj Nietoperka, ja się na elektronice raczej nie znam. Podejrzewam, że nie on jeden próbował coś z Tomsem zrobić, może się na ten temat wypowie ktoś bardziej kompetentny.

23

Odp: USB Cart

O ile wiem, w XF551 nie trzeba żądnego dodatkowego hardwary podłączać. :F

Smiem twierdzic, ze wykonanie całego SIO2IDE bedzie 2x tansze od XF551 :) Poza tym SIO2IDE czyta spokojnie FAT16 wiec mysle, ze z przystosowaniem do obslugi zwyklej stacji problemow by nie bylo.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

24

Odp: USB Cart

To może jeden kontroler obsługuje dwa napędy 3,5" nie będzie kłopotów z kopiowaniem dyskietek bo o ile wiem to dane do stacji idą tylko po kilkunastu żyłach (w każdym razie mniej niż do dysku IDE).