Temat: Atari 800 xl problem z obrazem

Cześć,

Mam problem z obrazem z mojej 800 po kablu composite. Atarynka daje obraz jakby przykryty migającym deseniem w drobną szarą szachownicę. Można podejrzeć jak to wygląda na poniższym filmiku :

Zakładam że raczej nie kabel, kupiłem gotowca, polutowałem też sam drugi kabel i efekt ten sam. Telewizor też chyba nie bo Amiga na tym samy wejściu daje piękny czysty obraz. Jakiś pomysł co to może być?

2

Odp: Atari 800 xl problem z obrazem

Sprawdź zasilacz.

Sikor umarł...

3

Odp: Atari 800 xl problem z obrazem

General_Specific napisał/a:

Telewizor też chyba nie bo Amiga na tym samy wejściu daje piękny czysty obraz.

To nie jest argument - różne kompy, różnie generowany obraz - TV może sobie z jednym radzić dobrze a z drugim nie. Paski paskami - jak dla mnie to nic specjalnego. Gorsze są te  randomowe przebarwienia. Sugerowałbym sprawdzić potencjometr od kolorów. Ale na pierwszym miejscu to co radzi Sikor bo może wystarczy użyć sprawnego, mocnego zasilacza i problem zniknie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

Odp: Atari 800 xl problem z obrazem

Zasilacz kupiłem od Lotharka. Oryginalny atari padł na amen, to był ten model zalany cały żywicą. Inny kabel (s video) może zadziałać?
Ewentualnie opcja max czyli vbxe?

Ostatnio edytowany przez General_Specific (2024-09-03 18:45:24)

5

Odp: Atari 800 xl problem z obrazem

VBXE do Atari 800?
A ten telewizor nie umie s-video tylko composite?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

6

Odp: Atari 800 xl problem z obrazem

General_Specific napisał/a:

Inny kabel (s video) może zadziałać?

Jeśli to nie jest 800XLF to S-Video bez przeróbek nie zadziała bo nie ma na złączu wszystkich sygnałów (brak Chromy).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

Odp: Atari 800 xl problem z obrazem

To jest 800xl, wersja z freddym, płyta oznaczona jako 800xlf rev3. Pokręciłem potencjometrem od kolorów i nie mogę zgubić tego migającego śnieżenia, kupię kabel svideo i sprawdze, tv ma takie wejscie.

8

Odp: Atari 800 xl problem z obrazem

To co widzisz na ekranie to zakłócenia pochodzące od sygnału chrominancji które wpływają na sygnał luminancji w dekoderze sygnału PAL w TV. Wszystko wskazuje na to że Twojemu Panasonicowi nie podoba się sygnał "composite" z Atari (nie spełnia on standardów TV dotyczących poziomu sygnałów wizyjnych) ... wszystko wskazuje na to że cyfrowy dekoder w środku Panasonic nie radzi sobie ze złożonym sygnałem wizji który wychodzi z Atari. Ja bym podłączył sobie to po S-VIDEO, ale tutaj też możesz napotkać na problem który ja miałem np. z monitorem LG Flatron Wide M228WA, a inni ludzie mieli problem z innymi monitorami, lektura do poczytania tutaj:

1) LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video
2) Atrari 65XE i Monitor LG Flatron M1921TA

TLDR:  Moja rada to podłaczenie po S-VIDEO kablem z kondensatorem 22pF w szeregu z sygnałem chrominancji. Jeżeli Twoje 800XL nie posiada sygnału chrominancji w gnieździe monitorowym, trzeba by dokonać przeróbki aby taki sygnał się tam pojawił.

Jest jeszcze jedna trochę "szalona" metoda... Jeżeli masz gdzieś jakiś magnetowid z wejściami composite przepuść sygnał przez niego... układy przetwarzania sygnału video z VCR-a mają masę automatyki w tym AGC więc zrobią sobie normalizację sygnału do standardu PAL i LCD TV taki sygnał przetworzony przez VCR powinien już poprawnie interpretować. Niektórzy używali do tego celu kamer DV, które potrafiły zrobić to samo. Ale to już jest sztuka dla sztuki i można to nazwać "przerostem formy nad treścią" ;-)

Odp: Atari 800 xl problem z obrazem

Sprawdzę jak radzicie z kablem s-video. Jak nie pójdzie będę kombinował dalej. Wsadzenie do środka VBXE i podpięcie tego po RGB rozumiem rozwiązałoby problem?

10

Odp: Atari 800 xl problem z obrazem

Obchodziłoby problem. Bo o ile te pionowe paski można uznać za ficzer, to te pływające przebarwienia już niekoniecznie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Atari 800 xl problem z obrazem

Sprawdź wykonanie poprawek opisanych na dereatari.

Ostatnio edytowany przez jer (2024-09-05 12:14:17)

12

Odp: Atari 800 xl problem z obrazem

Jer ... cyber_folks pokazują "404...Ojej!"

13

Odp: Atari 800 xl problem z obrazem

DeReAtari

ps) problemem prawdopodobnie jet nazwa katalogu (duże litery) i jeżeli nie podasz po nazwie katalogu index.html to przeglądarka (przynajmniej FireFox) "normalizuje" link do małych liter, stąd problem.

14

Odp: Atari 800 xl problem z obrazem

Poprawiłem link. Rzeczywiście chodziło o wielkość liter.

Ostatnio edytowany przez jer (2024-09-05 17:40:47)