1,101

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

w ramach ogarniania mocno zaległych spraw, tym razem cartridge który zrzucony był dość dawno temu, jednak z różnych powodów nie miałem jak teg ogarnąć wcześniej, więc teraz nadrabiam zaległości. Jest to cart przeznaczony dla Turbo 2001 (znany również pod nazwą Turbo 2000F). Cart dość typowy jeżeli chodzi o zawartość pamięci EPROM i konstrukcje z identyczną zawartością EPROM były już opisywane w tym wątku, jednak z historyczno-archiwizacyjnego punktu widzenia wrzucam zdjęcia i zawartość pamięci EPROM.

Zawartość EPROM: "Turbo 2001 - k.J Studio", a skróty SHA256 obu plików to:

a53c4d4cb71671dabd1fc0357c17a1eb06f2272dcab5ded4fba2da597349f838  kacper_t2k1.2kB.bin
71535bea8383f1521486589fbc783506f4620d3e7524f10fae818737870a8415  kacper_t2k1.8kB.bin

Uwaga! Załączam archiwum w którym znajduje się zarówno plik o rozmiarze 8K  (dump obszaru $A000-$BFFF), jak i wersję o rozmiarze 2kB. Na płytce drukowanej znajduje się pamięć EPROM 2716, a więc taka o rozmiarze 2K, zatem dodaję również plik zawierający tylko owe 2kB, a plik o rozmiarze 8kB to po prostu 4 razy powtórzony 2kB obraz. Załączenie 8KB obrazu ułatwia uruchomienie tego chociażby pod emulatorem.

Po uruchomieniu carta możemy zobaczyć:
http://seban.pigwa.net/kacper/turbo_2k1_cart/kacper_t2k1.gif

Co mogę jeszcze dodać? Że cart po uruchomieniu przepisuje się w dolny obszar pamięci i wykorzystuje lokacje $0700-$199D (łącznie z 3kB buforem na rekord danych) i własnie tak ustawione zostaje MEMLO, a więc można za pomocą tej wersji ładować gry/programy ładujące nie niżej niż $199D. Nie jest wykorzystywana pamięć od OS-ROM, zatem wszelakie programy które ją wykorzystują nie będą miały problemu z działaniem.

Schemat cartridge jest tożsamy typowym cartridge dla KSO Turbo 2000, chociażby takim który był opisany w tym poście: KSO Turbo 2000 Cartridge. Płytka drukowana jest sygnowana przez "k.J. Studio" - prawdę mówiąc nie widziałem chyba nic wcześniej z takimi oznaczeniami. Jeżeli ktoś wie z jakiego regionu Polski mogą pochodzić, proszę o informacje. To chyba wszystko co mogę mieć do powiedzenia na temat tego carta, pozostaje tylko prezentacja zdjęć samego carta i jego wnętrza:

Sam cartridge prezentuje się tak:
http://seban.pigwa.net/kacper/turbo_2k1_cart/photos/kacper_t2k1_cart.jpg

"dolna" strona PCB:
http://seban.pigwa.net/kacper/turbo_2k1_cart/photos/kacper_t2k1_cart._pcb_bot.jpg

"górna" strona PCB:
http://seban.pigwa.net/kacper/turbo_2k1_cart/photos/kacper_t2k1_cart._pcb_top.jpg

ps) Kacper dzięki za udostępnienie tego egzemplarza!

Ostatnio edytowany przez seban (2024-06-19 09:38:48)

1,102

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Zestaw łódzkiego studia Empex numer 22 w systemie Turbo UM

W zipie zawartość plików jako XEX.
Dorzucam szablon etykiety - oryginalnie wydrukowana na białym papierze

Kilka słów wyjaśnienia:

1) loaderum.atr - plik z loaderem UM w formie BOOT, uruchamiamy z sio2pc/sio2sd/avg carta, załaduje nam się DOS II+D, wydajemy polecenie cop loader*.*,c: po wczytaniu do bufora DOS pokaże komunikat TO i będzie czekał na wciśnięcie klawisza RETURN, podłączamy wtedy magnetofon ustawiamy czystą taśmę na wskazaniu licznika 003, naciskamy play+rec i dopiero wtedy w dosie wciskamy Return, nastąpi zapis loadera turbo UM w normalu na taśme.  Po skończeniu przesuwamy taśmę na stan licznika 019.

2. Najlepiej z poziomu AVG Carta uruchamiamy plik CTSE Empex Strona A.xex, wciskamy w magnetofonie PLAY+REC a następnie na Atari klawisz START... rozpocznie się nagrywanie 16 pozycji w systemie Turbo UM na pierwszej stronie taśmy.

3. Dla drugiej strony powtarzamy kroki 1-2 ale z AVG uruchamiamy plik CTSE Empex Strona B.xex

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2024-07-07 12:32:54)

Post's attachments

CTSE_Empex22_strona_A.xex 439.94 kb, liczba pobrań: 4 (od 2024-07-06) 

CTSE_Empex22_strona_B.xex 323.48 kb, liczba pobrań: 2 (od 2024-07-06) 

loaderum.atr 179.64 kb, liczba pobrań: 4 (od 2024-07-06) 

Zestaw 22 Empex Turbo UM.zip 420.38 kb, liczba pobrań: 2 (od 2024-07-06) 

Zestaw22 empex_gotowy.pdf 159.46 kb, liczba pobrań: 2 (od 2024-07-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,103

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Kolejny zestaw łódzkiego studia Empex, tym razem numer 12 w systemie Turbo UM.

Standardowo okładka była wydrukowana na różowym papierze..

1. Loader um nagrywamy w analogiczny sposób jak przy zestawie 22.
2. Archiwum zip, zawiera wersję XEX pozycji wchodzących w skład tego zestawu
3. CTSE_Empex_12_strona_A - uruchamiamy z AVG i nagrywamy analogicznie od stanu licznika 020 (zostanie na kasecie nagrane 13 pozycji ze strony A)
4. CTSE_Empex_12_strona_B - uruchamiamy z AVG i nagrywamy analogicznie od stanu licznika 020 (zostanie na kasecie nagrane 15 pozycji ze strony B)

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2024-07-07 12:25:57)

Post's attachments

CTSE_Empex12_strona_A.xex 363.9 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-07-07) 

CTSE_Empex12_strona_B.xex 367.05 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-07-07) 

loaderum.atr 179.64 kb, liczba pobrań: 2 (od 2024-07-07) 

Zestaw12 empex_gotowy.pdf 226.81 kb, liczba pobrań: 6 (od 2024-07-07) 

Zestaw12_Empex_pliki_XEX.zip 436.31 kb, liczba pobrań: 5 (od 2024-07-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,104

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Mam jeszcze prawie całą zawartość zestawu 9 firmy Empex - niestety zdjęcie kasety, którym dysponuję jest na tyle słabej jakości, że nie jestem w stanie odszyfrować 3 pozycji ze strony B.

Zestaw 9 Turbo AST/ATT/UM firmy Empex Łódź

Dlatego na ten moment dorzucam zestaw oprogramowania:
- komplet  ze strony A
- zawartość strony B, bez 3 pozycji, których nie jestem w stanie odczytać ze zdjęcia
- spreparowaną okładkę na to co udało się z tego zestawu odzyskać, celowo trzy nieznane pozycje przesunąłem na koniec
- przygotowane dwa pliki CTSE do wygenerowania dla chętnych tego zestawu przy pomocy AVG/SIDE/SIO2IDE

Przed uruchomieniem CTSE należy w normalu nagrać sobie najpierw loader dla turbo UM.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2024-07-28 18:32:36)

Post's attachments

CTSE_Empex09_Strona_A.xex 383.64 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-07-28) 

CTSE_Empex09_Strona_B.xex 228.04 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Empex_Zestaw09_Strona_A.zip 213.38 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Empex_Zestaw09_Strona_b.zip 106.95 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

empex_zestaw9!.jpg 30.02 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Zestaw9 empex_GOTOWY_brak_3tytulow.pdf 160.34 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Zestaw9 empex_robiony_brak_3tytulow_ORG.pdf 160.23 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Zestaw9 empex_robiony_brak_3tytulow_ORG.pdf 160.23 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Zestaw9 empex_robiony_brak_4tytulow.pdf 160.02 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,105

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@Piguła W 2020 r. na KWASI'e w Łodzi był człowiek, który mówił, że ma całą masę oryginalnych wkładek do kaset z turbo UM ale nie wiem czy chodziło o kasety z UM na ul.Żwirki 16 czy te z EMPEX'u z Centralu.
Nie wiem kto to był i czy bywa tu na forum.

PS.
Pamiętam, że zabrał publicznie głos i zachwalał książkę (klimat książki) TDC-a.
:-)

Ostatnio edytowany przez Pawex (2024-07-11 18:53:05)

1,106

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@Pawex, pewnie Ci chodzi o Galtrona, zakładał z kolegą (nadal zakłada) turbo UM, więc pewnie o te mu chodziło. Na YT chyba zapis rozmowy jest (czy na innym Vimeo).

Sikor umarł...

1,107

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Jak wyglądały zestawy oprogramowania z ulicy Żwirki nie mam pojęcia. Wiem jedynie jak wyglądała kaseta z softem do Ram-Carta, bo dwie sztuki mam w swojej kolekcji. Firma Empex jako adres miała podaną ulicę Mochnackiego. Ich zestawy były sprzedawane na pewno w Centralu w Łodzi oraz SDH'u w Pabianicach. Zestawy, które próbuje uratować od zapomnienia nie mają w ogóle związku z firmą UM z Łodzi, jedyny element styku to format turbo ;)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,108

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@Sikor Nie, nie chodzi mi o Galtrona. On tam był jako prelegent, a ta osoba, która mówiła, że ma te wkładki był jako słuchacz.

@Piguła Właśnie chciałem Cię zapytać czy masz może jakieś fotki tych kaset/zestawów co były sprzedawane w siedzibie UM na ul. Żwirki 16 no ale wychodzi na to, że chyba nie.
:-)

PS.
Może Galtron ma jakieś kasety/wkładki z UM to mógłby tu wrzucić fotki.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2024-07-11 20:02:36)

1,109

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

To był KWAS#19, który miał miejsce w Łodzi, materiał z firmą UM jest już jednak niedostępny.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,110

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Przypomniałem sobie, że kilka lat temu była na allegro aukcja, której nie wygrałem ale zapisałem sobie z niej fotki.
Tam były kasety w turbo UM.
Udało mi się te fotki odnaleźć.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11808&preview.jpg
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11807&preview.jpg

Ostatnio edytowany przez Pawex (2024-07-11 21:28:07)

Post's attachments

Atari_UM_kasety.jpg 249.05 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Atari_UM_kasety_.jpg 183.35 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

1,111

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

To 14 zestawów w wariancie, którego nie znałem (jeżeli chodzi o szate graficzną). Bardzo dobre zdjęcie, wszystko czytelne więc całość łącznie z okładkami jest do odtworzenia.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,112

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Ja się zastanawiam czy to właśnie nie są zestawy sprzedawane w siedzibie UM na ul. Żwirki 16.

1,113

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Pytałem Nostiego na LostParty, czy czasem kiedyś nie kupił jakiegoś zestawu na Żwirki... niestety zaopatrywał się w soft gdzie indziej. Namierzyłem na youtubie jeszcze jednego użytkownika z turbo UM... wiec możliwe, że uda się ocalić od zapomnienia jeszcze pare innych zestawów. Bo na filmie prezentowany był zestaw 24

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2024-07-14 16:39:00)

Post's attachments

Screenshot_20240711-195333_YouTube.jpg 292.38 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,114

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Bardzo dobra robota z tym archiwizowaniem kaset Empex.

1,115

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Odpisała mi osoba, u której na filmie w serwisie Youtube zauważyłem zestaw 24 wspomniany w poście 1113. Otrzymałem zdjęcie z prezentacją jego kaset w turbo UM i na 100% jest to zestaw Empexu. Ponieważ w jego kolekcji znajduje się jeszcze zestaw 5, który pokrywa się w 100% z zestawem, który udostępniałem już w tym wątku.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2024-07-15 19:31:06)

Post's attachments

IMG_20240715_183536bb.jpg 833.18 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,116

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

:)

Ostatnio edytowany przez Youri (2024-08-11 21:49:42)

Post's attachments

Blizzard Turbo - Lotus IV by ST.jpg 455.65 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-08-11) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

1,117

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban, konstruuję interfejs Blizzard Turbo, żeby wykorzystać go w mikrokomputerkach opartych na mikrokontrolerach i w jednym na czystych TTL-ach.
Generalnie będzie pobierał sygnał ze smartfona, ale chciałbym, żeby był na tyle uniwersalny, żeby radził sobie również ze zniekszałconym sygnałem z kasety.
Jako wzór wziąłem zamieszczony dwa lata temu przez Ciebie plik:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/b … 20T20.flac

W pliku widać załamanie zaraz po zakończeniu synchronizacji (zrzut 1):
PunBB bbcode Zrzut1

Układ radzi sobie z tym załamaniem (zrzut 2). Na razie tylko w symulacji. Jak wrócę z wakacji, wykonam i przetestuję go w realu.

PunBB bbcode Zrzut2


Dzięki Ci za ogrom włożonej pracy. Jak widzisz, może ona również przydać się w projektach nie związanych z Atari.

(Poniżej załączone obrazki. Nie chciałem ich kasować, bo nie wiedziałem czy nie znikną z tekstu)

Ostatnio edytowany przez adi (2024-09-06 01:13:12)

Post's attachments

Zrzut1.png 5.33 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-09-05) 

Zrzut2.png 28.92 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-09-05) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

1,118

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Zacząłem liczyć długości impulsów wygenerowane w symulacji.
Zaczęły mi wychodzić: 160ms, 250ms, 260ms, 175ms, 275ms.
Sprawdziłem w Atariki i jakież było moje zdziwienie, że to prawidłowe czasy dla Turbo Blizzard.
Cały czas myślałem, że w Blizzardzie, tak samo jak w Turbo 2000, impuls zera jest dwa razy krótszy od impulsu jedynki.
A tu niespodzianka: proporcja jest jak 2 do 3.
To tłumaczy podatność Blizzarda na zakłócenia.
Oczywiście 165ms wobec 250ms Turbo 2000 też robi swoje (pasmo przenoszenia magnetofonu).

Ostatnio edytowany przez adi (2024-09-06 01:12:12)

1,119

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Ja u siebie znalazłem takie kasety magnetofonowe . To chyba jakiś lokalny sprzedawca robił w epoce.

Post's attachments

686CD06E-7C03-4760-B1B8-00F873E9A4FC_1_102_o_Easy-Resize.com.jpg 238.4 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

8EE05D2F-B62C-4F24-81D0-BB3135AB144C_Easy-Resize.com.jpg 241.62 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

98D6BA0F-B9E9-471F-A802-FEBFCB0DE5F1_Easy-Resize.com.jpg 241.61 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

1,120

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@adi: super widzieć że komuś chce się walczyć jeszcze z takimi tematami! Ja ostatnio niestety mało czasu mam aby pchnąć kolejne sprawy do przodu, a kolejka jest spora. Mam nadzieję że wkrótce jednak zacznę w końcu uzupełniać tej wątek o kolejne wpisy! Tymczasem dziękuję za Twój wkład! Każde eksperymenty, każdy projekt, każdy pomysł które są publicznie dostępne są dobre dla społeczności. To może inspirować innych jak i również motywować do dalszej pracy! Dzięki że Ci się chce!

@kismet75: dzięki za foty... fajnie widzieć kolejne relikty z przeszłości, w końcu to kolejny kawałek historii związany komputerami Atari w Polsce! Dzięki!

@piguła: dzięki za nieustanną i cierpliwą walkę z kasetami i przetwarzaniem wszystkiego! Z EMPEX-em to wykonujesz kawał roboty!