Candle napisał/a:Simus, wszystkie FPGA sa wykonane w technologi SRAM z prostej przyczyny - flash nie wyrobi, ale - niektore maja na pokladzie flash i przepisuja przy boocie
Nie jestem wprawdzie specjalistą-technologiem produkcji FPGA, ale według mojej wiedzy nie wszystkie FPGA mają strukturę wykonaną w technologii SRAM. Z prostych przyczyn. Po pierwsze - układy bazujące na SRAM są wrażliwe na szybkie neutrony, które mogą zmienić zawartość komórki pamięci, a więc uszkodzić zaprogramowaną strukturę. Po drugie - układy bazujące na SRAM mają niski poziom bezpieczeństwa informatycznego, a złamanie takiej struktury jest kwestią godzin. W niektórych zastosowaniach jest to dyskwalifikujące. Jeśli więc piszę, że układ jest wykonany w technologii FLASH, to mam na myśli strukturę logiczną. Ale to faktycznie mało istotne.
ep1k50 ma 50k le a nie bramek - nie wiem jak sie to ma do przeliczenia na bramki.
Przeliczanie wielkości układu na bramki jest tylko pewną umowną formą reprezentacji ich wielkości, a bardziej istotna jest liczba większych tzw. elementów logicznych, z których budowana jest struktura. EP1K50 według danych katalogowych ma 199k "bramek systemowych" lub 2880 elementów logicznych. Układ, o którym ja pisałem, ma 250k "bramek systemowych" lub ponad 6000 elementów logicznych.
bo pewnie o czyms takim mowisz ma ta wade, ze skomplikowalo by uklad, bo wymaga calkowitego buforowania sygnalow z atarki (3.3V max)
Nie chodzi o ten układ, a buforowanie sygnałów (choć jego obwody I/O także są zasilane napięciem 3,3V) nie jest wcale konieczne. Standard TTL wymaga UoHmin=2,8V, więc 3,3V w zupełności wystarcza. W drugą stronę istnieją mechanizmy zabezpieczające wejścia FPGA przed zbyt wysokim napięciem. Nie ma się czym specjalnie przejmować.
poza tym ep1k50 nie pracuje do 21mhz, tylko tez pewnie do 300, acz - routing jest juz tak skomplikowany i przez to malo optymalny, ze niektore sciezki sygnalowe moga pracowac tylko do 21mhz - nie ma zadnej gwarancji ze xc3 pojdzie wyzej
Może i nie ma takiej gwarancji, jeśli chodzi o xc3, ale to nie to. W układzie, o którym piszę, da się zaimplementować core 8051, które będzie chodziło z cyklem maszynowym 1/1 przy częstotliwości 300MHz. Układ jest więc raczej szybki.
a na koniec - electron ma serdecznie dosc vbxe jako takiej i chetnie by porobil cos innego ;)
O, widzisz. I to jest dopiero zła wiadomość. Pytanie - ile kratek piwa trzeba, żeby ją poprawić? ;-) Z bezpośrednim wyjściem do monitora w standardzie VGA VBXE byłby jakby trochę kompletniejszy. :-)
Ceterum censeo Germaniam esse delendam.