26 Ostatnio edytowany przez cavox (2009-08-15 08:35:52)

Rastan napisał/a:

Informacje o tym, że plansza tytułowa w Giana Sisters jest w 320x400 w Hamie jest właśnie z tego filmu.
Natomiast ze swojej strony przypominam sobie, że na real Amidze oraz monitorze (Commodorowskim) również plansza migała.

bo była w przeplocie (interlace) tak jak obraz w TV.  Jeżeli obrazek bedzie na przykład w TRYBIE 320x256 w Hamie to nie bedzie juz migał
Jeżeli tego nie zrozumiesz to juz nie wiem....     
Tutaj zapodaje nastepny cytat:

"Przeplot stosują wszystkie tradycyjne standardy nadawania obrazu telewizyjnego (PAL, SECAM, NTSC), oraz jest używany w niektórych trybach graficznych w niektórych monitorach. Stosowanie przeplotu zostało zapoczątkowane w latach 20. XX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze odbiorniki telewizyjne. Ówczesna technika wymusiła wprowadzanie przeplotu, gdyż wyświetlanie obrazu z częstotliwością stosowaną w kinach (24 obrazów na sekundę) wywoływało duże migotanie obrazu. Postanowiono w celu zmniejszenia efektu migotania fragmentów obrazu oraz w celu uproszczenia elementów synchronizacji nadawać obraz z częstotliwością napięcia w sieci energetycznej (w Europie 50 Hz). W tamtych czasach potrafiono już analizować dokładnie obraz, lecz nadawanie dużej liczby linii powodowało zwiększenie częstotliwości odchylania poziomego oraz pasma sygnału obrazu. Aby temu zaradzić postanowiono, że zamiast wyświetlać całą ramkę, w tym samym czasie można wyświetlić dwa półobrazy."

Raz na zawsze musicie zakodować sobie ze interlace w przypadku amigi nie jest odpowiedzialny za liczbe wyświetlanych kolorów ale za rozdzielczość.


PS. Tryby graficzne amigi 500 to 320*256, 320*512, 640*256, 640*512.   Plansza może być wykonana w jakieś tam dowolnej rozdzielczości ale bedzie ZAWSZE wyświetlana w ktorymś z tych TRYBÓW GRAFICZNYCH.  A jeżeli chcesz sobie sprawdzić to podłącz sobie do amigi monitor od PC (oczywiście przez scandoubler) odpal sobie giane i zobaczysz ze nic nie bedzie Ci migać :P   ehhhhhhh

27

Kolego to co piszesz to jest prawda, ale zgodnie z dokumentacją Amigi istnieje coś takiego jak HAM Intelace:

PAL:
...
Hold&Modify (HAM) 320x256
Hold&Modify Interlace 320x512
...

NTSC:
...
Hold&Modify 320x200
Hold&Modify Interlace 320x400
...

"Pamiętaj, że być dobrym obywatelem to znaczy nie mieć kłopotów, a nie będziesz ich miał jeżeli nie będziesz kłopotem dla innych."

28

tak ale Ham i interlace odpowiadają za coś zgoła innego :-)  Ham za ilośc wyświetlanych kolorów a interlace (przeplot) za liczbe wyświtlanych linii. Pewnie przy Ham8 na A1200 interlace miałby znaczenie bo mozna by było upchnać wiecej kolorow na ekranie, ale nawet przy 320*256 upchniesz 81920 kolorw co spokojnie wystarczy dla 4096 ktore jest w stanie wygenerowac A500 w trybie Ham. Tak wieć interlace niema wpływu na ilość wyświetlanych kolorów. :-)

Pozdrawiam

29

Wszystko się zgadza.
Nikt nie twierdził tutaj, że Interlace ma wpływ na liczbę wyświetlanych kolorów (na to ma wpływ tryb HAM).

"Pamiętaj, że być dobrym obywatelem to znaczy nie mieć kłopotów, a nie będziesz ich miał jeżeli nie będziesz kłopotem dla innych."

30

Rastan napisał/a:

Wszystko się zgadza.
Nikt nie twierdził tutaj, że Interlace ma wpływ na liczbę wyświetlanych kolorów (na to ma wpływ tryb HAM).

:-)   Przeczytaj dokładnie swój post datowany na 2008-01-27 17:03:18

Rastan napisał/a:

...W Gianie Sisters plansza tytułowa jest w trybie HAM - a zatem jest to tryb migający...

31

Może nie było to zbyt precyzyjne sformuowanie, ale generalnie chodziło mi o tryb HAM Interlace 320x400.

"Pamiętaj, że być dobrym obywatelem to znaczy nie mieć kłopotów, a nie będziesz ich miał jeżeli nie będziesz kłopotem dla innych."

32

Co do dzwięku no faktem jest że Paula Amigi sprzętowo radziła sobie z odtwarzaniem Mod-a 4 kanałowego bez obciążania CPU ale zapomniano tu dodać jednej bardzo istotnej rzeczy w STE jest możliwość płynnej regulacji barwy dzwięku i efekt przy słuchaniu muzyki na Atari przebija Amigę jakość jest lepsza oczywiście pomijam też fakt że  STE potrafi generować dzwięk w 50Hz a Amiga ...... No włąśnie i dzięki temu jakość dzwięku na Atari jest dużo lepsza niż w Amidze . Pamiętać trzeba też o tym że Atari prócz przetworników posiada też generator 3 kanałowy Yamaha przy odpowiednim mixowaniu C/A z Yam można uzyskać niesamowite efekty których Amiga po prostu z siebie nie wydobędzie .

Pozdrowienia for ALL

ATARI 800XL/65XE/800XE/520STm/Mega2/520STe/FALCON 030 14MB RAM Roland MT32 i wiele innych zabawek :)

33

glowas11 napisał/a:

można uzyskać niesamowite efekty których Amiga po prostu z siebie nie wydobędzie

bzdura.

gep/lamers^dial