1

W kompie jest Q-meg, SDX 4.22, KMK z Biosem 1.0, Stereo i Covox, 1MB.

Po DIR mam tylko szybkie pierdzenie zamiast odczytu. Pod Q-meg, SDX i bez nich.
Pokey działa, sprawdzone na demach odczytanych z HDD.
Czyli HDD, Stereo, 1MB jest ok.

Co szwankuje?

2

Mam takiego Pokeya,  dzwiek dziala, wszystko jest ok oprocz odczytu danych z portu SIO wiec moze jednak podstawowy pokey jest uszkodzony?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

3

Zaxon ma rację, padło ci SIO w Pokey'u, też miałem taki przypadek. Nie wiem, jak u ciebie, ale u mnie podejrzewam SIO2PC jako sprawcę.

KMK
? HEX$(6670358)

4

Szczególnie łącznie "na ciepło" ataryny z PC może coś spartolić. Chociaż w tym wypadku można próbować zamienić pokeye miejscami. A poza sugerowałbym, aby masa atarki i innych urządzeń podłączanych do sieci (wzmacniacze, monitory, pecety) była wspólna.

5 Ostatnio edytowany przez pajero (2008-09-12 21:41:35)

To wręcz straszne. Ja ciągle manipuluje na wtyczce SIO, testując AKI-Stereo. Oczywiście na włączonym Atarku. Moje Sio2PC jest zrobione na wspólnej masie Atari - PC wg schematu:

http://atariki.krap.pl/images/4/42/Sio2pc-a.gif

A brak IO powstał na kompie TeBe, przed podłączeniem jego Sio2PC. Toretycznie. Bo miałem te Atarkę u siebie, potem był transport.... więc bywa różnie.
Sprawdzę czy tam jest wspólna masa. Potem przelutuje POKEYe. Ale łatwo nie będzie:

http://www.fothost.pl/upload/08/37/0525748e.jpg

6

Zamowilem kolejna partie pokey w mike arcade, jak bardzo potrzebujesz to daj znac. Swojego upalilem gdy robilem eksperymenty z podlaczaniem mp3, na szczescie nadal nadaje sie do stereo.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

7 Ostatnio edytowany przez macgyver (2008-09-13 18:33:32)

Pisząc o masie miałem na myśli połączenie mas obu urządzeń - teraz wkładając wtyczkę łączysz masę w tym samym momencie, albo nawet później niż linię sygnałową (zależy które piny wtyczki najpierw wepniesz). Atari standardowo ma separowane zasilanie, natomiast masa PC ma zero "z bolca wtyczki", w takiej sytuacji masa atarki może mieć różny potencjał od masy PC jest zawsze większe ryzyko "sfajczenia czegoś" przy podłączaniu "na ciepło".

Doświadczenie w postaci jednego zjaranego Falcona bardzo mnie "uwrażliwiło" na te sprawy ;)

8

Serio, masa z bolca gniazka na ścianie (jak i pralki) to masa na HDD, CD-ROM i procek ?

9

nie.

10 Ostatnio edytowany przez macgyver (2008-09-14 15:23:03)

mikey: sprawdzałeś, czy tradycyjnie negujesz dla zasady? :P

Weźcie w łapki omomierz i jakiegoś (odłączonego oczywiście od wszelkich źródeł zasilania, ethernet-ów, monitorów itp) PeCeta i sprawdźcie kolejno przejścia/oporność między: wtyczka zasilająca (linia "bolca") - chassis/obudowa, obudowa/chassis - pin 5 (masa) złącza COM,  obudwa/chassis - masa we wtyczce LPT, obudowa/chassis - masa z wtyczki zasilania do cd-romów/hdd.

Na podstawie powyższych wskazań proponuję wyciągnąć wnioski ;)

Oczywiście zawsze możecie założyć, że PeCety, w których to sprawdzałem to wyjątki na skalę światową i akurat ich skupisko na przestrzeni lat trafiło do Olsztyna :D

11

sranie w banie.
idac twoim tokiem rozumowania komputer podlaczony do gniazdka bez bolca nie powinien miec masy.

12 Ostatnio edytowany przez jer (2008-09-14 18:43:53)

Sprawa jest prosta. W instalacji elektrycznej z zerowaniem do gniazdka dochodzą dwa przewody: faza i zero. W gniazdku zero podłączone jest do jednej dziurki i bolca. Przewód zasilający ma 3 końcówki połączone z przewodami koloru niebieskiego, brązowego (lub czarnego) i żółto-zielonego. Z bolca w gniazdku przewód żółto-ziekony w zasilaczu pecetowym zawsze jest połączony z jego obudową, a tę przykręca się do obudowy komputera. Wewnątrz zasilacza miejsce przylutowania grupy czarnych przewodów (masy) również jest połączone z obudową zasilacza. masa zasilania jest więc masą komputera.
Inaczej ma się sprawa w Atarynce. Zasilana jest ona przez transformator, który separuję masę komputera od zera instalacji domowej, bo wtyczka zasilacza jest tylko dwubiegunowa. Zasilacze te mają tzw. podwójną izolację (onaczaną przez dwa kwadraty jeden wewnątrz drugiego). Masa atarynki sprowadzona zostaje do masy peceta poprzez przewód z nim łączący (np. SIO2PC). W przypadku podłączenia do TV przez przewód antenowy masy TV i atarynki są rozdzielone (bo obwód wejściowy TV nie ma galwanicznego połączenia z chassis) , łączą się dopiero przez przewód monitorowy. Podłączanie na gorąco do peceta może uszkodzić komputer (atarynkę).

Mikey: trzeba odróżnić masę od zerowania masy. Pecet zasilany z gniazdka bez bolca będzie miał masę, ale zmierz napięcie między nią i np. kaloryferem. Zdziwisz się...

13 Ostatnio edytowany przez zaxon (2008-09-14 18:48:28)

Yyyyy, wtyczka z bolcem to uziemienie .Atari jest zasilane przez zasilacz i odseparowane galwanicznie od sieci wiec blachy w srodku sa podlaczone do minusa zasilacza . PC obudowe moze miec podlaczona do bolca uziemiajacego we wtyczce sieciowej i stad biora sie roznice potencjalow miedzy blachami. Szczegolnie ze wiekszosc instalacji elektrycznych w Polsce wola o pomste do nieba i uziemienie wogole nie wystepuje lub jest podlaczone do przewodu neutralnego.

O masz, napisalem to samo co Jer.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

14 Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2008-09-15 05:59:13)

Ty tak zaxon na zerowanie ochronne nie psiocz, bo niejednej osobie życie uratowało ;)

wszystkie trzy strony świata

15

Nie należy mylić zerowania z uziemieniem. Przepisy BHP zabraniają instalowania w jednym pomieszczeniu urządzeń z zerowaną masą wraz z urządzeniami uziemianymi.
Niemniej faktem jest, że przewód zerowy jest uziemiony, ale w rozdzielni, przy transformatorze.

16

w starszych domach gdy nie było nic robione z instalacją normalna rzecz że niema uziemienia, tylko bolec podłączony jest do zera. Też tak mam bo obudowa PCta bez tego zerowania w gniazdku kopała i to całkiem nieźle.

17

WYPADA zakończyć ten topic jakimś pozytywem :)

Faktycznie, w dolnym pokeyu jest zwolona część odpowiedzialna za SIO. Choć 4 kanały świetnie grały, to transmisji przez SIO nie było. Górny Pokey okazał się całkowicie sprawny - wystarczyło je podmienić.

Tak więc, uwaga co podłączacie pod port SIO. Grzyby potrafią szkodzić....

PS. Tylko cicho sza - nic nie mówcie właścicielowi atarki (TeBe) - jak go odwiedzę to będzie miał niespodziankę :)

http://www.fothost.pl/upload/08/45/611b343b.jpg

18

:)

nie jestem pewien, ale może moje zabawy z SIO2PC i próba przesyłania przez COM PC-ta do Pokey-a danych z szybkością 115200 i 128000 coś nabroiły ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

19

No i z niespodzianki nici...

Może to Sio2PC nabroiło, może brak uziemienia w PC, może to ja coś popsułem.... teraz to możemy tylko dumać. Ale jeśli faktycznie nie masz zerowania gniazdka to to może być przyczyna....

20

Po prostu przy włączonym Ataraku i włączonym PC nie podłączaj kabla łączącego i będzie dobrze.

21 Ostatnio edytowany przez tebe (2008-11-05 23:25:51)

na pewno podłączałem SIO2PC przy włączonym PC, tak że trzeba jednak uważać bardziej

jakie to szczęście że Pajero podjął się przebrnięcia przez kabelki Pasia i podmienił Pokeya :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

22

Napiszę o dziwnej awarii POKEYa w innym kompie.

Pokey czyta TOMS 720, CA-2001, IO-board i kabel do PC  (normal i turbo)
Są 4 kanały - dzwięk jest.
Niby OK, ale podpięte Sio2SD v1 lub v2 (ls245) nie chce komunikować.

Wymiana POKEYa pomogła.

Winowajcą jest pewnie kabel Sio2PC na 1489. Bo obecnie sam nie działa.