Takie coś znalazłem w jednym z magnetów.
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
VIII. Basque Tournament of Atari 2600 Kolejna relacja, wśród otrzymywanych od naszego przyjaciela Egoitza z Kraju Basków.
atari.area forum » Sprzęt - 8bit » AST Turbo Cartridge
Strony Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Takie coś znalazłem w jednym z magnetów.
Hej!
Na pewno nie jest to to samo co pa PET w swoim magnetofonie. A jakiś dodatkowy kabel opleciony wokół oryginalnego?
To na pierwszy rzut oka wygląda mi na Turbo Blizzarda. Jeden scalak to będzie 7400, drugi to zapewne UL1321 lub jakiś inny wzmacniacz. Tranzystory... jeden najpewniej na wyjściu dający wyjście otwarty kolektor, drugi tranzystor negować będzie jeden z sygnałów, bo bramek w 7400 jest tylko 4 a potrzeba ich 5.
A jakiś dodatkowy kabel opleciony wokół oryginalnego?
Nie ma, chyba, że jest niewidoczny :)
To na pierwszy rzut oka wygląda mi na Turbo Blizzarda. Jeden scalak to będzie 7400, drugi to zapewne UL1321 lub jakiś inny wzmacniacz. Tranzystory... jeden najpewniej na wyjściu dający wyjście otwarty kolektor, drugi tranzystor negować będzie jeden z sygnałów, bo bramek w 7400 jest tylko 4 a potrzeba ich 5.
A tak miałem napisać iż zaraz przyjdzie Zenon i powie iż to Turbo Blizzard :D
Dely a ile kabli wychodzi z tego twojego oryginalnego kabla? :D
Podobno Blizzard jest zgodny z AST, Zenon, czy to prawda i czy można używac z tym magnetem bezproblemowo toolsów (mam na myśli carty) z AST?
Dely a ile kabli wychodzi z tego twojego oryginalnego kabla?
Czerwony, zielony, biały, szary, czarny i niebiewski :) Podesłac go do analizy? Czy może najpierw jakieś foty konkretnych miejsc?
Hej!
Czyli masz 6 standardowych kabli. Do analizy jak najbardziej to dopiero jak skończę z AST od PET-a i oddam mu magnetofon i cart :) Wtedy zgłoszę się po twój sprzęt :) hahah :)
UPDATE:
Podobno Blizzard jest zgodny z AST, Zenon, czy to prawda i czy można używac z tym magnetem bezproblemowo toolsów (mam na myśli carty) z AST?
O ile w AST linia "command" z gniazda SIO służy do zapisu danych i przełączenia interface w magnetofonie na turbo/normal, o tyle nie wiem jak to jest realizowane w przypadku Blizzard, ale na 100% Blizzard nie wykorzystuje linii "command" chyba przełącza interface normal/turbo przy pomocy bezpośredniego sterowania linią DATA_OUT. Co lepsze zerknąłem na szybko w kod carta do blizzarda... jestem w szoku... to pierwszy z systemów który wykorzystuje liczniki POKEY-a do odmierzania czasu... wszystkie pozostałe systemy robią to durnymi pętlami DEX,BNE. To pierwszy z systemów który robi to tak jak powinno się to robić od samego początku :) Zawsze chciałem tak to napisać... i po latach się okazało że już o wiele wcześniej ktoś zrobił to tak jak należy!
No ale wracając do pytania DELY-ego... zapewne da się napisać loadery i soft który na interface typu BLIZZARD wczyta AST, ale wątpię aby BLIZZARD działał z softem do multicarta.
Spoko, służę uprzejmie.
Hej!
Rozrysowałem sobie ten interface do jest w Magnetofonie PET-a... Jeżeli to jest oryginalne AST to wcześniejsze schematy bazują na rozwiązaniu AST albo odwrotnie :) Nie wiem co było pierwsze :) Układ wejściowy jest od strony funkcjonalnej bardzo podobny. AST ma dodatkowo dodany tor zapisu zmodyfikowany tak aby możliwy był zapis zarówno poprzez sterowanie liną COMMAND (zapis turbo) jak i DATA_OUT (dla transmisji standard).
Wydaje się iż schemat układu zaprezentowany w czasopiśmie "MOJE ATARI" jest modyfikacją turbo AST.
Jedna z wprowadzonych zmian polega na zamianie jednego z sygnałów sterujących przełączeniem turbo/normal. Zamiast sygnału pochodzącego z przełącznika zapis/odczyt (AST) ten interface z mojego ATARI wykorzystuje sygnał MOTOR CONTROL.
Tak więc w przypadku AST przełączenie interface turbo/normal odbywa się za pomocą linii COMMAND + na położenie przełącznika odczyt/zapis znajdującego się w magnetofonie.
W przypadku interface-u z "Mojego Atari" brany jest pod uwagę stan linii COMMAND oraz linii MOTOR CONTROL.
W przypadku interface z Mojego Atari zapis w turbo odbywa się przez bezpośrednio przez linię DATA_OUT a nie COMMAND jak w przypadku AST.
W przypadku AST tego co jest u PET-a modyfikacje dodatkowo wykonane w magnetofonie to:
1) dołożenie równoległe rezystora 4K7 do do rezystor R6 w magnetofonie
2) zwarcie rezystora R20
3) przecięcie ścieżki pomiędzy pinem 9 przełącznika zapis/odczyt i bazą Q7.
UPDATE:
Przerysowałem swoje bazgroły z kartki, tutaj schemat tego co się znajdowało w magnetofonie PET-a:
Linki bezpośrednie: schemat AST - format PNG (rastrowy) lub schemat AST - format PDF (wektorowy)
To wersja przerysowana, zaznaczam nie sprawdzona, mam nadzieję iż błędów nie narobiłem. Gdy złożę i uruchomię taki interface w swoim magnetofonie, opiszę dokładnie sposób montażu i uruchomienia, jak wyjdą jakieś babole to poprawię schemat. Po udanej rekonstrukcji wrzuci się do Atariki :)
Mocno się zdziwiłem jak po usunięciu farby znalazłem w interface germanową diodę impulsową DG51 :D Dioda podpięta do wyjścia jednaj z bramek NAND symuluje wyjście typu Open Collector wymagane przez ATARI. Wszystkie pozostałe układy produkcji CEMI (ULY7741, UCY7400). Rezystory przewlekane produkcji TELPOD. Kondensatory też wyglądają na polskie :) Interface jest więc w pełni złożony z Polskich elementów :D
Ciekawostka jest również fakt iż Pan Sławomir pozostawił wejścia jednej z niewykorzystanych bramek "wiszące w powietrzu", w przypadku układów TTL wisząca w powietrzu noga odpowiadała co prawda stanowi logicznemu "1", ale takie pozostawienie niepodłączonego wejścia w powietrzu nie powinno mieć raczej miejsca ;)
UPDATE #2:
Jak widać obecnie interface przedstawiony w Moim Atari ma identyczny stopnień wejściowy w torze odczytu, reszta układu uległa nieznacznej modyfikacji. No i tor zapisu jest inny bo AST zapisuje przy pomocy linii COMMAND. A to "Moje ATARI" w którym ten interface był opisany to z którego roku było? Tak naprawdę to opis interface-u przedstawiony w Moim ATARI był w tamtych czasach bezużyteczny bo nie wspomniano nawet o oprogramowaniu obsługującym przedstawiony interface :)
Wnioskuję o medal dla Sebana :)
A więc (wiem, że nie zaczyna się od "a więc") chciałbym poinformować wszem i wobec, że Seban jest Gość!
Mamy komplet:
- manual,
- naklejki,
- rzeczony cart.
A tak wygląda rezultat:
To real foto czy wizualizacja stanu docelowego?
Hej!
Nosty... sądzę iż to najprawdziwszy real :) Dely zaprojektował naklejkę, wydrukował i gotowe :D
Seban
To real foto. Link do naklejek do wydrukowania jest nad zdjęciem :)
Ladna rzecz. Seban - dasz rade wyprodukowac jeden taki dla mnie? To kupie sobie pudelko na cartridga na allegro poki sa.
Oczywiscie chetnie pokryje Twoje koszty.
Jesli zamowiles serie plytek to nawet wzialbym z 5 sztuk za rozsadna cene (moze byc plytka + czesci do samodzielnego montazu).
Tobie tez, jako kolekcjoner doradzam zebys sobie zostawil pare sztuk w suchym ciemnym miejscu.
Bo widzisz, zakladam, ze nie wyprodukujesz tego wiecej niz kilkadziesiat sztuk...
A ja akurat aktualizuje stary slynny spis cartridgy Andrew Krieg'a, ktory jest wygodny i uzywa go masa ludzi, ale bardzo nieaktualny. Brakuje w nim np polskich cartow (nawet tych wydanych oficjalnie z grami Avalonu)
Takze dopisze do niego rowniez Multi Cartridge AST wydany przez Studio Komputerowe AS, oraz Twoje i Dely'ego wydanie w dziale Pirate Carts (unauthorized reproductions). Oczywisice oba, zgodnie z prawda jako Extremely Rare :)
Jak taki zaktualizowany spis opublikuje w koncu na AtariAge i poczekamy kilka lat... No, sam rozumiesz ;)
Czekam na info na priva.
Zastrzegam sobie piwo od każdej wydrukowanej naklejki i wino nie droższe niż 1 EU (bo zeszło trochę z OCR) od każdej instrukcji sprzedanej za ciężkie $ za 10 lat :D :D :D :D :D :D
Dely jak pomysle na ilu zlotach propagowales wino nie drozsze niz 1 EU, to chyba powinienes wydac wlasne wzorem pralata Jankowiskiego.
Wino "Kiero" po 3,59zl brzmi niezle :D
Takie cos w temacie znalazlem szperajac po pigwie.
To jest AST Cart aka "bzium" - pierwsza wersja zawierająca trzy programy na krzyż. BTW, ma ktoś może oryginalną naklejkę z tego karta?
Hej!
Kaz od tego carta wszystko się zaczęło... w pierwszym poście w tym wątku masz z niego screenshot-a :D
pozdrawiam
Seban
To jest AST Cart aka "bzium" - pierwsza wersja zawierająca trzy programy na krzyż. BTW, ma ktoś może oryginalną naklejkę z tego karta?
Kumpel miał tego carta to nie miał specjalnej naklejki a taką standardową czerwoną z czarnym tekstem Atari Super Turbo i adres Atari Studio o ile pamiętam. Standardową dlatego bo przyklejali ją też na każdym magnetofonie jaki przerabiali (z tych co widziałem). Ja miałem na swoim ale z czasem się zniszczyła i ją odkleiłem bo tylko oszpecała.
Na moim carcie typu bzium, kupionym w AS była podłużna zaokrąglona naklejka z napisem ATARI. Natomiast na magnetofonie przerabianym w AS na Jóźwiaka naklejki nie miałem.
Czy posiada ktoś oprogramowanie do AST które było rozpowszechniane na kasecie?
Help! Interfejs AST TURBO jest taki, na wejściu uA741, potem 7400 jako multiplekser sterowany sygnałem DATA OUT z magnetofonu. Tor zapisu tożsamy z zapisem w NORMAL (nie ma żadnych przeróbek) Mam kartridż AST TURBO i przy próbie odczytu z taśmy na linii DATA OUT nie pojawia się sygnał by przełączyć na odczyt z interfejsu TURBO. Komp sprawny, (kart mam nadzieję też), sądzę że to wina nie tego programu co to powinien obsłużyć. Pytanie.... jaki program zastosować? Seban...masz doświadczenie, podpowiedz.
Hej!
Tu jest schemat tego co ja znalazłem w magnetofonie PET-a:
I mam dwie wątpliwości co do twojego opisu... tor zapisu w przypadku AST jest modyfikowany (na schemacie sekcja DATA WRITE section), tak aby był możliwy zapis w normalu poprzez linię DATA_OUT a w AST zapis jest realizowany linią COMMAND.
Co do przełączenia toru odczytu to jest ono realizowane dwoma sygnałami... linią COMMAND oraz sygnałem z 9 pinu przełącznika ZAPIS/ODCZYT w magnetofonie, a to dlatego iż linia COMMAND jest wykorzystana również do zapisu danych (więc wymusiło to uwzględnienie stanu przełącznika ZAPIS/ODCZYT) . W magnetofonie u PET-a scieżka idąca od pinu nr 9 tego przełącznika do bazy tranzystora Q7 została przecięta, a pin 9 podłączony w miejsce opisane na schemacie "XC12_RW_Switch (pin 9)".
W przypadku AST sygnał DATA_OUT nie jest wykorzystany do przełączenia AST/NORMAL w ogóle. Może Zenon masz jakiś inny interface? Albo jakąś mutację AST? Masz dodatkowy kabel opleciony wokół oryginalnego kabla magnetofonu? Powinien taki być i powinien iść do linii COMMAND we wtyczce SIO jeżeli to AST :)
pozdrawiam
Seban
Strony Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
atari.area forum » Sprzęt - 8bit » AST Turbo Cartridge
Wygenerowano w 0.030 sekund, wykonano 67 zapytań