Witam!
Naszedł mnie pewnien pomysł. Skoro C64 można podłączyć do monitora VGA, to dlaczego Atari nie?

http://www.protovision-online.de/catalo … _kabel.gif  <-taki kabelek powinien działać też na Atari. ;)


Tutaj można go kupić:
http://www.protovision-online.de/catalo … anguage=en

Pozdrawiam
Kamil S.

2

Gdyby ten kabel za 11 EURO zadziałał z Atari, to Rocky mógłby pluć sobie w .... że zainwestował w to

3 Ostatnio edytowany przez seban (2008-01-18 23:55:33)

Hej!

Oj panowie, panowie... to jest kabel do C128 i to do gniazdka gdzie jest wyprowadzony sygnał TTL-RGB z układu VDC 8563.

Jakbyście się bardziej przyjrzeli to nie jest kabel do monitora VGA ale CGA, ewentualnie EGA :D

Już wałkowane było sporo razy że ani ATARI ani C64 nie generują obrazu RGB, czy to GTIA czy VIC wypluwają z siebie od razu chrominancje i luminancje (również w środku układu scalonego nie ma nigdy sygnałów RGB).

cytat z wiki o Commodore 128:

MOS 8563 VDC (or, in C128DCR, the 8568) for 80-column digital RGBI component video, compatible with IBM PC CGA monitors, monochrome display also possible on composite video monitors; usable with TV sets only when the set has SCART. Tutaj więcej info: http://en.wikipedia.org/wiki/MOS_Technology_VDC

tak więc zapomnijcie o prostym podłączeniu Atari 8 bit czy C64 lub C128 do monitora VGA :)

C128 ma co prawda dwa układy graficzne (VIC i VDC) i dwa wyjścia monitorowe ale żadne nie jest zgodne z VGA :)

I prawdę mówiąc VDC to straszny niewypał bo projektantom zabrakło czasu na dokończenie/poprawienie tego układu... każdy zapis/odczyt z jego rejestrów trzeba poprzedzić sprawdzeniem czy aby VDC jest gotowy na odczyt/zapis danych. Nadaje się on właściwie do wyświetlania tekstu i wykorzystania w programach użytkowych... jednak oczywiście zdarzali się szaleńcy z demosceny którzy na ten chip robili dema :)

total offtopic:

Ciekawa historia o powstawaniu C128 do poczytania w wolej chwili: http://bossstation.dnsalias.org/e107/co … article.10

pozdrawiam
Seban

4

Ale jak pomyśleć, to w tej wtyczce jest jakiś mikroukład przecież. No i skoro go sprzedają, to myślę, że to działa, a skoro działa do C128, to działa pewnie do C64, a skoro działa do C64, to dlaczego dla Atari ma nie pasować? :)

pozdrawiam
Kamil S.

5

Jaki mikroukład? To jest sam kabel w środku nic nie ma! :D Kabel łączy wyjście układu VDC8563 z monitorem CGA lub EGA (na jednym końcu jest wtyczka do C128 na drugim 9-pinowa dwu rzędowa wtyka DB9 do monitorów CGA,EGA ale nie VGA! Pisałem to wszystko wyżej... VDC8563 generuje obraz RGBI w standardzie TTL, masz dostępne całe 16 kolorów (wszystkie zero-jedynkowe kombinacje RGB oraz Intensity bit).

Mikroukład jak to nazwałeś musiałby się składać z kilku bloków... konwerter S-Video lub Composite na RGB, układ próbkująco-pamiętający, potem scan doubler (z 15KHz trzeba zrobić 31KHz). Na chwilę obecną załatwiają to dwa scalaki dość skomplikowane i kosztowne. Właśnie u Rockego w zew. tunerze TV takie się znajdują.

aby uzmysłowić to taki układ musi robić, proponuję zajrzeć tu:

NTSC->VGA Scan converter http://elm-chan.org/works/sc/report.html
i schemat: http://elm-chan.org/works/sc/sc_sch.png

to jest zrobione na piechotę... obecnie jak mówiłem wyżej załatwiają to dwa dość potężne scalaki... ale jak mówię chyba prościej kupić zew. tuner TV.

pozdrawiam
Seban

6

Zewnętrzny tuner TV z wejściem S-Video. Atari można poprzez to wejście podłączyć (XE wszystkie, XL po drobnej przeróbce) i dalej do Monitora LCD. Albo spatrz sobie Monitor z tunerem.

7

11euro za kawałek kabla? :D To dość dziwne przecież. Moim zdaniem w wtyczce VGA jest coś. :)

Jestem muzykiem. Używam kabla Midi - Gameport. Wygląda tak jakby był to kawałek kabla dwiema wtyczkami, jednak jest wewnątrz wtyczki zainstalowany układzik.
Mniej więcej mam taki kabel MIDI:
http://allegro.pl/item297945713_interface_midi_pc.html

8

Tutaj został przeze mnie opisany sposób podłączenia Atari 8-bit do monitora VGA - za pośrednictwem konwertera. Równie dobrze można oczywiście podłączyć np. C64 czy dowolne inne urządzenie z wyjściem Compositive lub S-VHS ;)

9 Ostatnio edytowany przez seban (2008-01-19 01:56:14)

Hej!

kamil_93 napisał/a:

11euro za kawałek kabla? :D To dość dziwne przecież. Moim zdaniem w wtyczce VGA jest coś. :)

Ale żeś się uparł... możesz mi wytłumaczyć coby tam miało być?!?

wielkimi literami na stronie jest napisane:

1) TTL-RGB Monitor cable
2) For every need the correct cable. A TTL-RGB cable is for the 80 column mode of the C128, built by Doc of Desire.

po polsku:

1) kabel do monitora TTL-RGB
2) dla każdego z zastosowań są potrzebne właściwe kable. Kabel TTL-RGB jest przeznaczony do 80-kolumnowego trybu komputera C128, zbudował go Doc z Desire.

mi już się nie chce Cię przekonywać ale uwierz że te 11? to za dwie wtyczki i sam kabel płacisz... ehhh.
zobacz sobie ceny konwerterów PAL-VGA... może zmienisz zdanie iż to jest sam kabel.

poza tym nie miałem C128 i nie wiem jakie on ma złącze z tyłu TTL-RGB, ale opis na stronie Doc-a/Desire sugeruje iż to jest kabel do monitora z okrągłą wtyczką, a więc wtyczka którą wziołeś za wtyczkę VGA prawdopodobnie podłącza się do C128, a okragłą wtykę do jakiegoś monitora TTL-RGB, oto cytat:

Po niemiecku: Standard Monitorkabel für einen C128 oder C128D zum Betrieb im 80-Zeichenmodus für einen Monitor mit runder 8 pol. RGB-Anschlussbuchse.
Po angielsku: Standard Monitor cables for a C128 or C128D to operate in 80-character mode for a monitor with a round 8-pin RGB connector.
Po polsku: Standardowy monitorowy kabel dla C128 lub C128D aby pracować w trybie 80-znakowym... DLA MONITORA Z OKRĄGŁĄ 8-PINOWĄ WTYCZKĄ

oto podobny kabel w akcji:

http://meckert2.republika.pl/newpics/128D_Back.jpg

a wiec jak widać DB9 wchodzi do C128D a okrągła wtyczka do monita, jasne?

ufff :)


W twoim kablu midi znajduje się transoptor separujący galwanicznie twój instrument od komputera PC.

Ja się poddaję :) dla mnie EOT :)

pozdrawiam
Seban

10

Kamil, to nie jest kabel do C64. Z C64 nie będzie działac. Z C128 działa, bo C128 ma dodatkowy układ graficzny, którego nie ma C64 (Atari też). Prościej się nie da.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

11 Ostatnio edytowany przez kamil_93 (2008-01-19 02:12:26)

Przepraszam. Trudno. Myślałem, że coś z tego będzie. :)

Dzięki i tak. Teraz mniej więcej rozumiem. :)

12

kamil_93 napisał/a:

Jestem muzykiem. Używam kabla Midi - Gameport. Wygląda tak jakby był to kawałek kabla dwiema wtyczkami, jednak jest wewnątrz wtyczki zainstalowany układzik.

W większości wypadków taki kabel bez żadnych "układzików" będzie działał, tyle że (sporadycznie) różnice potencjałów masy poszczególnych urządzeń (w tym wypadku np. klawiszy i karty muz./kompa) mogą narobić "drobnego" bajzlu...

wszystkie trzy strony świata

13 Ostatnio edytowany przez solo/ng (2008-01-19 15:54:44)

Nie ma mozliwosci aby zwyklymi kablami wyczrowac sygnal VGA majac za zrodko video/svideo/component. Jednakze dowolny tzw. VGA BOX rozwiazuje sprawie - zamienia sygnal video/svideo/component na VGA (kazdy dziala w pal i ntsc). Mialem tak kiedys podlaczonego PS2 pod lcd. srednia cena takiego boxa to 100-150zl. Dziala w 100%.

Przykladowy boxik:
http://fen.pl/index.php?go=2&act=3& … 6a7d0ea80d

cena w hurcie 160zl brutto.

14

Przypomnialy mi sie stare czasy, kiedy standardem byl piec 386 33MHz + monitor mono bo kolor kosztowal straszna kase. Chodzily wtedy w obiegu schematy konwerterow pozwalajacych podpiac PC do TV i uzyskac rosadna jakosc obrazu 640x480 w grach... Straszna podnieta to byla :)

A co do Atari. Moze z VideoBoard daloby sie wyprowadzic sygnaly od razu w standardzie VGA. Jakby sobie zrobic taka wtyczke odpowiednia DSUB to moznaby polaczyc Atari z monitorem od PC standardowym kabelkiem bez zadnych konwerterow.
Znam biezace ograniczenia videoboarda, ale projekt sie rozwija... Kto wie!