1

Czy istnieje możliwość podpięcia (poprzez jakiś interfejs czy inny wynalazek) takiej klawiatury do małego atari?

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

2

O gotowym rozwiązaniu nie słyszałem, jednak klawiatura "dużoatarowska" opiera się na komunikacji szeregowej, czyli nasuwa się rozwiązanie w stylu AKI. Pytanie tylko na ile protokół przesyłania danych jest zbliżony do klawiatury od PC - jeżeli to np. różnica na poziomie wartości kodów przyporządkowanych kombinacjom klawiszy, to w teorii powinna to być tylko kwestia przeprogramowania kontrolera od AKI.

3

W dużym Atari najlepiej rozeznany nie jestem, ale protokół transmisji jest jednak bardziej skomplikowany, bowiem oprócz danych dotyczących samej klawiatury przesyłane są też dane z obu gniazd joysticków (myszy). Z różnic zauważalnych gołym okiem widać choćby tyle, że kabelek PC jest czterożyłowy, a ST - 6.

4

Protokół w klawce ST jest w zasadzie ten sam, co w klawiaturach od XT: klawisz wysyła jednobajtowy kod, przy naciśnięciu +$80, a przy puszczeniu z zakresu $00-$7F (albo odwrotnie, nie pamiętam). Plus są wielobajtowe pakiety od myszki, joya i timera. Jest to opisane w każdym większym docu do ST, np. w Atari Compendium. Komunikacja jest szeregowa, dane w ST odbiera układ ACIA (6850 bodaj), po drugiej stronie (wewnątrz klawki), jest procesor 6301, który je nadaje.

KMK
? HEX$(6670358)

5

Być może jest drobna różnica w samej transmisji. PCty stosują transmisję synchroniczną, a w Atari wynika że jest to transmisja asynchroniczna (6850 inaczej nie potrafi, tak samo z klawiaturą "rozmawiają" sprzęty SUN'a). Przystosowując AKI trzeba by zmienić sposób odbierania danych z klawiatury i kody poszczególnych klawiszy. Reszta bez zmian.