1

Przywiozłem sobie od rodziców ultradidżejski gramofon marki Unitra - model Bernard. Jako, że nie mam amplitunera chcę go podłączyć do PC pod line-in. Czy wystarczy, że sobie zrobię przejściówkę DIN - mały jack i będzie grać, czy potrzeba mi przedwzmacniacza?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

2 Ostatnio edytowany przez seban (2007-09-26 07:45:27)

Hej!

Dely... obawiam się iż nie... we wzmacniaczach jest specjalne bardzo czułe wejście phono/gramofon. Ale to nie wszystko... to wejście ma zazwyczaj specjalną korekcję charakterystyki częstotliwościowej... jako że mądrzejsi ode mnie już o tym napisali, to pozwolę sobie wkleić info ze strony http://www.kompz.org/ftopic3756.html

Jednym z najczęściej spotykanych korektorów jest korektor RIAA na wejściu gramofonowym przed-wzmacniacza. Przetworniki (wkładki) gramofonowe magnetoelektryczne (MM) i elektromagnetyczne (MC) należą do przetworników prędkościowych, czyli takich, w których napięcie wyjściowe zależy od prędkości zmian strumienia magnetycznego. Wartość napięcia jest więc zależna od prędkości z jaką drga igła gramofonu, czyli im wyższa częstotliwości drgań igły tym wyższe napięcie. Powoduje to uwypuklenie tonów wysokich.
Aby charakterystyka odtwarzania była liniowa, stosowane są układy korekcyjne, których działanie polega na zmniejszeniu wzmocnienia przy wzroście częstotliwości sygnału, według krzywej określonej normami RIAA (Record Industry Associacion of America).
Ponadto przed-wzmacniacze gramofonowe mogą mieć wbudowany filtr antywibracyjny i szumów. Podczas odczytu-zapisu płyt gramofonowych wibracje napędu gramofonu przenoszą się na wkładkę adapterową i pojawiają się w sygnale w postaci zakłócających drgań o bardzo małej częstotliwości. dlatego stosuje się górnoprzepustowy filtr antywibracyjny o częstotliwości granicznej 40 - 80 Hz.

Tutaj masz kit z AVT, ale cena zmontowanego jest jakąś pomyłką jak na koszt elementów i PCB :) A tu opis tego czegoś.

W sumie to jest kilka wersji... żadnej nie stosowałem... podaję wiec tylko jako przykład co jest Ci mniej więcej potrzebne :) o tu

pozdrawiam
Seban

3 Ostatnio edytowany przez xray (2007-09-26 09:08:27)

obczaj cos takiego, moze sie nada ;)

http://allegro.pl/item244824002_ne098_p … _riaa.html

albo gotowy acz troche drożej ;)

http://allegro.pl/item246021859__gramof … bacz_.html

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

4 Ostatnio edytowany przez seban (2007-09-26 09:11:08)

Hej!

Pewnie że się nada... i do tego tanio :) Tylko Kiero będziesz musiał sobie to jakoś zlutować :) Bo to zestaw do samodzielnego montażu :)

A ten drugi link od Xsa... kompletny i gotowy :) Do tego kabelki DIN->cinch oraz cinch->mały jack tylko pozostaje dokupić/dorobić.

pozr
Seban

5

Jak dobrze pamiętam....... ten gramofon ma wkładkę piezokrystaliczną a nie magnetyczną. Więc nie jest potrzebny przedwzmacniacz z charakterystyką RIAA o czym wyżej wspomniano. Taki przedwzmacniacz spartoli dobry sygnał pochodzący z wkładki krystalicznej. która z kolei wymaga by wejście wzmacniacza/przedwzmacniacza miało dużą oporność wejściową

6 Ostatnio edytowany przez seban (2007-09-26 14:45:43)

Hej!

Wątpię aby bernard miał piezo... X podesłał mi taki link:

http://unitra.eu.org/node/132

w więc wkładka jak najbardziej magnetyczna... na piezzo to można sobie przerobić :) Ale tu zacytuję kawałek z forum elektroda.pl, dotyczący wkładek do bernarda:

adammc napisał:
a jezeli juz bardzo zalezy Ci na tym by to grało i nie ważne jak możesz wstawic obojetnie jaką piezo wkładke nawet zwracając uwage podczas montarzu by nie zmienił sie odstęp-wysokośc ramienia nad płytą by po przeróbce działał poprawnie mechanizm podnoszenia ramienia .no i w przypadku przeróbki na piezo nie podłączysz juz tego adapterka na wejście dla gramofonu dynamicznego chyba ze przez jakies tłumiki rc by w miare dopasowac poziom i charakter sygnału.

Wkładka piezo do "Bernarda"? No nie przesadzajmy, niedawno mnie mało parlamentarnie krytykowano za bezsensowne reanimowanie WG-417 a tu taka hardcorowa propozycja? Dajcie spokój. Myslicie, że nowe piezo kosztuje 2 złote? Z nowych kartridży do "Bernarda" na pewno sprawdzi się jakaś budżetowa Audiotechnica za kilkadziesiąt złotych. Nacisk igły na płytę powinien być jakoś podany przy wkładce, dla wkładek z ruchomym magnesem na pewno mieści się w granicach 1g-2g. A nacisku dla wkładki piezo to chyba nawet nie dałoby się tu ustawić, bo to inne wielkości. W każdym razie, najpierw ramię z wkładką trzeba doprowadzić do stanu równowagi i wyzerować pokrętło siły nacisku. Jak jest wyzerowane, to już mamy podziałkę z cyframi 1, 2, itd.

tutaj cały wątek: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic404338.html


pozdr
Seban

7 Ostatnio edytowany przez xray (2007-09-26 14:51:04)

dodam, ze jest więcej Bernardów niż jeden    GS-431, GS-434, GS-461  tyle udało mi się wygooglować, prawdopodobnie modeli Benka było więcej,  przynajmniej w tych trzech z tego co sie doczytałem jest wkładka magnetyczna.

A jakiego Benka ma Dely ?

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

8

Czyli nie pamiętam dobrze.....

9

GS-434, czyli pewnie middle class :) Ogólnie dzięki chłopaki za pomoc.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.