Jak w temacie - w celu rewitalizacji zakupionej 130 XE

2 Ostatnio edytowany przez Pin (2007-01-03 02:18:28)

są co najmniej dwa rodzaje folii do serii XE. Do klawiatur ze sprężynkami, oraz do gumiaka. Zasadniczo się różnią - wiec o którą chodzi ?? :)

choć - wydaje mi się, że jeśli piszesz o zielonej - to chodzi o patent ze sprężynkami.. - a z tym łatwo nie będzie.

Kontakt: pin@usdk.pl

3

zawsze można kupić przezroczystą i pomalować na zielono jak ktoś lubi ten kolor :D

4

W przynajmniej moim egzemplarzu 65XE jest folia zielona a klawisze mają takie gumowe elementy zwierne.

W przynajmniej moim egzemplarzu 130XE jest folia przezroczysta, klawisze identyczne jak w 65XE.

Sprężynek (rozumiem że takich jak w Spectrum +2, +3) w nich nie ma.

Folia przezroczysta się robi krucha po latach i pękają ścieżki - przypadek 130XE - nie działa przez to klawiatura.

Folia zielona wciąż zachowuje elastyczność.

Jeżeli ktoś miałby sprawną folię to prosze o info.

5

wojtekS napisał/a:

Sprężynek (rozumiem że takich jak w Spectrum +2, +3) w nich nie ma.

Wyjmij z klawiatury - tej co ma zieloną folię - klawisz Break i zobacz, co jest pod spodem.

KMK
? HEX$(6670358)

6 Ostatnio edytowany przez wojtekS (2007-01-03 19:02:35)

W tak 65XE jak i 130XE (przynajmniej moich egzemplarzach) jest sprężynka pod samym klawiszem. Samo działanie na folię klawiatury polega na zwarciu 2 punktów poprzez zwieracz z gumy przewodzącej umieszczonej pod klawiszem a nad folią. Jest to to samo rozwiązanie dla folii zielonej z 65XE i przezroczystej z 130XE.

W spectrum +2 / +3 są 2 sprężynki na klawisz: jedna do odbijania jak tu w atari, druga do punktowego naciskania na 2 warstwy folii klawiatury. Tam działanie klawiatury polega na tym, że są 2 warstwy folii umieszczone napylonymi ścieżkami do siebie i rozdzielone trzecią folią z wyciętymi kółeczkami około 0,7 cm w okolicy zestyków.

Naciśnięcie górnej warstwy powoduje zwarcie zestyku na niej z tym zestykiem na warstwie dolnej. Dlatego każdy klawisz ma malutką sprężynkę pod sobą, dość sztywną i o nałej średnicy, właśnie do punktowego naciskania folii.

7

wojtekS napisał/a:

W tak 65XE jak i 130XE (przynajmniej moich egzemplarzach) jest sprężynka pod samym klawiszem. Samo działanie na folię klawiatury polega na zwarciu 2 punktów poprzez zwieracz z gumy przewodzącej umieszczonej pod klawiszem a nad folią. Jest to to samo rozwiązanie dla folii zielonej z 65XE i przezroczystej z 130XE.

Jest to samo, bo to jest taka sama klawiatura, czego dowodem jest obecność sprężyn amortyzujących pod klawiszami - patrz post pinokia powyżej.

KMK
? HEX$(6670358)

8

Już mam, temat można zamknąć.

Poniżej foto jak wygląda zielona (wciąż elastyczna pomimo lat) i przezroczysta (łamią się ścieżki przewodzące):

http://prelude.club.free.fr/forum/upload/8790705404087622.JPG

9

Dlatego bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest AKI... elektronika ogólnodostępna a jak się klawiatura mechanicznie uszkodzi, to po prostu kupujemy w pierwszym sklepie PC-komputerowym nową za psie grosze i nie ma problemów z wyszukiwaniem coraz bardziej deficytowego towaru jakim są oryginalne klawiatury atarowskie. 

Kolekcjonerowi oczywiście grzybowa klawiatura przy atarce może przeszkadzać, ale skoro ktoś trzyma Atari dla samego trzymania i od czasu do czasu przetarcia z kurzu, to nie powinien przeszkadzać mu fakt, że klawiatura nie działa do końca poprawnie ;)

10

wojtekS napisał/a:

Poniżej foto jak wygląda zielona (wciąż elastyczna pomimo lat) i przezroczysta (łamią się ścieżki przewodzące)

Rewelka, bez ciebie nikt na forum by nie wiedział, jak wygląda folia do klawiatury od XE... :D Chcesz hint? O ile mi wiadomo, jest tych folii jeszcze co najmniej jeden rodzaj :)

KMK
? HEX$(6670358)

11

Może nie nikt, ale ktoś napewno. Ja swojej klawiatury nigdy nie rozkęcałem i pierwszy raz widzę ten widok właśnie dzięki wojtkowiS :)

12 Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-01-13 12:31:20)

WojtekS, sądząc z treści postów, ma dwa najrzadziej spotykane typy klawiatur do XE, a ściślej jeden i ten sam typ ("na sprężynkach"), w którym najpierw dawano folię zieloną, a potem bezbarwną. Oba są trudne do zdobycia, z tym że oczywiście ten z zieloną folią jest bardziej pożądanym nabytkiem. Natomiast przygniatająca większość atarek XE ma chińską klawkę tzw. "na gumie", też z przeźroczystą folią, ale inną niz ta na zdjęciu (jak napisał pinokio). Ogólnie szczegóły są w Atariki, nie będę ich tu powtarzał (hasło "XE").

KMK
? HEX$(6670358)

13

Mały hint: folia zielona = MITSUMI made in Jaapan, folia przezroczysta = made in Taiwan/Chiny. Pewnie stąd różnica w jakości. Pierwszy typ można spotkać w starej wersji 65XE (bez ECI) i pierwszych 130XE, drugi, no cóż... W nowszych komputerach. Cięło się koszty pewnie ;)

Sikor umarł...

14

A ja miałem gumiaka made in japan. I co? :P

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

15

I nic, może jednak zajrzyj pod wskazane miejsce w Atariki ... :P

KMK
? HEX$(6670358)

16 Ostatnio edytowany przez wojtekS (2007-01-14 06:18:50)

Jeszcze jedno sobie przypomniałem: klawiatura z folią zieloną skręcona była na mnóstwo (około 20-30) malutkich wkrętów, ta z przezroczystą natomiast na może zaledwie 8 wkrętów. Oszczędności poszły aż tak daleko.

Po wymianie na zieloną folie 130XE ruszyło z kopyta :) i już cieszy kolejnego właściciela - mojego kolegę, który jak je dostał to się omało co nie popłakał z radości - ponownie zagrał w Fort Apocalipse i Montezume po 15 latach :)

Z atariki natomiast pochodzi to:

Typy klawiatur
Znane są (co najmniej) dwa główne typy klawiatur montowane w komputerach XE:

wcześniejszy, oczywiście lepszy, tzw. "na sprężynkach"; numer katalogowy CO70015
poźniejszy, oczywiście gorszy, tzw. "na gumie"; numer katalogowy CO70015-003 lub CO70015-004
Zwyczajowe nazwy pochodzą od sposobu amortyzacji klawiszy: typ pierwszy ma bezpośrednio pod każdym klawiszem metalową sprężynę, podczas gdy w typie drugim w ten sposób amortyzowane są tylko niektóre klawisze, tj. SHIFT, spacja, klawisze konsoli.

Typ pierwszy charakteryzuje się zielonym kolorem folii przewodzącej oraz ogólnie staranniejszym wykonaniem: klawisze zrobione są z dwóch rodzajów materiału, sam klawisz zrobiony jest z białego plastiku (który z biegiem lat nabiera wyraźnie żółtawej barwy), a w to wtłoczony jest znak wykonany z plastiku ciemnobrązowego. Takie napisy na klawiszach nie ścierają się. Ogólnie na tym typie klawiatury pisze się bardzo wygodnie. Prawdopodobnie mają ją wszystkie komputery XE wyprodukowane do roku 1987 włącznie.

W typie drugim folia jest bezbarwna, a napisy na klawiszach w typie CO70015-004 są nadrukowane, przez co są podatne na ścieranie (w CO70015-003 są jeszcze tłoczone). Klawisze zrobione są widocznie z innego plastiku niż w typie opisanym powyżej, gdyż na ogół nie żółkną, ale to jedyna zaleta. Na plastikowej "bazie" klawiatury, pod obudową komputera, z obu stron spacji często znajdują się napisy:

po prawej wytłoczony numer katalogowy CO70015-003 lub CO70015-004
po lewej wytłoczony napis MADE IN JAPAN (w CO70015-003) lub papierowa naklejka z napisem MADE IN CHINA (CO70015-004)
Bywa też, że tego typu klawiatura nie ma tych napisów, poznać ją wtedy po kolorze folii i braku sprężyny pod klawiszem Break. Ten typ klawiatury jest "drętwy", pisze się na nim źle.

Źródło: "http://atariki.krap.pl/index.php/XE"

Brak fotek tam.

Czyli ten ostatni typ klawiatury to coś w stylu klawiatury mniej więcej kalkulatorowej ? Albo coś a'la ZX Spectrum 48kB "gumiak" z tą różnicą, że klawisze są plastikowe a nie gumowe. To faktycznie niefajne :(

17

Z zewnątrz wizualnie typy klawiatur niewiele się różnią.
W tym drugim, gorszym typie klawiatury pod klawiszami są gumowe kapturki (mini kondomki ;)). Taki patent stosowany jest często w klawiaturach grzybowych, tyle że grzybowe lepiej się wciskają i wszystkie są umieszczone na jednej płachcie gumy. Jak ktoś jest zmuszony używać takiej klawiatury, może próbować zastąpić oryginalne atarowskie kondomki wyjętymi z jakiejś klawiatury pectowej (ale pasują tylko niektóre, z klawiatur o średnim profilu).

Po kolorze folii nie można wiele przesądzać (opis w Atariki jest nieco mylący, bo są folie zielone i przeźroczyste do pierwszego typu). Za to folię używaną w klawiaturze z kapturkami poznać do tym, że ma kilka warstw, które po przyciśnięciu zwierają. Zdaje się, że dzięki temu folia jest trwalsza od tej do typu pierwszego, ale to jedyna zaleta.

18

Mam ten sam problem. Chętnie kupię folię do klawiatury od 65 xe w celu rewitalizacji własnego sprzętu (help i reset wysiadły po latach - reszta jeszcze działa, ale nie wiadomo kiedy również padnie). Klawiatura jest made in japan (tak pisze na plastikowej obudowie po zdjęciu pokrywy górnej komputera) i ma symbol katalogowy CO70015-003 (jak wygląda sama folia nie mam pojęcia). Czy ktoś może pomóc?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

19

wojtekS napisał/a:

Jeszcze jedno sobie przypomniałem: klawiatura z folią zieloną skręcona była na mnóstwo (około 20-30) malutkich wkrętów, ta z przezroczystą natomiast na może zaledwie 8 wkrętów. Oszczędności poszły aż tak daleko.

Bzdety, oraz duby smalone.


Ja też mam Atari kompletnie bez śrubek, chyba ktoś zapomniał ich tam onegdaj dokręcić :) -

Gratuluje :)-

Co do "białych" folii - szczerze powiedziawszy są podobnie podatne na uszkodzenia jak i te zielone, wyraźnej różnicy w jakości nie stwierdziłem a osobiście więcej mam działających "białych" niż "zielonych" :D. Chyba coś poszło nie tak :)

Co do Aki - oczywiście niezłe rozwiązanie, choć osobiście wolę oryginalne klawisze w wersji 'sprężynkowej" Bardzo dobre klawisze. W Aki praktycznie przeszkadza mi inne od oryginalnego rozstawienie funkcji klawiszy, oraz niechęć do eksperymentów związanych z zagadnieniem "co gdzie, po co i dlaczego" ;) -

Kontakt: pin@usdk.pl

20

W zasadzie to są dwa typy folii: jedno- i trzywarstwowa. Jednowarstwowa może być zielona lub bezbarwna z czarnymi stykami. Na tym typie folii pola stykowe są zwierane przez przewodzący pasek gumy związany z klawiszem. Odsłonięte są pola stykowe, pozostała część folii pokryta jest lakierem izolującym w kolorze zielonym lub bezbarwnym. Drugi typ to duzy płat folii z nadrukowanymi ścieżkami i polami stykowymi złożony na pół i rozdzielony przez wkładkę z jednej warstwy folii z otworami w miejscach pól stykowych. Pola dociskane są do siebie przez kapturki pod klawiszami pełniące również rolę sprężynek powrotnych.