1

Mam takie pytanie do elektroników:

Niedawno robiłem sobie cartridge'a z pamięcią EPROM 27C512, ale pomyliłem się w jednym miejscu podczas przygotowywania danych dla niego i niestety EPROM teraz nadaje się teraz do wylutowania i do przeprogramowania. W związku z tym chciałem się zapytać, czy teoretycznie można byłoby wykonać cartridge z pamięcią RAM, np 62256, która zapisana byłaby PRZED podłączeniem do Atari i uruchomieniem komputera. Zakładam tutaj, że zasilanie tej pamięci byłoby doprowadzone z zewnątrz, sygnał WE\ (write enable) podpięty byłby w momencie bootowania na sztywno do +5V a linie z z magistal danych i adresowej odseparowane byłyby rezystorami od komputera. Czy wówczas udał by się booting komputera? Próbowałem niedawno zrobić coś takiego, ale nie dałem rezystorów w liniach magistral i pamięć mi się natychmiast skasowała, gdyż nastąpiło zwarcie. Czy po dodaniu rezystorów ma to szansę zadziałać?

A może istnieje możliwość łatwego zaemulowania bootowania z cartridge'a w emulatorze? Generalnie chciałbym mieć pewność, że dane, którymi programuję EPROMa są prawidłowe.

2

asal napisał/a:

EPROM teraz nadaje się teraz do wylutowania i do przeprogramowania

Trzeba było zastosować podstawkę:)
Zobacz na schemat ramcarta, tu zasilanie jest z baterii która jest w kartridżu:
http://www.temp101.republika.pl/ble/ramcart.JPG

asal napisał/a:

A może istnieje możliwość łatwego zaemulowania bootowania z cartridge'a w emulatorze?

Włączasz emulator Atari800Win i skrótem Alt+c "podłączasz kartridż".

3

he, he, to moje.... widzę wyróżnik Zenon/DIAL :)
Nie znam modelu który wykonywałeś ale zapewne  zwarcie nastąpiło nie dlatego że brak było oporników ale z powodu uaktywnienia lini sterującej CS (Chip Select) i ogólnie niewłaściwego podejścia do zagadnienia.
W momencie włączenia komputera linia WE/ nie musi być podłączona na sztywno do +5V. Pamięć będzie trzymać dane, choć zależy to od dobrego "odkłócenia" linii zasilających i innych czynników. Gdy pamięć jest zapisana krótkotrwałe odłączenie zasilania skutkuje skasowaniem jej. Nie wiem jak chcesz ją zaprogramować i potem przełożyć do kartridża, model pokazany wyżej na schemacie ma wszystkie opcje o które Ci chodzi. Polecam, sprawdzone.
Botowanie z kartridża nie zależy tylko od poprawnego trzymania danych. Musisz zadbać o poprawne zapisanie nagłówka bo bez tego..... szkoda gadać. (Nagłówek to pięć ostatnich bajtów odpowiednio zaprogramowanych)

4

Podstawki nie chciałem zastosować, bo wtedy obudowa by mi się nie chciała zamknąć. :) No i teraz mam za swoje.
A z emulacją problem jest taki, że ja mam tylko "goły" plik *.epr, który wchodzi do eproma a tam nie ma informacji o tym, co oprócz EPROMu w cartridge'u siedzi.
Dzięki za schemat. może spróbuję zrobić coś podobnego.

5

Mieści, się mieści i podstawka i scalak i zamyka sie. Tylko trzeba zrobić taki myk i płytkę obniżyć
Rób nie coś podobnego tylko to co widzisz na schemacie. Sprawdzone. Działa. I jest oprogramowanie do tego.

6 Ostatnio edytowany przez asal (2006-06-27 15:23:34)

O, widzę, że już pojawił się pan Zenon, tak myślałem że na nim się skończy i zaraz będzie jasne. :)

Ja początkowo robiłem tak: ustawiałem pułapkę w kluczowym miejscu procedury systemu operacyjnego zimnego startu wykrywającej cartridge'a, "informowałem" OS, że linie RD4 i RD5 są w stanie 1, następnie wgrywałem zawartość EPROMA od adresu $8000 do $bfff a potem pozwalałem, żeby procedury same wykryły jakiego to cartridge'a w ten sposób "podłączono". Działałało to bez zarzutu i program się uruchamiał.
Próby z prawdziwym Atari robiłem tak: w do płytki gdzie miałem zaistalowaną pamięć 62256 podłączałem programator WillemProg i programowałem pamięć RAM. Następnie, nie odłączając +5V, przełączałem sygnały z płytki do cartridge'a w miejsce EPROMU, którego jeszcze wtedy nie było na cartridge'u. I działało, pamięć nie ulegała skasowaniu, ale niestety nie mogłem zrobić jednego kluczowego testu - wyłączyć komputera, włączyć i zabootować, bo wtedy pamięć mi się kasowała. Wychodziły tylko próby z podłączeniem do pracującego komputera.
+5V było doprowadzone przez cały czas, a \WE było w stanie 1, czyli nie pozwalałem na zapis do pamięci.
Wlutowałem prawdziwego EPROMA i wtedy okazało się że jest źle, booting się nie udaje, czyli pewnie zrobiłem jakiś drobny błąd.

Odpowiedź na ewentualne pytanie - tak, uwzględniłem fakt, że RAM i EPROM mają nieco inaczej wyprowadzone sygnały.

7

Ech, redaktorze Zenon, mój psor od Podstaw Elektroniki redaktora by usadził za symbol diody. :>

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

8

asal a próbowałeś podłączyć zasilanie do tej pamięci ram tak jak na schemacie,przez diody? Wtedy pamięć na pewno nie skasuje się przypadkowo.

9 Ostatnio edytowany przez asal (2006-06-27 16:16:01)

Przez diody nie. Do zasilania RAM-u wziąłem +5V z miejsca, które jest zaraz za wtyczką, przed wyłącznikiem głównym. No i mimo tego pamięć się kasowała. Może następowało chwilowe obniżenie tego napięcia w momencie włączania Atari, gdy ładują się kondensatory elektrolityczne? Gdy podłączałem cartridge z pamięcią RAM "na żywca", wówczas ani jeden bajt w pamięci mi się nie zmienił. Tylko Atari się chwilowo zawieszało, ale to zrozumiałe.

10

Epi, a co ci się nie podoba w tym symbolu? Jeśli chodzi o BAT to skrót BATeria 3V reszta poprawna.
Profesorowi powiedz niech się poduczy
Chyba widać wyraźnie że do jednej diody podłączone +5V do drugiej +3V z bateryjki
To schemat poglądowy, reszta w opisie. Zapraszam do lektury
A poza tym to działa więc MUSI BYĆ DOBRZE :)
To nie są diody typu BAT tylko zwykłe krzemowe 1N...  lub podobne na dodatek z demobilu.

11

Ech, tak się tylko czepiam oznaczeń graficznych. Ztcw, zgodnie z współczesną normą, nie zabazgrowujemy wewnątrz. Krecha leci (nie przerywamy), na niej strzała lub trójkąt równoboczny wierzchołkiem w N i na N krecha długości tej, co bok. Na P krechy (czyli podstawy trójkąta) być nie musi.
A zabazgrany w środku jest najgorszą formą dewiacji! :>

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

12

Jasne. Ale mam przed sobą nowoczesną książkę z 2006 roku. Autor na początku ma tytuł w rodzaju (mgr prof) i.... dioda jest czarna :) Więc.... niech sobie "wykładowcy" między sobą ustalą jak to ma być a potem nauczają  innych.
Nie podaję tytułu by oszczędzić wstydu :)
Czytaj Serious, tam opisałem jak nauczano mojego syna systemu dwójkowego. Występują w nim znaki 0, 1 i.... 2
Wróćmy do kartridża.....

13

hydralisk,Zenon: Dzięki za pomoc. Skoro schemat z diodami jest sprawdzony, to spróbuję i ja. Może tym razem się uda.

14

A jeszcze takie pytanie, tak z ciekawości: na jak długo starcza bateryjka w RAM-cart'cie, na przykład takim jak na schemacie u góry?

15

Jak wszystko dobrze zrobisz i będzie to bateryjka z PC ta od podtrzymywania zegara 3 lata na pewno bo mnie już tyle trzyma

16

a mi znajomy elektronik dolutowałał płaską barterie 4,5V (kabelkiem na zewnątrz) i trzyma mi już prawie 5 - ale dosc czesto RAM Cart siedzi w kompie. Rekord - 3 tyg. bez podłączenia do kompa nawet na chwilkę.

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

17

A właśnie - w oryginalnym RAM-cart'cie, który był kiedyś zaprezentowany w Tajemnicach Atari była jeszcze dioda Zenera 3.3V, która miała zapobiegać szybszemu zużywaniu się baterii, gdy cartridge włożony jest do wyłączonego Atari. Czy teraz jest ona niepotrzebna i tego problemu nie ma?

18

Dla modelu na powyższym schemacie, dioda Zenera jest niepotrzebna, natomiast warto dobrać diody krzemowe na minimalny prąd wsteczny. Wystarczy omomierz, zdarza się że dioda w odwrotnym kierunku przewodzi więcej niż trzeba pomimo że jest nowa. Pod pojęciem minimalny rozumiem .... wskazówka ani drgnie....na zakresie 10Mega ohm

19

Ja w swoich 2 mam przymocowane do obudowy koszyczki na 3 paluszki i także działają baaaardzooooo długo

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim