26 Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-04-24 07:15:37)

Pin napisał/a:
drac030 napisał/a:

A co ci nie daje założyć jednej wielkiej partycji, na której będziesz sobie mógł trzymać, co się żywnie podoba? Czy partycja o wielkości np. 8 giga jakoś nieładnie pachnie, czy co, że zamiast niej koniecznie musi być ośmiogigowy obszar poza partycjami?

..widze, ze nie zrozumielismy sie zbyt dobrze. To teraz pytanie - majac jedna duza partycje - jak chcesz zbootowac z niej np. 48 z kolei znajdujacy sie na niej plik *.atr ??

Dzieląc ją w tym miejscu na pół? :P Bo jest to dokładnie taka sama operacja, jak "tworzenie partycji w miejscu od którego zaczynają się dane". Co więcej, możesz utworzyć patrycję, nagrać dane, a potem tę partycję skasować i tym samym będziesz miał upragniony "obszar poza partycjami" wypełniony plikami ATR. Pasuje? :P

Dalej, to ciągle i tak jest rozwiżanie średnio wygodne, bo omijasz kopiowanie danych, ale za to masz manipulacje tablicą partycji (co oczywiście można zautomatyzować w jedną stronę, ale w drugą już nie bardzo). Nie podoba mi się.

Dużo łatwiej jest, wydaje mi się - a z pamiecią liniową 65C816, której może kiedyś doczekamy, będzie jeszcze łatwiej - napisać ładowany z dysku inicjalizer do ATR-ów. Co prawda pewnie nie wszystko da się tak załadować, ale część rzeczy pójdzie, a obejdzie się za to bez grzebania w MBR i tym podobnych kombinacji alpejskich.

KMK
? HEX$(6670358)

27

o ile sie orientuje - kmk/jz/idea potrafi czytac dane tylko z obszaru partycji, do której jest dostęp sektorowy...

kto broni utowrzyc partycje (np. 8G) na której nie bedzie sie tworzyło systemu plikow, tylko bedzie sie ją traktowało jako przestrzeń do subpartycji o sztywnej wielkosci (np. 16M), do ktorych bedzie mial dostep odpowiedni inicjalizer .atr-ow? np. 8ma subpartycja to obszar zaczynający sie od 8xSztywnaWielkośćSubpartycji i tak to jest traktowane przez inicjalizer.

kwestia pozostaje w napisaniu takowego inicjalizera, którego nikt nie napisze :P
no i w tym aby ten inicjalizer odpowiednio modyfikował sterownik do dysku (lub właściwie wgrywał własny - taki malutki ;) ), tak aby traktował on wskazane miejsce jako np. D1:

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

28

jellonek napisał/a:

o ile sie orientuje - kmk/jz/idea potrafi czytac dane tylko z obszaru partycji, do której jest dostęp sektorowy...

raczej nie - bo niby jak Epij napisał większą część sterownika FAT16/32 dla KMK, a partycja FAT'a byla poza partycjami dla KMK - oczywiście mowa o jednym i tym samym dysku twardym :)

Drugi przykład - R0l0 player. Musi zacząćc na jakiejś partycji, a zatrzymać go może brak prądu, lub ostatni sektor na HDD :)

Drac030 napisał/a:

Dzieląc ją w tym miejscu na pół? Bo jest to dokładnie taka sama operacja, jak "tworzenie partycji w miejscu od którego zaczynają się dane". Co więcej, możesz utworzyć patrycję, nagrać dane, a potem tę partycję skasować i tym samym będziesz miał upragniony "obszar poza partycjami" wypełniony plikami ATR. Pasuje?

:) - i dalej nie do końca o to chodzi. Nie ma mowy o "dzieleniu" jakiejkolwiek partycji. Jedyną (teoretycznie) negatytną rzeczą jest grzebanie w MBR HDD - jeśli nic się nie dzieje, a sprzęt jest sprawny - praktycznie nic złego się nie dzieje. W innym przypadku przy interface zewnętrznym - drobny "niekontakt" przy zapisie tablicy - i problem gotowy.

..... lecz za wszelką cenę chce uniknąć postępowania typu:

"utworzyć patrycję, nagrać dane, a potem tę partycję skasować i tym samym będziesz miał upragniony "obszar poza partycjami" wypełniony plikami ATR"

ponieważ - zajmuje to niepotrzebnie czas, ponieważ trzeba nagrać partycję zawierającą dane ATR - więc rozwiązanie polegające na 15-20 sekundowym czekaniu - no nie wiem :) )_, a w chwili, gdzie mam poza partycjami dane plików ATR moge zmodyfikować np. partycje D16: wpisując tam adres sektora, od którego zaczynają się dane ATR, długość takiej "dyskietki", następnie przemontować D16: na D1: i zabootować kompa. Nie trzeba niczego kopiować. Oczywiście robił by to jakiś tam manager do ATR;- a taki sposób gwarantuje porażającą szybkośc działania, oraz mniejszą ilość konfliktów, niż pomysł uzycia pamięci liniowej 65c816 - którą defacto posiadają DWIE osoby w tym kraju :) - i to chyba w dwóch różniących się dopałkach :) - (Laoo/Pasiu :) ).

czyli w takim przypadku sprawa od strony usera wygląda bardzo prosto. NP.: ma juz pozgrywane pliki ATR, ma ich tam np. 100.000;- :) - odpala program, wskazuje kursorem obraz dyskietki, naciska RETURN - i ma wszystko w D ( :D ) - komp się bootuje z całodyskiem, na dodatek z interface'u KMK :)

jedyny problem stanowi przemontowanie partycji na tę, która była ustawiona wcześniej - powiedzmy, że DracOS eliminuje tę niedogodność.

Plusy takiego rozwiązania:
* wystarczy interface KMK/IDEa
* zwykłe niemodyfikowane Atari
* bardzo sprawnie i szybko działajacy "sposób" :)

minusy:
* przy braku DracOS ręcznie trzeba zmienić wcześniej przekierowaną do D1: partycje.

czy to jest tak zły pomysł ??

Kontakt: pin@usdk.pl

29

Pin napisał/a:

raczej nie - bo niby jak Epij napisał większą część sterownika FAT16/32 dla KMK, a partycja FAT'a byla poza partycjami dla KMK - oczywiście mowa o jednym i tym samym dysku twardym :)

Myślę, że jellonkowi chodziło o dostęp za pomocą wbudowanego sterownika. Jasne jest, że jak napiszesz własny sterownik i pominiesz firmware, to masz dostęp bezpośredni do całego dysku. Ale firmware udostępnia tylko tę część dysku, która jest podzielona na partycje.

ponieważ - zajmuje to niepotrzebnie czas, ponieważ trzeba nagrać partycję zawierającą dane ATR - więc rozwiązanie polegające na 15-20 sekundowym czekaniu - no nie wiem :) )_, a w chwili, gdzie mam poza partycjami dane plików ATR moge zmodyfikować np. partycje D16: wpisując tam adres sektora, od którego zaczynają się dane ATR, długość takiej "dyskietki", następnie przemontować D16: na D1: i zabootować kompa. Nie trzeba niczego kopiować.

Dalej nie rozumiem, w jaki sposób obszar poza partycjami ma się w cudowny sposób - bez kopiowania - wypełnić plikami ATR i co ma tu do rzeczy tablica partycji w ogóle?

Wkopiowanie plików ATR na partycję np. D16 o wielkości 8 giga - wkopiowanie sektor po sektorze - jest ŁATWIEJSZE, zrobisz to nawet w TBXL, dostając się do tejże partycji za pomocą SIO (DDEVIC $31, DUNIT $10). Nie musisz pisać żadnego sterownika ani modyfikowac istniejącego, ponieważ zaznaczenie w tablicy partycji, że D16 jest odtąd-dotąd automatycznie udostępnia ten obszar sterownikowi i mozesz tym samym RAZ wkopiować tam swoją kolekcję stu tysięcy ATR-ów. Capisci?

Następnie zaś, po wkopiowaniu, partycję sobie usuwasz. ale ATRy przecież zostaną tam gdzie były, nieprawdaż? Więc ponowne jej założenie z innym numerem sektora początkowego spowoduje dokładnie to o czym piszesz, tylko prościej.

Oczywiście robił by to jakiś tam manager do ATR;- a taki sposób gwarantuje porażającą szybkośc działania, oraz mniejszą ilość konfliktów, niż pomysł uzycia pamięci liniowej 65c816 - którą defacto posiadają DWIE osoby w tym kraju :) - i to chyba w dwóch różniących się dopałkach :) - (Laoo/Pasiu :) ).

Trzy. Jeszcze krap.

KMK
? HEX$(6670358)

30 Ostatnio edytowany przez alp (2006-04-25 10:24:04)

wtrace po raz wtory przyklad z MYIDE. w przypadku ww tez jest mozliwosc na dysku  zalozenia do 8 partycji nawet po 16mb kazda, ale powyzej nich jest miejsce na wrzucanie atrow i nastepnie ich bootowanie.

Drac030 - przeciez dla Ciebie napisanie takiego softu (cos na wzor MyIDEMAN) dla IDEa/KMKJZ nie byloby najmniejszym problemem.

Mozna przeciez to pozniej  wykorzystac na wzor myidebatchera - tzn pod APE robimy mirrora do katalogu/ tworzymy atr na pc z atr`ami w srodku i zapuszczamy kopiowanie via sio2pc (oczywiscie w trybie ULTRA)  - atr po atrze do przestrzeni ponad partycjami. Dodatkowo program moglby nadawac taka sama nazwe atr`om skopiowanym na dysk  jak w PC.


poza tym myide ma jeszce jedna mozliwosc, o ktorej nikt nie chce pisac/nie wie:

otoz jezeli wystartujemy kompa z atr`a na ktorym jest dysk 1/10, a wczesniej powrzucalismy kolejno atry od 1 do 10 na miejsce powyzej partycji, np. myidebatcherem, w momencie gdy program poprosi o zmiane dysku naciskamy

ctrl+shift+2 - dysk 2
ctrl+shift+3 - dysk 3.....itd

a dyskiem nr 1 moze byc nawet 1000 atr. Jedyny warunek - dyski musza byc kopiowane kolejno..


btw: co z grami/demami z proced. SIO ???
tu myide daja ciała......dwustronne gry nie dzialaja za dobrze- lub nie dzialaja wcale..

ps. moge na majowke wziac moja druga atrake z  myide....

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

31 Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-04-25 12:47:16)

Sęk w tym, że teraz nie mam za bardzo czasu na kodowanie (a nawet wykłócanie się na forum tylko tak z doskoku). Ten stan jeszcze pewnie potrwa parę tygodni.

Co do reagowania na klawisze (Ctrl/Shift/cośtam), w pierwszej chwili chciałem odpowiedzieć, że to odpada, bo oznacza konieczność przejęcia przez interfejs obsługi przerwania klawiatury, a to niemożliwe. Ale po chwili zastanowienia przyznaję, że może się to da osiągnąć za pośrednictwem PBI IRQ ... pomyśli się.

KMK
? HEX$(6670358)

32

Oki, krakersy: finalna wersja gry jest dostępna w tym wątku. Wersja plikowa też jest dostępna. :)

I Ty zostaniesz big endianem...

33

przynajmniej taki skutek tej dywagacji :)

Kontakt: pin@usdk.pl

34

Mi po kliknięciu w link wywala 404...

grzybson/SSG^NG