Zerknijcie na aukcje:
http://tiny.pl/xjjq
a potem na opis tego urzadzenia tu:
http://www.atarimagazines.com/v3n4/ATR8000.html
w szczegolnosci na ostatni akapit o Co-Power-88.
Ktos to moze ma w kolekcji?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
VIII. Basque Tournament of Atari 2600 Kolejna relacja, wśród otrzymywanych od naszego przyjaciela Egoitza z Kraju Basków.
atari.area forum » Sprzęt - 8bit » Atari 800 kompatybilne z IBM PC?
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Zerknijcie na aukcje:
http://tiny.pl/xjjq
a potem na opis tego urzadzenia tu:
http://www.atarimagazines.com/v3n4/ATR8000.html
w szczegolnosci na ostatni akapit o Co-Power-88.
Ktos to moze ma w kolekcji?
Z tego z pamiętam to było to coś w stylu Timex FDD 3000 do spectruma, czyli do odpalania programów z CP/M'a. Miało to wbudowany Z80 i swoje bebechy. No i oczywiście interfejsy miało, możliwościami przypominające Multi I/O. Kiedyś była jakaś notka w Moim Atari.
Sikor mówi, "zajrzyj do Atariki", i ma rację, nie ma co gdybać: http://atariki.krap.pl/index.php/ATR_8000
czego to ludzie nie wymyślą :)
i chwała im za to
[Auto-Cenzura /] Poza tym na trumnie (Junior) był CP/J (może się mylę?) a nie CP/M. Całkiem fajny system. Ciekawe czemu się uparli na Z80...
Co ja tu chciałem powiedzieć... Sam nie wiem co pisze...
(Piłeś - nie pisz)
CP/J to polska wersja CP/M'u :). A CP/M to był jeden z najpopularniejszych systemów na kompy domowe (z Z80) w 70-80 latach.
Faktycznie dalem plame z atariki...
Ale mam pytanko: na atariki nie widac kto edytowal artykul, a mnie bardzo interesuja te zdjecia.Czyzby ktos z nas sfotografowal swoje ATR8000?
Niestety nie - zdjątka dostałem z sieci, kiedyś jeden gostek to wystawiał na e-bayu. Po pytaniu twierdził, że mogę użyć - to wszystko. W sumie fajna sprawa z tym ATR... A opisy znalazłem w sieci (znaczy - częściowo temat zaczął Miker, potem ja cosik dorzuciłem (np. grafa), a i Draco to przeedytował. Jeszcze mały hint: bopdajże na 3 CD Vaska jest zeskanowana instrukcja do tego ;)
Tak, CP/M był na sznajdera, C128 (tfu tfu) i na Juniora. Ktoś widział na czymś jeszcze to cudo?
A CP/M to był jeden z najpopularniejszych systemów na kompy domowe (z Z80) w 70-80 latach.
Rzekłbym nawet, że najpopularniejszy ;)
Tak, CP/M był na sznajdera, C128 (tfu tfu) i na Juniora. Ktoś widział na czymś jeszcze to cudo?
Zasadniczo CP/M 2.2 można było uruchomić i korzystać z niego na wszystkich komputerach spełniających następujące wymagania: 64KB RAM, napęd dyskowy oraz procesor Z80. Czyli podchodziły pod to nawet ZX Spectrum ze stacją FDD3000. Co prawda ZX po podłączeniu pod tą stację i odpaleniu CP/M robił tylko i wyłącznie za klawiaturę ponieważ rzeczona FDD była zasadniczo komputerem, <flame start>czego nie można powiedzieć o programowalnym kalkulatorze zwanym pieszczotliwie Trumną<flame end> ;)
Jest jeszcze wersja CP/M-68k.
no i na x86 - mam zrodla ro wszystkich wersji ;)
trzeba przyznac ze jest czytelnym, prostym systemem...
btw. tak jak wspomnial dely - dzialalo toto, na niemal wszystkim co mialo z80 na pokladzie i jakas pamiec masowa.
taki przenosny netbsd jak na owe czasy ;)
Jest jeszcze wersja CP/M-68k.
i niewiele brakowalo a ST zamiast TOS mialo by CP/M
dziwne ze nigdy z czyms takim jak CP/M nie zetknalem sie, a moze zetknalem sie i nie wiedzialem :)
dely : "Zasadniczo CP/M 2.2 można było uruchomić i korzystać z niego na wszystkich komputerach spełniających następujące wymagania: 64KB RAM, napęd dyskowy oraz procesor Z80. Czyli podchodziły pod to nawet ZX Spectrum ze stacją FDD3000. Co prawda ZX po podłączeniu pod tą stację i odpaleniu CP/M robił tylko i wyłącznie za klawiaturę ponieważ rzeczona FDD była zasadniczo komputerem"
To prawda czytałem kiedyś o tym w Bajtku. Pewnego dnia jeden gostek z pracy dał mi za free Timex 2048 razem z FDD3000 dwona interfkami i około 10 dyskietkami. Nigdy jednak tego nie odpalałem. Gość zapewniał, że jego syn pracował na tym do samego końca aż sprzęt porzucił! Jeśli jednak ktoś chciałby pobawić się trochę to mogę zabrać na foreverka 2006.
Co do ATR 8000, którejś nocy siedząc sobie z krapem na IRC-u o mało co byśmy takiego urządzenia na ebayu nie kupili. Ale niestety, znalazł się jeden bardziej zdeterminowany. A szkoda, ładna sztuka to była.
Co do CP/M, to o ile mi wiadomo, CP/M 68k = CP/M Plus, CP/M Plus = DR DOS, a DR DOS = GEMDOS. Czyli Atari ST ma CP/M Plus w ROM-ie, tylko pod inną nazwą. Ale może to tylko plotki, osobiście CP/M-u (zwykłego, 2.2 ani Plusa) nigdy na oczy nie widziałem.
Co do Atariki: każdy artykuł na na górze zakładkę "History" i tam jest wyszczególnione kto, co i kiedy.
cp/m plus był na amstradzie (inaczej cp/m 3.0). z tego co ja czytałem, to tos wyewoluował z cp/m'a (miał obsługę hierarchicznej struktury katalogów :)). ale np z cp/m wywodził się ogólnie msdos. np obsługa plików na początku msdosa opierała się o fcbs (file control blocks), które są też w tosie, które mnie pamięć nie myli są właśnie z cp/m'a. za dużo czytania na necie :)
No włąsnie z tego co ja czytałem, CP/M Plus się tym różnił od CP/M-a zwykłego (2.2), że miał hierarchiczne katalogi. Od CP/M do GEMDOS-u nie może być zresztą daleko, bo autorem obydwu jest ta sama Digital Research Ltd.
Zgadza się. A tu fajny artykuł: http://arstechnica.com/articles/culture/total-share.ars. 30 lat historii komputerów osobistych.
tutaj jest http://www.atarimagazines.com/startv3n1 … sofst.html dosc ciekawy artykul o poczatkach ST. Wynika za niego ze CMP/M bylo konkurentem a nie perwowzorem GEMDOS.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
atari.area forum » Sprzęt - 8bit » Atari 800 kompatybilne z IBM PC?
Wygenerowano w 0.022 sekund, wykonano 65 zapytań