26

Wielkie dzięki Stryker za podpowiedź !

27

prawdopodobnie używałem tych płytek (jednostronnie lutowane więc troche z tym zabawy) https://allegro.pl/oferta/umsmd405-plyt … 1551217549

"wszystko się kiedyś kończy......."

28

mobby777mj napisał/a:

Do stworzenia wsadu można pewnie wykorzystać też ccmimage - może kiedyś spróbuję.

Jeśli podłączyłeś linię /WR do złącza PoFo (pin 36 /WR ???) to nie widzę powody dlaczego by sam ccmimage nie był w stanie zapisać do tej pamięci. Program Klausa Peichl'a powinien rozpoznać różne pamięci ale do pojemności 128KB, więc do takiej wielkości można zapisywać. Nie wiem czy da się zapisać po "kawałku", ale warto spróbować - bo czyszczenie odbywa się stronami (tak jak i zapis) i jest to chyba wielkość 4KB -> post

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

29

Mam pytanie bo się zakręciłem. Użyłem program na ST i zrobiłem obraz plików PoFo 128kb. Zgodnie z opisem. I chciałem przystąpić do programowania przy użyciu SIC!. Ale przecież ta pamięć umożliwia zaprogramowanie 4x128kb. Jak to wrzucić na tą pamięć ???? Aby potem przełączać się pomiędzy bankami?

30

Musisz 4 obrazy po 128kB zwyczajnie skleić ze sobą w jeden plik 512kB i taki plik dopiero zaprogramować w kości w SIC!.

31

Dzięki !

32 Ostatnio edytowany przez szymonu (2024-07-17 18:34:05)

Rozumiem że łączyć jako pliki binarne np. Copy /b plik1 + plik2 plik-wynikowy ?

33

Dobra - no to wreszcie przeszedłem całość procesu.
Na STE tworzenie obrazów.
Na MacBook łączenie z 4 w jeden plik.
Po zlutowaniu podstawki PLCC32 do DIP32 flashowanie obrazów na pamięci 29F040.
Trochę podkleiłem karty aby mocniej trzymały się w PoFo.

I mam połowiczny sukces :-) Jako to zazwyczaj bywa. Wydaje mi się że coś z przełącznikiem banków na karcie jest nie tak bo:
Pofo widzi tyko obrazy gdy switch numer jeden jest na off. Czyli 2 z 4.
Dla czystości testu wrzucałem 4x taki sam obraz - kilka różnych i zawsze jest tak samo.
Włączenie switch 1 na on powoduje błąd odczytu.
SIC! programuje całą pamięć z sukcesem więc tutaj nie zakładam błędu.

mobby777mj - co należy sprawdzić?

34 Ostatnio edytowany przez mobby777mj (2024-07-31 20:47:52)

Wydaje mi się, że problem może leżeć w łączeniu wszystkiego w jeden plik, którym następnie programujesz flasha. Założenie było takie, że pod STE (lub emulatorem) przygotowujesz cztery obrazy nie większe niż 128kB (w praktyce trochę mniejsze) wgrywasz je kolejno pod adresami: pierwszy od 0x00000, drugi od 0x20000, trzeci od 0x40000, czwarty od 0x60000. Jak poszczególne obrazy nie mają więcej niż 128kB to wszystko ok. W Twoim sposobie, prawdopodobnie po połączeniu i wgraniu do pamięci "początki" każdego z obrazów nie trafiają pod odpowiednie adresy. Ja używam zwykłego chińskiego programatora, wgrywając pojedyncze obrazy po ok 128kB i wszystko działa jak należy.
Może dałoby się coś podziałać w np. hex editorze - poprzesuwać tak żeby początek danego obrazu trafił pod odpowiedni adres.

Ok, szybko zrobiłem test łączenia plików poszczególnych obrazów 128kB w hex editorze w jeden plik 512kB - działa. Można zaprogramować kość flash w jednym cyklu.

35

Oj to chyba nie tak. Bo bank 0 by zadziałał. A u mnie bank 0 i 1 nie działa - a 2 i 3 działa. Czyli w kolejności flashowania dalsze widzi a te wcześniejsze przy switch 1 na on - nie.

36 Ostatnio edytowany przez mobby777mj (2024-08-02 18:44:40)

Spróbuj poniższego wsadu, który u mnie działa. Są to jakieś testowe rzeczy pod Portfolio. Jest to plik złożony w hex edytorze - powinny być dostępne cztery obrazy, wybierane switchem, przetestujesz kość flash. Tak na marginesie - chyba na 3 obrazie jest demko nucleus, uruchamia się ale potem zawiesza sprzęt.

37

Może pull up lub pull down (zależnie od realizacji przełącznika) ci nie działa? O ile tak zostało to zrobione - nie znam schematu.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

38

No więc sytuacja wygląda następująco. Wysłałem kartę do kolegi mobby777mj z pamięcią. Po włożeniu do jego PoFo tak jak u mnie zobaczył tylko 2 ostatnie banki. Po wyprostowaniu nóżki pamięci - wszystkie banki. Dla świętego spokoju wysłał mi nową kartę i pamięć z jego wsadem. U mnie PoFo też zobaczył wszystkie 4 banki. Na SV x_angel zaprogramował mi moje pamięci moimi wsadami. Wszystko chodzi i jest widziane. Główny podejrzany zatem całego zamieszania to podstawka PLC to DIP. I od tego zacznę wyjaśnianie plus chyba kupię sobie normalny programator dla ułatwienia procesu. Najważniejsze że karta działa - to spoko rozwiązanie do przenoszenia plików na PoFo do wykorzystania read only!

39 Ostatnio edytowany przez szymonu (2024-08-21 22:08:15)

To może jeszcze na koniec mojej przygody z tym wątkiem. Karty nowożytne do PoFo które można dostać na ebay są bardzo fajne. I jest tak że jak kupisz na przykład 1.9mb to widzisz całe 1.9 w jednym kawałku a nie po 128kb. Miałem okazję zobaczyć taką kartę w działaniu na SillyVenture. Odczytuje i zapisuje w PoFo. Masz do dyspozycji prawie 2mb przestrzeni. Nie wymaga żadnych modyfikacji portfolio. Jedyny mankament to cena i sposób przerzucania plików ala DOS z linii komend. Można też obejrzeć na YT film z jej użytkowania.

40

Minęły 3 miesiące od zamknięcia listy - zostały nieodebrane 2 karty - proszę o kontakt osoby: dely i as..  Nie otrzymałem odzewu na moje wiadomości/maile.

41

Nie dostałem od ciebie maila. Jakby co, to napisałem.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

42

Jestem, też nie dostałem żadnego maila/wiadomości?

43

Otrzymałem kartę, dokupiłem sobie pamięci (po 5 PLN na Allegro), zaprogramowałem i muszę powiedzieć, że działa elegancko. Bardzo dziękuję :)

Z uwagi na to, że trzeba używać programu na ST do przygotowania pliku do wypalenia, to mam pytanie, czy jest dostępna jakaś dokumentacja, jak powinien wyglądać proces przygotowania obrazu? Napisałoby się wtedy jakiś program do PC.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

44

Odgrzeję temat karty - zaprojektowałem jeszcze jedną wersję, z podstawką dip32. Chyba jednak łatwiej posługiwać się takimi chipami zamiast plcc a dodatkowo miałem już gotowy adapter tsop32 do dip32, wykorzystywany głównie jako adapter kości tsop32 i przełącznik TOSów dla Atari ST oraz STE (konfigurowalny poprzez zestaw zworek na pcb). Jeśli ktoś chciałby nabyć taką wersję karty proszę o info - najlepiej bezpośrednio na email: mobby777@interia.pl (plus info jaka podstawka).
Koszt tak jak poprzednio 40zł za zmontowaną kartę + wysyłka (najlepiej paczkomat tj. 16,99 lub inny na życzenie). Dostępne są też pasujące do karty płytki mojego adaptera tsop32 (niezmontowane) - po 5 zł/szt.
Tak jak poprzednio karty wymagają podklejenia od dołu np. kawałkiem taśmy dla dostosowania grubości laminatu do gniazda. PCB tylko cynowane. Większość kart ma podstawki precyzyjne ale mogę wstawić zwykłe lub zostawić puste miejsce. Dla ogólnie dostępnych adapterów plcc32 do dip32 z Chin lepiej zastosować listwy kołkowe żeńskie (akurat nie mam ich teraz).
Ostania fotka to przykładowy zestaw dwóch adapterów jako przełącznik TOSów dla atari STE.

Post's attachments

a1.jpg 287.89 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

a2.jpg 198.47 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

k1.jpg 272.1 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

k2.jpg 274.38 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

k3.jpg 442.75 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.