1 Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2024-06-27 08:36:31)

Witam forumowiczów

Powoli przywracam do życia komputer Optimus-a 486, który fabrycznie był z płytą Intela (PCI Expandable Desktop aka Ninja). Chciałbym płytę uzupełnić o pamięć CACHE drugiego poziomu. Do kompletu brakuje mi już tylko "kości" dirty bit, czyli SRAM 16K x 1 w obudowie DIP20 o czasie dostępu 15ns.

Z pliku dokumentacji tej płyty wynika, że zalecane takowe układy produkował:
#1. Cypress Semiconductor (CY7C167A-15);
#2. Integrated Device Technology (IDT, IDT6167SA-15).

Znalazłem jeszcze przynajmniej dwóch innych producentów takich układów o czasie dostępu 15ns:
#1. Integrated Silicon Solution Inc. (ISSI, IS61C67-15);
#2. MICRON (MT5C1601-15).

W pierwszej kolejności takowych układów (15ns) poszukiwałem w kraju (odrzucając Ali), a w szczególności oczywiście na Allegro, lecz bezskutecznie. Później po porostu w polskich internetach i znalazłem (https://www.meditronik.com.pl/el/b4160.htm), ale MOQ wynosi 18 przy cenie niespełna 18PLN za sztukę i robi się ponad 300 złociszy za komplecik, a ja potrzebuję jednej sztuki.

Znalazłem również w polskich internetach układ pasujący, ale z czasem dostępu 20ns (MK41H67P-20). Niestety to nie do końca jest to czego poszukuję, ze względu na większy czas dostępu.

I tutaj moje pytanie. Czy ktoś z forumowiczów jest w posiadaniu takowego układu pamięci z czasem dostępu 15ns i byłby w stanie mi odsprzedać sztukę lub dwie (najlepiej sprawdzone używki z demontażu, a nie "Nju Old Stoki")? Ewentualnie mógłby się na coś wymienić, bo mam trochę rozmaitych układów pamięci (SRAM, DRAM, EPROM UV, EEPROM, FLASH) oraz PLD (GAL/PALCE)?

Pozdr. gkd_82

2 Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2024-06-26 10:47:49)

Przepraszam najmocniej, trochę nabruździłem. Z drobnego roztargnienia i pośpiechu umieściłem temat nie w tym dziale co trzeba. Moderatora proszę o ewentualne przeniesienie do działu "Pozostałe".

Pozdr. gkd_82

3 Ostatnio edytowany przez tOri (2024-06-26 20:45:45)

Cześć,

Popatrzę w moje skarby. Może jest taka?

tOri

edit:

Niestety - mam tylko 64kx1 12ns - MT5C6401 w obudowie DIP22. Może gdzieś leżą mniejsze, ale teraz nie mogę znaleźć.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

4 Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2024-06-27 09:07:53)

Moderatorowi dziękuję za przeniesienie tematu do właściwego działu.

@tOri dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy. Szkoda że na szybko nie udało się znaleźć właściwego układu. Może znajdziesz w późniejszym czasie, to nie jest "paląca" sprawa.

Od siebie mogę dodać to, że nie przypuszczałem jak trudno dostać od ręki w przystępnej cenie potrzebny takowy układ w ilości 1 lub 2 sztuk.

Grzebiąc w internetach oczywiście znalazłem na eBay-u w "Juesendej" po sztuce lub dwóch za kilkanaście dolarusiów, plus przesyłka kolejne kilkanaście dolarusiów. Znalazłem również na DigiKey-u, ale MOQ to 108 przy cenie kilkanaście złotych za sztukę. Najlepsza jest Alibaba, MOQ to 5 sztuk po niespełna dolarusia za sztukę więc okazja, ale przesyłka już zabójcza bo 400 dolarusiów.

Pozostaje więc:
#1. Poszukiwać dalej, może coś się "wygugla".
#2. Oczekiwać aż ktoś się odezwie (dzięki @tOri za wiadomość, dajesz nadzieję; adapter z SOJ/SOP na DIP nie powinien być zbytnio problematyczny).
#3. Pogodzić się z wydatkiem ponad 300 złociszy i zakupić w kraju komplet 18 NOS-ów od meditronika.
#4. Zakupić łatwo dostępną kość 20ns i godzić się z jako-takim działaniem.

Pozdr. gkd_82

5

Uderzaj na forum 3dfx.pl. Tam jeden z userów miał na zbyciu takie pamięci.
Ja osobiście zdrutowałem sobie taką pamięć z pamięci SOJ 8mio bitowej, ale nie wygląda to wyjściowo :)
BTW. Nie spodziewaj się wzrostu wydajności.

6 Ostatnio edytowany przez tOri (2024-06-27 12:21:11)

Popatrz w datasheet tych pamięci MT bo może problem dwóch nóżek jest prosty do obejścia? Przerzuce kilka pudełek - może jakieś jeszcze znajdę.

tOri

P.s. byle linia D trafiała na swoje miejsce oraz przynajmniej jedno zasilanie, a reszta może być jak popadnie :) da się podrutować w razie czego na pinach SIP albo na drugiej podstawce po prostu. Ja bym wziął podstawkę dip20 i wpasował kostkę 64kbit

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

7 Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2024-06-27 12:52:36)

zyga64 napisał/a:

Uderzaj na forum 3dfx.pl. Tam jeden z userów miał na zbyciu takie pamięci.

Dzięki @zyga64 za cynk. Znalazłem stosowny wątek na forum. Zarejestrowałem się, postaram skontaktować się z forumowiczem, który (w Warszawie) oferował takowe układy.


tOri napisał/a:

Przerzuce kilka pudełek - może jakieś jeszcze znajdę.

@tOri, jak pisałem wcześniej, to nie jest pilna sprawa. Jak wpadnie Ci w ręce daj znać.

Mnie "jak z bicza strzelił" minęło 10 miesięcy od pozyskania "ograbionego" komputera, przez dokupienie brakujących elementów (CPU, RAM SIMM 72 pin, karta graficzna na PCI), po niedawne uruchomienie bez cache L2. Po prostu miałem inne zajęcia. Tak że @tOri, kolejne kilka dni w poszukiwaniu danego układu pamięci naprawdę nie zrobi wielkiej różnicy.

PS. O ile dobrze pamiętam wgrany jest na płytę jeden z pierwszych BIOS-ów z logiem Optomus-a oczywiście, a płyta nie była "modowana" jak jest to opisane w stosownym wątku na innym forum. Przed uruchomieniem kompa w płycie był montowany jakiś CPU niebędący DX, bo stosowna zworka była na innym położeniu.

Pozdr. gkd_82

8 Ostatnio edytowany przez tOri (2024-06-27 19:59:25)

Hej,

Znalazłem Cypressa CY7167A. Niestety tylko 25ns...

Co zaś do MT5C6401 zamiast MT5C1601 - okazuje się, że wystarczy: Wsadzić w podstawkę chip pilnując aby tył był umieszczony prawidłowo - wtedy nóżki 1 i 22 znajdą się poza podstawką. Nóżkę 22 (vcc) lutujesz (łączysz) "w powietrzu" z nóżką 21 oraz z nóżką 1 (kynarem) - voila! Czyli mało zamieszania. Trzeba pamiętać, że w takim przypadku - posiadania nadmiarowych linii adresowych można cuda zrobić i będzie działać - linie adresowe nie muszą się wcale pokrywać z oznaczeniami.

W tym konkretnym przypadku pozbywasz się bitów A0 i A15 - podłączasz je do vcc czyli podajesz 1 (stan wysoki), ostatecznie zostawiając tylko 16kbit pamięci użytkowej.

Ja bym tak spróbował zrobić jeśli nie znalazłbym nic lepszego. Ode mnie możesz mieć scalak za etykietę paczkomatową :)

Pozdrawiam
tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

9

Luknij , może coś się znajdzie w tym bałaganie : http://stryjek.pigwa.net/elektro/

"wszystko się kiedyś kończy......."

10

@tOri, Mistrzu, będę miał na uwadze. Jak nie dorwę w najbliższym czasie szesnastki to zgłoszę się do Ciebie po tą sześćdziesiątkę czwórkę i będę modzić.

@stryker, ładna kolekcja. Niestety w tym bałaganie nie znalazłem potrzebnego mi układu pamięci. Natomiast stwierdzić mogę, że sporo masz SIMM-ów. Być może byłbyś skłonny coś odsprzedać lub ewentualnie wymienić. Mam obecnie 5 sztuk po 8M i jedną sztukę 16M (Kingston KTC1481/32). Oczywiście wszystkie SIMM-y 72 pin. Potrzebowałbym drugiej takiej 16M aby mieć 32M, ewentualnie może miałbyś w dobrej cenie 2 kości po 32M, abym mógł do mojej płyty zamontować maksymalną ilość RAM-u czyli 64M.

Pozdr. gkd_82